Strona główna » Isle of Wight na weekend

Isle of Wight na weekend

przez Wszedobylscy

Słynąca z pięknych widoków wyspa Wight leży na południu Anglii. Warto wybrać się tutaj choćby na weekend, uciec przed zgiełkiem wielkiego miasta, pojeździć na rowerach i pospacerować po klifach. Zobaczcie, jak miło można spędzić czas na Isle of Wight!

Odkryj Isle of Wight

Na Isle of Wight odbywa się jeden z najbardziej znanych festiwali muzyki rockowej. Wyspa cieszy się również dużą popularnością wśród brytyjskich turystów, którzy przyjeżdżają tutaj wypocząć wśród otaczającej natury.

Isle of Wight

Małe i niezwykle urocze miasteczka na wyspie zachęcają do spacerów. Zatrzymujemy się w Shanklin,  jednej z nadmorskich wiosek, słynącej z pięknych plaż. Przy biegnącej wzdłuż morza promenadzie znajdziemy wiele restauracji oraz hoteli – ta część miasta jest typowo nastawiona na turystów. Mi bardziej do gustu przypada Old Village w Shanklin. W charakterystycznych domach znajdują się obecnie typowe angielskie puby oraz restauracje. W Shanklin bez problemu znajdujemy nocleg w jednym z B&B, jednak w szczycie sezonu lepiej zarezerwować wcześniej pokój.

Isle of Wight

Isle of Wight

Z Shanklin ruszamy dalej na zwiedzanie wyspy, a dokładnie jej zachodniej części. Najbardziej charakterystycznym punktem są The Needles – trzy skały kredowe wynurzające się z morza. Na końcu jednej z kolumn zbudowana została mała latarnia morska. Do Needles dojedziemy samochodem lub autobusem komunikacji miejskiej, dalej ścieżką na piechotę możemy udać na zbocze klifu.

Isle of Wight

Przy Needles znajduje się Old Battery, fortyfikacja wojskowa pochodzącą z XIX wieku, na terenie której zgromadzone zostały pamiątki z czasów II Wojny Światowej, także odbywają się  różne wystawy. Pod ziemią znajduje się tunel, z którego końca rozpościera się doskonały widok na Needles.

needles

Równie pięknie prezentują się wielokolorowe klify nad zatoką Alum, położoną tuż obok Needles. W sezonie kolejka krzesełkowa zabierze nas ze szczytu klifu na plażę. A stamtąd można wybrać się na wycieczkę stateczkiem wokół Needles.

Isle of Wight

Zataczając krąg po wyspie trafiamy do zamku Carisbrooke w pobliżu Newport. Jego budowa rozpoczęła się jeszcze w XII wieku. Od tamtej pory zamek przetrwał oblężenie m.in. wojsk francuskich oraz Hiszpańskiej Armady, a w XVII wieku więziony był tutaj król Karol I Stuart. Warto poświęcić chwilę, by przejść się po terenie zamku, wspiąć się na mury, podziwiać roztaczające się z nich widoki, odpocząć w ogrodzie w stylu edwardiańskim czy nakarmić osiołki.

Isle of Wight

Jak dotrzeć na Isle of Wight?

Na Isle of Wight dopłyniemy promem lub poduszkowcem z Portsmouth, a także z Lymington, Southampton i Southsea. Trasę między Isle of Wight a Portsmouth obsługują promy Wightlink – zabierają zarówno pasażerów pieszych, jak i zmotoryzowanych. Ciekawą alternatywą jest podróż poduszkowcem, ceny biletów oraz rozkład rejsów możemy sprawdzić na stronie Hovertravel.

prom,portsmouth,wight

Po wyspie najłatwiej poruszać się samochodem, chociaż miasta na wyspie są dobrze skomunikowane – autobusy Southern Vectis startują z głównego miasta, Newport i docierają do najważniejszych miejsc na wyspie.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz