Strona główna » Holandia. Eindhoven w jeden dzień

Holandia. Eindhoven w jeden dzień

przez Wszedobylscy

Mamy czasami naprawdę szalone pomysły – ot, na przykład polecieć do Holandii tylko na kilka godzin. Co można zrobić w tak krótkim czasie w Eindhoven? Zasmakować Holandii na tyle, żeby potem planować kolejną, już nieco dłuższą podróż.

Z Gdańska do Eindhoven

Na jednodniową wycieczkę do Holandii udało nam się polecieć dzięki temu, że jeszcze niedawno do Eindhoven latały z Gdańska dwie linie lotnicze: Ryanair oraz Wizz Air. Nasz krótki wypad udało nam się zaplanować na sobotę, a za bilety lotnicze zapłaciliśmy – uwaga – 5 PLN w dwie strony. I jak tu nie lecieć?

eindhoven16

Do Holandii wylecieliśmy z Gdańska liniami Ryanair tuż po godzinie 10:30 rano, w Eindhoven wylądowaliśmy o 12:25. Od razu skierowaliśmy się na przystanek autobusowy, gdzie w automacie można kupić bilet jednorazowy na przejazd do centrum miasta –  przyjmuje euro oraz karty płatnicze. Do centrum miasta, czyli stacji kolejowej, dojedziemy z lotniska autobusem 400 lub 401. Bilety można kupić również w autobusie – płatność tylko bilonem w euro. Czas przejazdu z lotniska do centrum to ok. 21 minut.

eindhoven14

Eindhoven w jeden dzień

W centrum Eindhoven ostatecznie znaleźliśmy się o godzinie 13:10, więc czasu na zwiedzanie nie zostało nam zbyt wiele. Nie mieliśmy jakiś konkretnych planów co chcemy zobaczyć, więc postanowiliśmy się po prostu powłóczyć się po mieście. Przechodząc przez dworzec kolejowy na drugą stronę znajdziemy się w centrum miasta. Od razu w oczy rzuca nam się charakterystyczny budynek De Blob – wewnątrz znajdują się sklepy, ale szklana bryła robi wrażenie.

eindhoven13

eindhoven12

Centrum Eindhoven to głównie sklepy, galerie handlowe, restauracje, bary i puby. Najwięcej pubów znajdziemy przy ulicy Stratumseind, ale to miejsce ożywa dopiero wieczorami. Eindhoven to studenckie miasto, więc tętni życiem niemal do rana.

eindhoven5

eindhoven7

eindhoven11

eindhoven4

Podczas naszego spaceru trafiamy również na jedną z największych atrakcji w mieście, czyli pod neogotycki kościół św. Katarzyny. W Eindhoven jest też kilka muzeów, ale podczas tak krótkiej wycieczki zupełnie nie mieliśmy czasu, by je odwiedzić.

eindhoven8

Z centrum przeszliśmy się również na The Philips Stadium, trzeci największy stadion w Holandii, gdzie swoje mecze rozgrywa drużyna PSV Eindhoven – spacerem spod dworca kolejowego to zaledwie kilka minut. Udało nawet nam się zajrzeć do środka.

eindhoven1

eindhoven

Nasz czas w Eindhoven – a mieliśmy go równo 2,5 godziny – minął niezmiernie szybko. Ale spacer w pięknej słonecznej pogodzie po całkiem uroczych holenderskich zaułkach był naprawdę udany. Nasz lot powrotny Wizz Air z Eindhoven był zaplanowany na godzinę 17:30, w Gdańsku byliśmy z powrotem o godzinie 19:00. Następnym razem do Holandii wybierzemy się na dłużej, choć celem naszej podróży będzie już raczej inny zakątek tego kraju.

eindhoven17

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz