Strona główna » Wakacje w Grecji. Co warto zobaczyć na Kos?

Wakacje w Grecji. Co warto zobaczyć na Kos?

przez Wszedobylscy
Kos. Co warto zobaczyć?

Wyspę Kos możemy polecić rodzinom z dziećmi, jak i osobom, które szukają spokojnego miejsca na wypoczynek, a przy okazji chcą również poznać trochę kultury greckiej i zaplanować niezbyt intensywne zwiedzanie. Amatorzy adrenaliny i mocnych wrażeń mogą się natomiast poczuć trochę znudzeni spokojnym, wakacyjnym trybem wyspy. Gdzie zatem warto się wybrać i zobaczyć na Kos?

Kos słynie przede wszystkim jako miejsce narodzin ojca medycy, Hipokratesa. Przez setki lat wyspa przechodziła z rąk do rąk. Znajdowała się m.in. pod panowaniem Imperium Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyjskiego, Wenecji, Joannitów, Turcji, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii. W końcu pod koniec lat 40-stych XX wieku została przekazana z powrotem do Grecji.

Miasto Kos

Miasto Kos znajduje się po wschodniej stronie wyspy, mieszka tu ponad połowa ludności całej wyspy. Przybywając tu pierwszy raz nasz wzrok zapewne przykuje zamek joannitów, XV-wieczna twierdza górująca nad portem. Naprzeciwko wejścia do zamku znajduje się wiekowy platan wsparty na metalowej konstrukcji. To Drzewo Hipokratesa, gdzie według legendy miał nauczać sam Hipokrates (drzewo ma jednak „zaledwie” 700 lat, należy natomiast do jednego z najstarszych w Europie). Tuż obok znajduje się jeden z dwóch meczetów w Kos, meczet Hassana Paszy.

Kos. Co warto zobaczyć?
Kos. Co warto zobaczyć?
Kos. Co warto zobaczyć?

Spacerując uliczkami miasta natrafimy na liczne wykopaliska. Hellenistyczne oraz rzymskie ruiny zostały ujawnione przez trzęsienie ziemi, które nawiedziło Kos w latach 30-tych XX wieku. Był to świetny pretekst dla ówcześnie panujących na wyspie Włochów do dalszych prac wykopaliskowych. Przy Platia Eleftherias znajduje się Muzeum Archeologiczne, gdzie znajdziemy eksponaty z czasów starożytnego Rzymu. Naprzeciwko muzeum znajduje się drugi w Kos meczet Defterdar. W pobliżu znajduje się agora, podziwiać tu możemy starożytne ruiny. W zachodniej części miasta znajdziemy kolejne ruiny w postaci odrestaurowanego toru biegowego Ksistos. Spacerując dalej trafimy na rzymski odeon oraz Casa Romana, rzymski dom z dobrze zachowanymi fragmentami mozaik oraz malowideł ściennych.

Kos. Co warto zobaczyć?
Kos. Co warto zobaczyć?

Cztery kilometry na południe od miasta Kos znajduje się Asklepiejon. Kompleks został wybudowany już po śmierci Hipokratesa. Mówi się, że był to pierwszy na świecie szpital i miejsce, gdzie przekazywano nauki ojca medycyny. Z Kos do Asklepiejonu można dojechać autobusem lub turystycznym pociągiem odjeżdżającym z Akti Koundouriotou.

Planując wypoczynek na plaży najlepiej udać się poza centrum miasta. Na północ od Kos znajduje się popularna plaża Lambi. A na południu plaże ciągną się w stronę Agios Fokas aż do Bros Therma, miejscowości słynącej z gorących źródeł.

Kos. Co warto zobaczyć?
Kos. Co warto zobaczyć?

Środkowa część wyspy Kos

Na zachód od Kos możemy udać się do popularnych kurortów wakacyjnych – Tigaki oraz Marmari. W obu miejscowościach znajdziemy głównie piaszczyste plaże oraz liczne tawerny. Dalej na zachód znajduje się kolejne miasteczko wczasowe, Mastichari, gdzie znajduje się krótka, szeroka plaża, mały port oraz ruiny bazyliki Agios Ioannis.

Kos. Co warto zobaczyć?

Na zboczu najwyższej na wyspie góry Dikeos leżą małe greckie wioski zwane Asfendiou – najpopularniejsza z nich to Zia, która nieco zatraciła swój charakter ze względu na liczne wycieczki autokarowe, które przybywają późnym popołudniem, by podziwiać zachód słońca.

Kos. Co warto zobaczyć?
Kos. Co warto zobaczyć?

W pobliżu lotniska znajduje się miejscowość Andimachia, której główną atrakcją jest charakterystyczny grecki wiatrak, chętnie fotografowany przez rzesze turystów. Najpopularniejszy chyba wśród turystów, a przy tym mało uroczy i dość zatłoczony kurort Kardamena leży w południowej części wyspy. Życie toczy się tutaj wzdłuż nadmorskiej alei – z jednej strony znajdują się liczne tawerny i sklepy, z drugiej zaś niewielki port.

Kos. Co warto zobaczyć?

Zdaniem większości najlepsze plaże ciągną się na południowym zachodzie wyspy. Właśnie tu znajdziemy tu dość szeroki, piaszczysty pas nadmorski z leżakami, parasolami i wypożyczalniami sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Dotrzemy tu autobusami z Kos jadącymi w stronę Kefalos.  Najpopularniejszą i najlepiej przygotowaną pod turystów plażą jest Paradise Beach, w pobliżu znajdziemy również bardziej kameralne i nie mniej piękne Lagada Beach czy Camel Beach.

Kos. Co warto zobaczyć?

Zachodnia część wyspy Kos

W drodze do Kefalos warto zatrzymać się również przy Agios Stefanos, gdzie wznoszą się ruiny bazylik z VI wieku. Kefalos to dobre miejsce wypadowe na wycieczki wgłąb nieco bardziej dzikiego półwyspu – po drodze zobaczymy między innymi kościół bizantyjski, teatr starożytny, w którym zachowały się dwa rzędy widowni, zamieszkałą jeszcze w czasach neolitu jaskinię Aspri Petra (trzeba do niej dojść piechotą). Na półwyspie znajdują się także mała grecka kapliczka Agios Theologos czy klasztor Agios Ioannis Thimianos.

Kos. Co warto zobaczyć?
Kos. Co warto zobaczyć?
Kos. Co warto zobaczyć?
Nawet podczas leniwego wypoczynku na wyspie Kos można mieć pecha. Wypadek, uraz czy choroba mogą zdarzyć się wszędzie, podobnie jak kradzież dokumentów czy zgubienie bagażu. W razie takich i innych niefortunnych sytuacji przydaje się polisa ubezpieczeniowa, którą można łatwo i wygodnie nabyć online przed wyjazdem.

Co gwarantuje podróżnym ubezpieczenie turystyczne na Kos? To zależy od wybranego wariantu ochrony, ale już w podstawowym wariancie każdej polisy ubezpieczyciel zapewnia pokrycie kosztów leczenia za granicą (do wybranej sumy ubezpieczenia), ubezpieczenie NNW i pomoc assistance podróżnego. Wyższe pakiety zawierają dodatkowo ochronę OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu, a w zależności od potrzeb możesz jeszcze rozszerzyć ochronę, np. o klauzulę alkoholową lub ryzyko związane z uprawianiem sportów ekstremalnych.

Źródło wypowiedzi: mubi.pl

Wycieczki z Kos

Z wyspy Kos możemy zaplanować podróż na pobliskie greckie wyspy oraz do Turcji. Z miasta Kos kursują promy do tureckiego Bodrum (należy pamiętać o konieczności wykupienia wizy tureckiej). Rozkład rejsów oraz ceny biletów można sprawdzić na stronach Turkish Sealines, Catalines czy e-Ferry.

Na wulkaniczną wyspę Nisyros dopłyniemy statkami z Kos oraz w szczycie sezonu letniego z Kardameny. Wyspa Kalimnos, słynącą z połowu gąbek, jest łatwo dostępna drogą morską z Kos oraz Mastichari. W pobliżu znajduje się także maleńka wyspa Pserimos, którą na stałe zamieszkuje nieco ponad 150 osób – promy docierają tutaj z Kos oraz Mastichari.


Planujesz podróż do Grecji? Te informacje na pewno Ci się przydadzą!

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej