Strona główna » Mołdawskie święto wina

Mołdawskie święto wina

przez Wszedobylscy
Narodowy Dzień Wina

Na przełomie września i października wszystkie drogi prowadzą do Mołdawii. Już niemal od dwudziestu lat jesienią do Kiszyniowa zjeżdżają miłośnicy wina z całego świata. O tej porze roku wszystko mieni się tu pięknymi jesiennymi kolorami, przyciąga bogactwo smaków i zapachów. Narodowy Dzień Wina jest tu świętem narodowym, podczas którego hucznie celebruje się ponad tysiącletnią tradycję produkcji wina. To doskonała okazja, by poznać ten jeszcze nie do końca odkryty kierunek, zaznać mołdawskiej gościnności i skosztować lokalnych smaków.

Na Wielkim Placu Zgromadzenia Narodowego w Kiszyniowie kilkadziesiąt mołdawskich winnic prezentuje swoje wina. Odwiedzający mogą oczywiście wziąć udział w degustacji tego tradycyjnego trunku. Wystarczy zakupić specjalny festiwalowy kieliszek, z którym otrzymuje się też kupony na wino i przewodnik po lokalnych winnicach.

Mołdawskie święto wina

Narodowemu Dniu Wina towarzyszą liczne imprezy i wydarzenia. W Kiszyniowie odbywa się Narodowy Rynek Rzemiosła, gdzie możemy podziwiać i zakupić ręcznie wykonane przedmioty. Nie może też zabraknąć straganów i stoisk serwujących typowe dania kuchni mołdawskiej. Podczas Szkoły Winnej zgłębić można tajniki wyboru dobrego wina, a także jego świadomego spożycia. Takie warsztaty prowadzą znani i profesjonalni sommelierzy. W tle rozbrzmiewa także muzyka – podczas wydarzenia odbywają się liczne koncerty i występy lokalnych zespołów.

Narodowy Dzień Wina

Festiwal Wina to także świetny pomysł na zaplanowanie wycieczek po okolicznych winnicach. Odwiedzić można Mileştii Mici, gdzie znajduje się największa w Europie, bo licząca ponad 1,5 mln butelek, kolekcja wina czy Cricovą, która słynie z największych na świecie winnych piwnic.

Winnica Cricova

W 2020 roku Narodowy Dzień Wina odbędzie się w dniach 3-4 października, choć w nieco zmienionej formie. Miłośnicy wina nie spotkają się tym razem na placu w Kiszyniowie, swoje progi dla gości otworzy natomiast 25 winnic. To ich właściciele będą tworzyć mniejsze, ale równie ciekawe wydarzenia kulturalne, zaproszą na degustację wina i ugoszczą.

Narodowy Dzień Wina w Mołdawii

Wiele winnic posiada własne zaplecze turystyczne – działają w nich hotele czy agroturystyki. Dzięki temu można cieszyć się z doskonałego wina, pysznego jedzenia i przy okazji poznać niesamowitych ludzi i ich historie. Charakter festiwalu pozwala pokazać się od najlepszej strony zarówno tym dużym, jak i mniejszym producentom wina. Dla nas to możliwość poznania z bliska Mołdawii, jej kultury, tradycji, smaków i oczywiście bogatej oferty trunków.

Narodowy Dzień Wina w Mołdawii

Będzie to dziewiętnasta edycja Narodowego Dnia Wina w Mołdawii. W zeszłym roku z okazji tego święta do Kiszyniowa zjechało ponad 120 tys. amatorów wina. W festiwalu wzięło udział aż 68 producentów, którzy sprzedali ponad 83 tys. butelek. Na potrzeby samej degustacji potrzebnych było ponad 10 tys. butelek wina! To imponujące liczby, ale nic dziwnego – Narodowy Dzień Wina w Kiszyniowie to największe spotkanie miłośników wina we Wschodniej Europie.

Mołdawskie wino

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej