Strona główna » Gdzie z dzieckiem: Hydropolis we Wrocławiu

Gdzie z dzieckiem: Hydropolis we Wrocławiu

przez Wszedobylscy
Hydropolis

Wszystko zaczyna się od wody. Przekonać się można o tym, odwiedzając jedyne takie centrum edukacyjnym w Polsce: Hydropolis we Wrocławiu. Nowoczesna i interaktywna wystawa zabiera nas w niezwykłą podróż – w głębiny oceanów, na odległe planety, ale też do miasta i… do wnętrza ludzkiego ciała. Niebanalne podejście do tematu wody sprawia, że Hydropolis zwiedza się z ogromną ciekawością, a ekspozycja zainteresuje zarówno małych, jak i dużych gości.

Zwiedzamy Hydropolis

Jeszcze zanim przekroczymy próg Hydropolis, to już wiemy, że czeka nas coś niezwykłego. Znajdująca się przed wejściem do obiektu, a licząca ponad 46 metrów długości drukarka wodna tworzy kurtynę, na której pojawiają się różne wzory i napisy. Czy uda Wam się ją pokonać na sucho? Na szczęście kurtyna otwiera się dla zwiedzających i zachęca do dalszego zwiedzania. Wodny pokaz podziwiać można w okresie wiosenno-letnim i  zdecydowanie robi on wrażenie!

Drukarka wodna w Hydropolis

Drukarka wodna

Hydropolis

Hydropolis podzielone jest na kilka stref tematycznych. Zwiedzanie warto zacząć od wizyty w strefie Planeta Wody i obejrzenia kilkuminutowego filmu, który pokazuje, skąd wzięła się woda na Ziemi. Przyjemny głos Krystyny Czubówny zabiera nas w podróż przez wszechświat, a projekcja 360º wyświetlana jest na ogromnym ekranie. Więcej o wodzie w naszym Układzie Słonecznym dowiemy się na kolejnych wystawach.

Hydropolis

Ścieżka w podłodze prowadzi nas do kolejnych stref. Część poświęcona Stanom Wody pokazuje najmłodszych, że woda występuje w różnych stanach skupienia. Dowiedzieć się tu można, jak rozpoznawać chmury, a dzięki temu przewidywać pogodę. Zobaczymy niezwykły symulator zamieci śnieżnej i… ogień z pary wodnej.

Hydropoli

Hydropolis we Wrocławiu

Historia Inżynierii Wodnej to gratka dla miłośników nauki. Na własne oczy możemy zobaczyć, jak działały starożytne wynalazki, a nawet siłą własnych mięśni niektóre z nich wprowadzić w ruch. Czy wiecie, jak działa słynna śruba Archimedesa? Na wystawie możemy podziwiać też bardziej nowoczesną myśl techniczną: modele największych statków.

Historia Inżynierii Wodnej

Wystawa modeli statków

Ogromną frajdą dla najmłodszych jest wizyta w Stefie Głębin oraz Ocean Życia. Zobaczyć tu można ewolucję życia, które na przestrzeni milionów lat rozwijało się w wodzie. Wrażenie robią modele stworzeń, które żyją w głębinach, a niejednokrotnie w ciemnościach, na samym dnie oceanu. Niektóre z nich są naprawdę przerażające! W podwodną podróż możemy wybrać się na pokładzie batyskafu.

Hydropolis

Batyskaf

Czy wiecie, ile wody zużywa przeciętny mieszkaniec Wrocławia? Jak dostarczana jest woda do domów? Jak kiedyś wyglądały rury kanalizacyjne? Strefa Miasto i Woda pokazuje nam, skąd bierze się woda naszym domowym kranie i jak odprowadzane są ścieki. Zobaczymy tu również interaktywną mapę prezentującą Wrocław, m.in. w czasie powodzi w 1997 roku.

Hydropolis

Strefa Miasto i Woda

Woda jest też jednym z najważniejszych elementów… ludzkiego ciała! Stanowi w końcu aż 60% naszej masy. Jaka jest jej funkcja w organizmie? O tym można dowiedzieć się więcej w Strefie Człowiek i Woda. To jak przystępna lekcja biologii dla najmłodszych. Zresztą dla tych najmniejszych gości przygotowaną specjalną przestrzeń rekreacyjną, w której mogą pograć w gry związane oczywiście z wodnym światem. Wciągają!

Hydropolis dla dzieci

Zmęczeni? Warto przycupnąć na chwilę w Strefie Relaksu! Przy porośniętej mchem ścianie postawiono leżaki do odwiedzających. Zielona instalacja ma nam pokazywać lasy deszczowe ciągnące się wzdłuż Amazonki. Nie od dziś wiadomo, że zieleń działa relaksująco!

Strefa Relaksu w Hydropolis

Informacje praktyczne

Na zwiedzanie Hydropolis warto przeznaczyć przynajmniej dwie godziny. W ramach urozmaicenia można pobrać aplikację na telefon (nazywa się Hydropolis), a audioprzewodnik poprowadzi przez najważniejsze punkty wystawy.

Hydropolis czynne jest codziennie. Bilety najlepiej zarezerwować wcześniej przez Internet, wybierając przy okazji godzinę, o której chcemy zwiedzać obiekt. Dzięki temu można uniknąć długich kolejek i oczekiwania na rozpoczęcie zwiedzania. Za wstęp osoby dorosłe zapłacą 27 PLN, ulgowy bilet kosztuje natomiast 18 PLN. Nieco taniej można kupić bilety na ostatnie dostępne wejście każdego dnia (odpowiednio 20 PLN i 14 PLN).

Planując wizytę w Hydropolis, najlepiej wybrać komunikacją miejską. W pobliżu trudno o miejsce parkingowe, a parking przy obiekcie zarezerwowany jest dla grup zorganizowanych oraz osób niepełnosprawnych.


Planujesz rodzinną wycieczkę na Dolny Śląsk? Przeczytaj o innych niezwykłych miejscach, które warto odwiedzić!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej