Oxford

Oxford w jeden dzień

Oxford słynie przede wszystkim z najstarszego na świecie anglojęzycznego uniwersytetu. Miasto świetnie nadaje się na jednodniową wycieczkę, którą z łatwością możemy zaplanować z Londynu. Oxford spodoba się również miłośnikom literatury klasycznej – po ulicach miasta spacerowali swego czasu Tolkien, Wilde czy Lewis.

Oxford jest drugim, po Cambridge (czytaj więcej o Cambridge), uniwersyteckim miastem w Anglii, które odwiedzam. Podoba mi się panujący tutaj klimat, to również okazja, by zobaczyć dobrze zachowaną angielską architekturę. Największą atrakcją miasta są oczywiście budynki Uniwersytetu.

Oxford

Oxford

Oxford

A jest co oglądać, bo jest tu aż 38 college’ów – są one udostępnione do zwiedzania, warto jednak sprawdzić wcześniej godziny (głównie popołudniowe), w których można odwiedzić poszczególne budynki, wejście do niektórych może być płatne.

Oxford

Oxford

Oxford

Najpopularniejszy jest tu Christ Church College, którego wnętrza stanowiły inspirację przy tworzeniu Hogwartu z książek o Harrym Potterze. Budynki uniwersytetu, jak i inne fragmenty miasta zagrały również w innych wielkich produkcjach filmowych – w Oxfordzie kręcone były m.in. X-Men: Pierwsza Klasa, Złoty Kompas czy 102 Dalmatyńczyki.

Oxford

Oxford

Charakterystyczna wieża Magdalen College góruje nad ulicą High Street, uważaną za główną ulicę w mieście, przy której znajdują się właśnie budynki Uniwersytetu oraz liczne sklepy i restauracje. Koniecznie trzeba wspiąć się na wieżę w kościele St. Mary the Virgin (wejście na wieżę jest płatne, ale warte każdego funta), skąd rozpościera się piękny widok na panoramę miasta.

Oxford

Oxford

W pomieszczeniach biblioteki Bodleian Library książki studiowali m.in. Oscar Wilde, J.R.R. Tolkien czy C.S. Lewis. To zarazem największa uniwersytecka biblioteka w Wielkiej Brytanii, znajduje się tutaj ponad 9 mln książek. Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście jest Radcliffe Camera, gdzie obecnie znajduje się czytelnia biblioteki Bodleian Library.

Oxford

Widok na miasto możemy podziwiać z Carfax Tower, na szczyt wieży prowadzi 99 stopni. Podobnie, jak w Cambridge również i w Oxfordzie możemy wynająć punt i popływać po rzece.

Oxford

Jak dotrzeć?

Oxford leży niecałe 100 km na zachód od Londynu. Do Oxfordu najszybciej dojedziemy pociągiem, taniej wyjdzie nas natomiast podróż autobusem. Podróż pociągiem ze stacji London Paddington do Oxfordu zajmie nam około godziny, rozkład jazdy pociągów oraz ceny biletów możemy sprawdzić na stronie National Rail. Przez całą dobę wiele kursów między Londynem a Oxfordem realizuje MegaBus – czas podróży wynosi od 1,5 do 2 godzin, a ceny biletów zaczynają się od 1 GBP w jedną stronę (plus opłata transakcyjna 1 GBP).

 

3 thoughts on “Oxford w jeden dzień”

    1. Miasta uniwersyteckie mają faktycznie wyjątkowy klimat. Zarówno Cambridge, jak i Oxford są naprawdę urocze, osobiście nam bardziej podobało się to pierwsze, ale warto je odwiedzić.

  1. My byliśmy w Oxfordzie zimą i mieliśmy pecha do pogody, wiało niemiłosierni i ciągle tylko chowaliśmy się w kawiarniach 🙁 Ale pomimo tych niesprzyjających warunków dało się poczuć ten wyjątkowy klimat Oxfordu. Aż pożałowałam, że nigdy nie miałam okazji być studentką w Oxfordzie 🙂
    Z kolei ja bym do tej listy dodała jeszcze Modern Art Oxford, muzeum schowane w jednej z bocznych uliczek, ale jeśli ktoś interesuje się sztuką współczesna to powinien tam zajrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *