Strona główna » Nie taki Neapol straszny jak go malują

Nie taki Neapol straszny jak go malują

przez Wszedobylscy

Neapol okryty jest nieco złą sławą. Że niebezpiecznie, brudno, chaotycznie. Zgodzić możemy się z tym ostatnim określeniem, ale to właśnie ten włoski harmider sprawia, że Neapol ma ten wyjątkowy charakter. Jeśli macie jakieś wątpliwości przez wyjazdem do Kampanii, to postaramy się je właśnie teraz rozwiać.

Czy w Neapolu jest bezpiecznie?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przed wyjazdem do Neapolu. W końcu to właśnie tutaj działa słynna włoska mafia, Camorra. Ale turyści są tutaj nietykalni, bo przywożą ze sobą pieniądze, które wydają na miejscu. Owszem, możemy stać się ofiarą drobnych złodziejaszków czy oszustów, ale nie bardziej niż w każdym innym mieście. Nasz gospodarz z airbnb na pytanie, czy jest tu bezpiecznie i czy są miejsca, które powinniśmy omijać, odpowiedział, że o ile nie będziemy obnosić się z drogimi świecidełkami to możemy spokojnie spacerować po Neapolu.

I spacerowaliśmy. W ciągu dnia i wieczorem. Po bardziej i mniej uczęszczanych neapolitańskich uliczkach. Zachowując oczywiście standardowe zasady bezpieczeństwa: nie nosiliśmy ze sobą całej gotówki czy palety kart kredytowych, pilnowaliśmy toreb. Tak, jak to robimy podczas wizyty w każdym innym mieście. W ścisłym centrum Neapolu wieczorami wszystko tętni życiem, pełno jest spacerowiczów i to nie tylko turystów, ale również mieszkańców. Nie zapuszczaliśmy się co prawda na obrzeża miasta, ale w Neapolu czuliśmy się całkiem bezpiecznie.

Sami mieszkańcy Neapolu okazali się być mili i pomocni, ilekroć pytaliśmy kogoś o drogę/najbliższy bankomat/sklep, to zawsze otrzymywaliśmy wyczerpującą odpowiedź.

Czy w Neapolu kierowcy oszaleli?

Tak. Zwiedziliśmy już kilka włoskich regionów, mieszkaliśmy we Włoszech, ale styl jazdy w Neapolu jest… wyjątkowy. Totalny chaos, brak jakichkolwiek zasad ruchu drogowego, a z każdego kierunku dochodzi tylko głośny dźwięk klaksonów. Jeśli nie musicie, to nie wypożyczajcie tutaj samochodu, chyba, że macie stalowe nerwy i bardzo dobre ubezpieczenie na wypadek stłuczki.

Tu każdy jeździ jak chce, byle do przodu. Dodajmy do tego przemykające między samochodami i ludźmi motorynki, a macie przed oczami pełny obraz chaosu panującego na neapolitańskich drogach. Spacerując nawet po wąskich uliczkach zabytkowej części miasta trzeba bardzo uważać właśnie na skutery, które potrafią wyłonić się nie wiadomo skąd i lawirować między turystami.

Czy Neapol jest zaśmiecony?

Kilka lat temu świat obiegły zdjęcia Neapolu tonącego w śmieciach. Tamten brudny chaos miał oczywiście wiele wspólnego ze wspomnianą już mafią, która rządzi wywozem odpadów. Widziałam ten bałagan na własny oczy, kiedy wracając z Capri przejeżdżaliśmy przez Neapol – widok faktycznie był nieco przerażający. Ale obecnie miasto tak nie wygląda! Owszem, nie jest wypucowane na błysk. Część śmieci nie trafia do śmietnika, tylko obok, a i niektórzy mieszkańcy dokładają swoje kilka groszy rzucając puszkę na ziemię zamiast do kosza (co za brak kultury), ale na pewno nie są to góry odpadów, przez które nie można przebrnąć.

Neapol jest za to niezwykle kolorowy, tu i ówdzie odpada tynk, a ściany są obdrapane. I tak, wszędzie suszy się pranie! Ciekawym przypadkiem są tutaj stacje metra, które są absolutnie najczyściejszymi miejscami w Neapolu, jakie widzieliśmy. Wysprzątane, zadbane i ani pół papierka na ziemi!

Czy Neapol jest miastem przyjaznym dla dzieci?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Na pewno ogromną zaletą jest kuchnia, która przypadnie do gustu nawet największym niejadkom – pizza i makaron zasmakują tutaj każdemu, a dodajmy do tego jeszcze przepyszne lody! Dzieci do 6. roku życia za darmo korzystają z komunikacji miejskiej w Neapolu, do wielu muzeów i innych atrakcji dzieciaki mają też bezpłatne wejściówki.

To czego nieco nam zabrakło podczas zwiedzania Neapolu to miejsca do zabawy dla dzieci, np. placu zabaw, gdzie dzieciaki mogłyby nieco dać upust swojej energii i po prostu trochę się pobawić. Może mieliśmy totalnego pecha, że na taki plac zabaw nie trafiliśmy, ale z drugiej strony dość sporo po tym mieście się nachodziliśmy. Oczywiście jest wiele innych atrakcji w Neapolu i w okolicach, więc można zaplanować ciekawe wycieczki, ale jak sami dobrze wiecie: plac zabaw to jednak plac zabaw. Naszemu dziecku w Neapolu najbardziej podobały się zamki, metro, promenada wzdłuż morza i oczywiście granita, więc uznać to można za dobrą rekomendację.

 

To może Ci się również spodobać!