Strona główna » Odkryj Świętokrzyskie. Co warto zobaczyć w pobliżu Kielc?

Odkryj Świętokrzyskie. Co warto zobaczyć w pobliżu Kielc?

przez Wszedobylscy
Świętokrzyskie na weekend

A może rzucić wszystko i odwiedzić Świętokrzyskie na weekend? Kielce to nie tylko zaskakujące miasto (zobaczcie sami!), ale też świetne miejsce wypadowe na zwiedzanie najbliższej okolicy. Ciekawych atrakcji w pobliżu nie brakuje! Warto wybrać się na pobliskie wzniesienia Gór Świętokrzyskich, by podziwiać niesamowite widoki. Odwiedzić malowniczo położony zamek królewski. Poznać lokalne smaki. I zrelaksować się! Sprawdźcie, jakie atrakcje oferuje Świętokrzyskie na weekend. Jesienią jest tu niezwykle kolorowo, ale na pewno warto tu przyjechać o każdej porze roku.

Miedzianka

Podobno to właśnie stąd roztacza się najpiękniejszy widok na Świętokrzyskie. I można tu dojechać z Kielc w niecałe pół godziny! Miedzianka to liczący nieco ponad 350 metrów wysokości szczyt w Górach Świętokrzyskich. Swoją nazwę zawdzięcza bogatym złożom rudy miedzi, a cała góra przeszyta jest wręcz licznymi szybami. Dawnych korytarzy górniczych ma tu być nawet cztery kilometry, a wspinając się na szczyt zauważyć można też wejścia do jaskiń. Te ostatnie dostępne są jedynie dla wprawionych grotołazów, posiadających pozwolenia na eksplorację skalnych grot.

Miedzianka - Świętokrzyskie na weekend

Gdy złoża rudy miedzi zostały wyczerpane, wzniesienie została objęte ochroną i powstał tu rezerwat przyrody Góra Miedzianka. Dziś to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców okolicznych wsi i miast na spacery. Samochód można zostawić na leśnym parkingu, potem czeka nas jeszcze krótka i niezbyt wymagająca wspinaczka, by móc stanąć na szczycie góry. Widok jest naprawdę zachwycający! Świętokrzyskie w jesiennych barwach prezentuje się bardzo urokliwie. W oddali zobaczyć możemy m.in. Łysogóry, sylwetkę zamku w Chęcinach, a przy sprzyjającej pogodzie… nawet Tatry!

Miedzianka - Świętokrzyskie na weekend
Miedzianka - Świętokrzyskie na weekend


Przy Miedziance mieści się też Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć wystawę poświęconą historii wydobycia rudy w najbliższej okolicy oraz podziwiać kolekcję minerałów. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli.

Zamek w Chęcinach

Górujący nad Chęcinami zamek królewski został zbudowany na przełomie XIII oraz XIV wieku i szybko stał się jedną z najważniejszą budowli na terenie ówczesnego państwa polskiego. Odbywały się tu ważne zjazdy rycerstwa, zbierało się tutaj wojsko przed wyruszeniem na wojnę z Krzyżakami, przechowywano w skarbcu liczne kosztowności należące do króla oraz arcybiskupów. Pełnił funkcję więzienia, ale też był rezydencją dla rodziny królewskiej. To miejsce szczególnie upodobały sobie żony polskich królów, a po zamkowych korytarzach przechadzała się podobno nawet Bona Sforza. Dzięki swojemu położeniu zamek przez setki lat pozostał niezdobyty. Twierdza podupadła głównie po wojnach ze Szwecją, a próby przywrócenia jej dawnego blasku okazały się nieskuteczne. Dzieła zniszczenia dokonały też obie wojny światowe, podczas których kamienie ze wzgórza zostały wykorzystane jako budulec okolicznych dróg.

Świętokrzyskie na weekend - Zamek Chęciny

Dziś w Chęcinach zwiedzić można ruiny dawnego królewskiego zamku. Mimo zniszczeń, budowla dalej robi wrażenie. Nakręcono tu nawet kilka teledysków i sceny do filmów. Samochód zostawiamy na parkingu i nieco stromą, krętą ścieżką wspinamy się na zamkowe wzgórze. Po drodze mijamy drewniane rzeźby ważnych polskich osobistości. Jeszcze przed wejściem na zamek zatrzymujemy się na chwilę, by rzucić z góry okiem na położone u naszych stóp miasteczko Chęciny.

Świętokrzyskie na weekend - Zamek Chęciny

Podczas zwiedzania skorzystać tu można z wirtualnego przewodnika – skanując kolejne kody QR możemy przeczytać lub wysłuchać historii i ciekawostek związanych z zamkiem. Odwiedzimy tu m.in. lochy, kącik zakochanych, skarbiec, zobaczymy salę tortur oraz wystawę broni. Przymierzyć można elementy uzbrojenia, dać się zakuć w dyby czy usiąść na fotelu czarownicy. Warto wspiąć się również na wieżę widokową, z której można podziwiać wspaniałą panoramę na okolicę.

