Wakacje w Grecji. Co warto zobaczyć na Kos?

Po tygodniowym pobycie na wyspie Kos możemy polecić ten kierunek zarówno rodzinom z dziećmi, jak i osobom, które szukają spokojnego miejsca na wypoczynek, a przy okazji chcą również poznać trochę kultury greckiej i zaplanować niezbyt intensywne zwiedzanie. Amatorzy adrenaliny i mocnych wrażeń mogą się natomiast poczuć trochę znudzeni spokojnym, wakacyjnym trybem wyspy.

Kos słynie przede wszystkim jako miejsce narodzin ojca medycy, Hipokratesa. Przez setki lat wyspa przechodziła z rąk do rąk – znajdowała się m.in. pod panowaniem Imperium Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyjskiego, Wenecji, Joannitów, Turcji, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, w końcu pod koniec lat 40-stych XX wieku została przekazana z powrotem do Grecji.

Miasto Kos znajduje się po wschodniej stronie wyspy, mieszka tu ponad połowa ludności całej wyspy. Przybywając tu pierwszy raz nasz wzrok zapewne przykuje zamek joannitów, XV-wieczna twierdza górująca nad portem. Naprzeciwko wejścia do zamku znajduje się wiekowy platan wsparty na metalowej konstrukcji, czyli Drzewo Hipokratesa, gdzie według legendy miał nauczać sam Hipokrates (drzewo ma jednak “zaledwie” 700 lat, należy natomiast do jednego z najstarszych w Europie). Tuż obok znajduje się jeden z dwóch meczetów w Kos, meczet Hassana Paszy.

1

Spacerując uliczkami miasta natrafimy na liczne wykopaliska – hellenistyczne oraz rzymskie ruiny zostały ujawnione przez trzęsienie ziemi, które nawiedziło Kos w latach 30-tych XX wieku, co dało też pretekst ówcześnie panującym na wyspie Włochom do dalszych prac wykopaliskowych. Przy Platia Eleftherias znajduje się Muzeum Archeologiczne, gdzie znajdziemy eksponaty z czasów starożytnego Rzymu. Naprzeciwko muzeum znajduje się drugi w Kos meczet Defterdar. W pobliżu znajduje się agora, podziwiać tu możemy starożytne ruiny. W zachodniej części miasta znajdziemy kolejne ruiny w postaci odrestaurowanego toru biegowego Ksistos. Spacerując dalej trafimy na rzymski odeon oraz Casa Romana, rzymski dom z dobrze zachowanymi fragmentami mozaik oraz malowideł ściennych.

9

Cztery kilometry na południe od miasta Kos znajduje się Asklepiejon. Kompleks został wybudowany już po śmierci Hipokratesa, uważa się, że był to pierwszy na świecie szpital i miejsce, gdzie przekazywano nauki ojca medycyny. Z Kos do Asklepiejonu można dojechać autobusem lub turystycznym pociągiem odjeżdżającym z Akti Koundouriotou.

Planując wypoczynek na plaży najlepiej udać się poza centrum miasta – na północ od Kos znajduje się popularna plaża Lambi, zaś na południe plaże ciągną się w stronę Agios Fokas aż do Bros Therma, miejscowości słynącej z gorących źródeł.

6

Na zachód od Kos możemy udać się do popularnych kurortów wakacyjnych – Tigaki oraz Marmari. W obu miejscowościach znajdziemy głównie piaszczyste plaże oraz liczne tawerny. Dalej na zachód znajduje się kolejne miasteczko wczasowe, Mastichari, gdzie znajduje się krótka, szeroka plaża, mały port oraz ruiny bazyliki Agios Ioannis.

Na zboczu najwyższej na wyspie góry Dikeos leżą małe greckie wioski zwane Asfendiou – najpopularniejsza z nich to Zia, która nieco zatraciła swój charakter ze względu na liczne wycieczki autokarowe, które przybywają późnym popołudniem, by podziwiać zachód słońca.

7

W pobliżu lotniska znajduje się miejscowość Andimachia, której główną atrakcją jest charakterystyczny grecki wiatrak, chętnie fotografowany przez rzesze turystów. Najpopularniejszy chyba wśród turystów, a przy tym mało uroczy i dość zatłoczony kurort Kardamena leży w południowej części wyspy. Życie toczy się tutaj wzdłuż nadmorskiej alei – z jednej strony znajdują się tu liczne tawerny i sklepy, z drugiej zaś chyba najładniejsza część tego miasteczka, czyli niewielki port.

4

Zdaniem większości najlepsze plaże ciągną się na południowym zachodzie wyspy – znajdziemy tu dość szeroki, w miarę piaszczysty pas nadmorski z leżakami, parasolami i wypożyczalniami sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Dotrzemy tu autobusami z Kos jadącymi w stronę Kefalos.  Najpopularniejszą i najlepiej przygotowaną pod turystów plażą jest Paradise Beach, w pobliżu znajdziemy również bardziej kameralne i nie mniej piękne Lagada Beach czy Camel Beach.

2

W drodze do Kefalos warto zatrzymać się również przy Agios Stefanos, gdzie wznoszą się ruiny bazylik z VI wieku. Kefalos to dobre miejsce wypadowe na wycieczki wgłąb nieco bardziej dzikiego półwyspu – po drodze zobaczymy między innymi kościół bizantyjski, teatr starożytny, w którym zachowały się dwa rzędy widowni, zamieszkałą jeszcze w czasach neolitu jaskinię Aspri Petra (trzeba do niej dojść piechotą). Na półwyspie znajdują się także mała grecka kapliczka Agios Theologos czy klasztor Agios Ioannis Thimianos.

3

5

Z wyspy Kos

Z wyspy Kos możemy zaplanować podróż na pobliskie greckie wyspy oraz do Turcji. Z miasta Kos kursują promy do tureckiego Bodrum (należy pamiętać o konieczności wykupienia wizy tureckiej). Rozkład rejsów oraz ceny biletów można sprawdzić na stronach Turkish Sealines, Catalines czy e-Ferry.

8

Na wulkaniczną wyspę Nisyros dopłyniemy statkami z Kos oraz w szczycie sezonu letniego z Kardameny. Wyspa Kalimnos, słynącą z połowu gąbek, jest łatwo dostępna drogą morską z Kos oraz Mastichari. W pobliżu znajduje się także maleńka wyspa Pserimos, którą na stałe zamieszkuje nieco ponad 150 osób – promy docierają tutaj z Kos oraz Mastichari.

Oferty wyjazdów na Kos ma swojej ofercie Biuro Podróży ITAKA

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email