Snøvegen. Tam, gdzie w lipcu leży śnieg

Norwegia – kraj, gdzie latem słońce ledwo zachodzi za horyzont, a w lipcu leży śnieg. Zabieramy Was w niesamowicie widokową podróż Śnieżną Drogą.

Snøvegen (nazywana również często Aurlandsvegen) to Śnieżna Droga łącząca Aurland z Lærdal. Trasa ma długość ok. 48 kilometrów i biegnie przez górski grzbiet – w najwyższym punkcie osiąga wysokość 1306 metrów. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że nawet w lipcu, w górnych partiach, zalega tu śnieg. Trasa otwarta jest od czerwca do około połowy października – poza tym okresem droga może być nieprzejezdna. Naszą wycieczkę zaczynamy od strony miasteczka Lærdal – tu otacza nas jeszcze piękna i bujna zieleń.

mn

Powoli wspinamy się w górę. Krajobraz zmienia się – im wyżej wjeżdżamy tym teren jest bardziej skalisty i surowy.

snovegen

Kiedyś jedyna droga łącząca Aurland z Lærdal, obecnie uczęszczana jest głównie przez turystów (minął nas jeden samochód). Kontakt można za to nawiązać z pasącymi się wzdłuż trasy owcami.

snovegen2

snovegen3

Docieramy na sam szczyt grzbietu – kolejne kilometry trasy prowadzą przez płaskowyż. Mijamy pojedyncze domki, jeziora, ośnieżone skaliste wzgórza, w oddali majaczą inne szczyty gór pokryte śniegiem.

snovegen4

snovegen5

Przed nami stromy zjazd w stronę Aurlandsfjord, wzdłuż drogi ponownie powoli pojawia się bujna zieleń.

snovegen6

Po drodze zatrzymujemy się przy punkcie widokowym Stegastein. Z przeszklonej platformy, położonej na wysokości 650 metrów i wystającej niemal 30 metrów nad fiordem, podziwiać możemy wspaniały widok na fiord oraz pobliskie góry. Odcinek drogi od Aurland do punktu widokowego Stegastein jest otwarty przez cały rok, w sezonie kursują tu również autobusy.

stegastein

snovegen7

Obecnie drogę między Aurland a Lærdal można również pokonać jednym z najdłuższych, mierzącym 24,5 km, tuneli na świecie – Lærdalstunellen. Podczas przejazdu możemy na chwilę zatrzymać się w jednej z trzech specjalnie przygotowanych zatoczek.

mn2

mn1

Dlaczego warto wybrać się w to miejsce? Przede wszystkim, jak zresztą w całej Norwegii, by podziwiać piękne krajobrazy – w tym przypadku w bardziej kameralnej atmosferze w porównaniu na przykład do popularnego Preikestolen. Przejazd Śnieżną Drogą dostarcza wielu emocji – piękna, a zarazem surowa przyroda jest tu na wyciągnięcie ręki, a stromy zjazd potrafi przyprawić o niezły skok adrenaliny.

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email