Z dzieckiem w Łodzi. Muzeum Animacji Se-ma-for

Do Łodzi przyjechaliśmy zaledwie na weekend, więc tak naprawdę nie mieliśmy zbyt wiele czasu, by dobrze poznać to miasto. Postawiliśmy więc na dwie atrakcje: spacer Piotrkowską oraz wizytę w Muzeum Animacji Se-ma-for. W zeszłym roku odwiedziłam z Alą Studio Filmów w Bielsko-Białej, gdzie mogłyśmy zobaczyć, jak powstawały kiedyś filmy rysunkowe o Bolku i Lolku czy Reksiu. Tym razem z wizytą udaliśmy się do Uszatka oraz Parauszka.

Muzeum Animacji Se-ma-for mieściło się przy ulicy Targowej, kilkanaście minut spacerem od Piotrkowskiej. Obecnie zostało przeniesione i znajduje się przy ul. Sienkiewicza 100. Muzeum zwiedza się wraz z przewodnikiem, wystarczy, by uzbierało się kilka osób na wycieczkę. Za bilety wstępu zapłaciliśmy 45 PLN (dwoje dorosłych oraz dziecko), w cenie oprócz zwiedzania muzeum wliczony jest krótki seans filmowy w sali kinowej.

DCIM100MEDIA
Fot. Dawna siedziba Muzeum Se-ma-for

Zwiedzanie muzeum zaczynamy od historii, czyli jak kiedyś powstawały postaci z bajek i ile pracy trzeba było włożyć, by takie lalki poruszały się na planie. Takiego Uszatka grało ponad 500 lalek – każda z nich miała swój własny, unikalny strój. Na specjalnych wystawach, choć za szybą, możemy podziwiać postaci z filmów rysunkowych, które my, dorośli, oglądaliśmy za dzieciaka na dobranoc – wspomnianego już Uszatka, Filemona i Bonifacego czy Pik Poka.

Muzeum Animacji SeMaFor

Muzeum Animacji SeMaFor

W dalszej części sali zobaczyć możemy odtworzone w najdrobniejszych szczegółach scenografie z najbardziej znanych produkcji tutejszego studia, w tym z także z tych nagrodzonych Oscarami: Piotrusia i Wilka oraz Tanga. Szczerze mówiąc, to nie wiedzieliśmy, że studio ma na swoim koncie również tak wiele produkcji nie tylko dla najmłodszych. Niesamowite, ile cierpliwości i pracy trzeba włożyć, żeby stworzyć taki krótki film rysunkowy – jedna sekunda to 24 zdjęcia, każde z nich różni się od siebie milimetrowym przesunięciem powieki czy dłoni. Dziennie animatorzy lalek we współpracy z fotografem są w stanie przygotować zaledwie kilka, 4-5, sekund filmu.

Muzeum Animacji SeMaFor

Muzeum Animacji SeMaFor

Muzeum Animacji SeMaFor

Jak przystało na nowoczesne muzeum wystawa jest multimedialna oraz interaktywna, co jest ogromnym plusem, jeśli w takie miejsce wybieramy się z dzieckiem. Dzięki multimedialnym pulpitom dzieci mogą np. obejrzeć fragmenty bajek. Największą popularnością jednak cieszył się ten, z możliwością stworzenia własnej, krótkiej animacji.

Muzeum Animacji SeMaFor

Zwiedzanie z przewodnikiem trwa niecałą godzinę, potem na spokojnie mamy czas by ponownie wszystko obejrzeć we własnym tempie, przyjrzeć się wszystkie z bliska, zrobić zdjęcia. Na koniec czeka nas również krótki seans filmowy w niewielkiej sali kinowej – my mieliśmy możliwość zobaczyć jeden odcinek Parauszka.

Na terenie Muzeum Animacji znajduje się sklep z pamiątkami, gdzie kupić możemy filmy, książki czy pluszaki ze znanych nam bajek. W Muzeum odbywają się także różne ciekawe warsztaty, ale ze względu na nasz bardzo ograniczony czas w Łodzi to udało nam się załapać tylko na zwiedzanie.

Muzeum Animacji SeMaFor

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email