Isle of Wight na weekend

Słynąca z pięknych widoków wyspa Wight leży na południu Anglii. Warto wybrać się tutaj choćby na weekend, uciec przed zgiełkiem wielkiego miasta, pojeździć na rowerach i pospacerować po klifach.

Na Isle of Wight odbywa się jeden z najbardziej znanych festiwali muzyki rockowej, wyspa cieszy się również dużą popularnością wśród brytyjskich turystów, którzy przyjeżdżają tutaj wypocząć wśród otaczającej natury.

wyspa_1

Małe i niezwykle urocze miasteczka na wyspie zachęcają do spacerów. Zatrzymujemy się w Shanklin,  jednej z nadmorskich wiosek, słynącej z pięknych plaż. Przy biegnącej wzdłuż morza promenadzie znajdziemy wiele restauracji oraz hoteli – ta część miasta jest typowo nastawiona na turystów. Mi bardziej do gustu przypada Old Village w Shanklin, z charakterystycznymi domami – obecnie znajdują się w nich typowe angielskie puby oraz restauracje. W Shanklin bez problemu znajdujemy nocleg w jednym z B&B, jednak w szczycie sezonu lepiej zarezerwować wcześniej pokój.

miasto

kosciol

Z Shanklin ruszamy dalej na zwiedzanie wyspy, a dokładnie jej zachodniej części. Najbardziej charakterystycznym punktem są The Needles – trzy skały kredowe wynurzające się z morza. Na końcu jednej z kolumn zbudowana została mała latarnia morska. Do Needles dojedziemy samochodem lub autobusem komunikacji miejskiej, dalej ścieżką na piechotę możemy udać na zbocze klifu.

needles_2

Przy Needles znajduje się Old Battery, fortyfikacja wojskowa pochodzącą z XIX wieku, na terenie której zgromadzone zostały pamiątki z czasów II Wojny Światowej, także odbywają się  różne wystawy. Pod ziemią znajduje się tunel, z którego końca rozpościera się doskonały widok na Needles.

needles

Równie pięknie prezentują się wielokolorowe klify nad zatoką Alum, położoną tuż obok Needles. W sezonie kolejka krzesełkowa zabierze nas ze szczytu klifu na plażę, a stamtąd można wybrać się na wycieczkę stateczkiem wokół Needles.

zatoka_alum

Zataczając krąg po wyspie trafiamy do zamku Carisbrooke w pobliżu Newport. Jego budowa rozpoczęła się jeszcze w XII wieku, od tamtej pory zamek przetrwał oblężenie m.in. wojsk francuskich oraz Hiszpańskiej Armady, a w XVII wieku więziony był tutaj król Karol I Stuart. Warto poświęcić chwilę, by przejść się po terenie zamku, wspiąć się na mury, podziwiać roztaczające się z nich widoki, odpocząć w ogrodzie w stylu edwardiańskim czy nakarmić osiołki.

zamek

Jak dojechać?

Na Isle of Wight dopłyniemy promem lub poduszkowcem z Portsmouth, a także z Lymington, Southampton i Southsea. Trasę między Isle of Wight a Portsmouth obsługują promy Wightlink – zabierają zarówno pasażerów pieszych, jak i zmotoryzowanych. Ciekawą alternatywą jest podróż poduszkowcem, ceny biletów oraz rozkład rejsów możemy sprawdzić na stronie Hovertravel.

prom,portsmouth,wight

Po wyspie najłatwiej poruszać się samochodem, chociaż miasta na wyspie są dobrze skomunikowane – autobusy Southern Vectis startują z głównego miasta, Newport i docierają do najważniejszych miejsc na wyspie.

isleofwight

 

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email