Strona główna » Odkryj Świętokrzyskie. Kielce na weekend

Odkryj Świętokrzyskie. Kielce na weekend

przez Wszedobylscy
Kielce na weekend

Majonez, scyzoryki czy może miasto, w którym wiecznie… wieje? Jadąc do Kielc, mieliśmy jedynie mgliste pojęcie o tym miejscu. Szczerze mówiąc, nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać. W dodatku stolica województwa świętokrzyskiego przywitała nas dość chłodno, a miasto zwiedzaliśmy w bardzo jesiennej odsłonie. A tu niespodzianka! Kielce nas zaskoczyły. Czy wiecie, że na terenie miasta znajduje się aż pięć rezerwatów przyrody? To prawdziwy raj dla miłośników natury! Kielce mają też swój własny spodek, kilkanaście nietypowych pomników i goszczą międzynarodowe zawody robotów marsjańskich. W dodatku są świetnym miejscem wypadowym na krótkie wycieczki po świętokrzyskim – blisko stąd m.in. do Zamku w Chęcinach, na Miedziankę, do uzdrowisk czy lokalnych winnic. Zobaczcie, co mogą zaoferować Wam Kielce na weekend!

Kielce. Daj się zaskoczyć!

Spacerem po mieście

Słońce powoli wznosi się nad horyzontem, a jesienne promienie delikatnie oświetlają ulicę Sienkiewicza. To reprezentacyjny deptak w Kielcach, który ciągnie się od dworca kolejowego aż do pomnika Henryka Sienkiewicza. Przed nami ponad kilometrowy spacer, podczas którego podziwiać możemy zabytkowe kamienice z XIX i XX wieku. Mijamy kieleckie Planty i przekraczamy mostek nad Silnicą. Przy rzece przycupnął już Jan Karski – ławeczki Karskiego zostały ustawione w kilku miastach na całym świecie, a mają przypominać o jego wojennej misji, kiedy to działał jako kurier i emisariusz polityczny. Po drodze zatrzymujemy się na chwilę na śniadanie w przytulnej kawiarni. Dopiero dochodzi godzina dziewiąta, ale miłośników porannej kawy nie brakuje.

Kielce na weekend

Na skwerze u zbiegu ulic Sienkiewicza i Kapitulnej odbywają się wystawy oraz imprezy. Plac Artystów bardziej tętni życiem wiosną i latem, jesienią jest tu już spokojnie. W poszukiwaniu inspiracji na podróże przez województwo świętokrzyskie warto zajrzeć do mieszczącej się przy placu Informacji Turystycznej. A czy wiecie skąd wzięła się nazwa miasta? Legendę o początkach Kielc przypomina pomnik dzika, pieszczotliwie nazwanego przez mieszkańców Kiełkiem.

Plac Artystów w Kielcach
Kielce na weekend
Kielce na weekend


W oddali widać już charakterystyczny budynek Pałacu Biskupów Krakowskich. Zbudowana w XVII wieku rezydencja miała podkreślać zasługi ówczesnego biskupa krakowskiego. Przez lata pałac pełnił wiele funkcji, w jednym ze skrzydeł mieściła się nawet pierwsza w Polsce uczelnia techniczna. Dziś w Pałacu Biskupów Krakowskich funkcjonuje oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Zwiedzając budynek możemy zobaczyć nie tylko zabytkowe wnętrza, ale również zajrzeć do Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz do Galerii Malarstwa Polskiego. Warto odwiedzić także urokliwy ogród włoski, znajdujący się na tyłach pałacu.

Kielce na weekend

Jesteśmy na Wzgórzu Zamkowym. Co prawda zamiast zamku stoi tu pałac, ale wokół nie brakuje ciekawych miejsc. Wznosi się tu imponująca bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, której początki sięgają nawet XII wieku. Miłośnicy sztuki sakralnej mogą wybrać się do znajdującego się tuż obok Muzeum Diecezjalnego, gdzie udało się zgromadzić eksponaty pochodzące nawet z początków XVI wieku. W dawnym budynku aresztu śledczego i więzienia, które mieści się przy Wzgórzu Zamkowym, dziś działa Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Stworzono tutaj wystawę poświęconą m.in. więźniom z okresu II Wojny Światowej oraz czasów powojennych, a zwiedzający mogą też zobaczyć m.in. karcer, miejsce straceń czy ścianę rozstrzelań. Dwa kroki dalej znajduje się z kolei Instytut Dizajnu, w którym oprócz przestrzeni na wystawy mieszczą się pracownie artystyczne.

Kielce na weekend
Kielce na weekend

Będąc już przy ulicy Zamkowej, warto zajrzeć do Pałacyku Zielińskiego. Kiedyś stały tu jedynie budynki gospodarcze, ale na początku XIX wieku jeden z właścicieli postanowił przekształcić je w przestrzeń pałacowo-ogrodową. Swoją siedzibę ma tutaj Dom Środowisk Twórczych, dzięki czemu odbywają się tutaj liczne koncerty czy wystawy. Od maja do października można posłuchać muzyki na żywo, siedząc w ogrodzie. Warto zajrzeć do tutejszej restauracji, szczególnie, że można zaplanować tu bardzo romantyczną randkę tylko we dwoje w Baszcie Plotkarka. Mieści się tu również Muzeum Hammonda, w którym udało się zgromadzić kolekcję organów – charakterystyczny dźwięk tego instrumentu usłyszycie już przy pierwszych nutach piosenki Niemena „Dziwny jest ten świat”

Kielce na weekend
Kielce

Opuszczając Pałacyk Zielińskiego tylną bramą, znajdujemy się od razu w jednym z najstarszych w Polsce parków miejskich. Alejki biegnące wokół parkowego stawu to doskonałe miejsce na spacer. Szeroką aleją, w cieniu drzew, dotrzeć można do ul. Jana Pawła II, przy której zajrzeć można do Dworku Laszczyków. Ten drewniany budynek (jedyny taki w Kielcach!) został zbudowany w XVIII wieku, a dziś należy do Muzeum Wsi Kieleckiej i jego wnętrza służą jako przestrzeń wystawiennicza. Niemal naprzeciwko mieści się Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Gmach, w których znajduje się muzeum pełnił kiedyś funkcję  liceum, do którego uczęszczali znani polscy twórcy – swoje młode lata spędził tu m.in Żeromski, Bolesław Prus czy Gustaw Herling-Grudziński.

Kielce
Kielce na weekend
Kielce

Warto zajrzeć też na kielecki Rynek, przy którym stoją zabytkowe kamienice z XIX i XX wieku. W jednym z takich budynków mieści się Muzeum Dialogu Kultur. Wzrok przyciąga też imponujący gmach urzędu miejskiego. We wnętrzach kamienic mieszczą się też liczne kawiarnie i restauracje. Latem rynek tętni życiem, a zimą odbywa się tu z kolei jarmark świąteczny. W ten deszczowy dzień większość przemyka jednak przez plac, osłaniając się parasolami. Szkoda, bo na rynku przygotowano specjalne miejsca do relaksu. Idąc przez plac, warto zwrócić uwagę na ślady starego Ratusza Kieleckiego – dawny kamienny budynek wzniesiony tu został jeszcze w XVI wieku, ale nie przetrwał próby czasu i pożaru, który przetoczył się przez miasto.

Kielce na weekend

Kadzielnia

Raj dla miłośników geologii i… mocnych wrażeń. Położony w centrum miasta rezerwat Kadzielnia to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Kielcach. Tu, gdzie kiedyś mieścił się kamieniołom, z którego wydobywano wapienie (jeszcze do lat 70-tych XX wieku!) dziś prowadzą ścieżki spacerowe, a wzrok przykuwa charakterystyczna bryła kieleckiego amfiteatru. Sercem Kadzielni jest objęta ochroną Skałka Geologów. To niezwykła formacja skalna, na której jeśli dobrze się przyjrzymy, możemy zauważyć skamieniałości korali, gąbek, a nawet prehistorycznych ryb pancernych. W miejscu, w którym obecnie stoimy, kiedyś znajdowało się ciepłe morze, ale o tym dowiecie się więcej podczas wizyty w Centrum Geoedukacji.

Kielce na weekend - Kadzielnia
Kadzielnia

Kadzielnia to także liczne jaskinie – jest ich tu aż 25! Które inne miasto może się pochwalić takimi atrakcjami? Część wykutych w skałach korytarzy została udostępniona nawet dla zwiedzających. Podziemna trasa turystyczna, którą pokonujemy z przewodnikiem, liczy ok. 160 metrów długości. Stąpajcie ostrożnie, by nie zbudzić nietoperzy! Jaskinię zwiedzać można od wtorku do niedzieli w okresie od początku kwietnia do końca października, warto też przynajmniej dzień wcześniej dokonać rezerwacji miejsca na wycieczkę.

Kadzielnia
Jaskinie na Kadzielni

Zimą, dzięki zaangażowaniu Świętokrzyskiego Związku Alpinistycznego, powstaje tu zjawiskowy lodowy wodospad. Przy sprzyjających warunkach i odpowiednio niskiej temperaturze woda spływająca po zboczach skały tworzy ogromne sople. Wspinaczka po takim lodospadzie jest zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalnych wspinaczy. Pozostali mogą podziwiać ten lodowy wodospad ze ścieżki spacerowej – stąd też robi niesamowite wrażenie!

Tym, którzy cenią nieco bardziej ekstremalne doznania, polecamy rzucić okiem na Kadzielnię z dość niecodziennej perspektywy. Między drzewami rozciągnięte zostały liny, tworząc w ten sposób Podniebną Trasę Widokową. Zjazd tyrolką przez Kadzielnię na długo zostanie Wam w pamięci! Najpierw wszyscy muszą przejść krótkie szkolenie z bezpieczeństwa – spokojnie, to niezawodny system, który z powodzeniem wykorzystywany jest na całym świecie. Po przejściu trasy szkoleniowej wspinamy się po drabinie na drzewo i… jedziemy! Cała trasa liczy ok. 600 metrów i została podzielona na trzy odcinki. W międzyczasie musimy jeszcze pokonać chyboczący się most linowy. Wrażenia? Bezcenne! Jeden pełny zjazd wraz ze szkoleniem kosztuje 90 PLN. Poza sezonem warto wcześniej zadzwonić i umówić się na przejażdżkę.

Tyrolka na Kadzielni
Zjazd tyrolką na Kadzielni

Ogród botaniczny

Położony na zboczu góry Karczówki Ogród Botaniczny został otwarty w połowie 2018 roku. To doskonałe miejsce na spacer, odbywają się tu różne ciekawe wydarzenia (np. rodzinne pikniki z ogniskiem), a z wyższych części ogrodu można podziwiać widok na miasto i Góry Świętokrzyskie. Spacerując zadbanymi alejkami, zachwycić się można imponującą kolekcją róż, wrzosów czy azalii. Pięknie prezentują się rośliny ozdobne, niesamowicie pachą posadzone tu zioła i przyprawy.

Ogród botaniczny w Kielcach
Ogród botaniczny w Kielcach

Wśród bujnie zasadzonej roślinności znajdziemy też mnóstwo gatunków charakterystycznych dla regionu świętokrzyskiej. Klimatycznie zagospodarowano teren wokół stawów, ozdabiając go wiklinowymi elementami. Na terenie ogrodu działa kawiarnia, w której można usiąść na kawę i ciacho.

Ogród botaniczny w Kielcach
Kielce na weekend

Ogród Botaniczny czynny jest od początku maja do końca października, można go wtedy odwiedzać od wtorku do niedzieli. Wstęp jest płatny – za bilety normalny zapłacimy 9 PLN, ulgowy będzie nas kosztował 6 PLN.

Karczówka

Będąc przy Ogrodzie Botanicznym, warto wspiąć się na szczyt wzgórza Karczówka. To jeden z rezerwatów przyrody w Kielcach! Na jego zboczach wciąż można zobaczyć pozostałości szybów – kiedyś wydobywano tu głównie wapień oraz rudę ołowiu. Na szczycie wzniesienia mieści się zabytkowy zespół klasztorny bernardynów oraz kościół św. Karola Boromeusza. To w kaplicy tego ostatniego zobaczyć można niezwykłą rzeźbę św. Barbary, wykonaną z rudy ołowiu, który został wydobyty w XVII wieku właśnie z jednego z szybów na Karczówce. Karczówka to również jeden z punktów widokowych w mieście, z którego można podziwiać górzystą okolicę.

Kielce na weekend
Kielce na weekend

Geonatura Kielce

Czy można ciekawie opowiedzieć o skałach i skamielinach? Pewnie, że tak! Wystarczy odwiedzić Centrum Geoedukacji, które mieści się na terenie rezerwatu Wietrznia. Tu przenosimy się w czasie, do okresu dewonu, czyli jakieś 360 milionów lat wstecz. Ta podróż nie zajmuje nam na szczęście zbyt dużo czasu i lądujemy po kostki… w ciepłym morzu. Nowoczesna i interaktywna wystawa, wyglądem przypominająca stację badawczą, pokazuje nam, jak wyglądały te tereny dawno, naprawdę bardzo dawno temu. Z ciekawością przyglądamy się skamieniałościom i odnajdujemy na nich ślady dawnego życia. Dowiadujemy się więcej o morskich stworzeniach – od tych najmniejszych, pełzających po dnie po te ogromne, groźne ryby pancerne, przy których rekiny to sympatyczne rybcie. W specjalnej Kapsule Czasu ruszamy na wyprawę przez kolejne epoki i obserwujemy zachodzące na Ziemi zmiany. Historia opowiedziana w formie seansu 5D szczególnie przypadnie do gustu dzieciakom.

Centrum Geoedukacji w Kielcach
Centrum Geoedukacji w Kielcach
Centrum Geoedukacji w Kielcach

Centrum Geoedukacji tworzą nie tylko zebrane tu eksponaty, ale też ludzie, którzy z ogromną pasją opowiadają o geologii. Kto by pomyślał, że skały mogą wywołać aż tyle emocji! Fascynujące miejsce, którego nie powinniście pominąć, planując wycieczkę do Kielc. Centrum można zwiedzać od wtorku do niedzieli i to bezpłatnie! Przed wizytą trzeba jedynie dokonać rezerwacji biletów.

Centrum Geoedukacji w Kielcach

Z myślą o najmłodszych zwiedzających powstała wielkoformatowa gra geologiczna, odbywają się też warsztaty szlifierskie. Warto zajrzeć również na dach Centrum Geoedukacji. Nie tylko rozciąga się stąd urokliwy widok na okolicę, ale udostępniony tu został Geologiczny Ogród Doświadczeń, czyli edukacyjny plac zabaw dla najmłodszych.

Centrum Geoedukacji w Kielcach

Kielce na weekend. Praktycznie

Jak dobrze zacząć dzień w Kielcach? Od pysznego śniadania w Plac Cafe (ul. Sienkiewicza 29)! Można tu zajrzeć już od godziny 9, a w menu znajdziecie m.in. szakszukę, chałkę po francusku z bekonem, bajgle, śniadanie izraelskie, angielskie czy polskie. Na lunch zjemy tu kanapki na ciepło, makarony, sałatki czy podpłomyki. Jest naprawdę smacznie, a przy tym przytulnie i z widokiem na kielecki deptak.

Na obiad lub wczesną kolację warto wybrać się do Monte di Procida (Wesoła 23), gdzie serwują doskonałą włoską pizzę. Właściciel pizzeri przyjechał do Kielc prosto z Włoch, podążając za głosem swojego serca. Nasze kulinarne serducha podbił nie tylko wyśmienitą pizzą, ale też gościnnością i otwartością. Zapiszcie sobie koniecznie to miejsce!

W Kielcach zatrzymaliśmy się w świetnie zlokalizowanym Grand Hotelu (sprawdź ceny) – mieści się on dosłownie kilka kroków dworca kolejowego oraz autobusowego i przy samym deptaku. Choć nie spędziliśmy w nim zbyt wiele czasu, to wstaliśmy wyspani i popędziliśmy od razu na miasto.

Gdzie zjeść w Kielcach?

Naszym przewodnikiem po Kielcach był Jakub z bloga TymRazem, który o mieście wie wszystko i regularnie zaprasza na spacery, podczas których opowiada mnóstwo ciekawostek, o których nie przeczytacie w przewodnikach. Polecamy wybrać się jego tropem na geologiczny spacer po Kielcach.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej