Strona główna » Jak zaplanować podróż w 10 prostych krokach

Jak zaplanować podróż w 10 prostych krokach

przez Wszedobylscy
Jak zaplanować podróż

Podróże na własną rękę dają nam możliwość odkrywania świata w swoim tempie. Samodzielnie przygotowana wyprawa pozwala spełnić nam nasze marzenia, jest idealnie skrojona według naszych oczekiwań. Jesteśmy elastyczni, możemy dowolnie modyfikować nasz plan, skupić się na aktywnościach, które sprawiają nam przyjemność. Czy zaplanowanie takiej podróży jest trudne? O czym trzeba pamiętać samodzielnie organizując wyjazd? Zobaczcie, jak zaplanować podróż w 10 prostych krokach!

Krok 1: Wybierz kierunek podróży

Każdy z nas ma w głowie przynajmniej kilka miejsc, które chciałby odwiedzić. Zanim kupimy bilety lotnicze warto najpierw sprawdzić, jakiej pogody możemy spodziewać się na miejscu. To szczególnie istotne, jeśli planujemy dalekie podróże – nikt nie chciałby spędzić urlopu w hotelowym pokoju, gdy za oknem w najlepsze trwa pora deszczowa. Czas i miejsce powinniśmy wybierać na podstawie swoich upodobań – jeśli nie przepadamy za zbyt upalną pogodą to nie planujmy podróży na południe Europy czy do północnej Afryki w wakacje letnie. Warto sprawdzić, czy w interesującym nas terminie nie odbywają się ważne wydarzenia czy festiwale. W takim przypadku nasze wymarzone miejsce może okazać się nie tylko bardzo zatłoczone, ale też ceny noclegów mogą nadszarpnąć nasz podróżniczy budżet.

Jak zaplanować podróż

Krok 2: Sprawdź wymagane dokumenty

Wybrałeś swój wymarzony kierunek podróży? Zanim przystąpisz do rezerwacji biletów czy noclegów zapoznaj się z informacjami, jakie dokumenty będą potrzebne do przekroczenia granicy. Czy wystarczy dowód osobisty? Czy trzeba jednak posiadać paszport? Jak długo musi być ważny taki dokument? Wiele państw zaznacza, że paszport musi być ważny przynajmniej sześć miesięcy od daty wjazdu. Czy potrzebujemy wyrobić wizę? Czy można to zrobić przed wyjazdem lub czy jest możliwość uzyskania takowej na granicy? Warto wziąć też pod uwagę, szczególnie przy dalszych podróżach z przesiadką, czy dany kraj nie wymaga posiadania wizy nawet przy transferze. Przesiadając się na jednym z lotnisk w Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie również musimy posiadać elektroniczną autoryzację podróży. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące dokumentów w podróży znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Planując rodzinną podróż należy pamiętać, że dzieci również potrzebują mieć wyrobiony swój własny dokument.

Jak zaplanować podróż

Krok 3: Zarezerwuj bilety

Obraliśmy już kierunek podróży, teraz musimy zastanowić się, jak tam dotrzeć. W przypadku dalekich podróży odpowiedź jest prosta: najszybszy będzie samolot. Jeśli planujemy wojaże po Europie możemy zdecydować się także na samochód, autokar czy pociąg.

Bilety lotnicze

Gdzie najlepiej szukać biletów lotniczych? My często sprawdzamy kalendarze tanich lotów na stronie eSky. To bardzo praktyczne narzędzie – możemy wybrać kilka lotnisk wylotu, jak również przylotu i mamy podgląd na ceny biletów na najbliższe miesiące. Ciekawe oferty znajdziemy również na stronie Flipo. Warto śledzić cykliczne promocje u przewoźników – np. LOT ma swoją Szaloną Środę, podczas której można kupić bilety w atrakcyjnych cenach. Polując na promocyjne bilety pamiętajcie, że na początku roku linie lotnicze uruchamiają noworoczne wyprzedaże. By być na bieżąco z ciekawymi ofertami lotów warto zaglądać na strony z promocjami lotniczymi: Fly4Free, MlecznePodróże czy lokalnie Latamy z Gdańska.

Jak zaplanować podróż

Rezerwując bilety zwróćcie uwagę, co jest zawarte w ich cenę. U niskokosztowych przewoźników zazwyczaj jest to już jedynie mały bagaż podręczny (średnio o wymiarach 40 x 30 x 20 cm), który można zabrać ze sobą na pokład samolotu i umieścić pod fotelem. Każda dodatkowa opcja – większy bagaż podręczny, bagaż rejestrowany, wybór miejsca w samolocie – jest płatna.

Bilety kolejowe i autobusowe

Zamiast samolotu warto czasem wybrać podróż pociągiem lub autokarem. Zaletą tych środków transportu jest chociażby większa elastyczność dotycząca przewożonego bagażu. Jadąc pociągiem możemy niejednokrotnie podziwiać piękne widoki po drodze czy też zabrać ze sobą rower w podróż.

W poszukiwaniu wygodnych połączeń autokarowych, pociągiem, jak również samolotem, bardzo użyteczna jest wyszukiwarka Omio. Wystarczy podać z jakiego miasta chcemy wyruszyć, dokąd chcemy dotrzeć i otrzymamy listę dostępnych połączeń wraz z ceną biletów. Możemy od razu porównać wszystkie oferty i wybrać tą, która najbardziej nam odpowiada. Zdecydowanie ułatwia to planowanie podróży po Europie! W dodatku, jeśli zaprosicie znajomych do skorzystania z Omio to otrzymacie bonus w wysokości 10 EUR, który możecie wydać na swoje kolejne podróże.

Jak zaplanować podróż

Krok 4: Zabezpiecz się przed chorobami

Planując podróż do egzotycznych krajów należy szczególnie zadbać o swoje zdrowie i zapoznać się z wymaganymi bądź zalecanymi szczepieniami. Do niektórych państw (głównie w Afryce) nie można wjechać bez żółtej książeczki szczepień.

To oczywiście indywidualna kwestia i decyzję należy podjąć samodzielnie, ale warto zasięgnąć fachowej opinii. O poradę najlepiej zapytać lekarza medycyny podróży. Wyczerpujących informacji w tej kwestii udziela np. Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Krok 5: Znajdź nocleg

Wybór odpowiedniego noclegu uzależniony jest jedynie od Waszych osobistych preferencji, budżetu oraz oczekiwanego poziomu komfortu. Ci, którzy cenią hotelowe wygody, noclegów mogą szukać w serwisie Booking.com czy poprzez wyszukiwarkę HotelsCombined. Jeśli lubisz kontakt z ludźmi z całego świata i masz mniejszy budżet to dobre ceny znajdziesz w hostelu – oferty tańszych noclegów znajdziesz w serwisie Hostelbookers. Cenisz prywatność, szukasz nietuzinkowych miejsc, a może chcesz zostać gdzieś na dłużej? Sprawdź oferty wynajmu apartamentów lub domów w serwisach Novasol czy airbnb. Planujesz rodzinny wypoczynek i zależy Ci na dodatkowych atrakcjach dla najmłodszych? Sprawdź oferty kempingów, np. w Vacansoleil czy Eurocamp, gdzie można wynająć duże namioty lub domki, a na terenie często znajdują się baseny, place zabaw i inne udogodnienia.

Jak zaplanować podróż

Warto zarezerwować nocleg przed wyjazdem przynajmniej na pierwszą noc. Można wtedy spokojnie odpocząć po podróży i zadecydować: co dalej? Czy zostajemy w jednym miejscu, czy może chcemy codziennie spać gdzie indziej? Jeśli tylko mamy dostęp do Internetu bez problemu możemy planować kolejne dni. A może wolicie od razu zarezerwować nocleg na cały pobyt? Tą opcję polecamy, gdy wybieracie się w podróż w szczycie sezonie lub do popularnego miejsca, kiedy znalezienie wolnego pokoju może być utrudnione ze względu na natłok turystów.

Krok 6: Zadbaj o transfer

Bilety kupione, a nocleg zarezerwowany? Sprawdźcie, jak najszybciej dojechać z lotniska czy dworca do wybranego przez nas miejsca. Czy i w jakich godzinach kursuje komunikacja miejska? Jak dotrzeć do miasta, jeśli port lotniczy położony jest kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów od niego? Takie informacje na pewno znajdziecie na stronie lotniska docelowego. W przypadku, gdy samolot ląduje w późnych godzinach wieczornych lub w nocy warto zarezerwować transfer jeszcze przed wyruszeniem w drogę – tu z pomocą mogą przyjść takie serwisy jak ShuttleDirect, KiwiTaxi czy GetTransfer.

Krok 7: Zaplanuj zwiedzanie

Przygotuj sobie wstępny plan, co chciałbyś zwiedzić. Sprawdź, w jakie dni i w jakich godzinach otwarte są interesujące Ciebie miejsca czy muzea. Część muzeów, galerii itp. przynajmniej raz w miesiącu można odwiedzić za darmo. Warto pamiętać, że niektóre miejsca (np. Ostatnia Wieczerza w Mediolanie) cieszą się ogromną popularnością i bilety wstępu do nich trzeba rezerwować z większych wyprzedzeniem. Do wielu atrakcji lepiej kupić wejściówki wcześniej przez Internet – są one wtedy tańsze i możemy ominąć długie kolejki. Na stronie GetYourGuide możecie zarezerwować z wyprzedzeniem bilety do atrakcji na całym świecie. Nieocenionym źródłem informacji, co warto zobaczyć w danym miejscu są także blogi podróżnicze, na których znajdziecie mnóstwo inspiracji i pomysłów na wojaże.

Jak zaplanować podróż

Krok 8: Zdecyduj, jak będziesz poruszać się na miejscu

Planujesz wypoczynek czy zwiedzanie? Zostajesz w jednym miejscu czy może chcesz się przemieszczać? W poszukiwaniu lokalnych połączeń na całym świecie pomocna będzie wyszukiwarka Rome2Rio. Warto rozważyć również wypożyczenie samochodu, który daje nam ogromną swobodę w podróżowaniu. Auto możecie wynająć już na lotnisku i od razu ruszyć w drogę. By znaleźć najlepsze oferty warto zajrzeć do takich serwisów jak Rentalcars czy EconomyCarRentals. Wypożyczając samochód zazwyczaj trzeba posiadać kartę kredytową, warto też dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia auta oraz wysokość kaucji, która zostanie zablokowana na czas wynajmu.

Jak zaplanować podróż

Krok 9: Ubezpiecz swoją podróż

Wykup turystyczną polisę ubezpieczeniową i podróżuj ze spokojną głową. W przypadku nagłej choroby możemy liczyć na zwrot kosztów leczenia czy w razie potrzeby nawet transportu medycznego. Ubezpieczyć możemy też bagaż (w tym opóźnienie w jego dostarczeniu), sprzęt elektroniczny czy opóźnienie lotu.

Na terenie Unii Europejskiej możemy skorzystać z opieki medycznej na podstawie karty EKUZ. Warto jednak podkreślić, że jest to niezbędna pomoc medyczna, czyli podstawowe zabiegi czy konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu. Za bardziej specjalistyczne usługi będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Planując dalekie wojaże czy rodzinne podróże warto rozważyć również opcję wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji. W przypadku, gdy będziemy musieli odwołać wyjazd będziemy mogli odzyskać przynajmniej część poniesionych kosztów.

Krok 10: Pamiętaj o finansach w podróży

Sprawdź, jaka waluta obowiązuje w danym kraju. Zastanów się, czy chcesz wymienić złotówki już w Polsce czy dopiero na miejscu. Jeśli podróżujemy do egzotycznych krajów sprawdźmy, co warto zabrać ze sobą w portfelu – czy euro, czy dolary.

Lepiej nie wymieniać pieniędzy już na lotnisku, gdyż kurs wymiany bywa mało atrakcyjny. Wiele banków ma w swojej ofercie karty wielowalutowe, które świetnie sprawdzają się w podróży. Godną polecenia jest na przykład karta Revolut (zgarnij 50 PLN zasilenia). Dzięki niej oraz dedykowanej aplikacji mobilnej mamy pod kontrolą wydatki, możemy szybko zasilać konto i wymieniać waluty on-line. W większości państw możemy wypłacać gotówkę z bankomatów bez dodatkowej prowizji.

Teraz już wiecie, jak zaplanować podróż krok po kroku! Zatem… Bilety kupione? Noclegi zarezerwowane? Walizki spakowane? To teraz pozostaje już tylko cieszyć się z nadchodzącej podróży!


W artykule zawarte zostały linki afiliacyjne – korzystając z nich, otrzymujesz specjalną ofertę, a my dzięki Wam możemy tworzyć jeszcze więcej wyjątkowych treści.

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej