Europa na weekend z Lux Expressem [KONKURS]

Zdrowotna kąpiel w Budapeszcie, degustacja smażonego sera w Pradze, kawa w Brnie, poszukiwanie pomników w Bratysławie a może jarmark świąteczny w Wiedniu – przygotowaliśmy dla Was kilka pomysłów, jak zorganizować weekendowy wyjazd i co warto zwiedzić w jednym z wymienionych miast. To nie wszystko – bo mamy również dla Was konkurs, przygotowany wspólnie z Lux Expressem, dzięki któremu będziecie mogli spełnić swoje marzenia i wybrać się do Czech, Austrii lub na Węgry.

Praga

Miasto wież, kościołów i czerwonych dachówek. Jeśli planujecie weekendowy wyjazd do Pragi, to zapowiada się intensywne zwiedzanie. Bo słynny Most Karola, Złota Uliczka czy Praski Zamek na Hradczanach to dopiero początek. Pragę zwiedzać można na kilka sposobów: spacerując, wypożyczając rower lub płynąc w rejs statkiem po Wełtawie. A najlepiej skorzystać z wszystkich możliwości, żeby dobrze poznać to miasto z każdej perspektywy.

praga1

Najlepszy widok na miasto rozpościera się z wieży Ratusza, na jego południowej ścianie znajduje się jednej z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie, Orloj. W przyległej do starego miasta dzielnicy żydowskiej, Josefov, pospacerować możemy śladami Franza Kafki, który tu mieszkał i tworzył swoje dzieła.

Będąc w Pradze warto wybrać się na spacer do dzielnicy Malá Strana, skąd dalej ruszamy kolejką linową na wzgórze Petřín, na szczycie którego stoi ponad 60 metrowa wieża Petřínská rozhledna, kształtem przypominająca nieco wieżę Eiffla. Na szczyt wieży prowadzi 299 stopni, ale widoki są bezcenne. Na wzgórzu dookoła wieży znajdują się przepiękne ogrody, Obserwatorium Astronomiczne z teleskopem oraz labirynt z lustrami.

praga3

W Pradze znajduje się Muzeum komunismu, którym znajdują się oryginalne przedmioty, w tym rekonstrukcja klasy szkolnej oraz multimedialne prezentacje związane z warunkami panującymi w czasach komunizmu w Czechosłowacji.

W dawnych czasach okolice praskiego parku Havlickowy sady znane były przede wszystkim z uprawy winorośli. I choć po dawnych winnicach nie ma już śladu, to jeszcze w niektórych zaułkach dzielnicy Vinohrady znajdziemy niewielkie pola, na których uprawiane są winogrona. Vinohrady i położone obok Vršovice to również miejsca pełne restauracji, barów i kafejek. Będąc w Pradze nie można zapomnieć przecież o spróbowaniu lokalnych czeskich specjałów – skosztujcie knedlików z gulaszem, smażonego sera oraz słodkiego trdelnika.

Brno

Stolica Moraw i drugie największe miasto Czech to ciekawa alternatywa dla niezwykle popularnej i często zatłoczonej Pragi. A na pewno nie będziecie zawiedzeni, bo choć Brno na pierwszy rzut wydaje się być jedynie industrialnym miastem, to z każdym krokiem odkryjecie jego kolejne perełki.

Brno to tętniące życiem miasto studentów, pełno tu uroczych kawiarni (jest ich naprawdę mnóstwo!) i klubów. Co warto robić w Brnie, gdy już napijemy się wybornej kawy? Najlepiej wybrać się na spacer wokół Rynku o wyjątkowym trójkątnym kształcie – zwrócie uwagę m.in. na wyjątkową kamienicę: Dom pod Czterema Gburami. W tutejszym Starym Ratuszu porządku pilnuje brneński smok z wyglądu zupełnie przypominający krokodyla – to on według legendy strzegł miasta przed przybyszami z nikczemnymi zamiarami. Warto wspiąć się również na ratuszową wieżę z tarasem widokowym.

brno1

Spacerując po Starym Mieście zajrzyjcie na Zielony Targ (zwany jest często kapustnym) – w ciągu dnia pełno tu kolorowych stoisk i straganów pełnych kwiatów, owoców i warzyw. Ale targ skrywa też jeszcze jeden sekret – pod nim znajdują się podziemne tunele, udostępnione do zwiedzania. Podczas 40-minutowej wycieczki odwiedzimy podziemia oraz piwnice, które kiedyś służyły do przechowywania towarów lub jako schron podczas wojny.

To nie jedyna podziemna atrakcja w Brnie – kolejna skierowana jest raczej do ludzi o mocnych nerwach. W Kryptach Klasztoru Kapucynów od wieków przechowywane są mumie mnichów, a także bogatych mieszkańców miasta.

brno

Brno słynie również z pewnego wyjątkowego produktu – zielonego piwa, które serwowane jest tylko podczas Wielkiego Tygodnia. Wiąże się to z tradycją, że w Wielki Czwartek powinno się spożyć coś zielonego aby pozostać w zdrowiu.

Bratysława

Położona nad Dunajem Bratysława żyje w cieniu swoich wielkich i słynnych sąsiadów. Elegancka, o barokowej architekturze, wielokulturowa, a jednocześnie nieco na uboczu i niewielka – idealne zatem na krótki, weekendowy wypad. Zachwycić może niewielka starówka z kilkoma architektonicznymi perełkami, Starym Ratuszem i Fontanną Maksymiliana. Najwięcej barokowych kamienic znajdziemy przy ulicy Panskiej, ulica Baštová jest z kolei najwęższą ulicą w mieście.

Spacerując po Bratysławie nie sposób nie zauważyć, że jest to miasto pomników. Niektóre z nich wyglądają, jakby przyglądały się przechodniom. Najsłynniejszy z nich to Cumil, kanalarz obserwujący spacerowiczów ze studzienki.

bratyslawa

Symbolem miasta jest jednak położony na wzgórzu Zamek Bratysławski – kiedyś forteca obronna, obecnie funkcjonuje tu Muzeum Historyczne Słowackiego Muzeum Narodowego. Nowoczesnym symbolem miasta, choć może nieco mniej urodziwym, może być Most Słowackiego Powstania Narodowego nad Dunajem, na szczycie jego pylonu zbudowano restaurację UFO w kształcie charakterystycznego spodka. To jeden z punktów widokowych, z którego możemy podziwiać panoramę Bratysławy.

bratyslawa1

Bratysława jest miastem, które zdążymy zwiedzić nawet w jeden dzień, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by wsiąść w jeden z katamaranów pływających po Dunaju i wybrać się dalej do…

Wiedeń

Cesarskie pałace, walc, jarmarki świąteczne – to wszystko przychodzi na myśl, kiedy myślimy o Wiedniu. Miasto zachwyca przede wszystkich wspaniałymi rezydencjami: Schönbrunn z przepięknymi ogrodami, Belvedere czy Hofburg. Przy pałacu Schönbrunn znajduje się najstarsze na świecie ZOO – Tiergarten. Na kilkunastu hektarach mieszkają zwierzęta z całego świata: pandy, słonie, niedźwiedzie czy pingwiny. Będąc w Wiedniu koniecznie odwiedzić musimy też Prater, kiedyś były to cesarskie tereny łowieckie, a obecnie miejsce wypoczynku z jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta: diabelskim młynem.

wieden

Wiedeń to miasto o niepowtarzalnej urodzie, pełne muzeów, galerii oraz zabytkowych kościołów. W mieście zwiedzić możemy również apartamenty największych kompozytorów na świecie, którzy w Wiedniu mieszkali i tworzyli: m.in. mieszkanie Beethovena, Straussa czy dom Haydna. W ciągu roku w Wiedniu odbywa się także niemal 450 bali – najsłynniejszy z nich odbywa się w Wiedeńskiej Operze Państwowej. Obowiązują eleganckie stroje wieczorowe, choć panowie zamiast krawata muszą przyodziać się w muchy, a w zamian za klasyczny zegarek na rękę zabrać ze sobą taki kieszonkowy na łańcuszku.

wieden2

Być w Wiedniu i nie skosztować słynnego tortu Sachera w eleganckiej kawiarni byłoby ujmą – to właśnie tutaj ten najsłynniejszy deser powstaje według tajnego przepisu. Na zakupy i kosztowanie lokalnych potraw najlepiej wybrać się na targ Naschmarkt w dzielnicy Mariahilf.

Wiedeń to nie tylko piękne miasto do zwiedzania wiosną i latem, warto tu przyjechać także zimą, kiedy odbywają się wspaniałe jarmarki świąteczne, a miasto rozbłyska tysiącem światełek.

Budapeszt

Dumna i piękna Buda oraz rozbawiony do rana Peszt – razem tworzą doskonałą parę na weekendowy wyjazd. Kiedy zwiedzicie już okolice Parlamentu, zobaczycie zamek na wzgórzu, nasycicie oczy panoramą miasta z Góry Gellerta i pospacerujecie po uroczych uliczkach w centrum, pora odkryć inne oblicze Budapesztu.

budapeszt

Bo Budapeszt to także kurort – tutejsze wody bogate w różne składniki mineralne podobno potrafią zdziałać cuda na różne dolegliwości. Na lepsze samopoczucie nie ma nic lepszego niż wizyta w jednym z kąpielisk: najbardziej znane jest kąpielisko św. Gellerta. Słynie nie tylko z uzdrawiającej wody, ale również przepięknej architektury – secesyjny budynek urządzony został w orientalnym stylu, pełnym kolorowych mozaik. Latem w poszukiwaniu ochłody najlepiej skierować się do kąpieliska na wyspie św. Małgorzaty, czekają tu na nas baseny z wodą termalną, ścieżki do spacerowania, a nawet minizoo. Zmęczeni zwiedzaniem nieco ciszy i spokoju możemy zaznać w Varosliget, parku uznawanym za najpiękniejszy w Budapeszcie.

budapeszt3

W Budapeszcie warto odwiedzić dzielnicę żydowską, która w ostatnich latach intensywnie się rozwija i przyciąga mieszkańców i turystów. W ruinach dawnych kamienic powstają oryginalne bary i kawiarnie – kosztowaliście kiedyś lokalnych trunków siedząc w wannie lub starym trabancie? Dla wtajemniczonych, w mieście powstaje również wiele lokali na dachach budynków – by tu dotrzeć trzeba niejednokrotnie przeciskać się przez zaplecza sklepów czy ukrytą klatką schodową przy parkingu.

Jedyne słuszne miejsce na zakupy w Budapeszcie to słynna hala targowa Vasarcsarnok – to największe i najstarsze targowisko na Węgrzech. Można tu kupić owoce, warzywa, przyprawy, mięso i ryby, a także kawę.

W podróż z Lux Expressem

Praga, Brno, Bratysława, Budapeszt oraz Wiedeń mają jeszcze jedną wspólną cechę – do każdego z tych miast dojedziemy autokarami Lux Express. Przewoźnik oferuje przejazdy wygodnymi i nowoczesnymi autobusami, a żeby podróż była jeszcze bardziej przyjemna, to każdy z pasażerów ma przed sobą dotykowy system multimedialny umożliwiający oglądanie filmów, słuchanie muzyki oraz korzystanie z gier lub przeglądarki internetowej. Do naszej dyspozycji mamy ponad 240 filmów, 400 utworów muzycznych oraz gry. Na pewno nie będziemy się nudzić. Dodatkowo na pokładzie korzystać możemy z darmowego WiFi.

Lux Express_3

Wygodne odchylane fotele z komfortową przestrzenią na nogi, wyposażone w pasy bezpieczeństwa i gniazdka to standard na pokładzie Lux Expressu. Pasażerowie mogą również korzystać z maszyny serwującej bezpłatnie kawę i herbatę. Dodatkowo na wszystkich połączeniach krajowych i międzynarodowych Lux Expressu obowiązują stałe zniżki, które szczególnie zainteresują podróżujące rodziny: 80% na bilety dla dzieci do 7 lat, 40% na bilety dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia. Rezerwacji biletów możemy dokonać na stronie Lux Expressu: www.luxexpress.eu/pl. Przewoźnik w cenie biletu oferuje również wybór miejsc – to oznacza, że możemy wybrać swoje ulubione miejsce lub podróżować w większej grupie bez obawy, że zostaniemy rozsadzeni po całym autobusie. Czy nie brzmi to wygodnie?

Lux Express_1

Twój wymarzony weekend z Lux Expressem

Wspólnie z Lux Expressem przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania jest 5 podwójnych biletów na podróż w obie strony z Krakowa do wybranego miasta: Pragi, Brna, Budapesztu, Bratysławy lub Wiednia. Bilety są ważne do 20 grudnia tego roku.

Aby wziąć udział w naszym konkursie, wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Wyobraź sobie swój wyjazd do Pragi, Brna, Budapesztu, Bratysławy lub Wiednia. Wymień 3 rzeczy, jakie chcesz zobaczyć lub zrobić podczas podróży tam i uzasadnij krótko swoją odpowiedź.

Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy, a Wy będziecie mogli spędzić wyjątkowy weekend w jednym z wymienionych miast. Odpowiedzi na zadane pytanie przesyłajcie na adres kontakt@wszedobylscy.com w temacie wiadomości wpisując “Konkurs Lux Express”. Na Wasze wiadomości czekamy do 19 sierpnia 2016 r. Zwycięzców w naszym konkursie ogłosimy 21 sierpnia 2016 r.

ZWYCIĘZCY ZOSTALI POWIADOMIENI DROGĄ MAILOWĄ. DZIĘKUJEMY ZA WASZ UDZIAŁ!

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email