Z dzieckiem w Łodzi. Muzeum Animacji Se-ma-for

Do Łodzi przyjechaliśmy zaledwie na weekend, więc tak naprawdę nie mieliśmy zbyt wiele czasu, by dobrze poznać to miasto. Postawiliśmy więc na dwie atrakcje: spacer Piotrkowską oraz wizytę w Muzeum Animacji Se-ma-for. W zeszłym roku odwiedziłam z Alą Studio Filmów w Bielsko-Białej, gdzie mogłyśmy zobaczyć, jak powstawały kiedyś filmy rysunkowe o Bolku i Lolku czy Reksiu. Tym razem z wizytą udaliśmy się do Uszatka oraz Parauszka.

Muzeum Animacji Se-ma-for mieściło się przy ulicy Targowej, kilkanaście minut spacerem od Piotrkowskiej. Obecnie zostało przeniesione i znajduje się przy ul. Sienkiewicza 100. Muzeum zwiedza się wraz z przewodnikiem, wystarczy, by uzbierało się kilka osób na wycieczkę. Za bilety wstępu zapłaciliśmy 45 PLN (dwoje dorosłych oraz dziecko), w cenie oprócz zwiedzania muzeum wliczony jest krótki seans filmowy w sali kinowej.

DCIM100MEDIA
Fot. Dawna siedziba Muzeum Se-ma-for

Zwiedzanie muzeum zaczynamy od historii, czyli jak kiedyś powstawały postaci z bajek i ile pracy trzeba było włożyć, by takie lalki poruszały się na planie. Takiego Uszatka grało ponad 500 lalek – każda z nich miała swój własny, unikalny strój. Na specjalnych wystawach, choć za szybą, możemy podziwiać postaci z filmów rysunkowych, które my, dorośli, oglądaliśmy za dzieciaka na dobranoc – wspomnianego już Uszatka, Filemona i Bonifacego czy Pik Poka.

Muzeum Animacji SeMaFor

Muzeum Animacji SeMaFor

W dalszej części sali zobaczyć możemy odtworzone w najdrobniejszych szczegółach scenografie z najbardziej znanych produkcji tutejszego studia, w tym z także z tych nagrodzonych Oscarami: Piotrusia i Wilka oraz Tanga. Szczerze mówiąc, to nie wiedzieliśmy, że studio ma na swoim koncie również tak wiele produkcji nie tylko dla najmłodszych. Niesamowite, ile cierpliwości i pracy trzeba włożyć, żeby stworzyć taki krótki film rysunkowy – jedna sekunda to 24 zdjęcia, każde z nich różni się od siebie milimetrowym przesunięciem powieki czy dłoni. Dziennie animatorzy lalek we współpracy z fotografem są w stanie przygotować zaledwie kilka, 4-5, sekund filmu.

Muzeum Animacji SeMaFor

Muzeum Animacji SeMaFor

Muzeum Animacji SeMaFor

Jak przystało na nowoczesne muzeum wystawa jest multimedialna oraz interaktywna, co jest ogromnym plusem, jeśli w takie miejsce wybieramy się z dzieckiem. Dzięki multimedialnym pulpitom dzieci mogą np. obejrzeć fragmenty bajek. Największą popularnością jednak cieszył się ten, z możliwością stworzenia własnej, krótkiej animacji.

Muzeum Animacji SeMaFor

Zwiedzanie z przewodnikiem trwa niecałą godzinę, potem na spokojnie mamy czas by ponownie wszystko obejrzeć we własnym tempie, przyjrzeć się wszystkie z bliska, zrobić zdjęcia. Na koniec czeka nas również krótki seans filmowy w niewielkiej sali kinowej – my mieliśmy możliwość zobaczyć jeden odcinek Parauszka.

Na terenie Muzeum Animacji znajduje się sklep z pamiątkami, gdzie kupić możemy filmy, książki czy pluszaki ze znanych nam bajek. W Muzeum odbywają się także różne ciekawe warsztaty, ale ze względu na nasz bardzo ograniczony czas w Łodzi to udało nam się załapać tylko na zwiedzanie.

Muzeum Animacji SeMaFor

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email