Strona główna » Opolí s dítětem

Opolí s dítětem

przez Wszedobylscy
Opole z dzieckiem

Opolí se velmi rychle stalo městem našeho srdce. Krásná veřejná zeleň a zajímavé atrakce pro celou rodinu způsobí, že zde stráveny víkend může přinést nádherné zážitky. Navíc v Opolí je ke všemu blízko! Město můžete pomalu procházet. A stále narážet na něco zajímavého. Opolí jsme navštívili dvakrát. Procházeli jsme se podél kanálu Mlýnovka, snědli jsme s chutí proslulé palačinky a večery jsme trávili obdivováním Opolských Benátek. A nyní Vám můžeme doporučit, jak zajímavým způsobem objevovat Opolí s dítětem. Zde určitě není čas na nudu!

Opolska Wenecja

Dobrý den Opolí!

Rodinné dobrodružství s městem Opolí je dobré začít návštěvou Starého města. V jeho středu najdete budovu radnice s vyhlídkovou radniční věží, na kterou můžete samozřejmě vyšplhat. Odměnou za toto úsilí bude krásný pohled jak na staré město, tak na nejbližší okolí. Na věž můžete pouze s průvodcem, od pátku do neděle, za symbolický poplatek.

Opole s dítětem

Když už jsme na náměstí, je dobré se seznámit s knížetem Kazimírem I. Opolským, který před více než 800 lety toto město založil. Tím je Opolí jedním z nejstarších měst Polska! Pro oslavení tohoto významného výročí, byla knížeti Kazimírovi postavena na náměstí socha. A to skutečně impozantní, protože znázorňuje jezdce na koni. Pokud se pozorně podíváte na obličeji knížete spatříte nepatrný úsměv. Můžete si dokonce s ním popovídat, k čemuž potřebujete pouze chytrý telefon s čtečkou QR kódů. Vyzkoušejte si to!

Rynek w Opolu

Během procházky starým městem se můžete také seznámit s moderními dějinami. Budete-li pozorně kráčet určitě narazíte na Chodník slávy Festivalu polské hudby. Skutečně najdete zde opravdové celebrity! A to je teprve první hudební zastávka v Opolí. Už je čas pokračovat dál.

Pojďme na ostrov Pasieka

Z náměstí se přesouváme směrem na ostrov Pasieka. Míjíme pestrobarevnou kašnu, proslulou palačinkárnu Grabovka (kde se můžete stavit na rodinný oběd) a překračujeme Grošový most. V dobách dávno minulých se muselo za přechod na druhou stranu uhradit poplatek ve výší jednoho groše. Dnes je tento zelený most proslulý hlavně mezi milenci, díky visacím zámkům, které na něj zavěšují. A my, jsme se už dostali na ostrov. Tady je dobré vydat se směrem do Kulturního domu mládeže, který se nachází na ulici Strzelców Bytomskich 1. Hned vedle je skvělé dětské hřiště – zde děti mohou šplhat po různých konstrukcích, vyzkoušet své dovednosti na překážkách, nebo se prostě pohoupat se na houpačkách. Stromy rostoucí dokola vrhají nezbytný během slunečních dnů stín.

Opolí s dítětem

Opolí s dítětem

Už pouze několik kroků nám zbylo do Zámeckého rybníku Barlického. Můžete se zde posadit na jedné z mnoha laviček a pozorovat tančící fontány. Můžete se vrátit večer, kdy podsvětlené vodní paprsky tancují za doprovodu hudby. Takové vodní představení uchvátí nejen děti, ale i dospělé.

Opolí s dítětem

Rybník byl kdysi součástí vodní příkopy, která obklopovala hrad. Dnes už ale po Piastovském hradu moc nezbylo: pouze Piastovská věž. Abychom se dostali na její vrchol musíme zdolat přes 160 schodů, kterých se ani nevšimneme díky mnoha ukázkám z dějin Opolí nachystaných po cestě. Začínáme žalářem v nejnižší části věže, kde se díky multimediálním efektům můžeme vcítit do pocitů vězňů! Na každém poschodí se dozvíme něco zajímavého. Můžete si důkladně prohlédnout rytířské brnění, nebo pokecat s knížetem Bolkem I. Zajímavosti sděluje také průvodce, který návštěvníky doprovází až na samotný vrcholek věže. Je to perfektní místo pro obdivování panorámy města Opolí.

Opole

Hlavní úlohu v Opolí hraje hudba. Muzeum polské písně je jedním z míst, které nás tři zaujalo. Moderní a interaktivní, nás přenese do světa známých písniček. V muzeu vás doprovází zapůjčený audioprůvodce, který umožňuje poslechnout si nejlepší polské a světové hity. Můžete se zde také seznámit s historií Národního festivalu polské hudby a prohlédnout památky spojené s touto událostí. S radostí jsme společně poslouchali staré a nové hudební hity a převlékali se do jevištních kostýmů. V muzeu (za běžného provozu) najdete také záznamové budky, uvnitř kterých si můžete nahrát vlastní hudební hit.

Muzeum Polskiej Piosenki

Muzeum Polskiej Piosenki

Už jsme se seznámili s dějiny festivalu a nyní máme tu příležitost vidět na vlastní oči jeviště, kde vystupují největší hvězdy polské hudby. Vedle Muzea Polské hudby se nachází Amfiteátr tisíciletí. Konají se zde mnohé koncerty, a o prázdninách se zde promítají filmy pro děti.

Plavba lodí přes Opolí

Je to atrakce pro děti a dospělé! Z přístavu, který je u Bulváru Karola Musiola, můžete nastoupit na palubu lodí Opolanin a vydat se na 45minutovou plavbu po Odře. Naše první zastávka je poměrně blízko opolské ZOO – přístav Bolko (zde také můžete nastoupit na palubu). Odtud už dál plaveme podél Pasieky, a barevné malby na zdi. Míjíme další mosty, až je zeleň pomalu nahrazována budovami. Opolí lze pozorovat z úrovně řeky z dolní prosklené paluby nebo ze židle na horní otevřené palubě. Zde také můžete nahlédnout do kapitánského můstku. V rámci dodatečné atrakce: na přístav vás může dovézt starý anglický autobus. Do proslulého červeného, dvoupatrového autobusu můžete nasednout na náměstí Svobody (Wolności) přibližně 15 minut před odplutí lodí. Jízdní rád lodí a autobusu naleznete na webových stránkách.

Rejs statkiem Opolanin

Rejs po Opolu

Zelené Opolí

Je nejzelenějším místem v Opolí. Z ostrova Pasieka se mostem dostaneme na ostrov Bolko. Můžete s sebou vzít kola, koloběžky, deku a strávit zde nádherné rodinné odpoledne. V létě nás stromy chrání před sluncem, zajišťují nejen stín, ale také ticho a klid. Na to, že jste ve městě ihned zapomenete!

Wyspa Bolko

Opole s dítětem

Spousta uliček, kterými se můžete nekonečně procházet. Jakmile na vás padne únava, můžete zamířit do středu ostrova, kde u rybníka je kavárna. Servíruje se zde nejen káva a zákusky, ale také obědy (jídelní lístek obsahuje také dětská jídla). Po krátkém odpočinku můžete pokračovat dál!

Wyspa Bolko

Nejen krásná zelená příroda sem přitahuje lidí na procházku. Na ostrově je totiž zoologická zahrada, její návštěvu také doporučujeme. ZOO v Opolí je kamerální a k tomu velmi dobře uspořádané. Uličky zoologické zahrady jsou zastíněné stromy, a je zde spousta laviček na kterých si můžete sednou a chvílí oddechnout. V Opolské ZOO bydli přes 1000 zvířat. Můžete vstoupit na ostrůvek s lemury (mimo víkendy) a mezi bujnou vegetací najít pandu červenou. Narazíte zde také na hlasité lachtany kalifornské (můžete je slyšet i mimo oplocení zoologické zahrady!), gorily, žirafy, velbloudy, vlky, krásně obarvené ptáky a mnoho ostatních druhů zvířat.

Plánujete navštívit Opole s dítětem?

Plánujete navštívit Opole s dítětem?

Nejmladší návštěvnici si v areálu zahrady najdou i jiné atrakce. Několik dětských hřišť pro mladší a starší děti. Je zde lanový park (za příplatek) a mini zoo, kde bydli kozy a slepice. V areálu ZOO můžete klidně strávit i několik hodin. Samotná procházka mezi vkusně naaranžovanou zelení je příjemná a jsme přesvědčení, že návštěvu tady si užije cela rodina.

Plánujete navštívit Opole s dítětem?

Opolská ZOO je otevřená po celý rok. O prázdninách, pokud se chcete vyhnout frontám u pokladny, kupujte vstupenky přes internet nebo v automatu na lístky, který je u vchodu. Vstupné pro dospělé činí 22 PLN, a pro děti a mládež – 15 PLN. Vyplatí se koupit rodinnou vstupenku, která je ale dostupná pouze u pokladny.

S návštěvou na opolské vesnici

Zde chytnete dech a chvilku klidu. Několik kilometrů od centra města nás pozve muzeum Opolské vesnice v přírodě na cestu časem. V areálu skanzenu uvidíte dřevěné chaty, statky, kostely, dávnou školu a větrné mlýny. Všechno je obklopeno zelení, takže procházka je velmi příjemná. Tady můžete vzít koš s lahůdkami a udělat si piknik na pasece.

Opole z dzieckiem

Muzeum Wsi Opolskiej

Opolské muzeum v přírodě pořádá různé akce a workshopy dávných řemesel, proto je dobré často navštěvovat jeho webové stránky. To nám poskytne příležitost pozorovat práci kováře v kovárně zjistit, jak to vypadalo kdysi ve škole nebo zkusit k ručnímu praní použit valchu. Je to perfektní způsob na společné trávení času!

Opole z dzieckiem

Muzeum Wsi Opolskiej


Projekt je spolufinancován z Evropského hondu pro regionální rozvoj a z prostředků Státního rozpočtu. „Překračujeme hranice”

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej