Budynki zbudowane z klocków LEGO, karuzele, kolejki górskie i wiele, wiele innych atrakcji – witajcie w największym na świecie Legolandzie w Billund w Danii. Marzenie chyba każdego dziecka. Rodziców zresztą też, bo kiedy byliśmy mali, to oboje uwielbialiśmy się bawić klockami LEGO. Rodzinna wizyta w duńskim Legolandzie była dla nas ogromną frajdą i świetną zabawą.
Legoland Billund. Rodzinne zwiedzanie
Legoland jest otwarty od końca marca do końca października. Wczesną wiosną oraz jesienią nie są czynne wszystkie atrakcje, jak na przykład wodny plac zabaw. Nam trafiła się całkiem przyjemna pogoda jak na jesień w Danii – temperatura w porywach nie przekraczała co prawda 10 stopni, ale nie padało i było wręcz słonecznie. A do tego akurat w tamtym tygodniu w Legolandzie świętowano Halloween, więc wszystko było pięknie przystrojone dyniami, tu i ówdzie czaiły się też potwory.
Legoland to przede wszystkim park rozrywki dla rodzin z dziećmi, ale świetnie będą się tu bawić również dorośli. My odwiedziliśmy Legoland we trójkę, z naszą 4,5 letnią córką. Park podzielony jest na różne strefy: Miniland, gdzie znajdują się miniaturowe miasteczka zbudowane z klocków LEGO, plac zabaw DUPLO dla najmłodszych, szkoła jazdy SEAT Traffic School, karuzele, safari, łódki dla dzieci, a im wgłąb parku się udajemy tym atrakcje stają się coraz większe i dla starszych.
Wstęp do różnych atrakcji typu karuzele, kolejki górskie, pirackie łódki jest uzależniony od wzrostu dziecka, nie od wieku. Z wielu z nich małe dzieci mogą korzystać tylko pod opieką osoby dorosłej, ale takie rodzinne przejażdżki to sama frajda! Ala mierzyła wtedy nieco ponad 100 cm i skorzystać mogła już z większości atrakcji. Jednak największe i najszybsze atrakcje dostępne są dla dzieci powyżej 120 cm wzrostu – warto o tym pamiętać, planując podróż z dziećmi do Legolandu, żeby mogły najbardziej skorzystać z wizyty w parku rozrywki.
Cały dzień wystarczy nam, by spokojnie obejść cały park i skorzystać z różnych atrakcji. Ali najbardziej podobały się żabki, pływanie łódką między słynnymi budowlami zbudowanymi z klocków oraz kolejka górska „Dragon”. Tą ostatnią atrakcję zaliczyliśmy w sumie trzy razy.
Na terenie parku znajduje się kilkanaście punktów gastronomicznych, bardzo popularną przekąską są hot-dogi oraz burgery, ale znajdziemy też tutaj pizzerię (pizza dla dorosłych od 100 DKK, dla dzieci od 79 DKK), restaurację utrzymaną w stylu Dzikiego Zachodu czy lokale oferujące bufet szwedzki. Ceny niestety są dość wysokie, wiele rodzin decyduje się na własny prowiant, który można spożyć w jednym z wyznaczonych miejsc.
Legoland jest też najlepiej przystosowanym miejscem dla rodzin z dziećmi, jakie do tej pory udało mi się odwiedzić. Wszystko tu jest przemyślane, żeby ułatwić i umilić nam pobyt. Przy wejściu do parku możemy wypożyczyć wózek dla dziecka lub większy wózek, w którym można wygodnie przewozić także plecaki. Samo poruszanie się po parku nie sprawia żadnych problemów dla rodziców z dziećmi w wózkach, park jest też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W razie nagłej potrzeby szybko i bez problemu znajdziemy toaletę, w każdej z nich znajduje się też przewijak dla najmłodszych. Pomyślano także o tym, by dzieci nie nudziły się w kolejce do kolejnych atrakcji – w strategicznych miejscach umieszczone zostały wielkie pojemniki z klockami LEGO.
Odwiedź Legoland Billund. Informacje praktyczne
Jak dotrzeć do Billund?
Wizz Air oferuje bezpośrednie loty do Billund z Gdańska oraz Krakowa. Do Danii dolecimy także liniami Ryanair z Gdańska, Krakowa, Poznania oraz Wrocławia.
Port lotniczy w Billund znajduje się tuż obok Legolandu oraz Lalandii. Z lotniska do Legolandu dojedziemy autobusem miejskim (odjeżdża tuż sprzed terminala) w ok. 5 minut. Za bilet w jedną stronę zapłacimy 18,25 DKK (ok. 12 PLN). Rozkład jazdy autobusów sprawdzić można tutaj.
Noclegi w Billund
W pobliżu Lalandii oraz Legolandu znajduje się wiele hoteli, wszystkie dobrze przygotowane są na przyjęcie w swoje progi rodzin z dziećmi w każdym wieku. Im dalej od parku rozrywki, tym cena jest niższa, a odległości mimo wszystko są spacerowe.
Booking.comOprócz klasycznych hoteli mamy do wyboru domki na kempingu, apartamenty czy B&B. Na terenie Legolandu znajduje się Hotel Legoland (sprawdź ceny), w którym pokoje zostały urządzone w klimacie LEGO, możemy nocować w pokoju przygód, w pokoju księżniczki lub w pokoju przyjaciółek (LEGO Friends). Pobyt w tym miejscu to prawdziwa frajda dla całej rodziny – przeczytajcie naszą recenzję z pobytu w hotelu. Tylko kilka minut spacerem od Legolandu położony jest obiekt Legoland Holiday Village – równie atrakcyjny dla najmłodszych nocleg w bardziej przystępnych cenach. Więcej o tym miejscu przeczytacie tutaj.
Many thanks to LEGOLAND Billund Resort and Jens Morch from polennu.dk for their time and help with out visit in Denmark.
5 komentarzy
a jak się kształtowały wówczas bilety wstępu?
Najtaniej kupić przez Internet, wtedy za bilety zapłacisz 296 DKK dla osoby dorosłej oraz 269 DKK dla dziecka w wieku 3-12 lat.
Zgadzam się, lepiej kupić wcześniej przez internet 🙂 Ja kupowałem w Parkmanii, ceny tańsze a i obeszło się bez kolejek 🙂 Mają nawet opcję kuna biletu na raty 🙂
Witam,
chciałabym wybrać się z dzieckiem do Legolandu, ponieważ na Państwa stronie znalazłam linka
https://www.dzieckowpodrozy.pl/wp-content/uploads/Bezp%C5%82atny-bilet-dla-dziecka-LEGOLAND-2018-do-wydruku.pdf
czy ten bilet nadal obowiązuje i czy jest on faktycznie bezpłatny dla dziecka poniżej 12 roku życia. Czy moliby Państwo polecicie jakieś sensowne, niedrogie hostele lub hotele?
Dziękuję
Pozdrawiam,
Małgosia
Cześć! Tak, bilet dalej obowiązuje – musisz kupić bilet dla osoby dorosłej i okazać ten wydrukowany od „Dziecko w podróży”. Z sensownym i tanim noclegiem nie będzie łatwo, wszystko zależy od terminu podróży. Jeżeli wybierzecie się tam poza sezonem to w fajnej cenie można znaleźć noclegi np. w Legoland Holiday Village, niezłe ceny potrafi mieć też Zleep Hotel>
Czy wybieracie się tam samolotem czy samochodem? Jeśli samochodem to ok. godzinę drogi od Legolandu można znaleźć kempingi w bardzo dobrej cenie.