Strona główna » Snøvegen. Tam, gdzie w lipcu leży śnieg

Snøvegen. Tam, gdzie w lipcu leży śnieg

przez Wszedobylscy

Norwegia – kraj, gdzie latem słońce ledwo zachodzi za horyzont, a w lipcu leży śnieg. Zabieramy Was w niesamowicie widokową podróż Śnieżną Drogą.

Snøvegen (nazywana również często Aurlandsvegen) to Śnieżna Droga łącząca Aurland z Lærdal. Trasa ma długość ok. 48 kilometrów i biegnie przez górski grzbiet – w najwyższym punkcie osiąga wysokość 1306 metrów. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że nawet w lipcu, w górnych partiach, zalega tu śnieg. Trasa otwarta jest od czerwca do około połowy października – poza tym okresem droga może być nieprzejezdna. Naszą wycieczkę zaczynamy od strony miasteczka Lærdal – tu otacza nas jeszcze piękna i bujna zieleń.

mn

Powoli wspinamy się w górę. Krajobraz zmienia się – im wyżej wjeżdżamy tym teren jest bardziej skalisty i surowy.

snovegen

Kiedyś jedyna droga łącząca Aurland z Lærdal, obecnie uczęszczana jest głównie przez turystów (minął nas jeden samochód). Kontakt można za to nawiązać z pasącymi się wzdłuż trasy owcami.

snovegen2

snovegen3

Docieramy na sam szczyt grzbietu – kolejne kilometry trasy prowadzą przez płaskowyż. Mijamy pojedyncze domki, jeziora, ośnieżone skaliste wzgórza, w oddali majaczą inne szczyty gór pokryte śniegiem.

snovegen4

snovegen5

Przed nami stromy zjazd w stronę Aurlandsfjord, wzdłuż drogi ponownie powoli pojawia się bujna zieleń.

snovegen6

Po drodze zatrzymujemy się przy punkcie widokowym Stegastein. Z przeszklonej platformy, położonej na wysokości 650 metrów i wystającej niemal 30 metrów nad fiordem, podziwiać możemy wspaniały widok na fiord oraz pobliskie góry. Odcinek drogi od Aurland do punktu widokowego Stegastein jest otwarty przez cały rok, w sezonie kursują tu również autobusy.

stegastein

snovegen7

Obecnie drogę między Aurland a Lærdal można również pokonać jednym z najdłuższych, mierzącym 24,5 km, tuneli na świecie – Lærdalstunellen. Podczas przejazdu możemy na chwilę zatrzymać się w jednej z trzech specjalnie przygotowanych zatoczek.

mn2

mn1

Dlaczego warto wybrać się w to miejsce? Przede wszystkim, jak zresztą w całej Norwegii, by podziwiać piękne krajobrazy – w tym przypadku w bardziej kameralnej atmosferze w porównaniu na przykład do popularnego Preikestolen. Przejazd Śnieżną Drogą dostarcza wielu emocji – piękna, a zarazem surowa przyroda jest tu na wyciągnięcie ręki, a stromy zjazd potrafi przyprawić o niezły skok adrenaliny.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej