Strona główna » Podróżuj z głową w 2021 roku

Podróżuj z głową w 2021 roku

przez Wszedobylscy
Jak podróżować w 2021 roku?

2020 wiele nas nauczył. Elastyczności, pomysłowości, zwracania większej uwagi na drobne szczegóły podczas rezerwowania wyjazdów. Wykorzystajmy dobrze tą wiedzę oraz zebrane doświadczenia i z głową planujmy podróże w tym nowym roku. Więc jak podróżować w 2021 roku?

Tak było w 2020 roku…

Przyzwyczajeni do tego, że możemy swobodnie podróżować – gdziekolwiek i kiedykolwiek – mieliśmy oczywiście mnóstwo planów. Kupione bilety lotnicze, zarezerwowane noclegi. I przyszedł marzec: zamknięte granice, kwarantanna, zdalne nauczanie. Nawet do lasu nie można było wyjść! Nasze podróżnicze plany zeszły… na dalszy plan. Patrząc na rozwój sytuacji i ciągle zmieniające się zasady dotyczące wyjazdów zdecydowaliśmy się odpuścić niemal wszystkie zagraniczne podróże. Mieliśmy obawy, że dzień przed wyruszeniem w drogę zaskoczą nas obowiązkiem wykonania testu czy jako Polska trafimy na czerwoną listę i nie zostaniemy wpuszczeni do danego kraju. Problemem okazały się też kasowane na ostatnią chwilę połączenia lotnicze. Postawiliśmy na zwiedzanie naszych najbliższych zakątków (Pomorskie zawsze potrafi nas pozytywnie zaskoczyć!), ruszyliśmy też nieco dalej, m.in. na Dolny Śląsk czy do Opola. W ostatnich latach wakacje i tak najczęściej spędzaliśmy w Polsce.

Jak minął nam 2020 rok

Tak się zaczął 2021 rok…

Jesień i teraz zima niestety niewiele zmieniły. Obostrzeń dotyczących zagranicznych podróży jest coraz więcej. Sami zastanawiamy się: czy w czasach, kiedy tak wiele mówi się o tym, by ograniczać przemieszczanie się, warto promować dalsze wojaże? My nie rezygnujemy z krótkich wycieczek, odwiedzamy miejsca nam bliskie i cieszymy się z tego, że natura cały czas jest dla nas dostępna. Mamy oczywiście taką cichą nadzieję, że gdy sytuacja nieco się uspokoi, to uda nam się zrealizować nasze zaległe podróże. Może w drugiej połowie roku? Jak więc będzie w tym roku z tym całym podróżowaniem? Na co warto zwrócić uwagę? Jakie lekcje wynieśliśmy z ubiegłego roku?

Jak podróżować w 2021 roku?

Jak podróżować w 2021 roku z głową?

Staraj się być na bieżąco. Sytuacja związana z pandemią zmienia się bardzo dynamicznie. Warto śledzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie zebrane są wszystkie informacje dotyczące ograniczeń w podróżach w danym państwie. Nowe zasady i ograniczenia są wprowadzane czasami na ostatnią chwilę. Zdarzały się sytuacje, że nawet na kilka godzin przed wejściem w życie. Jak chociażby słynne marcowe zamknięcie granic i odwołanie wszystkich lotów. Zapanował totalny chaos, a każdy starał się jak najszybciej wrócić do domu w te 24 godziny. Niektórzy mieli więcej szczęścia i wrócili ostatnimi rejsowymi samolotami, inni musieli kupować dużo droższe bilety czy czekać za granicą kilka lub kilkanaście dni na powrót do Polski.

Sprawdzaj zasady wjazdu do danej kraju. Te obostrzenia również potrafią szybko się zmieniać. Jednym z wiarygodnych źródeł informacji mogą być strony ministerstwa zdrowia w danym państwie. Większość publikuje, jakie warunki trzeba spełnić, by wjechać na teren ich kraju. Niech będzie to wypełnienie formularza on-line, wygenerowanie kodu QR, obowiązkowe ubezpieczenie czy konieczność przedstawienia negatywnego wyniku testu przed wejściem na pokład. Niektóre linie lotnicze (np. KLM) obecnie wymagają od pasażerów, by okazać taki wynik przed wejściem na pokład.

Miej plan B. By wrócić do domu lub ewentualnie przeczekać tam, gdzie poniósł Ciebie los. Wiąże się to także z tym, by mieć odłożoną gotówkę, jeśli trzeba będzie kupić nowy bilet lotniczy lub zamieszkać gdzieś na kilka dni (lub tygodni).

Jak podróżować w 2021 roku?

Rezerwuj z możliwością zwrotu. Wielu z nas przekonało się w zeszłym roku o tym, że noclegi warto rezerwować z opcją bezpłatnego zwrotu. Starajmy się być jak najbardziej elastyczni, nasze plany mogą ulec zmianie w ostatniej chwili, niezależnie od nas. Być może zapłacimy więcej na nocleg, ale w razie czego będziemy mogli uzyskać pełny zwrot środków. Podobnie warto zwrócić uwagę na możliwość zwrotu lub zmiany daty podczas zakupu biletów lotniczych. Tradycyjni przewoźnicy, np. KLM czy Lufthansa oferowali swoim pasażerom bezpłatną możliwość zmiany daty wylotu. Podobnie postąpił także Ryanair. W promocyjnej cenie Wizz Air oferował usługę WIZZ Flex, dzięki której można bezpłatnie zmienić datę podróży, uiszczając potem jedynie różnicę w cenie biletu.

Wykup odpowiednie ubezpieczenie. Nigdy nie ruszamy się nigdzie bez ubezpieczenia, nawet jeśli w danym kraju wystarczyłaby karta EKUZ. Niektóre państwa już teraz wymagają od podróżujących takiego ubezpieczenia, które pokrywa koszty związane z ewentualnym zachorowaniem na koronawirusa. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wysokość kosztów leczenia – w niektórych krajach opieka zdrowotna jest dużo droższa niż u nas.

Dobrze wykorzystaj czas. Jak najlepiej wykorzystać wolne i świąteczne dni w 2021 roku? Długi weekend majowy wypada w tym roku… w weekend. 1 maja to sobota, a 3 maja to poniedziałek. Za święto przypadające w sobotę należy nam się jednak jeden dodatkowy dzień wolny. Boże Ciało wypada 3 czerwca, więc jeśli weźmiemy urlop 4 czerwca, to będziemy mogli cieszyć się czterodniowym weekendem czerwcowym. Jeśli marzy nam się dłuższy wypad na początku czerwca, to można wziąć urlop w dniach 31 maja – 2 czerwca i 4 czerwca. Dzięki temu będziemy mieli do dyspozycji cały tydzień! 15 sierpnia wypada w tym roku w niedzielę, co nie daje nam zbyt dużego pola manewru. 1 listopada to poniedziałek, więc mamy przedłużony jesienny weekend. 11 listopada wypada w czwartek, a dodając do tego urlop 12 listopada, możemy liczyć na długi listopadowy weekend.

Jak podróżować w 2021 roku?

Podróżuj na ostatnią chwilę… Nasze podróże w 2020 były bardzo spontaniczne. Z tych zaplanowanych udało się zrealizować dwie i to na samym początku roku. Trudno było cokolwiek innego planować, bo wszystko zmieniało się jak w kalejdoskopie. I choć żyjemy nadzieją, że w tym roku będzie lepiej, to nie wybiegamy zbyt daleko w przyszłość. Nasze podróżnicze plany obejmują początek wiosny i jedynie Polskę. W obecnej sytuacji, kiedy większość państw jest zamknięta lub wymaga kwarantanny po przylocie, ciężko przewidzieć, co wydarzy się za pół roku. Elastyczne podejście do tematu może bardzo ułatwić zaplanowanie jakiegokolwiek wyjazdu. W zeszłym roku, dzięki akcji #LOTnaWakacje, można było w ostatniej chwili kupić bilety w bardzo atrakcyjnej cenie na wielu wakacyjnych kierunkach. Warto wypatrywać właśnie takich okazji.

Postaw na Polskę. My też tęsknimy za tym, by usiąść w samolocie i gdzieś polecieć. Mój ostatni lot… odbył się w marcu 2020 roku. Ale pamiętajmy, że podróży nie mierzy się przebytymi kilometrami, ale doświadczeniami i osobami, które spotykamy po drodze. Polska ma tak wiele do zaoferowania! Czy wiecie, że mamy własną pustynię, wygasłe wulkany i kolorowe jeziora? Mamy też malownicze jeziora do żeglowania, rzeki idealne na kajaki, kilometry piaszczystych plaż i zapierające dech góry. Możemy przenocować w domkach na drzewie, barkach na rzece, w wiatraku i domku na jeziorze. Niezwykłe miejsca możemy znaleźć tak naprawdę tuż za rogiem.

Jak podróżować w 2021 roku?

Spróbuj czegoś nowego. Podróżujesz zazwyczaj samolotem? Sprawdź, ile ciekawych miejsc można zobaczyć po drodze, jeśli do miejsca docelowego wybierzesz się samochodem. Lubisz jeździć autem? A może auto stanie się Twoim nowym wakacyjnym domem na kółkach? Masz ochotę trochę aktywniej niż zwykle spędzić czas? Odkurz swój rower. Lubisz zwiedzać miasta? Zobacz je z nowej perspektywy, np. z kajaka. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Poświęć czas… na coś innego!

Kiedy świat stanął w miejscu, trzeba było zastąpić podróże innymi aktywnościami. Czytaliśmy książki podróżnicze, oglądaliśmy filmy, graliśmy w planszówki. Dom ozdabialiśmy podróżniczymi akcentami, wieszaliśmy mapy. Snuliśmy plany. I choć bardzo chcielibyśmy wrócić do tych czasów, kiedy podróżowanie było proste i dostępne, to raczej nic nie będzie już tak, jak wcześniej. Tęsknimy za tym uczuciem, kiedy lądujemy w nowym miejscu i zaczynamy je odkrywać. Teraz, gdy ograniczona jest działalność hoteli, restauracji czy muzeów, trudno cokolwiek powiedzieć o zwiedzaniu. Jeśli nie podróże, to co innego? Można ten czas poświęcić na rozwój swoich pasji i np. zrobić kurs fotografii czy montażu wideo. Podszkolić język obcy (ja chyba odkopię książki z włoskiego). Zdać egzamin na prawo jazdy albo latanie dronem. A kiedy poradzimy sobie z pandemią, będziemy mogli ze spokojną głową ruszyć w drogę.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz