Strona główna » Ferie 2021: Co robić na Pomorzu?

Ferie 2021: Co robić na Pomorzu?

przez Wszedobylscy
Ferie 2021 na Pomorzu

Trwają zimowe ferie 2021. Nie tak je sobie wyobrażaliśmy. Większość z nas spędza je w domu, korzystając z pogody i ewentualnie planując krótkie wycieczki po okolicy. Na Pomorzu ciągle czekamy na bardziej zimową aurę, żeby móc w końcu odkurzyć sanki. W międzyczasie przygotowaliśmy dla Was kilkanaście propozycji na rodzinne spędzanie czasu. Aktywnie i na świeżym powietrzu oraz ciekawie i pod dachem. Sprawdźcie nasze pomysły na ferie 2021 na Pomorzu!

Ferie 2021. Aktywnie i na świeżym powietrzu

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni

Zaplanujcie leśną wycieczkę w Gdyni. Choć część Leśnego Ogrodu Botanicznego jest zamknięta, to cały czas można wybrać się na spacer na Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie oraz na Szlak Korzeni. Szlak Alicji polecany jest właśnie rodzinom z dziećmi, warto jednak wziąć pod uwagę, że częściowo biegnie on po dość stromym stoku i raczej nie nadaje się na przechadzkę z wózkiem. Cała trasa liczy nieco ponad 620 metrów, a jej przejście zajmuje ok. 40 minut. Oprócz obiektów w skali makro można też odwiedzić labirynt zmysłów. Szlak Korzeni jest łagodniejszy i nieco dłuższy, bo liczy ok. 1,5 km. Tablice edukacyjne rozmieszczone wzdłuż trasy przybliżają nam zagadnienia świata korzeni, roślin oraz grzybów, a także historię użytkowania lasów.

Ferie 2021

fot. Jakub Grel

Adventure Park Kolibki w Gdyni

Dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas z nutką adrenaliny. Znajdziecie tu rozległy park linowy o różnych stopniach trudności, z którego mogą skorzystać i mali i duzi. Są też quady, tyrolki, ścianki wspinaczkowe. Na pewno nie będziecie się tutaj nudzić. Obecnie Adventure Park czynny jest codziennie w godzinach od 9 do zmierzchu.

Gdynia z dzieckiem

Szlak obiektów militarnych w Gdyni

Zaopatrzcie się w wygodne buty, latarki, termos z ciepłą herbatą i wyruszcie na gdyński szlak obiektów militarnych. Najlepiej wystartować z Polanki Redłowskiej i kierować się dalej wgłąb lasu. Na Kępie Redłowskiej odnajdziecie pozostałości po stanowiskach ogniowych oraz zespół dawnych schronów. Do niektórych można nawet zajrzeć (na własną odpowiedzialność).

fot. Gdynia.pl


Szlak Lwa Heweliona w Gdańsku

Wyruszcie na zwiedzanie Gdańska szlakiem Lwa Heweliona. Małe, brązowe figurki lwów rozmieszczone zostały w różnych punktach w mieście. Każdy lew jest inny i ma swój atrybut, który nawiązuje do miejsc i historii, które mają do opowiedzenia. Szlakiem Lwa Heweliona najlepiej podążać z aplikacją iLeo.

Ferie 2021

fot. Visit Gdańsk

Gdański Ogród Zoologiczny

ZOO w Gdańsku działa i zaprasza gości do odwiedzania zwierzątek. Zamknięte pozostają pawilony z ptakami oraz gadami, ale otwarte są: lwiarnia, żyrafiarnia i wszystkie pawilony małp. Gdański Ogród Zoologiczny czynny jest codziennie w godzinach od 10 do 15. Bilet normalny kosztuje 15 PLN, za bilet ulgowy zapłacimy 10 PLN.

fot. Gdański Ogród Zoologiczny

Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej

Zajrzyj na Wyspę Sobieszewską, gdzie mieści się rezerwat Ptasi Raj. Czeka tu na Was kilkukilometrowa ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, dwie wieże widokowe i piękne widoki na okolicę. Warto zabrać ze sobą lornetkę.

fot. Pomorskie.travel

Szlakiem kaszubskich nut w Wejherowie

Kto z Was uczył się kiedyś kaszubskiego alfabetu? Tak to mniej więcej szło: „To je krótczé, to je dłudżé, to kaszëbskô stolëca, to są basë, to są skrzëpczi, to òznôczô Kaszëba. Òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi, krótczé, dłudżé, to kaszëbskô stolëca.” Teraz możecie podążyć szlakiem tych kaszubskich nut i przy okazji zwiedzić Wejherowo. Spacer po mieście zacznijcie w okolicach wejherowskiego rynku, do odnalezienia jest czternaście rzeźb z literkami alfabetu. Swoją kaszubską przygodę możecie zakończyć przechadzką po Parku Majkowskiego, gdzie znajduje się spory plac zabaw dla dzieci.

Szlak kaszubskich nut

Strusia farma w Kniewie

Na spotkanie ze strusiami wybierzcie się do Kniewa. Mieszka ich tu całkiem sporo, są niezwykle ciekawskie i bardzo lubią jeść zbożowe ciastka. Na farmie mieszkają też kózki, króliki, lama. Strusia farma w Kniewie czynna jest codziennie w godzinach od 10 do 14.

fot. Strusia Farma Kniewo

Z alpaką na spacer

Nie wiem, co mają w sobie alpaki, ale te puchate stworzenia chciałoby się tylko przytulać i głaskać! Teraz taką alpakę możecie zabrać na spacer – wybierzcie się po prostu do Rancza Puchata Alpaka niedaleko Żukowa. Trzeba wcześniej się umówić telefonicznie (rezerwacja pod numerem 505 955 839), a taka godzinna przechadzka po łąkach kosztuje 100 PLN (dla pięcioosobowej rodziny). Możecie również zostać na terenie rancza, nakarmić alpaki marchewkami i posłuchać wielu ciekawostek o tych zwierzętach.

Alpaki

Dodatkowo, na Ranczu odbywa się alpakoterapia, czyli indywidualne spotkanie dziecka z alpakami prowadzone przez fizjoterapeutkę dziecięcą. Po więcej informacji zajrzyjcie tutaj.

Dolina Charlotty koło Słupska

Wybierz się w stronę Słupska i odwiedź Dolinę Charlotty, gdzie zajrzeć możecie do ZOO i fokarium, a nawet wybrać się na lekcje jazdy konnej. Zwierzątka można odwiedzić codziennie w godzinach od 10 do 15.

Ferie 2021

fot. Dolina Charlotty

Fokarium w Helu

Odwiedź foki. Fokarium w Helu czynne jest w godzinach od 9 do 15:30, w tym czasie możemy wziąć udział w karmieniu fok. Wejście kosztuje 5 PLN, płatne przy przejściu przez automatyczną bramkę. Budynek ekspozycyjny oraz Dom Morświna pozostają zamknięte.

fot. Fokarium

Szlak latarni morskich

Wyruszcie na wycieczkę wzdłuż wybrzeża i sfotografujcie pomorskie latarnie morskie. Na terenie naszego województwa znajduje się ich aż dziesięć, z czego osiem udostępnionych jest do zwiedzania. Obecnie z ich dostępnością jest różnie, ale możecie stworzyć swój własny dziennik z podróż brzegiem morza. Latarnie morskie znajdziecie w: Krynicy Morskiej, Gdańsku Nowym Porcie, Gdańsku Port Północ, Sopocie, Helu, Jastarni, Rozewiu, Stilo, Czołpinie i w Ustce. Przy okazji będziecie mogli pooddychać świeżym powietrzem, pospacerować po lasach i zbudować zamki z piasku. Tej trasy da się zrealizować w jeden dzień, więc możecie rozłożyć taką wycieczkę na 2-3 dni.

Latarnia Stilo


Zbieranie bursztynu na Mierzei Wiślanej

Zima to najlepszy czas na spacery nad morzem. Dlaczego? Dzięki zdrowotnemu działaniu jodu. Przyjemne można połączyć z pożytecznym, bo o tej porze roku, szczególnie po sztormie, można wybrać się na poszukiwanie bursztynu. Po Złoto Bałtyku najlepiej wybrać się w okolice wsi Jantar.

Jantar

Kaszubski Park Etnograficzny

Wyruszcie na wycieczkę na malownicze Kaszuby. Tu, w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich przeniesiecie się w czasie. Podczas spaceru zobaczycie m.in. jak dawniej mieszkali Kaszubi. Udostępniony do zwiedzania jest teren muzeum z wystawami stałymi z wyłączeniem wnętrz budynków zabytkowych. Kaszubski Park Etnograficzny czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00. Normalny bilet wstępu kosztuje 13 PLN, za ulgowy zapłacimy 7 PLN.

Ferie 2021

fot. Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

Ferie 2021. Ciekawie i pod dachem

PuckGlas

Wybierzcie się do Pucka i odwiedźcie wyjątkowe miejsce: hutę szkła! W PuckGlas powstają prawdziwe cuda – podczas pokazu zobaczycie, jak od podstaw powstają szklanki, kieliszki, wazony czy inne szklane ozdoby. Być może uda Wam się nawet samemu coś wydmuchać ze szkła, choć nie jest to wcale takie proste! Pokaz trwa ok. 30 minut, a wejście kosztuje 15 PLN od osoby. Dodatkowo, PuckGlas organizuje warsztaty. Możemy wykonać swoją własną mozaikę lub malować na szkle. Takie warsztaty kosztują 100 PLN od osoby, przy dwóch osobach koszt wynosi 50 PLN/os, przy min. trzech osobach – 40 PLN/os. Warsztaty odbywają się codziennie w godzinach od 11 do 19. W PuckGlas można zrealizować Bon Turystyczny.

Ferie 2021

Papugarnia w Gdańsku

W Papugarni w Gdańsku poznacie piękne, kolorowe ptaki. Można się z nimi mocno zaprzyjaźnić, gdyż egzotyczne papugi są bardzo towarzyskie i można je dotknąć, nakarmić czy przytulić. Papugarnia czynna jest codziennie w godzinach od 12 do 19.  Rodzinny bilet wstępu (dwie osoby dorosłe i dziecko) kosztuje 90 PLN. Za bilety normalny zapłacimy 35,90 PLN, a za ulgowy – 29,90 PLN. Dodatkowo możemy dokupić kubeczek z ptasimi przysmakami za 3,50 PLN.

Papugarnia

fot. Papugarnia Gdańsk

Akwarium Gdyńskie

Przenieście się w podwodny świat. W Akwarium Gdyńskim spotkamy różnorodne morskie stworzenia z całego świata. Akwarium w trakcie ferii zimowych czynne jest codziennie w godzinach od 10 do 17. Bilety najlepiej kupić wcześniej przez Internet. Jednocześnie na terenie akwarium może przebywać 100 osób.

Ferie 2021

fot. Akwarium Gdyńskie

JumpCity w Trójmieście

Dla tych, co mają duże pokłady energii – w Trójmieście dalej otwarte są parki trampolin. Poskakać można w Gdańsku, Gdyni oraz w Rumi. JumpCity otwarte jest codziennie w godzinach od 10 do 20, a bilety najlepiej zarezerwować wcześniej przez Internet.

Ferie 2021

fot. JumpCity

AirSpace w Gdyni

Wielki, dmuchany plac zabaw czeka na Was w Gdyni. Świetna zabawa dla małych i dużych – można tu skakać, biegać, wspinać się i zjeżdżać. AirSpace czynny jest codziennie w godzinach od 12 do 20.

Ferie 2021

fot. AirSpace


Wiemy, że pogoda może być różna, stąd na liście znajdziecie również kilka atrakcji pod dachem. Jednak w obecnej sytuacji zachęcamy Was do spędzania czasu na świeżym powietrzu i zachowania dystansu. Ubierzmy się ciepło (na cebulkę!), przygotujmy przekąski i herbatę w termosie (my właśnie testujemy rodzinny termos od Rockland), zabierzmy odpowiedni ekwipunek (lornetka, aparat fotograficzny, notatnik) i w drogę! Dobrze bawić się można nawet tuż koło własnego domu.

Macie jeszcze jakieś ciekawe propozycje na aktywne spędzanie czasu na Pomorzu? Dajcie znać w komentarzu!

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz