Tak blisko, tak pięknie! Dokładnie tak w skrócie można powiedzieć o Kraju Ołomunieckim, który leży u naszych południowych sąsiadów, tuż za granicą. To kraina sielskich widoków, urokliwych miasteczek oraz malowniczo położonych zamków. Każdy znajdzie tu coś dla siebie! Miłośnicy niespiesznych przechadzek, eksploratorzy jaskiń, pasjonaci historii czy amatorzy lokalnych przysmaków. Kraj Ołomuniecki po prostu Was zaskoczy! Sprawdźcie, co warto zobaczyć w tym wyjątkowym zakątku Czech!
Kraj Ołomuniecki: Miasta i miasteczka
Ołomuniec. Czeska perełka
Horní náměstí w Ołomuńcu otaczają eleganckie pałace. Imponujące siedziby szlacheckich rodzin wprost zachwycają swoją bogatą architekturą! Górny Plac zdobi także jeden z największych czeskich zabytków oraz symbol miasta, Kolumna Przenajświętszej Trójcy. Monumentalny, liczący 35 metrów wysokości pomnik jest największą wolnostojącą rzeźbą na terenie całej Europy Środkowej. Ze względu na swój unikatowy charakter i wartość artystyczną został nawet wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Majestat barokowej kolumny podziwiać można z wieży ratuszowej. To właśnie gotycki ratusz jest sercem ołomunieckiego głównego placu, a jego fasadę zdobi socrealistyczny zegar astronomiczny. Ołomuniec szybko potrafi zachwycić, a przecież nawet nie oddaliliśmy się jeszcze od rynku! Nic dziwnego – tutejsze stare miasto jest drugim po Pradze największym zabytkowym zespołem w Czechach.
Czym zaskakuje jeszcze Ołomuniec? To miasto fontann! Jest ich tutaj naprawdę sporo, więc kojący szum wody towarzyszy nam niemal na każdym kroku! Barokowe fontanny zobaczyć można zarówno na Horní náměstí, jak i na położonym tuż obok Dolní náměstí, czyli Dolnym Placu. Przemierzając place i uliczki Ołomuńca podziwiać więc możemy takie perełki jak Fontanna Cezara, Fontanna Herkulesa, Fontanna Ariona czy Fontanna Neptuna. Ciekawe, ilu fontann doliczycie się podczas swojego spaceru? Podpowiemy, że jest ich ponad 20!
Miłośnicy architektury sakralnej swoje kroki powinni z kolei skierować w stronę kościoła św. Maurycego o asymetrycznych wieżach. To właśnie tu znajduje się jeden z punktów widokowych, z którego delektować się można panoramę miasta. Wzrok już z daleka przyciąga także katedra św. Wacława z najwyższą na Morawach wieżą. Tam, gdzie kiedyś wznosił się postawny zamek, dziś mieści się Muzeum Archidiecezjalne z interesującą kolekcją sztuki kościelnej.
Ołomuniec ujął nas spokojną atmosferą. Pomimo swojego niezaprzeczalnego uroku, miasto ciągle pozostaje w cieniu sławnej Pragi, dzięki czemu zwiedzać możemy je w kameralnym tonie. Oczarował nas także swoimi licznymi terenami zielonymi. Ot, chociażby park wokół Młyńskiego Potoku zachęca do spacerów czy przejażdżek na dwóch kółkach, bo ścieżek rowerowych tu też nie brakuje. Przy okazji można podziwiać pozostałości po dawnych fortyfikacjach. Złapać oddech pośród pięknych okoliczności przyrody można również w ołomunieckim Rozarium – to miejsce kwitnie i pachnie po prostu obłędnie!
Šumperk. Wiedeński czar
Stylowe kawiarnie, zabytkowa architektura oraz niezobowiązująca atmosfera sprawiają, że Šumperk często określany jest mianem Małego Wiednia. Swoje początki miasteczko zawdzięcza niemieckim kolonistom, którzy nazwali nową osadę Schönberg, czyli piękna góra. Dzięki strategicznemu położeniu, szybko rozwijało się, a następnie trafiło w ręce morawskich oraz czeskich rodzin szlacheckich. Niestety na przestrzeni wieków los nie oszczędzał miasta. Kolejne pożary, wojny i epidemie odcisnęły swoje piętno na mieszkańcach, a czarę goryczy przelały niesławne procesy czarownic, kiedy to jeszcze w XVII wieku torturowano i skazano na śmierć kilkadziesiąt niewinnych ofiar.
Kiedy w Šumperku dynamicznie zaczął rozwijać się przemysł tekstylny, zamożni przedsiębiorcy zaczęli budować pałace oraz wille, których projekty stworzyli ówcześni znani projektanci z Wiednia. To właśnie ich zadaniem było przeniesienie klimatu austriackiej stolicy do miasteczka położonego u stóp Jesioników. Dziś najstarsza część miasta zachwyca swoim klimatem i architekturą. Kolorowe kamienice, urokliwe uliczki oraz przyjemne kawiarenki zachęcają do niespiesznego zwiedzania miasteczka. Będąc w Šumperku, warto na pewno zobaczyć interaktywną ekspozycję poświęconą procesom czarownic, która znajduje się w piwnicach Domu Geschadera. To między innymi właśnie w tym miejscu rozstrzygały się losy mieszkańców oskarżonych o czary. Šumperk stanowi też znakomitą bazę wypadową do zwiedzania Jesioników, regionu, który ma tak wiele do zaoferowania wszystkim miłośników aktywnego spędzania czasu.
Kraj Ołomuniecki: Zamki
Imponujący zamek Helfštýn
To jeden z największych kompleksów zamkowych ruin w Czechach! Malowniczo położony na wzgórzu i otoczony bujną zielenią zamek Helfštýn wznosi się nad miasteczkiem Týn nad Bečvou. Pierwsze wzmianki o bastionie pochodzą jeszcze z XIII wieku. Zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli, raz za razem był także przebudowywany. Swoją obronną funkcję stracił w XVII wieku i opuszczony powoli zaczął niszczeć. Rekonstrukcję zrujnowanego obiektu zaczęto w XX wieku, a dziś zamek Helfštýn jest niewątpliwie jedną z turystycznych perełek nie tylko na mapie Kraju Ołomunieckiego, ale całych Czech.
Dawna twierdza już z daleka robi wrażenie! By do niej dotrzeć, trzeba najpierw wspiąć się pod całkiem stromą górkę, ale ten niewielki trud zdecydowanie wynagradzają widoki. Ruiny monumentalnego niegdyś zamku są naprawdę imponujące! Do jego serca prowadzi aż pięć bram, a cztery przestronne dziedzińce otaczają wysokie mury. Wzrok przykuwa też husycka wieża, która pełni obecnie funkcję punktu widokowego.
Najbardziej zafascynowało nas odnowione skrzydło pałacowe, którego wnętrza skrywają fantastyczne rzeźby. Bo Zamek Helfštýn słynie właśnie z kowalstwa artystycznego! W dodatku pałacowe piętra dostępne są do zwiedzania dzięki specjalnym kładkom. Szklane oraz metalowe elementy nadają temu miejscu unikatowego charakteru. Nie lada atrakcją jest też możliwość wejścia na dach pałacu, skąd podziwiać można wspaniałą panoramę okolicy.
Zamek Helfštýn warto odwiedzić w ostatni weekend sierpnia, kiedy odbywa się tutaj największe spotkanie kowali artystycznych w całej Europie. Hefaiston co roku przyciąga mistrzów kowalstwa. Zamek zamienia się wtedy w jedną wielką kuźnię! Wypełniają ją dźwięki młotów uderzających w metale, dym, a atmosferę podgrzewają dodatkowo buchające paleniska. Wiele dzieł, które wychodzą właśnie wtedy z rąk mistrzów zdobią zamek Helfštýn oraz pobliskie miasto Lipník nad Bečvou.
Ten wyjątkowy średniowieczny zabytek udostępniony jest do zwiedzania od marca do listopada. Ceny biletów zależą od sezonu – w okresie od kwietnia do października za bilety zapłacimy 150 CZK (ok. 26 PLN) od osoby, a od listopada do marca – 80 CZK (ok. 14 PLN). Posiadacze karty Olomouc Card Region zamek Helfštýn odwiedzą bezpłatnie.
Bajkowy zamek Bouzov
To prawdziwa perełka Kraju Ołomunieckiego! Ten malowniczo położony zamek wygląda po prostu jak z bajki. Jego piękną architekturę docenili zresztą filmowcy, którzy nakręcili tu wiele scen na mały i duży ekran. Wzniesiony w średniowieczu Zamek Bouzov strzegł przebiegającego tędy szlaku handlowego. Przez kolejne setki lat co rusz przechodził z rąk do rąk – władały nim zarówno morawskie, jak i czeskie rodziny szlacheckie. Aż w końcu w 1696 roku został sprzedany zakonowi krzyżackiemu i pozostawał w jego posiadaniu aż do 1939 roku. Swój obecny kształt zamek zawdzięcza przebudowie z końca XIX wieku, kiedy to arcyksiążę Eugeniusz Habsburg zdecydował o przekształceniu twierdzy w letnią rezydencję.
Dziś w zamkowym wnętrzach podziwiać można bogate wyposażenie, które przede wszystkim pochodziło z prywatnych zbiorów arcyksięcia oraz ze zbiorów zakonu krzyżackiego. Przemierzając sale reprezentacyjne, zaglądając do kolejnych pokoi, zachwycamy się pięknymi elementami wystroju. Wrażenie robią piece kaflowe, żyrandole z poroża jelenia, liczne obrazy i dekoracje. Jednym z najcenniejszych zabytków na zamku jest też kaplica z gotyckim ołtarzem oraz zbrojownia.
Zamek zwiedza się z przewodnikiem, a oprowadzanie odbywa się w języku czeskim. Do wyboru jest kilka tras – my polecamy wybrać się na wycieczkę po zamkowych wnętrzach. Robią wrażenie! Bilety na taką trasę kosztują 280 CZK (47 PLN), a zwiedzanie trwa około godziny. Z myślą o najmłodszych gościach przygotowano specjalną trasę, po której oprowadza bajkowa postać i zabiera dzieciaki w świat smoków.
Zamek Jánský Vrch. Tuż za rogiem
Zamek wznosi się na skalistym wzgórzu górującym nad urokliwym miasteczkiem Javorník. Jesteśmy zaledwie kilka kilometrów od polsko-czeskiej granicy, więc to idealny pomysł na jednodniową wycieczkę dla mieszkańców południowo-zachodniej części Polski. Pierwsze wzmianki o tej twierdzy pochodzą jeszcze z początków XIV wieku. Ówczesny zamek należał do księcia piastowskiego, Bolka II, który postanowił sprzedać go biskupstwu wrocławskiemu. I pozostawał w jego rękach aż do 1984 roku! Na przestrzeni kolejnych wieków był wielokrotnie przebudowywany i pełnił m.in. funkcję letniej rezydencji biskupów. Zamek był również centrum życia kulturalnego, przyciągając za swoje mury znakomitych kompozytorów i muzyków, w tym znanego skrzypka oraz autora symfonii i oper, Karla Dittersa von Dittersdorf.
By dotrzeć na zamek, należy pokonać najpierw strome schody (lub podążyć nieco mniej wymagającą ścieżką). Przy okazji zachwycać możemy się roztaczającym się przed nami widok na uroczy Javorník z jego kolorowymi kamienicami. Zamkowe wnętrza skrywają reprezentacyjne komnaty z bogatym wyposażeniem – niektóre elementy wystroju mają nawet ponad 200 lat! W oryginalnym stanie zachowały się tutaj m.in. zasłony czy tapety. Ze względu na liczne renowacje, którym poddawany był budynek, mógł on się pochwalić nowoczesnymi rozwiązaniami jak oświetlenie gazowe. Zamek Jánský Vrch szczyci się także imponującą kolekcją fajek o najróżniejszych kształtach i rozmiarach.
Zamek Jánský Vrch zwiedza się z przewodnikiem. Dostępnych jest pięć różnych tras, a jedna z nich powstała specjalnie z myślą o najmłodszych – w lipcu oraz sierpniu rodziny z dziećmi mogą zamkowe wnętrza odwiedzać przebrani w historyczne kostiumy. Zwiedzać można komnaty reprezentacyjne (I trasa), pomieszczenia gospodarcze (II trasa), pokoje gościnne i wystawę czasową (III trasa, tylko w lipcu oraz sierpniu) czy poddasze zamku (IV trasa, ze względu na swoją trudność dostępna dla osób powyżej 10 roku życia). Oprowadzanie odbywa się w języku czeskim, ale dostępne są foldery w innych językach (również po polsku), które dostarczają wyczerpujących informacji o historii zamku i kolejnych odwiedzanych pomieszczeniach. W zależności od wybranej trasy ceny biletów wstępu wahają się od 100 CZK (17 PLN) do 200 CZK (34 PLN).
Kraj Ołomuniecki: Natura na wyciągnięcie ręki
Kraj Ołomuniecki może pochwalić się wyjątkowo malowniczym krajobrazem. Pejzaż tej czeskiej krainy tworzy pogórze Jesioników, lasy, łąki, jeziora i rezerwaty przyrody. Ten region może także poszczycić się bogatą tradycją uzdrowiskową, a tutejsze sanatoria przyciągają kuracjuszy, którzy korzystają z wszystkich dobrodziejstw natury. Przyrodnicze perełki są tu również ukryte pod ziemią! Przemierzając bowiem Kraj Ołomuniecki zwiedzać można też liczne jaskinie. To prawdziwy raj dla miłośników aktywnego spędzania czasu na łonie natury.
Jaskinie Javoříčko
Wśród licznych jaskiń na terenie Czech, ta należy do najpiękniejszych! Jaskinie Javoříčské zachwycają odwiedzających przede wszystkim bogatymi formacjami – nacieki tworzą tu naprawdę niesamowite kształty. Największe wrażenie wywiera Komora Gigantów, która liczy 18 metrów wysokości i może pochwalić się monumentalnymi stalaktytami oraz stalagmitami. Bystre oko dostrzeże też przelatujące ukradkiem nietoperze, ukrywające się w licznych szczelinach.
Ten rozległy system korytarzy i podziemnych komór rozciąga się pod mocno zalesionym wzgórzem. By dotrzeć do jaskini, trzeba najpierw pokonać dość stromą ścieżkę prowadzącą pośród drzew. Wnętrza grot można podziwiać jedynie podczas wycieczki z przewodnikiem, a dostępne są dwie trasy: 450- oraz 800-metrowa. Ich przejście zajmuje odpowiednio 40 oraz 60 minut. Oprowadzanie odbywa się w języku czeskim, ale w kasie można otrzymać ulotkę z informacjami o jaskini w języku polskim.
Bilet do jaskini kosztuje w zależności od wybranej trasy kosztuje 190-210 CZK (32 PLN – 36 PLN), a posiadacze karty Olomouc Card Region mogą skorzystać ze specjalnej zniżki.
Przepaść Hranicka
Jedną z bardziej nietuzinkowych atrakcji na mapie Kraju Ołomunieckiego jest niewątpliwie Przepaść Hranicka. To jedna z najgłębszych zalanych jaskiń na świecie, choć jej dokładna głębokość nie jest znana. Pomiar utrudniają warunki – otchłań w wapieniu została wydrążona przez mocno nasyconą wodę mineralną, która powoduje poparzenia skóry, a pod powierzchnią wody znajduje się też warstwa trującego dwutlenku węgla. Pomimo tych naturalnych ograniczeń, polskim nurkom przy pomocy specjalnego sprzętu udało się dokonać częściowego pomiaru głębokości jaskini. Zdalnie sterowany robot dotarł na głębokość 404 metrów, ale szacuje się, że jaskinia jest zdecydowanie głębsza. I choć nie jest dane nam zobaczyć własnym okiem, co kryje przepaść, to dzięki wirtualnej rzeczywistości możemy zajrzeć do jej wnętrza. Wystarczy odwiedzić Infocentrum Hranické propasti, które znajduje się tuż przy stacji kolejowej Teplice nad Bečvou. Niewielkie centrum informacji czynne jest od kwietnia do października. Można tu zaczerpnąć wiedzy na temat samej przepaści, jak i spojrzeć w otchłań za pomocą okularów 3D.
Do ukrytej między drzewami Przepaści Hranickiej prowadzi przyjemna, zacieniona ścieżka. Spacer wytyczonym szlakiem spod Infocentrum zajmuje dosłownie kilkanaście minut. Stromo opadające w dół skały wokół przepaści oddziela barierka biegnącą dookoła tego przyrodniczego fenomenu. Na zalaną wodą otchłań możemy rzucić okiem z niewielkiego tarasu widokowego, do którego prowadzą metalowe schody. To, co najciekawsze, rzeczywiście schowane jest przed ludzkim okiem.
Teraz czas na relaks
Kraj Ołomuniecki słynie także ze swoich fantastycznych uzdrowisk. Z leczniczych właściwości otaczającej nas natury korzystać można m.in. w okolicy miejscowości Slatinice, Teplice nad Bečvou, Velké Losiny czy Jeseník. W otoczeniu tej pięknej przyrody również i my chcieliśmy zakosztować chwili relaksu i zawitaliśmy do sanatorium Priessnitz Spa Jeseník, gdzie znajduje się malowniczo położony park balneologiczny. Tę wyjątkową metodę leczenia wodą zapoczątkował tutaj Vincenz Priessnitz, który stał się propagatorem medycyny naturalnej. Na początku XIX wieku stworzył miejsce, do którego przybywali kuracjusze, by korzystać z wodolecznictwa. Po śmierci Priessnitza zakład kuracyjny dalej prężnie się rozwijał, a kolejni pacjenci mogli korzystać z coraz szerszej gamy zabiegów.
Dziś do uzdrowiska przybywają ci, którzy cierpią na choroby układu krwionośnego, skóry czy układu oddechowego. Ale tutejszy ogród balneologiczny otwarty jest dla wszystkich! To doskonałe miejsce do spędzania czasu na łonie natury, w otoczeniu górskich szczytów i lasów. Ścieżkami wędrują całe rodziny, korzystając przy okazji z prozdrowotnych właściwości tutejszej wody źródlanej. Tej można się napić ze specjalnego źródła, brodzić w niej stopami, a nawet zanurzyć się w całości. Są też specjalne przygotowane leżaki do kąpieli słonecznych, siłownie pod chmurką i plac zabaw dla najmłodszych. To miejsce, w którym zdecydowanie można odetchnąć!
Cud Republiki Czeskiej
Przemierzając Kraj Ołomuniecki, można dojść do wniosku, że jest on naprawdę naj. Bo ma jeden z największych zamków na terenie Czech, jedną z najpiękniejszych jaskiń, jedną z najgłębszych zatopionych otchłani, jedną z najwyższych wież katedralnych. Dodajmy jeszcze do tego Dlouhé Stráně, która jest największą na czeskim terytorium i trzecią największą na świecie elektrownią szczytowo-pompową. To arcydzieło współczesnej technologii uważane jest nawet za jeden z siedmiu cudów Republiki Czeskiej!
Jej wygląd oraz umiejscowienie pośród malowniczych terenów górskich sprawiają, że jest to jedna z największych atrakcji nie tylko Kraju Ołomunieckiego. Podczas wycieczki z przewodnikiem zobaczyć można maszynownię, do której prowadzi długi tunel. W centrum informacyjnym na odwiedzających czeka wirtualna rzeczywistość – dzięki okularom 3D możemy zajrzeć do wnętrza elektrowni i zapoznać się z zasadami jej działania. Oprowadzanie odbywa się jedynie w języku czeskim – niestety zabrakło nam tutaj jakichkolwiek informacji w postaci ulotek czy folderów w innych językach. Jedynie korzystając z wirtualnej rzeczywistości, mogliśmy wybrać prezentację w języki angielskim. W ramach wycieczki z bliska możemy przyjrzeć się dolnemu, a w niektórych terminach także i temu górnemu zbiornikowi wodnemu.
Na własną rękę można z kolei zaplanować wyprawę pod górny zbiornik. We wsi Kouty nad Desnou znajduje się stacja kolejki linowej, którą wjedziemy na Medvědí hora. Stamtąd wystarczy już podążać leśnym szlakiem lub skorzystać z busika, który kursuje wahadłowo między górną stacją kolejki a zbiornikiem wodnym.
Zwiedzanie Dlouhé Stráně cieszy się dużą popularnością, warto więc z wyprzedzeniem zarezerwować bilety. Wycieczki odbywają się o określonych godzinach, a do samej elektrowni dojechać można tylko specjalnym autobusem. Ceny biletów w zależności od wariantu zaczynają się od 230 CZK, czyli ok. 39 PLN od osoby.
Kraj Ołomuniecki ze smakiem
Z czym kojarzy Wam się kuchnia czeska? W pierwszej kolejności na myśl przychodzą pewnie knedliki, smażony ser czy zupa czosnkowa. Musimy przyznać, że sami jesteśmy amatorami tych przysmaków, więc z przyjemnością zaglądaliśmy do kolejnych restauracji i barów, kosztując tradycyjnych czeskich potraw. Kraj Ołomuniecki ma też oczywiście swoje lokalne smaczki!
Serki ołomunieckie
Ten region słynie z serków ołomunieckich, które często goszczą na tutejszych stołach. I to od setek lat, bo pierwsze wzmianki o jego produkcji pochodzą z XV wieku. Królują one jako dodatek do czeskich trunków, świetnie smakują w smażonej odsłonie, ale też jako dodatek do lodów. Charakterystyczne serowe krążki mają charakterystyczny posmak oraz wyrazisty zapach. Swój niepowtarzalny aromat zawdzięczają unikalnemu procesowi dojrzewania oraz naturalnym warunkom geograficznym, a przede wszystkim bogatej w składniki mineralne wodzie.
Doczekały się one nawet własnego muzeum w miasteczku Loštice! Muzeum Serków Ołomunieckich powstało w miejscu dawnej fabryki tych smakołyków. Prześledzić możemy tu historię produkcji serków ołomunieckich, a interaktywne elementy urozmaicają ekspozycję. Kupując bilety w kasie, warto poprosić od razu o przewodnik w języku polskim, by móc swobodnie zapoznać się z kolejnymi eksponatami i historycznymi informacjami. Wstęp kosztuje 85 CZK (15 PLN), a posiadacze karty Olomouc Region Card muzeum mogą odwiedzać bezpłatnie. Na zwiedzanie poświęciliśmy niecałą godzinę, a wizytę zakończyliśmy w sklepiku, gdzie kupić można ołomunieckie serki, jak również i inne czeskie przysmaki. W pobliżu muzeum znajdują się restauracje i bary, w których serwowane są dania z serkiem ołomunieckim w roli głównej, więc na pewno nie wyjedziecie stąd głodni!
Kraj Ołomuniecki. Informacje praktyczne
Jak dotrzeć?
Ze względu na swoje położenie, Kraj Ołomuniecki jest łatwo osiągalny, szczególnie dla mieszkańców południowej części Polski. Urokliwy Javorník dzieli od polsko-czeskiej granicy zaledwie kilka kilometrów! Podróż samochodem do Czech to zdecydowanie najlepszy pomysł. Wybierając się tutaj autem, sprawnie i szybko dojedziemy do najciekawszych atrakcji na mapie Kraju Ołomunieckiego. Pamiętajcie jedynie o wcześniejszym zakupieniu winiety! Drogi objęte tą opłatą sprawdzić można na stronie internetowej.
Do Ołomuńca oraz okolicznych miast i miasteczek dotrzeć można także, korzystając z komunikacji publicznej. Planując wyjazd do Kraju Ołomunieckiego, warto sprawdzić ofertę PKP InterCity. Przewoźnik realizuje bezpośrednie połączenia do Ołomuńca (dziennie oraz nocne) m.in. z Katowic, Krakowa, Warszawy.
Gdzie nocować?
W samym Ołomuńcu znajdziemy dość spory wybór noclegów na każdą kieszeń. W rozsądnej cenie zarezerwować możemy zarówno pokój hotelowy ze śniadaniem, jak i prywatny apartament typu studio.
Podczas naszego pobytu w Ołomuńcu zatrzymaliśmy się w odnawianym właśnie obiekcie City inn Olomouc. Przestronne i komfortowo urządzone pokoje dosłownie pachną nowością (ta część hotelu została udostępniona dla gości w połowie sierpnia 2024 roku). Hotel oddalony jest nieco od zabytkowej części miasta – na rynek dotrzeć można pieszo w ok. 40 minut lub podjechać w kilka minut samochodem.
W trakcie naszej podróży przez Kraj Ołomuniecki dotarliśmy także do uroczego Bobrovníka, niedaleko Jesionika. Nasz wybór padł tutaj na przyjemny pensjonat Pension Restaurant Bobrovník ze znakomitą obsługą, doskonałym jedzeniem oraz pięknymi widokami sielskiej okolicy.
Gdzie zjeść?
Naszą kulinarną przygodę w Kraju Ołomunieckim zaczęliśmy od wizyty w restauracji Drápal, która mieści się zaledwie kilka kroków od zabytkowego serca Ołomuńca. To miejsce łączy w sobie zamiłowanie Czechów do browarnictwa i lokalne przysmaki, a to wszystko w nowoczesnej odsłonie. Dominującym elementem jest tu obszerny drewniany bar, który dosłownie wita gości już od wejścia. W bogatym menu znajdziemy typowe czeskie dania oraz trunki. Nie mogło zabraknąć klasycznego smażonego sera z sosem tatarskim, ale warto też spróbować tradycyjnych serków ołomunieckich. Warto tu wpaść!
Do restauracji U Mořice w Ołomuńcu przyciągnęła nas atmosfera. W ciepły wieczór aż przyjemnie było zasiąść przy jednym ze stolików pod chmurką. W menu znajdziemy wszystko to, co najlepsze w kuchni czeskiej. Tym razem skusiliśmy się na tradycyjny gulasz serwowany z knedlikami oraz naprawdę pokaźną golonkę z przepysznymi dodatkami – to danie albo na bardzo duży głód, albo dla dwojga. Doskonałe! Tego miejsca nie możecie przegapić, będąc w Ołomuńcu.
Odkrywając urok Kraju Ołomunieckiego, dotarliśmy i do wsi Bobrovník. Do restauracji przy naszym pensjonacie Bobrovnik przywiódł nas aromat potraw przyrządzanych na grillu. Po intensywnym dniu spędzonym na zwiedzaniu kolejnych fantastycznych miejsc, czas na błogi relaks i smaczny posiłek. A te wszystkie dania wyglądają tak kusząco! Koniec końców zamówiliśmy sałatkę ze znakomitym lokalnym serem oraz deskę grillowanych mięs i warzyw dla dwojga. To była prawdziwa uczta!
Kraj Ołomuniecki. Mapa atrakcji
Kraj Ołomuniecki zwiedzaliśmy w ramach współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego oraz lokalną organizacją turystyczną.
ODKRYJ UROK CZECH I ODWIEDŹ TEŻ:
1 komentarz
Ołomuniec jest cudowny, bardzo nam się podobał 😀