Strona główna » Zielony city break w Niemczech: Düsseldorf

Zielony city break w Niemczech: Düsseldorf

przez Wszedobylscy

Jedno z największych miast w Niemczech, centrum finansowe i gospodarcze, rozległa metropolia. Czym więc może nas zaskoczyć kolosalny Düsseldorf? Wszystkim! To miasto zrobiło na nas ogromne wrażenie. Historia przeplata się tu z nowoczesnością, a niepowtarzalny klimat tworzą ludzie. Düsseldorf zaskakuje. Tętni życiem. Sprzyjająca pogoda i obchodzony hucznie Oktoberfest sprawiły, że miasto pokazało nam swój niepokorny charakter. Co warto zobaczyć, planując wycieczkę do Düsseldorfu? Sprawdźcie sami!   

Düsseldorf. Co warto zobaczyć?

Spacerem przez Altstadt

Z dzielnicy Little Tokyo ruszamy na spacer. Jesienna aura wyjątkowo zachęca do zwiedzania miasta. Z każdym kolejnym krokiem, Düsseldorf zaczyna nas zaskakiwać! Nowoczesne szklane budynki sąsiadują tu z zabytkowymi gmachami. Idąc w stronę starego miasta, mijamy imponujący Johanneskirche. Położony pośrodku dzielnicy handlowej kościół zachwyca konstrukcją z czerwonej cegły. Drzwi kościoła otwarte są dla wszystkich, zarówno wierzących, jak i ciekawskich turystów. Można tu również wpaść na filiżankę kawy, serwowaną w kościelnej kawiarni.

Düsseldorf. Co warto zobaczyć?

Czy wiecie, że to niemieckie miasto wyznacza trendy i jest stolicą mody? Imprezy modowe, w tym prestiżowe fashion week odbywają się tutaj już od 1949 roku!  Miłośnicy ekskluzywnych marek będą zachwyceni wizytą na Königsallee, reprezentacyjnej alei, gdzie mieszczą się butiki wszystkich najbardziej znanych projektantów. Środkiem Alei Królewskiej przebiega fosa, wzdłuż której rosną stare drzewa. Z jednej strony Königsallee prowadzi aż do Hofgarten, urokliwych ogrodów, w których można złapać chwilę wytchnienia. To zielona oaza w samym sercu miasta!

Düsseldorf. Co warto zobaczyć?

Spacerowym krokiem, klucząc uliczkami docieramy na Altstadt. Znaczna większość miasta uległa zniszczeniu pod koniec II Wojny Światowej. To, co dzisiaj możemy podziwiać tu na starym mieście, zostało skrupulatnie odbudowane. Spacerując po uliczkach Düsseldorfu, podziwiać możemy urokliwe kamienice i monumentalne zabytki. Wzrok przyciąga strzelista wieża Bazyliki św. Lamberta. Zbudowana z czerwonych cegieł, została wzniesiona w stylu gotyckim w XIV wieku. 

Düsseldorf. Co warto zobaczyć?
Düsseldorf. Co warto zobaczyć?

Tuż obok mieści się obszerny plac o nieregularnym kształcie. Znajdujący się tuż nad samym Renem Burgplatz to jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców. Kiedyś stał tutaj zamek, ale liczne pożary i upływ czasu sprawiły, że ostała się jedynie wieża zamkowa. Dziś w Schlossturm swoją siedzibę ma Schifffahrtsmuseum, czyli Muzeum Morskie. 

Düsseldorf. Co warto zobaczyć?

Warto zobaczyć też imponujący budynek ratusza miejskiego. Pierwszy budynek Rathaus został wzniesiony jeszcze pod koniec XVI wieku, a w kolejnych wiekach był rozbudowywany o kolejne skrzydła. Dziś przykuwa wzrok swoją ozdobną fasadą i licznymi kwiatami. Klimatycznie musi być tu również zimową porą, kiedy przez ratuszem odbywa się jarmark świąteczny.

Nad Renem

Düsseldorf to miasto zwrócone ku rzece. Przy nabrzeżu cumują stateczki, które zabierają chętnych na wycieczki Renem – podczas godzinnego rejsu podziwiać można nie tylko panoramę starego miasta, ale również nowoczesną dzielnicę Medienhafen. Można wybrać się również na nieco dłuższą wycieczkę do Kolonii.

Düsseldorf. Co warto zobaczyć?

Promenada nad Renem to też doskonałe miejsce na spacer. Nad brzegiem rzeki usadowiły się liczne restauracje i knajpki, w których można dobrze zjeść, jednocześnie podziwiając widok na okolicę. Szczególnie gwarno jest tutaj podczas Oktoberfestu, kiedy goście, trzymając w ręku ogromne kufle, mogą również się bawić w rytm muzyki granej na żywo przez kapelę ubraną w tradycyjne stroje.     

Düsseldorf. Co warto zobaczyć?
Düsseldorf. Co warto zobaczyć?
Oktoberfest

Rzuć okiem na Düsseldorf  

Jedną z największych atrakcji miasta jest niewątpliwie Rheinturm, wznosząca się na wysokość 240 metrów wieża telewizyjna. Jest doskonale widoczna z wielu punktów w mieście, a dotrzeć można do niej, podążając promenadą wzdłuż Renu. Przy pięknej pogodzie warto wjechać windą na taras widokowy. Na 168. metrze znajduje się platforma, z której można podziwiać panoramę miasta i okolicy. Mieści się tu również bar M168, w którym można zamówić napoje, a następnie sącząc je, cieszyć roztaczającym się stąd widokiem. Bilet wstępu do Rheinturm kosztuje 10 EUR. Na wysokości 172. metrów znajduje się jeszcze restauracja QOMO, w której można skosztować tradycyjnych dań kuchni japońskiej. Warto zarezerwować wcześniej stolik, a z numerem rezerwacji na górę Rheinturm wjedziemy już bezpłatnie. 

Düsseldorf. Co warto zobaczyć?
Düsseldorf. Co warto zobaczyć?
Düsseldorf. Co warto zobaczyć?

Wokół wieży telewizyjnej roztacza się zielony Rheinpark, idealny na jesienne spacery. Zatrzymując się na chwilę przy promenadzie nad rzeką, podziwiać możemy z kolei podziwiać widok na imponujący most Rheinkniebrücke oraz wyłaniające się w tle Altstadt. Spod Rheinturm już tylko kilka kroków dzieli nas też od wyjątkowej dzielnicy Düsseldorfu, Medienhafen.

Düsseldorf. Co warto zobaczyć?
Düsseldorf. Co warto zobaczyć?

Medienhafen. Nowoczesna strona Düsseldorfu

Tu najlepiej widać, jak nowoczesność miesza się z dawną zabudową miasta. W miejscu, gdzie kiedyś stały magazyny i silosy, tworzące dzielnicę portową, dziś wznoszą się niepowtarzalne budynki, które powstały według projektów stworzonych przez światowej sławy architektów. Swoje siedziby mają tutaj firmy z branży mediów i komunikacji, ale też sztuki, mody czy architektury. Medienhafen swój urok zawdzięcza właśnie tej mieszance starego i nowego – gdzieniegdzie zachowane zostały stare mury nabrzeża, przy których wyrosły takie perełki jak chociażby Neuer Zollhof, kompleks budynków przypominających smukłe, powykrzywiane wieże. Wzrok przyciąga też kolorowy budynek o nietypowym kształcie, Colorium czy przeszklony Stadttor. 

Düsseldorf. Co warto zobaczyć?
Düsseldorf. Co warto zobaczyć?
Düsseldorf. Co warto zobaczyć?
Düsseldorf. Co warto zobaczyć?

Sztuka w mieście

Düsseldorf to również ośrodek kultury i sztuki. Planując dłuższy pobyt w mieście, zajrzeć można do licznych muzeów czy galerii. Lista miejsc, które warto odwiedzić jest naprawdę długa, warto na pewno wspomnieć o Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen. To galeria sztuki, w której udało się zebrać imponującą kolekcję dzieł współczesnych twórców mieści się w aż trzech budynkach: K20 przy Grabbeplatz, K21 w Ständehaus oraz Schmela Haus. Miłośnicy sztuki nowoczesnej powinni skierować swoje kroki do Kunst im Tunnel, galerii, która mieści się w tunelu. Amatorzy murali będą z kolei zachwyceni wizytą w hipsterskiej dzielnicy Kiefernstrasse.

Düsseldorf. Co warto zobaczyć?
Düsseldorf. Co warto zobaczyć?
Düsseldorf. Co warto zobaczyć?

Sztuka w Düsseldorf jest naprawdę na wyciągnięcie ręki. Wystarczy przejechać się metrem na linii Wehrhahn. Na sześciu stacjach artyści stworzyli wyjątkowe dzieła – kolejne przystanki ozdobione zostały malowidłami, elementami geometrycznymi czy rzeźbiarskimi. Idea, jaka im przyświecała, nawiązuje do podziemnego kosmicznego porządku. Które stacji warto zobaczyć? Nietypową galerię sztuki podziwiać można na przystankach: Kirchplatz, Graf-Adolf-Platz, Benrather Strasse, Heinrich-Heine-Allee, Schadowstrasse oraz Pempelforterstresse.

Düsseldorf. Co warto zobaczyć?

Düsseldorf szlakiem piwa

Wieczorową porą można wybrać się na zwiedzanie miasta szlakiem… lokalnych browarów. Podczas Altbier Safari przewodnik zabiera uczestników na wycieczkę do pięciu wybranych obiektów, w których powstaje Altbier, czyli piwo górnej fermentacji. Produkuje się je według dawnej receptury tylko w kilkunastu miejscach w Nadrenii.  Zaglądamy zarówno do najstarszych browarów w mieście – założonych jeszcze w I połowie XIX wieku Brauerei Schumacher czy Brauerei im Füchschen – jak i do otwartego niedawno Brauerei Kürzer. W każdym z nich degustujemy wyrabiane na miejscu na trunki, jednocześnie dowiadując się więcej o samej produkcji.

Altbier Safari

Spacerując po Düsseldorfie, usłyszymy też niezliczone historie i ciekawe anegdoty o samym mieście. Cała wycieczka trwa ok. 2 godzin, a w zależności od grupy prowadzona jest w różnych językach (niemieckim, angielskim, a nawet japońskim!). Miejsce na Altbier Safari warto zarezerwować wcześniej poprzez ich stronę internetową, a bilety na taki wyjątkowy spacer z degustacją kosztują 29,50 EUR od osoby. Po zakończonej wycieczce sami możemy wybrać, które miejsce najbardziej przypadło nam do gustu i spędzić tam wieczór. Oprócz trunków własnego wyrobu, w każdym z browarów możemy skusić się na lokalne przysmaki. 

Düsseldorf. Co warto zobaczyć?

Życie nocne w Düsseldorfie

Dajcie się porwać miastu. Düsseldorf wieczorem tętni życiem! Altstadt zyskało nawet miano die längste Theke der Welt, czyli najdłuższego baru na świecie. W uliczkach i zaułkach starego miasta mieści się ponad 300 pubów i dyskotek. Pomimo jesiennej aury, tłumy przechadzają się po starym mieście, zatrzymując się co rusz przy kolejnych lokalach. Knajpki przyciągają głośną muzyką, świecącymi neonami i Większość stoi jeszcze przy zewnętrznych stolikach, a z każdą godziną tworzy się coraz większy ścisk. Jest gwarno, głośno i tłoczno.

Düsseldorf. Co warto zobaczyć?
Düsseldorf. Co warto zobaczyć?

Düsseldorf. Informacje praktyczne

Jak dotrzeć do Düsseldorfu?

Bezpośrednio do Düsseldorfu można dolecieć liniami LOT z Warszawy oraz Eurowings z Krakowa. Lotnisko położone jest zaledwie kilka kilometrów od miasta, do którego można dotrzeć pociągiem lub autobusem. Bilet kolejowy kosztuje 7,30 EUR i jest ważny przez 24 godziny od zakupu, można go więc wykorzystać na dalsze podróże po mieście. 

My do Düsseldorfu przyjechaliśmy pociągiem z Bonn, taka podróż zajęła nam ok. godziny. Podróżowanie koleją po Niemczech jest łatwe i wygodne, a rozbudowana siatka połączeń sprawia, że szybko i sprawnie można dotrzeć do niemal każdego zakątka w kraju. Często podróżowaliśmy niemieckimi pociągami, zarówno na krótszych i dłuższych trasach i bardzo cenimy sobie ten środek transportu. Rozkład jazdy pociągów oraz ceny biletów sprawdzić można na stronie DB

Jak dotrzeć do Düsseldorfu?

Jak poruszać się po Düsseldorfie?

Düsseldorf to prawdziwa metropolia, jest jednym z największych miast w zachodniej części Niemiec. Jego klimat najlepiej poczuć, przemierzając pieszo kolejne uliczki, ale doskonale rozwinięta komunikacja miejska zabierze nas w każdy zakątek. Planując zwiedzanie miasta, warto rozważyć zakup Düsseldorf Card (sprawdź ofertę), która umożliwia nam darmowe podróże autobusami, tramwajami i pociągami na terenie Düsseldorfu oraz zniżki na bilety wstępu do muzeów czy restauracji. Taką 24-godzinna kartę można kupić za 11,90 EUR. 

Gdzie nocować w Düsseldorfie?

W Düsseldorfie nocowaliśmy w bardzo klimatycznym me and all hotel (sprawdź ceny), który mieści się w dzielnicy Little Tokyo. Kilka minut spacerem dzieli obiekt zarówno od stacji kolejowej, jak i centrum miasta. To miejsce dla tych, którzy cenią nowoczesny design, smaczne jedzenie i zrównoważony rozwój. Hotel stawia na ochronę środowiska, wykorzystując ekologiczne źródła energii czy serwując w restauracji produkty pochodzące od lokalnych dostawców. 

Gdzie spać w Düsseldorfie

Sam hotel zachwyca niepowtarzalnym wystrojem, nawiązującym do dzielnicy, w której się mieści. Azjatyckie akcenty dodają temu miejscu klimatu. Pokoje urządzone zostały w nowoczesnym stylu, który od razu na myśl przywodzi kraj kwitnącej wiśni. Świetnie wypoczywa się w takim wnętrzu! Śniadanie serwowane są na 11 piętrze, a wybór dań i przekąsek na ciepło i zimno jest tak duży, że zaspokoi każdy głód. I tu również nie zabrakło dekoracji nawiązujących do Japonii, ale niewątpliwie największe wrażenie robi piękny widok na miasto. Wieczorem można zrelaksować się tutaj przy lampce wina, podziwiając światła tego tętniącego życiem miasta.

Gdzie nocować w Düsseldorfie

Gdzie zjeść w Düsseldorfie?

Düsseldorf podbije również podniebienia miłośników kulinarnych doznań. Miasto może pochwalić się naprawdę różnorodną kuchnią – od typowych niemieckich potraw, przez japońskie specjały, aż po dania wegańskie i zero waste. Zdecydowanie każdy znajdzie tu coś dla siebie! W poszukiwaniu tradycyjnych smaków warto wybrać się nad Ren, gdzie przy nabrzeżu przycupnęły liczne knajpki. Szczególnie jesienią panuje tu niezwykła atmosfera, kiedy hucznie obchodzony jest Oktoberfest. Amatorzy azjatyckich przysmaków powinni skierować swoje kroki do dzielnicy Little Tokyo, a przekąsek z całego świata spróbować można na straganach przy Carlsplatz.

Na lunch warto wybrać się do Laura’s Deli właśnie przy wspomnianym placu. Przyjemnie urządzone wnętrze zachęca do odpoczynku od zgiełku miasta. Zjemy tu dania przygotowane na bazie naturalnych i świeżych składników, pochodzących od lokalnych dostawców. Ich motto brzmi, że dobrze zbilansowane posiłki potrafią poprawić nasze samopoczucie i zdrowie. Wszystkie dania powstają w oparciu o autorskie przepisy, a skosztować można tu m.in. smacznych wrapów, bajgli czy sałatek. Doskonałym uzupełnieniem są odżywcze smoothie, słodkie przekąski i oczywiście aromatyczna kawa. 

Gdzie zjeść w Düsseldorfie
Gdzie zjeść w Düsseldorfie

Po całym dniu zwiedzania Düsseldorfu na kolację wybraliśmy się do Zum Schlüssel, jednego z browarów w mieście, serwujący również typowe dania kuchni niemieckiej. Obszerny lokal przywodzi na myśl gospodę, a wieczorową porą jest tu dość tłoczno i gwarno. W menu znajdziemy m.in. przekąski do piwa na zimno i ciepło, golonkę, kotlet z wieprzowiny z jajkiem sadzonym, wołowinę marynowaną z rodzynkami czy klasyczne kiełbaski wurst w różnych odsłonach. Tym razem postanowiliśmy spróbować tutejszej zupy ziemniaczanej z boczkiem, sałatki z jajkiem sadzonym oraz burgera z menu sezonowego. Trzeba przyznać, że porcje, które trafiają na stoły w Zum Schlüssel zaspokoją nawet największy głód. Obowiązkowo trzeba też spróbować wyrobu, z którego słyną w całym mieście – piwa górnej fermentacji, tzw. Altbier, które podawane jest tutaj szklankach o pojemności 0,25 l. 

Gdzie zjeść w Düsseldorfie

Düsseldorf. Mapa atrakcji


Nadrenię Północną-Westfalię odwiedziliśmy na zaproszenie Niemieckiej Centrali Turystyki oraz NRW Tourism. W ramach naszej podróży odkrywaliśmy również Bonn oraz Münster.


Przydatne informacje:

  • Szukasz tanich lotów? Dzięki kalendarzom lotów eSky zaplanowanie podróży nigdy nie było takie proste!
  • Szukasz dobrego ubezpieczenia turystycznego? Porównaj ceny w KioskPolis i znajdź najlepszą ofertę dla siebie!
  • Wybierasz się w podróż? Wydawaj mądrzej! Zabierz ze sobą kartę wielowalutową i miej zawsze swoje finanse na oku. Załóż konto Revolut i otrzymaj 50 PLN zasilenia na początek
  • Jeśli Twój lot był opóźniony lub odwołany, możesz ubiegać się o odszkodowanie od linii lotniczych za pomocą AirCashBack

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej