Cenimy sobie miejsca, które można zwiedzać niespiesznym krokiem. Takie, które mogą pochwalić się ciekawymi i posągowymi zabytkami, ale mają też ukryte perełki, które tylko czekają, by je odkryć. Taka właśnie jest Lubeka. Spokojnym, spacerowym tempem starówkę można obejść w kilka godzin, zaplanować przy tym wizytę w muzeum czy w międzyczasie zrobić sobie przerwę na kawę i ciasteczko. Tak, zdecydowanie: Lubeka to miasto, które świetnie wpisuje się w naszą ideę zwiedzania europejskich miast w weekend.
Lubeka. Co warto zobaczyć?
Spacerem po Lubece
Stare Miasto w Lubece położone jest na wyspie, otoczonej rzeką Trave. By dotrzeć na starówkę trzeba najpierw przejść przez Bramę Holsztyńską. To jeden z symboli miasta, a jednocześnie jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Lubece. Zarys tej budowli wykorzystano nawet jako znak graficzny, który znajdziecie m.in. na pamiątkach. Kiedyś Brama stanowiła jeden z elementów murów obronnych, dziś mieści się w niej muzeum poświęcone historii miasta. Po prawej stronie, tuż za bramą, uwagę zwracają stare spichlerze. Kiedyś przechowywano w nich sól, która następnie wędrowała z Lubeki w stronę Skandynawii.


Już tylko kilka kroków dzieli nas od głównego placu w mieście – przy Markt mieści się ciekawy budynek Ratusza. Niektóre fragmenty budynku pochodzą z XIII wieku, a w następnych stuleciach dobudowywano kolejne elementy w zupełnie innych stylach. Dzięki temu powstała niezwykła bryła o niebanalnym wyglądzie. W tle wyłania się kościół Mariacki, który jest trzecim pod względem wielkości budynkiem sakralnym w Niemczech. Może on pochwalić się najwyższym na świecie sklepieniem ceglanym, posłużył też jako wzór do budowy innych kościołów nad Bałtykiem.

Miłośnicy architektury zachwyceni będą gotyckimi i renesansowymi budynkami, które rozsiane są po całym Starym Mieście. Te najciekawsze znajdziecie przy ulicach: Kolk, Große Petersgrube czy Kleine Petersgrube.




Warto zobaczyć też pochodzący z XVI wieku budynek dawnej Gildii Szyprów, w którym obecnie mieści się restauracja Schiffergesellschaft. Serwowane tutaj dania nie do końca podbiły nasze serca (były smaczne, ale oczekiwaliśmy czegoś bardziej wow w tej cenie), ale za to wnętrza wywarły ogromne wrażenie. Przy okazji możecie też rzucić okiem na ciekawy gmach szpitala św. Ducha ze strzelistymi wieżyczkami.



Ci, którzy fascynują się historią niech skierują swoje kroki do Europejskiego Muzeum Hanzy. Pół tysiąclecia dziejów potężnej ligi europejskich miast handlowych, informacje o pasjonujących wyprawach, historie z życia bogatych kupców wzięte. Do Hanzy należały też polskie miasta, m.in. Gdańsk, Elbląg, Szczecin czy Kołobrzeg.
Ruszmy w rejs
Lubekę można zwiedzać też z zupełnie innej perspektywy. Wystarczy wskoczyć w jeden z wycieczkowych stateczków, które odpływają z nabrzeża przy An der Obertrave lub An der Untertrave, by poznać miasto od strony rzeki Trave. Rejs trwa około godziny, a bilety kosztują od 9 d0 13 EUR. Idealnym zwieńczeniem zwiedzania Lubeki może być też romantyczny spacer bulwarem wzdłuż kanału. Warto też zajrzeć do Portu Muzealnego, w którym zacumowane zostały odrestaurowane stare stateczki.


Miasto siedmiu wież
Panoramę zabytkowej starówki w Lubece zdobi aż siedem wież. Malowniczą okolicę najlepiej podziwiać właśnie z jednej z nich! Nie będziecie musieli nawet wspinać się po stromych schodach, bo na szczyt wieży kościoła św. Piotra wjeżdża się windą. Rozejrzyjcie się uważnie, a na pewno wypatrzycie charakterystyczny budynek ratusza oraz pozostałe wieże kościoła Mariackiego, katedry lubeckiej czy kościoła św. Katarzyny. Bilety wstępu na wieżę kosztują 4 EUR dla osoby dorosłej. Widok z góry – bezcenny!


Podwórka i zaułki Lubeki
Spacerując po uliczkach warto mieć oczy szeroko otwarte, bo prawdziwe skarby Lubeki są nieco ukryte. Za całkiem niepozornymi drzwiami czy wąskimi bramami znajdziecie malownicze zaułki i urocze podwórka, które nas osobiście zachwyciły. Są one rozsiane po całym Starym Mieście. Część z nich dostępna jest dla zwiedzających tylko w określonych godzinach (np. od 15 do 18), do innych można zaglądać bez skrępowania przez cały dzień, ale warto mieć na uwadze spokój mieszkańców.



Gdzie ich szukać? Te najciekawsze znajdziecie m.in. przy Glockengiesserstrasse (Füchtingshof oraz Glandorps Gang), przy Engelswisch (Hellgrüner Gang) czy przejście między Engelsgrube a Fischergrube (Bäckergang).


Sławni mieszkańcy Lubeki
Ciekawostka. Z Lubeką związani są aż trzej nobliści. Tu urodził się Thomas Mann, laureat literackiej Nagrody Nobla. Pisarzowi oraz jednemu z jego najbardziej znanych dzieł, „Buddenbrookowie”, poświęcony jest Dom Buddenbrooków. To właśnie w nim dzieje się akcji powieści, na kartach której zapisane zostały dzieje o wzlotach i upadku pewnego mieszczańskiego rodu. Ekspozycję wypełnioną manuskryptami, grafikami i rzeźbami kolejnego laureata literackiej Nagrody Nobla znajdziemy w Domu Güntera Grassa. Tuż za rogiem znajduje się natomiast Dom Willy’ego Brandta, byłego kanclerza Niemiec i laureata pokojowej Nagrody Nobla. W tym interaktywnym muzeum możemy przenieść się w czasie i zobaczyć najważniejsze momenty z życia niemieckiego polityka.
Lubeka. Miasto grzechu warte
To najsłodsze miejsce w całej Lubece! I absolutnie warte grzechu, bo być w Lubece i nie skosztować marcepanowego cappuccino podawanego z marcepanowym tortem byłoby poważnym uchybieniem. Lubeka to właściwie stolica marcepanu. Swoje kroki skierujcie czym prędzej do Café Niederegger, gdzie serwują prawdziwe marcepanowe cuda. Koniecznie zajrzyjcie też na piętro, do marcepanowego salonu, gdzie pokrótce można zapoznać się z historią tego przysmaku, a także podziwiać naturalnej wielkości figury znanych osobistości wykonane oczywiście… z marcepanu! Przysłowiową wisienką na torcie będzie wizyta w sklepie, w którym możecie zaopatrzyć się w ten słodki wyrób. To także świetny pomysł na pamiątkę – choć jej żywot może być dość krótki. Ten marcepan jest po prostu zbyt dobry.



Lubeka. Informacje praktyczne
Jak dotrzeć do Lubeki?
Chcielibyście wybrać się do Lubeki na weekend? Najszybciej dotrzecie tutaj lecąc najpierw do Hamburga – tanie loty oferuje nam Wizz Air oraz Ryanair z Gdańska oraz LOT z Warszawy. Podróż z lotniska do Lubeki – z przesiadką na stacji Hamburg Hauptbahnhof – zajmuje ok. 1,5 godziny. Bardzo przydatna przy planowaniu wyjazdu do Niemiec jest aplikacja DB Navigator, którą warto ściągnąć sobie na telefon.

By dotrzeć z lotniska w Hamburgu do Lubeki kupiliśmy bilet regionalny w cenie 32 EUR dla dwóch osób. Podróżując w pojedynkę będzie on nas kosztował 29 EUR. Mając taki bilet możemy poruszać się po całym rejonie Szlezwik-Holsztyn. Jest on ważny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 3:00 następnego dnia, a w weekendy – od 0:00 do 3:00. Dodatkowo na takim bilecie bezpłatnie podróżują dzieci poniżej 14 roku życia. Bilety można nabyć w automatach na stacji kolejowej lub w kasach, ale w takim przypadku do ceny naliczona zostanie opłata transakcyjna (2 EUR).
Do Lubeki można dojechać też bezpośrednio pociągiem np. ze Szczecina. Rozkład jazdy sprawdzić można na stronie Deutsche Bahn.
Mapa atrakcji w Lubece
Będąc w Lubece warto również wybrać się do jej nadmorskiej dzielnicy, Travemünde – to tylko dwadzieścia minut jazdy pociągiem. Z Lubeki można także wybrać się na całodniowe szaleństwo w Hansa Parku.