Metro w Neapolu. Podziemna galeria sztuki

Neapol potrafi człowieka zaskoczyć. Miasto, które okryło się złą sławą jako chaotyczne i zaśmiecone ma jedne z najczystszych stacji metra. A do tego urządzono w nich niesamowite galerie sztuki, które można zobaczyć w cenie biletu.

Wszystko to powstało w ramach projektu “Plan Stu Stacji”- kolejne przystanki oddawane są w ręce artystów, którzy dają upust swojej fantazji tworząc oryginalne i ciekawe dekoracje oraz ozdoby. Jak na razie wychodzi im to całkiem dobrze, bo niektóre stacje zostały uznane za jedne z najpiękniejszych w Europie! Gotowi na zwiedzanie podziemnej galerii?

Stacje Sztuki w Neapolu znajdują się głównie na linii 1 oraz na niedokończonej jeszcze linii 6. Wystarczy kupić bilet ważny 90 minut za 1,60 EUR i zwiedzić w tym czasie przynajmniej kilka przystanków. A warto! Metro w Neapolu to świetny przykład na to, jak te szare i smutne miejsca zamienić w ciekawą i przyciągającą przestrzeń. Stacje Sztuki to ponad 100 międzynarodowych artystów i niemal 200 wyjątkowych dzieł i rzeźb.

Z linii metra 1 w skład Stacji Sztuki wchodzą stacje: Garibaldi, Università, Municipio, Toledo, Dante, Museo, Materdei, Salvator Rosa, Quattro Giornate, Vanvitelli, Rione Alto.

Stacja metra Toledo

To jedna z najbardziej charakterystycznych i znanych stacji w Neapolu, została nawet uznana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Znajdującą się 50 metrów pod ziemią stacja wyszła spod ręki katalońskiego architekta Oscara Tusquets Blanca, a motywem przewodnim jest tutaj woda i światło. Niesamowite wrażenie robi przede wszystkim tunel, który zmienia kolory – im bliżej powierzchni się znajdujemy tym ozdobne kafelki robią się jaśniejsze. I do tego ten komin, który wyglądem przypomina otwór w niebie.

Na stacji znajdują się również ciekawe mozaiki i malowidła, które przedstawiają życie neapolitańczyków oraz postaci ważne dla miasta, takie jak jego patron: św. January.

Stacja metra Università

Jak dla nas – najciekawsza stacja metra w Neapolu. Przystanek Università to eksplozja intensywnych barw i kolorów. Tu motywem przewodnim jest wiedza, komunikacja, innowacyjność i rewolucja technologiczna. Jest rzeźba inspirowana mózgiem człowieka, a przyjęła ona postać neuronu. Są też kolorowe rysunki kształtem przypominające coś, co właśnie obejrzeliśmy pod mikroskopem. Stacja metra Materdei

Stacja Materdei wypełniona jest kolorowymi malowidłami na szklanych płytach. Są esy-floresy, portrety i zabawne rysunki. Schody prowadzące na perony też zostały ozdobione, ale dla odmiany kolorowymi płytkami. Warto zerknąć też na znajdującą się nad nimi mozaikę z morskim motywem.

Stacja metra Vanvitelli

Motywem przewodnim rzeźb i mozaik na stacji metra Vanvitelli są prehistoryczne zwierzęta oraz niebo i ciała niebieskie. Wzrok przyciąga spirala z ciągiem liczb Fibonacciego oraz gwiazdy wykonane ze stali nierdzewnej. Autorką tutejszych mozaik jest mieszkanka Neapolu, a są one zwieńczeniem jej 20-letniego doświadczenia przy pracy nad różnymi materiałami. Robią wrażenie!

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email