Strona główna » Gdzie z dzieckiem: Opole na weekend

Gdzie z dzieckiem: Opole na weekend

przez Wszedobylscy
Opole z dzieckiem

Opole bardzo szybko skradło nasze serca. Piękne tereny zielone i ciekawe atrakcje dla całej rodziny sprawiają, że spędzony tu weekend może być pełen cudownych wrażeń. W dodatku w Opolu wszystko jest blisko! Miasto można zwiedzać w spacerowym tempie. I co krok można znaleźć tu coś wyjątkowego. W Opolu gościliśmy już dwukrotnie. Spacerowaliśmy nad Młynówką, zajadaliśmy się słynnymi naleśnikami, wieczorami zachwycaliśmy się Opolską Wenecją. I teraz możemy Wam polecić, jak w ciekawy sposób odkrywać Opole z dzieckiem. Tu zdecydowanie nie ma czasu na nudę!

Opolska Wenecja

Dzień dobry Opole!

Rodzinną przygodę z Opolem warto zacząć od wizyty na Starym Mieście. W samym jego sercu znajduje się budynek ratusza z wieżą widokową, na którą oczywiście można się wspiąć. Nagrodą za ten trud będzie piękny widok nie tylko na starówkę, ale także na najbliższą okolicę. Wieżę można odwiedzić jedynie z przewodnikiem, od piątku do niedzieli, za symboliczną opłatą.

Opole z dzieckiem

Skoro już jesteśmy na rynku to warto zapoznać się z księciem Kazimierzem I Opolskim, który ponad 800 lat temu założył tu miasto. To czyni Opole jednym z najstarszych miast w Polsce! By uczcić tak doniosłą rocznicę, księciu Kazimierzowi postawiono przy rynku pomnik. I to naprawdę imponujący, bo przedstawia jeźdźca na koniu. Jeśli dobrze się przyjrzycie, to zauważycie na twarzy księcia delikatny uśmiech. Można uciąć sobie z nim nawet krótką pogawędkę – wystarczy smartfon i zainstalowana aplikacja, który odczytuje kody QR. Sprawdźcie!

Rynek w Opolu

Spacerując po starówce możemy zapoznać się z także z tą bardziej nowożytną historią. Jeśli uważnie będziemy stawiać kroki to na pewno szybko odnajdziemy Aleję Gwiazd Festiwalu Piosenki Polskiej. I rzeczywiście, można tu znaleźć prawdziwe gwiazdy! A to dopiero pierwszy taki muzyczny przystanek w Opolu. Czas ruszyć dalej w drogę.

Chodźmy na Pasiekę

Z rynku udajemy się w stronę Wyspy Pasieka. Mijamy kolorową fontannę, słynną naleśnikarnię Grabówkę (gdzie warto wpaść na rodzinny obiad) i przekraczamy Most Groszowy. Dawno temu, by przejść na drugą stronę, trzeba było uiścić opłatę w wysokości jednego grosza. Dziś zielony most słynie także jako most zakochanych, mnóstwo na nim zawieszonych kłódek. A my, jesteśmy już na wyspie. Warto skierować swoje kroki w stronę budynku Młodzieżowego Domu Kultury, który mieści się przy ulicy Strzelców Bytomskich 1. Tuż przy nim znajduje się świetny plac zabaw – dzieciaki mogą powspinać się tu na różne konstrukcje, sprawdzić swoje umiejętności na przeszkodach czy po prostu pobujać się na huśtawkach. Rosnące tutaj drzewa dają też trochę upragnionego cienia w słoneczne dni.

Opole z dzieckiem
Opole z dzieckiem

Już tylko kilka kroków dzieli nas od Stawu Zamkowego Barlickiego. Można tu zasiąść na jednej z licznych ławeczek i przyglądać się tańczącej fontannie. Warto zajrzeć tutaj także wieczorową porą, kiedy podświetlone strumienie wody tańczą w takt muzyki. Taki wodny spektakl zachwyci zarówno małych, jak i dużych.

Opole z dzieckiem

Staw był kiedyś elementem fosy, która otaczała zamek. Niestety, po Zamku Piastowskim niewiele pozostało: jedynie Wieża Piastowska. By dotrzeć na jej szczyt musimy pokonać nieco ponad 160 stopni, ale po drodze wspólnie zapoznajemy się z historią Opola. Zaczynamy od lochów, które znajdowały się w najniższej części wieży. Zresztą dzięki multimedialnej oprawie sami możemy przez chwilę poczuć się jak więźniowie! Z każdym kolejnym pokonanym piętrem dowiadujemy się czegoś ciekawego. Z bliska obejrzeć możemy rycerską zbroję czy uciąć sobie krótką pogawędkę z księciem Bolko I. Interesującymi ciekawostkami dzieli się z nami także przewodnik, który towarzyszy nam aż na sam szczyt wieży. To doskonałe miejsce, by podziwiać piękną panoramę Opola. Za wstęp na wieżę dorośli zapłacą 10 PLN, bilety ulgowy kosztuje 5 PLN.

Opole

Muzyka w Opolu gra pierwsze skrzypce. Muzeum Polskiej Piosenki to jedno z tych miejsc, które zachwyciło całą naszą trójkę. Nowoczesne i interaktywne, zabiera nas w świat znanych przebojów. Muzeum zwiedza się z audioprzewodnikiem, dzięki któremu odsłuchujemy najlepsze hity polskich oraz światowych wykonawców. Możemy też prześledzić historię Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej i zobaczyć gadżety związane z tym muzycznym wydarzeniem. Z przyjemnością wspólnie słuchaliśmy starych oraz nowych przebojów i przebieraliśmy się w stroje estradowe. W muzeum (gdy działa w normalnym trybie) znajdują się też budki nagraniowe, w których można nagrać swój własny muzyczny hit.

Muzeum Polskiej Piosenki
Muzeum Polskiej Piosenki

Muzeum Polskiej Piosenki czynne jest od wtorku do niedzieli. Za wstęp dorośli zapłacą 25 PLN, bilet ulgowy kosztuje 18 PLN. Odwiedzając muzeum w rodzinnym gronie warto zakupić bilet rodzinny – dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci zapłacą 55 PLN. We wtorki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Znamy już nieco historię festiwalu, a teraz na własne oczy możemy zobaczyć te słynne deski, na których występują największe gwiazdy polskiego muzyki. Tuż obok Muzeum Polskiej Piosenki znajduje się Amfiteatr Tysiąclecia. Odbywają się tu liczne koncerty, a zazwyczaj w okresie wakacyjnym wyświetlane są tu także filmy dla dzieci.

Statkiem przez Opole

To atrakcja dla małych i dużych! Na przystani, która mieści się przy Bulwarze Karola Musioła, możemy wsiąść na pokład statku Opolanin i wyruszyć w trwający ok. 45 minut rejs po Odrze. Nasz pierwszy przystanek to położona dość blisko ZOO przystań Bolko (tu też można wsiąść na pokład). Stąd dalej płyniemy już wzdłuż Pasieki, przy okazji podziwiając kolorowe murale. Mijamy kolejne mosty, aż zieleń powoli wypiera zabudowania.

Opole od strony rzeki możemy oglądać z górnego pokładu, na którym rozstawiono krzesełka lub z przeszklonego dolnego pokładu. Przy okazji możemy też zajrzeć na mostek kapitański. W ramach dodatkowej atrakcji: na przystań możemy dotrzeć starym, angielskim autobusem. Słynny czerwony, dwupiętrowy bus zabiera pasażerów z placu Wolności na ok. 15 minut przed wypłynięciem statku. Rozkład rejsów, a także jazdy autobusów, sprawdzić można na stronie internetowej. Bilet normalny na rejs po Odrze kosztuje 15 PLN, za ulgowy zapłacimy 10 PLN.

Rejs statkiem Opolanin
Rejs po Opolu

Zielone Opole

To najbardziej zielone miejsce w Opolu. Z wyspy Pasieka przechodzimy prosto przez most na wyspę Bolko. Można zabrać ze sobą rowery, hulajnogi, koc piknikowy i spędzić tutaj cudowne rodzinne popołudnie. Latem drzewa skutecznie chronią nas przed upałem, zapewniając nie tylko cień, ale też ciszę i spokój. Zapomnicie, że jesteście w mieście!

Wyspa Bolko
Opole z dzieckiem

Mnóstwo tu alejek, którymi można spacerować bez końca. Gdyby jednak dopadło Was zmęczenie to niemal w samym sercu wyspy, tuż nad samym stawem, mieści się kawiarnia. Serwują tutaj nie tylko kawę i ciasteczko, ale również dania obiadowe (w menu znajdziemy także dania dla dzieci). A gdy już chwilę zrelaksujemy się to możemy ruszać dalej w drogę!

Wyspa Bolko

Nie tylko piękne zielone tereny przyciągają tu spacerowiczów. Na wyspie znajduje się także ogród zoologiczny, który bardzo polecamy odwiedzić. ZOO w Opolu jest kameralne i do tego bardzo dobrze rozplanowane. Po ogrodzie spacerujemy zacienionymi alejkami, nie brakuje tu też ławeczek, na których można przycupnąć i chwilkę odsapnąć. W opolskim ZOO mieszka ponad 1000 zwierząt. Możemy odwiedzić lemury na wyspie (poza weekendem) i wśród bujnej roślinności próbować odnaleźć pandę czerwoną. Spotkamy tu też głośne uchatki kalifornijskie (słychać je jeszcze nawet zanim przekroczymy bramy ogrodu!), goryle, żyrafy, wielbłądy, wilki, piękne kolorowe ptaki i wiele, wiele innych gatunków.

ZOO w Opolu
ZOO w Opolu

Na terenie ogrodu znajdziemy też i inne atrakcje dla najmłodszych. Są place zabaw, takie dla maluszków, ale też i takie dla nieco starszych dzieciaków. Jest park linowy (dodatkowo płatny) i minizoo, w którym mieszkają kozy i kury. W ZOO możemy spokojnie spędzić nawet kilka godzin. Przyjemnie spaceruje się wśród tak pięknie zaaranżowanej zieleni i z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że z wizyty tutaj zadowolona będzie cała rodzina.

ZOO w Opolu

Opolskie ZOO czynne jest przez cały rok. W wakacje, by uniknąć kolejek, warto zakupić bilety przez Internet lub w biletomacie przed wejściem. Dorośli za wstęp zapłacą 22 PLN, a dzieci i młodzież – 15 PLN. Warto rozważyć także zakup biletu rodzinnego (niestety, jest dostępny tylko w kasach).

Z wizytą na opolskiej wsi

Tu złapiecie oddech i chwilę wytchnienia. Położone kilka kilometrów od centrum miasta Muzeum Wsi Opolskiej zabiera nas w podróż w czasie. Na terenie skansenu zobaczymy drewniane chaty, zagrody, kościół, dawną szkołę czy wiatraki. Wszystko to otoczone jest piękną zielenią i drzewami, więc spacer w takich okolicznościach przyrody to sama przyjemność. Można też zabrać ze sobą kosz ze smakołykami i urządzić sobie piknik na polanie.

Opole z dzieckiem
Muzeum Wsi Opolskiej

Warto śledzić bieżące wydarzenia i do muzeum wybrać się, gdy odbywają się tam różne pokazy i warsztaty dawnego rzemiosła. Z bliska możemy wtedy przyjrzeć się pracy kowala w kuźni, zobaczyć, jak kiedyś wyglądała nauka w szkole czy spróbować ręcznego prania na tarze. To doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu!

Opole z dzieckiem
Muzeum Wsi Opolskiej

Za wstęp do Muzeum Wsi Opolskiej dorośli zapłacą 12 PLN, bilet ulgowy kosztuje 6 PLN. W poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Opole z dzieckiem. Mapa atrakcji



Sami widzicie: warto odwiedzić Opole z dzieckiem, bo na pewno nie będziecie się tutaj nudzić! Ciekawych miejsc i atrakcji nie brakuje, a spokojnie odwiedzicie je wszystkie nawet w weekend. Ale warto zatrzymać się tu na dłużej! Więcej o mieście przeczytacie także w naszym poprzednim wpisie: Opole na weekend. Nasz wpis o rodzinnych atrakcjach Opole jest również dostępny w języku czeskim – znajdziecie go tutaj.


Naszą podróż do Opola relacjonowaliśmy na naszych kanałach na Facebooku oraz Instagramie.


Projekt  jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej