Strona główna » Metro w Neapolu. Podziemna galeria sztuki

Metro w Neapolu. Podziemna galeria sztuki

przez Wszedobylscy

Neapol potrafi człowieka zaskoczyć. Miasto, które okryło się złą sławą jako chaotyczne i zaśmiecone ma jedne z najczystszych stacji metra. A do tego urządzono w nich niesamowite galerie sztuki, które można zobaczyć w cenie biletu.

Wszystko to powstało w ramach projektu „Plan Stu Stacji”- kolejne przystanki oddawane są w ręce artystów, którzy dają upust swojej fantazji tworząc oryginalne i ciekawe dekoracje oraz ozdoby. Jak na razie wychodzi im to całkiem dobrze, bo niektóre stacje zostały uznane za jedne z najpiękniejszych w Europie! Gotowi na zwiedzanie podziemnej galerii?

Stacje Sztuki w Neapolu znajdują się głównie na linii 1 oraz na niedokończonej jeszcze linii 6. Wystarczy kupić bilet ważny 90 minut za 1,60 EUR i zwiedzić w tym czasie przynajmniej kilka przystanków. A warto! Metro w Neapolu to świetny przykład na to, jak te szare i smutne miejsca zamienić w ciekawą i przyciągającą przestrzeń. Stacje Sztuki to ponad 100 międzynarodowych artystów i niemal 200 wyjątkowych dzieł i rzeźb.

Z linii metra 1 w skład Stacji Sztuki wchodzą stacje: Garibaldi, Università, Municipio, Toledo, Dante, Museo, Materdei, Salvator Rosa, Quattro Giornate, Vanvitelli, Rione Alto.

Stacja metra Toledo

To jedna z najbardziej charakterystycznych i znanych stacji w Neapolu, została nawet uznana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Znajdującą się 50 metrów pod ziemią stacja wyszła spod ręki katalońskiego architekta Oscara Tusquets Blanca, a motywem przewodnim jest tutaj woda i światło. Niesamowite wrażenie robi przede wszystkim tunel, który zmienia kolory – im bliżej powierzchni się znajdujemy tym ozdobne kafelki robią się jaśniejsze. I do tego ten komin, który wyglądem przypomina otwór w niebie.

Na stacji znajdują się również ciekawe mozaiki i malowidła, które przedstawiają życie neapolitańczyków oraz postaci ważne dla miasta, takie jak jego patron: św. January.

Stacja metra Università

Jak dla nas – najciekawsza stacja metra w Neapolu. Przystanek Università to eksplozja intensywnych barw i kolorów. Tu motywem przewodnim jest wiedza, komunikacja, innowacyjność i rewolucja technologiczna. Jest rzeźba inspirowana mózgiem człowieka, a przyjęła ona postać neuronu. Są też kolorowe rysunki kształtem przypominające coś, co właśnie obejrzeliśmy pod mikroskopem. Stacja metra Materdei

Stacja Materdei wypełniona jest kolorowymi malowidłami na szklanych płytach. Są esy-floresy, portrety i zabawne rysunki. Schody prowadzące na perony też zostały ozdobione, ale dla odmiany kolorowymi płytkami. Warto zerknąć też na znajdującą się nad nimi mozaikę z morskim motywem.

Stacja metra Vanvitelli

Motywem przewodnim rzeźb i mozaik na stacji metra Vanvitelli są prehistoryczne zwierzęta oraz niebo i ciała niebieskie. Wzrok przyciąga spirala z ciągiem liczb Fibonacciego oraz gwiazdy wykonane ze stali nierdzewnej. Autorką tutejszych mozaik jest mieszkanka Neapolu, a są one zwieńczeniem jej 20-letniego doświadczenia przy pracy nad różnymi materiałami. Robią wrażenie!

To może Ci się również spodobać!

2 komentarze

An Ja #wnotesiepieczatka 4 sierpnia 2017 - 13:31

piękna galeria!

Odpowiedz
Wszedobylscy 4 sierpnia 2017 - 16:43

Jest naprawdę kolorowo i ciekawie i zdecydowanie warto to zobaczyć 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz