Strona główna » Marsaxlokk. Kolorowa rybacka wieś na Malcie

Marsaxlokk. Kolorowa rybacka wieś na Malcie

przez Wszedobylscy

Marsaxlokk, wieś rybacka położona w południowej części wyspy słynie głównie z dwóch rzeczy: kolorowych łódek oraz odbywającego się tutaj wzdłuż nabrzeża targu. To wyjątkowo kolorowe miejsce warto odwiedzić przynajmniej dwa razy. Dlaczego? Żeby poczuć jego prawdziwy klimat, kiedy zabraknie tu tłumu turystów.

Targ w Marsaxlokk

W każdą niedzielę wzdłuż nabrzeża w Marsaxlokk odbywa się ogromny targ. Przyciąga on nie tylko turystów, ale również lokalnych mieszkańców. Łatwo ich rozpoznać – zawsze wiedzą, którędy dojść najszybciej do swojego ulubionego stoiska, znają sprzedawców, wiedzą po co tu przyszli. Kupują i wychodzą. Turyści za to przechadzają się wolnym krokiem z jednego końca targu na drugi. A ten bazar pod chmurką ciągnie się całkiem spory kawałek drogi. I czego tu nie znajdziemy! Słodkie przysmaki (genialnie maltańskie kannoli oraz ciastka z figami!), świeże ryby i owoce morza, warzywa i owoce, ale także ubrania, zabawki czy artykuły gospodarstwa domowego.

Targ w Marsaxlokk

Targ w Marsaxlokk

Targ w Marsaxlokk

Targ w Marsaxlokk

Targ w Marsaxlokk cieszy się niezmiennie dużą popularnością, więc nie ma co liczyć na spokojny spacer, a raczej na przeciskanie się w tłumie. Mimo wszystko warto się tutaj wybrać w niedzielny poranek, zrobić zakupy, napić się kawy, zjeść obiad w jednej z licznych restauracji. Bez problemu dojedziemy tu oczywiście autobusem miejskim z Valletty, można przyjechać również samochodem, ale znalezienie miejsca parkingowego w takim tłumie może graniczyć z cudem.

Targ w Marsaxlokk

Targ w Marsaxlokk

Targ w Marsaxlokk

Luzzu. Tradycyjne rybackie łódki

Jeden z symboli nie tylko Marsaxlokk, ale całej Malty – tradycyjne, kolorowe łódki rybackie, czyli luzzu. Malowane na niebiesko, żółto, czerwono, czasem też zielono, ozdobione charakterystycznym okiem Ozyrysa, które odstraszać ma złe duchy. Zacumowane w zatoce pięknie komponują się nie tylko z błękitem wody, ale także budynkami w kolorze piaskowca. Co ciekawe, te niepozorne łódeczki są dość odporne na sztormy i do tej pory służą nie tylko do wożenia turystów, ale także do połowu ryb.

Luzzu w Marsaxlokk

Luzzu w Marsaxlokk

Luzzu w Marsaxlokk

Luzzu w Marsaxlokk

Marsaxlokk

Marsaxlokk trzeba odwiedzić dwa razy – raz wpaść na niedzielny targ, a drugi raz, by zobaczyć jak to miejsce wygląda bez tych wszystkich stoisk i tłoku. Bo choć bazar jest atrakcją, to zasłania praktycznie cały widok na zatokę. A w ciągu tygodnia, szczególnie po południu i po sezonie, jest tu całkiem spokojnie. Można przejść się po wąskich uliczka Marsaxlokk, usiąść przy stoliku nad samym brzegiem morza i zjeść naprawdę wspaniałe owoce morza. Nacieszyć oko niesamowitym widokiem bujających się delikatnie na wodzie kolorowych łódek.

Marsaxlokk

Marsaxlokk

Marsaxlokk

Marsaxlokk


Wybieracie się na Maltę? Przeczytajcie informacje praktyczne oraz wskazówki, które ułatwią Waszą podróż. Sprawdźcie również, jakie inne miejsca warto zobaczyć na Malcie! Nie zapomnijcie też zaplanować wycieczki na Gozo!

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz