Strona główna » Gdzie z dzieckiem: Gniezno na weekend

Gdzie z dzieckiem: Gniezno na weekend

przez Wszedobylscy

Tu, gdzie wszystko się zaczęło. Jako pierwsza stolica Polski, Gniezno znane jest każdemu z kart podręcznika do historii. To również popularny cel wycieczek i pielgrzymek, bo archikatedra gnieźnieńska jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w kraju. Niemal  na każdym kroku stykamy się z tu wielowiekową historią. Czy miasto, które pamięta czasy pierwszych Piastów, może być też interesującym kierunkiem na rodzinną wycieczkę? Dajcie się zaskoczyć! W Gnieźnie z dziećmi na pewno nie będziecie się nudzić! Przyjedźcie tu na weekend, aby móc niespiesznie odwiedzić wszystkie najciekawsze atrakcje. Ich odkrywanie sprawi dużo frajdy zarówno małym, jak i dużym. Już Wam podpowiadamy, jak miło można spędzić tutaj czas! Weźcie ze sobą wygodne obuwie, bo będziemy dużo spacerować. Czas ruszyć w Gniezno z dziećmi!

Trakt Królewski

Jak zainteresować najmłodszych historią i pokazać im najważniejsze zabytki w mieście, by wzbudzić ich ciekawość? Zamienić zwiedzanie w interesującą przygodę! Tak właśnie powstał Trakt Królewski w Gnieźnie. Dzięki specjalnej aplikacji mobilnej Królika GOń miasto można poznać z zupełnie innej perspektywy. Wyznaczona trasa zaprowadzi nas zarówno do tych największych atrakcji w Gnieźnie, jak i do mniej znanych miejscówek. Podążając Traktem Królewskim, trafimy zarówno do katedry gnieźnieńskiej, jak i do parku miejskiego czy do dawnych koszar.

Gniezno z dziećmi
Gniezno z dziećmi

Naszym przewodnikiem po Gnieźnie będzie królik. To właśnie on zachęca, by na zwiedzanie miasta ruszyć całą rodziną. W Gnieźnie znajdziemy 15 rzeźb królików – każdy z nich nawiązuje do ważnych wydarzeń i postaci w historii miasta. Spotkamy więc tu Królika Woja Piastowskiego, Królika Żołnierza Pruskiego, Królika Degustatora czy Królika Żużlowca. Korzystając z aplikacji mobilnej, nie tylko łatwo odnajdziemy je na mapie, ale również będziemy mogli sprawdzić swoją wiedzę! Przy każdym Króliku czeka na nas pytanie, a za poprawną odpowiedź otrzymujemy punkty. To świetna gra edukacyjna, która skierowana jest zarówno do małych, jak i dużych. Uwierzcie, dorośli też się świetnie przy tym bawią! Udało Wam się odnaleźć wszystkie króliki? Udajcie się do Informacji Turystycznej, gdzie otrzymacie specjalny dyplom!

Trakt Królewski w Gnieźnie
Gniezno z dziećmi
Trakt Królewski w Gnieźnie

Na Trakcie Królewskim spotkamy także pierwszych polskich królów, którzy ukoronowani zostali właśnie w Gnieźnie. Spacerując po mieście, staniemy oko w oko z pięcioma władcami. Bez dwóch zdań ulubieńcem został zasiadający przy budynku Starego Ratusza Bolesław Chrobry, który nawet swoją poważną miną nie odstrasza turystów od… siadania mu na kolanach. Przy każdej rzeźbie króla warto ponownie zajrzeć do aplikacji i odpowiedzieć na kolejne pytania. Dodatkowe informacje i ciekawostki czekają też na specjalnie przygotowanych tablicach informacyjnych.

Trakt Królewski
Trakt Królewski


Na Trakcie Królewskim rozmieszczono również makiety, które pokazują nam najważniejsze gnieźnieńskie zabytki w miniaturowej formie. I tak zobaczymy z bliska makietę katedry, Wzgórza Lecha czy współczesnego układu urbanistycznego miasta. Chętni mogą jeszcze wyruszyć w poszukiwaniu dwóch rzeźb, które nawiązują do dawnych legend: o Lechu oraz o Piaście Oraczu.

Gniezno z dziećmi

Cały Trakt Królewski ma długość ok. 6,5 kilometra. W ramach trasy rozmieszczono w Gnieźnie w sumie 5 rzeźb królów, 15 rzeźb królików, 4 makiety z brązu, 2 rzeźby legend, a także interaktywne kioski oraz tablice. Przemierzając miasto w spacerowym tempie, odnajdziecie wszystkie elementy w kilka godzin, a przy okazji zobaczycie zarówno najważniejsze atrakcje, jak i złapiecie chwilę oddechu pośród miejskiej zieleni. To świetny pomysł na zwiedzanie Gniezna z dzieciakami! Taka edukacyjna gra miejska angażuje wszystkich do poszukiwań, a nie raz trzeba też porządnie ruszyć głową, by prawidłowo odpowiedzieć na pytania. Tak właśnie można ciekawie poznawać Gniezno z dziećmi!

Muzeum Początków Państwa Polskiego

Będąc w pierwszej stolicy Polski, nie można pominąć tego miejsca! Wizytę w Muzeum Początków Państwa Polskiego można potraktować jako ciekawą lekcję historii, która zainteresuje nawet najmłodszych. Z myślą właśnie o tych najmniejszych zwiedzających powstała Rodzinna Ścieżka Zwiedzania. Przemierzając kolejne muzealne sale, przenosimy się w czasie setki lat wstecz. Dzięki specjalnie przygotowanym stanowiskom dowiadujemy się wielu historycznych ciekawostek  – dawne dzieje przedstawione zostały tu w formie kolorowych komiksów. Ich bohaterowie odpowiadają na pytania dotyczące początków naszego państwa. Kim właściwie byli pierwsi Piastowie? Jak żyło się tysiąc lat temu? Skąd właściwie czerpiemy wiedzę o tym, co działo się setki lat temu? Historia opowiedziana w tak ciekawy i przystępny sposób wciąga, bawi, pobudza wyobraźnię oraz sprawia, że informacje zostają z nami na dłużej. To po prostu świetna zabawa dla całej rodziny. Można nawet wspólnie zagrać w grę planszową!

Muzeum Początków Państwa Polskiego
Gniezno z dziećmi
Gniezno z dziećmi

Podążając Rodzinną Ścieżką Zwiedzania, zobaczymy też całą muzealną ekspozycję. Główna wystawa poświęcona jest tu oczywiście początkom państwa polskiego, a udało się tu zgromadzić ciekawą kolekcję przedmiotów z czasów od X do XIII wieku. To m.in. przedmioty codziennego użytku, ale też księgi, dokumenty czy elementy zbroi dawnych wojów. Oprócz podziwiania eksponatów w gablotach, zobaczyć warto krótki film o najważniejszych wydarzeniach z czasów panowania Mieszka I i Bolesława I Chrobrego. Kolejne wystawy pokazują nam dzieje pierwszych Piastów uwiecznione na płótnach, barwną kolekcję gnieźnieńskich płytek ceramicznych czy historię Gniezna. Swoje miejsce znalazły tu również czasowe ekspozycje – podczas naszej wizyty w muzeum można było zobaczyć wystawę poświęconą archeologii wysp, które były ważnym punktem strategicznym ówczesnych Słowian czy niezwykłą kolekcję obrazów i grafik poświęconych słowiańszczyźnie.

Muzeum Początków Państwa Polskiego
Muzeum Początków Państwa Polskiego
Muzeum Początków Państwa Polskiego

Muzeum Początków Państwa Polskiego czynne jest od wtorku do niedzieli. Na jego zwiedzanie warto poświęcić ok. 2 godzin. Normalny bilet wstępu kosztuje tu 14 PLN, za ulgowy zapłacimy 10 PLN. W każdą niedzielę muzeum można zwiedzać za darmo.

Parowozownia

To miejsce szczególnie przypadnie do gustu małych i dużym miłośnikom kolejnictwa. Położona niedaleko głównego dworca kolejowego Parowozownia powstała pod koniec XIX wieku i jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Niewiele brakowało, by ten imponujący kompleks został zamieniony… w galerię handlową. Kryzys w kolejnictwie pod koniec XX wieku sprawił, że Parowozownia straciła na swoim znaczeniu. Od zapomnienia uratowało ją Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, które obecnie opiekuje się tym terenem, przeprowadza prace remontowe i oprowadza turystów.

Parowozownia w Gnieźnie
Gniezno z dziećmi

Podczas zwiedzania Parowozowni zobaczyć można m.in. dawną noclegownię dla pracowników, budynek socjalny, magazyny, kotłownię, a nawet remizę. Te budynki podziwiać możemy jedynie z zewnątrz, ale naszą uwagę przewodnik kieruje w stronę pewnych detali. To pozostałości z czasów II Wojny Światowej. Ciężkie okiennice, grube mury, a nawet jednoosobowy bunkier. Podczas wojny Gniezno znalazło się pod okupacją niemiecką, a ówczesną Parowozownię intensywnie rozbudowano, by spełniała założone przez nich funkcje. Do dziś przetrwał tu także drewniany żuraw węglowy, wieża ciśnień obrotnica, lokomotywownia wachlarzowa czy wagonownia. Można spróbować nawet swoich sił i przestawić tory!

Gniezno z dziećmi
Gniezno z dziećmi

Gniezno z dziećmi

Czego najbardziej brakuje w Parowozowni? Parowozów! Nie jest łatwo je zdobyć, choć Stowarzyszenie próbuje ze wszystkich sił. W jednym z udostępnionych do zwiedzania budynków, a dokładniej w hali wachlarzowej, zobaczyć możemy za to lokomotywę spalinową, wózki motorowe oraz eksponaty związane z kolejnictwem: dawne mundury, zabytkowe rozkłady jazdy, przedmioty codziennego użytku. Widać, że to miejsce powstało z prawdziwej pasji i dzięki ogromnej pracy miłośników kolei. I trzeba przyznać, że miejsce ma naprawdę niezły klimat!

Gniezno z dziećmi
Parowozownia Gniezno



Od maja do września Parowozownię można zwiedzać codziennie o godzinach 11:30, 13:00 i 14:30. Poza sezonem wycieczki odbywają się jedynie w weekendy – aktualną godzinę zwiedzania najlepiej sprawdzić na stronie. Normalny bilet wstępu kosztuje 13 PLN, za ulgowy zapłacimy 9 PLN.

Archikatedra Gnieźnieńska

Przyjeżdżając do pierwszej stolicy Polski, nie możemy pominąć tak ważnego miejsca. Mieszcząca się na Wzgórzu Lecha katedra to nie tylko miejsce kultu religijnego, ale możliwość pokazania dzieciom tego, o czym jest napisane w podręcznikach. Zobaczyć na żywo to, o czym się uczyliśmy? Bezcenne! Nieocenioną pomocą są tutaj audioprzewodniki, dzięki którym możemy dokładniej poznać historię tego miejsca. Z doświadczenia już wiemy, że tak opowiadane dzieje historyczne czy ciekawostki przemawiają nawet do najmłodszych, a taka forma zwiedzania okazuje się być niezłą frajdą.

Gniezno

Planując wizytę w katedrze gnieźnieńskiej, zobaczymy oczywiście słynne Drzwi Gnieźnieńskie, które opowiadają historię sprzed wieków. Zwiedzimy wnętrze kościoła, w którym niegdyś koronowano pierwszych królów Polski. Zajrzymy do podziemi, w których zachowały się fragmenty murów, które liczą sobie już ponad tysiąc lat. Pokonawszy całkiem imponującą liczbę schodów, dotrzemy na taras widokowy, skąd rozpościera się widok na najbliższą okolicę.  Z kolei w  Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej udało się zgromadzić niezwykle cenne pamiątki, niektóre pochodzą nawet z X wieku!

Katedra Gnieźnieńska

Zwiedzanie katedry oraz muzeum możliwe jest od poniedziałku do soboty. Planując wizytę na Wzgórzu Lecha, warto kupić bilet wstępu, który umożliwia nam odwiedzenie wszystkich atrakcji. Karnet, dzięki któremu zobaczymy Drzwi Gnieźnieńskie, odwiedzimy podziemia katedry, wejdziemy na taras widokowy oraz do Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej kosztuje 28 PLN dla dorosłych, za ulgowy zapłacimy 19 PLN. W cenę biletu wliczony jest już audioprzewodnik.

Gniezno z lotu ptaka
Taras widokowy w Katedrze Gnieźnieńskiej

Spacer po Gnieźnie

Rynek

Mniejsze miasta cenimy za to, że wszystko jest blisko, a do większości atrakcji można dotrzeć na piechotę. Takie właśnie jest Gniezno. Sami odwiedziliśmy wszystkie najciekawsze miejsca, spacerując. Sercem Gniezna jest oczywiście Rynek, który wielokrotnie przemierzaliśmy,  podążając choćby Traktem Królewskim czy w drodze na Wzgórze Lecha. Przy zabytkowym placu mieszczą się urokliwe kamienice, latem restauracje i kawiarnie rozstawiają tu swoje stoliki, a przy fontannie zawsze kręci się mnóstwo gołębi. Z Rynku można ruszyć w stronę katedry lub pospacerować deptakiem, przy którym mieści się mnóstwo różnorodnych knajpek. W ciepłe letnie wieczory restauracyjne ogródki tętnią życiem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Rynek w Gnieźnie
Gniezno
Gniezno

Idąc ulicą Chrobrego warto zajrzeć do Informacji Turystycznej, gdzie można zaopatrzyć się w pamiątki, ale również dowiedzieć się o aktualnych wydarzeniach w mieście. My dzięki temu załapaliśmy się na ciekawą rodzinną wycieczkę po zakamarkach Starego Ratusza! Z myślą o dzieciach przygotowano specjalną grę – zwiedzając kolejne zabytkowe pomieszczenia, trzeba było wykonać zadanie. Za każdą rozwiązaną łamigłówkę otrzymywaliśmy fragment klucza, którym następnie mogliśmy otworzyć ogromne drzwi Ratusza. W międzyczasie robiliśmy też gipsowe odlewy z podobizną pierwszych królów polskich, poznaliśmy historię samego budynku, budowaliśmy własny ratusz, a nawet wzięliśmy udział w sesji rady miejskiej. Świetna i wciągająca zabawa – mamy nadzieję, że na stałe wpisze się w miejskie atrakcje.

Stary Ratusz w Gnieźnie
Gniezno
Stary Ratusz w Gnieźnie

Nad jeziorem

Z gnieźnieńskiego Rynku nad jezioro Jelonek dzieli nas kilka kroków. Ten teren został niedawno poddany rewitalizacji. Na najmłodszych czeka tu plac zabaw, gdzie dzieciaki mogą poszaleć pod czujnym okiem rodziców. Dookoła jeziora biegną ścieżki, a wprawne oko zauważy też jednego z królików. Warto tu zajrzeć, bo to doskonałe miejsce na spacer czy chwilę relaksu.

Gniezno z dziećmi
Gniezno z dziećmi
Jezioro Jelonek w Gnieźnie

Park Miejski

Ci, którzy cenią miejską zieleń, znajdą chwilę wytchnienia w Parku Miejskim. Między drzewami i ławeczkami wypatrujcie tu kolejnego królika, a najmłodsi mogą spędzić czas na beztroskich rozrywkach na tutejszych placu zabaw. W parku spotkać można również Piasta Oracza i jego syna Siemowita – figura to jeden z elementów wspomnianego już wcześniej Traktu Królewskiego.

Park Miejski w Gnieźnie
Park Miejski w Gnieźnie
Park Miejski w Gnieźnie

Park Kościuszki

Do Gniezna przyjechaliśmy pociągiem. Ci, którzy przybywają tu koleją, witani są iście po królewsku. Naprzeciwko budynku dworca nowych gości pozdrawia król Przemysław II. Zmęczeni podróżą możemy przycupnąć na chwilę w położonym obok Parku Kościuszki. Zadbana zieleń, ławeczki, podświetlana fontanna, a także plac zabaw dla dzieci sprawiają, że to naprawdę dobre miejsce na relaks!

Gniezno
Gniezno z dziećmi
Gniezno

Gniezno z dziećmi. Mapa atrakcji



Spokojnym krokiem Gniezno z dziećmi można zwiedzić w dwa dni. Nie musicie się spieszyć, bo wszystko jest tu blisko. Działa też Gnieźnieński Rower Miejski, który w razie potrzeby może ułatwić Wam poruszanie się po mieście. Podczas naszej pierwszej wizyty w Gnieźnie zatrzymaliśmy się w Hotelu Pietrak (sprawdź ceny), a na kolejny rodzinny pobyt wybraliśmy Marzec Apartamenty (sprawdź ceny). Oba obiekty są świetnie zlokalizowane i oddalone od rynku tylko kilka minut spacerem.

Gdzie dobrze zjeść w Gnieźnie? Na rodzinne posiłki polecamy doskonałe pierogi w Pierogarni Siódme Niebo (ul. Tumska 16), a w ciepłe, letnie wieczory warto zasiąść przy jednym ze stolików przy rynku w Pizza RetroNowa (Rynek 8). W Gnieźnie nie brakuje też dobrych lodziarni i kawiarni, które znajdziecie spacerując miejskim deptakiem.

W poszukiwaniu inspiracji na kolejne podróże przez Wielkopolskę polecamy Wam ciekawy Szlak Piastowski, na którym znaleźć można mnóstwo niezwykłych atrakcji.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej