Na tropie… norweskich kościołów klepkowych

Podróżując po Norwegii możemy nie tylko podziwiać wspaniałe widoki – jeden dzień naszej podróży poświęciliśmy na wycieczkę tropem… kościołów klepkowych.


 

Undredal stavkirke

W samym sercu fiordów Norwegii, w Undredal, niewielkiej osadzie na zachodnim brzegu Aurlandsfjordu jest kościół. Wyjątkowy pod każdym względem. Undredal stavkirke to jeden z 28 kościołów klepkowych w Norwegii, który przetrwał do naszych czasów (w średniowieczu w całym kraju zbudowano ich około 1000).

undredal_mapa

To jeden z najstarszych i zarazem najmniejszych norweskich kościołów – zbudowany został w 1147 roku, a mierzy zaledwie 12 metrów na 4 metry. W środku znajduje się 40 miejsc siedzących.

u1

u2

Undredal, leżące nieco na uboczu od głównej drogi, żyje powoli swoim życiem – turyści rzadko tu zaglądają, co tylko dodaje mu uroku. Kiedyś można było tu dotrzeć tylko łodzią od strony fiordu, obecnie kilka kilometrów stąd biegnie często uczęszczana droga między Gudvangen a Flåm.

u3

Sama osada liczy niewiele ponad 100 mieszkańców na których przypada ponad 500 kóz – mieścina, oprócz kościoła, słynie również z wyrabiania tradycyjnego sera koziego.

 Borgund stavkirke

W kolejnej niewielkiej wiosce, Borgund, znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych i najchętniej fotografowanych kościołów klepkowych w Norwegii: Borgund stavkirke.

borgund_mapa

Trzeba przyznać, że budynek robi niesamowite wrażenie – jak gdybyśmy się przenieśli w dawne czasy, wśród norweskie mity.

b1

Świątynia została zbudowana w 1180 roku, całkowicie z drewna. I w takiej nienaruszonej postaci przetrwała aż do dziś! Kościół ozdobiony został licznymi wzorami: zwierząt, roślin, walczących smoków oraz średniowiecznymi runami.

b2

W środku panuje półmrok – światło do środka wpada jedynie przez wąskie otwory. Z wnętrza usunięte zostały wszystkie elementy pochodzące z późniejszych epok, by przywrócić świątyni jak najbardziej oryginalny wygląd. Zwiedzanie Borgund stavkirke jest płatne (80 NOK), ale warto podjechać tutaj, by choć zobaczyć go z zewnątrz.

Fantoft

Jeśli nie macie czasu, by zaplanować dłuższą wycieczkę (z Bergen do Undredal jest ok. 170 km w jedną stronę, do Borgund ok. 220 km w jedną stronę), to w okolicy Bergen znajduje się kolejny przykład kościoła klepkowego – Fantoft. Oryginalna świątynia została zbudowana w XII wieku, jednak w XIX wieku mieszkańcy Fortun postanowili wybudować nowy kościół, więc stary został sprzedany i przeniesiony w całości w okolice Bergen. W 1992 roku kościół został podpalony, ale starannie odbudowany w kolejnych latach. Zwiedzanie kościoła Fantoft jest płatne.

fantoft

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email