Świętokrzyskie na weekend - Zamek Chęciny
Świętokrzyskie na weekend - Zamek Chęciny
Świętokrzyskie na weekend


Do zamku w Chęcinach można dojechać z Kielc w ok. 25 minut. Obiekt dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok (wyjątkiem jest kilka świątecznych dni). W sezonie zimowym (od 1 listopada do 31 marca) normalny bilet wstępu kosztuje 9 PLN, a za ulgowy zapłacimy 7 PLN. Aktualny cennik biletów sprawdzić można na stronie internetowej.

Winnice w Świętokrzyskiem

Świętokrzyskie zbocza licznie porastają sady owocowe oraz winorośle. Z roku na rok winnic w Polsce powstaje coraz więcej, a rodzime wina potrafią pozytywnie zaskoczyć (zobaczcie chociażby naszą podróż Dolnośląskim Szlakiem Piwa i Wina). W samym województwie świętokrzyskim jest już ich dobrze ponad 40! To przede wszystkim rodzinne biznesy, a za każdym z nich stoi zazwyczaj jeszcze ciekawa historia. Jadąc z Kielc do Buska-Zdroju, zatrzymaliśmy się na chwilę w niewielkiej wsi Szczaworyż, gdzie mieści się właśnie jedna z takich winnic. U Fodymskich przygoda z winiarstwem zaczęła się nieco przypadkowo – pierwsze winorośle zasadzone zostały tu między drzewami owocowymi. Pierwsze zbiory okazały się obfite, więc ze słodkich winogron udało się wyprodukować naprawdę dobre wino. Zachęceni sukcesem zaczęli sadzić coraz więcej winorośli i dziś możemy u nich skosztować kilku rodzajów trunków – do wyboru wino białe, czerwone lub różowe. To, co najbardziej lubię podczas takich degustacji to opowieści, które właściciele snują nad kieliszkiem wina. Można dowiedzieć się więcej o samej produkcji wina, o szczepach, ale też po prostu historii związanych z samym winiarstwem.

Winnica Fodymskich
Winnica Fodymskich

Po zdrowie do Buska-Zdroju

Świętokrzyskie to również doskonałe miejsce na relaks. Słynne uzdrowiska – Busko-Zdrój czy Solec-Zdrój – wcześniej kojarzone były głównie z sanatoriami, dziś przyciągają coraz młodsze osoby, które chcą zadbać o swoje zdrowie. W obu mieszczą się hotele oraz ośrodki specjalizujące się w zabiegach zdrowotnych, ale też posiadające bogatą ofertę SPA&wellness. Busko-Zdrój może też pochwalić się otwartą dosłownie kilka miesięcy tężnią solankową. Obiekt znajduje się w urokliwym Parku Zdrojowym, jednym z ulubionych przez kuracjuszy miejsc na spacery.

Świętokrzyskie na weekend - Busko-Zdrój

To jedna z najnowocześniejszych tężni w Polsce, a stanowią ją dwa pierścienie, między którymi można spacerować. Wysokie na 10 metrów ściany pokryte są tarniną, po której spływa woda. Seans w takiej tężni solankowej ma przede wszystkim właściwości lecznice: wpływa na układ nerwowy, oddechowy, a także wspomaga odporność. Na szczycie budynku znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać widok na okolicę. Tuż obok powstał nowoczesny dom zdrojowy, gdzie mieszą się: całoroczna mini-tężnia, pijalnia wód mineralnych i urokliwa oranżeria, pełna egzotycznych roślin. Cennik biletów oraz godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na stronie internetowej.

Świętokrzyskie na weekend - Busko-Zdrój
Tężnia w Busko-Zdroju
Tężnia w Busko-Zdroju


Po wizycie w tężni warto wybrać się na przechadzkę po założonym jeszcze w XIX wieku parku. Jesienią drzewa mienią się tu wszystkimi kolorami i nawet pomimo dość chłodnej pogody nie brakuje spacerowiczów. Latem to miejsce tętni życiem. W znajdującej się w parku muszli koncertowej odbywają się liczne występy, zobaczyć tu też można Aleję Gwiazd związanych z polską muzyką klasyczną oraz tańczącą fontannę. Na terenie parku mieści się również najstarsze sanatorium w Busku-Zdroju.

Świętokrzyskie na weekend - Busko-Zdrój
Busko-Zdrój

Parkową aleją, wzdłuż której gęsto rosną imponujące drzewa, kierujemy się w stronę centrum miasteczka. Tu, przy ulicy 1 maja warto rzucić okiem na charakterystyczny budynek hotelu Bristol. Czy wygląda on znajomo? Podobnie prezentuje się… hotel Bristol w Kielcach! Bristol Busko ART & Medical SPA to miejsce dla tych, którzy chcieliby odpocząć w eleganckich wnętrzach, a przy okazji skorzystać z licznych zabiegów zdrowotnych i z bogatej oferty SPA. Jeśli do Buska-Zdroju wybieracie się jedynie na chwilę, to warto wpaść tutaj na kawę i słynny tort Bristol, a przy okazji zerknąć na dość ciekawe rzeźby otaczające budynek hotelu.

Busko-Zdrój

Świętokrzyskie na weekend. Mapa atrakcji


To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej