Strona główna » Jarmark świąteczny w Kownie

Jarmark świąteczny w Kownie

przez Wszedobylscy
Świąteczny klimat Kowna

Co roku na przełomie listopada oraz grudnia mieszkańcy gromadzą się na rynku w Kownie, by uczestniczyć w uroczystym zapaleniu światełek na choince. Na ceremonię przybywają całymi rodzinami czy w grupie znajomych. Od najmłodszych do najstarszych. I my mieliśmy taką wspaniałą okazję, by też uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. A na jarmark świąteczny w Kownie warto się wybrać! Miasto słynie bowiem z bardzo oryginalnych świątecznych drzewek. Każdego roku podziwiać tu można niezwykle przyozdobioną choinkę. Od kilku lat przygotowaniem ozdób zajmuje się lokalna artystka Jolanta Šmidtienė, która wraz ze swoim zespołem tworzy niepowtarzalne dekoracje. Zobaczcie sami, jak prezentuje się Kowno w świątecznej odsłonie.

Kowno o tej porze roku wygląda uroczo. Sklepiki i restauracje na Starym Mieście są już pięknie przyozdobione. Przy głównym placu unosi się zapach choinek, grzanego wina i gofrów oblanych czekoladą. Uwielbiamy taki świąteczny klimat! Szczególnie, gdy wszystko przykryte jest jeszcze delikatną warstwą śniegu.

Świąteczny klimat Kowna

Do Kowna przyjechaliśmy na weekend. Celem naszej wizyty na Litwie było nie tylko zwiedzanie miasta, ale także udział w wyjątkowej uroczystości. Zapaleniu światełek na choince towarzyszy huczne świętowanie. Na scenie ustawionej w samym sercu rynku występują lokalni artyści, a na ratuszowej wieży pojawiają się kolorowe animacje. Prawdziwym hitem okazała się postać kosmonauty tańczącego w rytm kolęd, które urozmaicone zostały lekką elektroniczną nutą. W blasku światełek na scenie pojawił się brodaty jegomość w czerwonej czapce, który po głośnym odliczaniu nacisnął wielki przycisk i rozświetlił tym samym imponującą choinkę. Towarzyszył temu również krótki pokaz sztucznych ogni.

Świąteczny klimat Kowna
Świąteczny klimat Kowna

W tym roku motywem przewodnim jest „Tajemnicza planeta”. Dekoracje na rynku oraz ozdoby choinkowe rzeczywiście są nie z tej ziemi! W  najprzeróżniejszych kształtach i kolorach sprawiają niesamowite wrażenie. Takiej choinki jeszcze nigdzie nie widzieliśmy! Co ciekawe: ozdoby zostały wykonane z materiałów uzyskanych z recyklingu zeszłorocznych dekoracji.

Świąteczny klimat Kowna
Świąteczny klimat Kowna
Świąteczny klimat Kowna
Świąteczny klimat Kowna

Wokół tej kolorowej choinki urosło świąteczne miasteczko. Są tu stoiska, w których można kupić ciepłe napoje czy słodkości. Znajdziemy tu również stragany z lokalnymi wyrobami i ozdobami choinkowymi. Najmłodsi mogą zajrzeć do pracowni Mikołaja czy przejechać się na małej karuzeli.

Świąteczny klimat Kowna
Świąteczny klimat Kowna
Świąteczny klimat Kowna

Z rynku warto wyruszyć też na krótki spacer w stronę zamku. Ruiny zostały świątecznie przyozdobione, powstało też tutaj małe wesołe miasteczko, które szczególnie cieszy dzieciaki. A po przechadzce w zimowej scenerii warto zatrzymać się w jednej z licznych kawiarni na aromatyczną kawę i pyszne ciacha.

Świąteczny klimat Kowna

Jarmark świąteczny w Kownie warto odwiedzić nie tylko wieczorem. Na cały grudzień zaplanowano tu mnóstwo ciekawych atrakcji. Odbywają się warsztaty kreatywne, wystawy, będzie można też spotkać się z Mikołajem.

Świąteczny klimat Kowna
Świąteczny klimat Kowna
Świąteczny klimat Kowna

Jarmark świąteczny w Kownie czynny jest do Święta Trzech Króli. Można go odwiedzać codziennie – w ciągu tygodnia otwarte jest w godzinach od 11 do 22, a w weekendy czynne jest między 10 a 22.


Kowno odwiedziliśmy na zaproszenie Kaunas IN w ramach projektu Interreg.

#kaunastic #Interreg #lietuvapolska

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej