Strona główna » Na tropie… norweskich kościołów klepkowych

Na tropie… norweskich kościołów klepkowych

przez Wszedobylscy

Podróżując po Norwegii możemy nie tylko podziwiać wspaniałe widoki – jeden dzień naszej podróży poświęciliśmy na wycieczkę tropem… kościołów klepkowych.

Undredal stavkirke

W samym sercu fiordów Norwegii, w Undredal, niewielkiej osadzie na zachodnim brzegu Aurlandsfjordu jest kościół. Wyjątkowy pod każdym względem. Undredal stavkirke to jeden z 28 kościołów klepkowych w Norwegii, który przetrwał do naszych czasów (w średniowieczu w całym kraju zbudowano ich około 1000).

undredal_mapa

To jeden z najstarszych i zarazem najmniejszych norweskich kościołów – zbudowany został w 1147 roku, a mierzy zaledwie 12 metrów na 4 metry. W środku znajduje się 40 miejsc siedzących.

u1

u2

Undredal, leżące nieco na uboczu od głównej drogi, żyje powoli swoim życiem – turyści rzadko tu zaglądają, co tylko dodaje mu uroku. Kiedyś można było tu dotrzeć tylko łodzią od strony fiordu, obecnie kilka kilometrów stąd biegnie często uczęszczana droga między Gudvangen a Flåm.

u3

Sama osada liczy niewiele ponad 100 mieszkańców na których przypada ponad 500 kóz – mieścina, oprócz kościoła, słynie również z wyrabiania tradycyjnego sera koziego.

 Borgund stavkirke

W kolejnej niewielkiej wiosce, Borgund, znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych i najchętniej fotografowanych kościołów klepkowych w Norwegii: Borgund stavkirke.

borgund_mapa

Trzeba przyznać, że budynek robi niesamowite wrażenie – jak gdybyśmy się przenieśli w dawne czasy, wśród norweskie mity.

b1

Świątynia została zbudowana w 1180 roku, całkowicie z drewna. I w takiej nienaruszonej postaci przetrwała aż do dziś! Kościół ozdobiony został licznymi wzorami: zwierząt, roślin, walczących smoków oraz średniowiecznymi runami.

b2

W środku panuje półmrok – światło do środka wpada jedynie przez wąskie otwory. Z wnętrza usunięte zostały wszystkie elementy pochodzące z późniejszych epok, by przywrócić świątyni jak najbardziej oryginalny wygląd. Zwiedzanie Borgund stavkirke jest płatne (80 NOK), ale warto podjechać tutaj, by choć zobaczyć go z zewnątrz.

Fantoft

Jeśli nie macie czasu, by zaplanować dłuższą wycieczkę (z Bergen do Undredal jest ok. 170 km w jedną stronę, do Borgund ok. 220 km w jedną stronę), to w okolicy Bergen znajduje się kolejny przykład kościoła klepkowego – Fantoft. Oryginalna świątynia została zbudowana w XII wieku, jednak w XIX wieku mieszkańcy Fortun postanowili wybudować nowy kościół, więc stary został sprzedany i przeniesiony w całości w okolice Bergen. W 1992 roku kościół został podpalony, ale starannie odbudowany w kolejnych latach. Zwiedzanie kościoła Fantoft jest płatne.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej