Strona główna » Dobre smaki na wsi: Dwór Stary Chotów

Dobre smaki na wsi: Dwór Stary Chotów

przez Wszedobylscy
Dobre smaki na wsi - Dwór Stary Chotów

Za każdym dworem i pałacem stoi zazwyczaj niezwykła historia. Nie inaczej było w przypadku Dworu Stary Chotów, mieszczącego się niedaleko Kalisza. Dotarliśmy tutaj podczas naszej podróży przez Wielkopolskę szlakiem kulinarnym Kaliskie Smaki. Zwiedzając stylowe wnętrza, aż trudno uwierzyć, że nieco ponad 12 lat temu ten dwór był już niemal w całkowitej ruinie. Dziś to miejsce przyciąga ludzi, oferując im wypoczynek pośród zieleni, doskonałą kuchnię oraz chwilę tak potrzebnego wytchnienia. Ci, którzy cenią dobre smaki, kameralny, wiejski klimat oraz ciszę i spokój, będą zachwyceni. My spędziliśmy tutaj zaledwie kilka godzin, a już daliśmy się oczarować magii tego miejsca. Nawet jeśli nie planujecie zostawać na dłużej, to warto zajrzeć tu dla ich kuchni – o serwowanym tutaj barszczu białym krążą legendy!

Dobre smaki na wsi

W stylowych, dworskich wnętrzach skosztować można typowych dań staropolskich oraz wielkopolskich. Tutejszy szef kuchni stawia na świeże, lokalne produkty oraz tradycyjne smaki. Dwór Stary Chotów słynie przede wszystkim ze swojego białego barszczu. Tu na Ziemi Kaliskiej gotowany jest on na maślance, podawany z przepiórczym jajkiem i białą kiełbasą. Przygotowywany jest według starodawnej receptury, która dla nas pozostaje jednak słodką tajemnicą. Gęsty, delikatny i po brzegi wypełniony smakiem – barszcz biały w tym wydaniu na pewno podbije i Wasze podniebienia.

Dobre smaki na wsi - Dwór Stary Chotów
Dobre smaki na wsi - Dwór Stary Chotów

Jednym z klasycznych smaków kuchni wielkopolskiej jest na pewno kaczka. Znaleźć ją można w różnych odsłonach w wielu restauracjach. W Dworze Stary Chotów kaczka podawana jest klasycznie z kopytkami oraz zasmażanymi buraczkami. W menu znaleźć  można również tradycyjne pierogi czy tatar z regionalnej wołowiny, podawany z domowymi piklami i przepiórczym żółtkiem. Klasykiem jest też pieczona karkówka w sosie, serwowana z kluskami śląskimi oraz zasmażaną kapustą. Sekret tego dania tkwi w jego prostocie i użytych wysokiej jakości składnikach. Wszystko doskonale się ze sobą komponuje.

Dobre smaki na wsi - Dwór Stary Chotów
Dobre smaki na wsi - Dwór Stary Chotów

Przysmaki kuchni wielkopolskiej, których spróbować można we Dworze Stary Chotów, zostały docenione przez szerokie grono kulinarnych znawców – miejsce już kilka lat temu trafiło na apetyczny szlak Kaliskie Smaki. Restauracja wyróżniona została również w przewodniku Gault&Millau, co jedynie potwierdza wysoką jakość obsługi oraz serwowanych tutaj dań.

Dobre smaki na wsi - Dwór Stary Chotów
Dobre smaki na wsi - Dwór Stary Chotów

Czas na relaks

Dwór Stary Chotów to również doskonałe miejsce na wypoczynek. Budynek otoczony jest ponad stuletnimi drzewami oraz stawami. Dookoła rozciągają się jedynie pola oraz lasy i jesteśmy tu naprawdę z dala od zgiełku i hałasu. Goście mogą odpocząć w jednym ze stylowo urządzonych pokoi. Do Chotowa przyjeżdża się głównie po to, by zaznać chwili spokoju. Tu atrakcją są długie spacery, przejażdżki rowerowe czy rozłożenie kocyka pod drzewem i spędzenie popołudnia z książką w ręku. Niezwykły klimat i ciszę panującą w Dworze Stary Chotów doceniły również znane osobistości ze świata polityki, artyści czy sportowcy – wystarczy zajrzeć do pamiątkowej księgi gości.

Dobre smaki na wsi - Dwór Stary Chotów
Dobre smaki na wsi - Dwór Stary Chotów
Dobre smaki na wsi - Dwór Stary Chotów

Za tym miejscem stoi też niesamowita historia. Najlepiej zapytać o nią właścicieli, panią Barbarę i Czesława Krzyżaków. Mają w zanadrzu naprawdę wiele ciekawych opowieści, którymi chętnie dzielą się ze swoimi gośćmi. Zresztą panuje tu taka atmosfera, że po kilkunastu minutach człowiek czuje się jak dawno niewidziany znajomy. Siedząc na tarasie, słuchamy m.in. historii, jak z niemalże całkowicie zrujnowanego budynku udało się krok po kroku, ciężką pracą odnowić dwór.

Dobre smaki na wsi - Dwór Stary Chotów
Dobre smaki na wsi - Dwór Stary Chotów
Dobre smaki na wsi - Dwór Stary Chotów

A nie było to łatwe! Jak większość okolicznych dworków po zakończeniu II Wojny Światowej, Chotów został przekształcony w państwowe gospodarstwo rolne. Pochodzący z XIX wieku budynek został domem dla kilkunastu rodzin. Nieremontowany, dewastowany, zaczął z czasem popadać w coraz większą ruinę. Od całkowitego zniszczenia uratowała go właśnie rodzina Krzyżaków, która na początku XXI wieku kupiła posiadłość i stworzyła wyjątkowe miejsce. I ten niezwykły klimat czuć tutaj obecnie na każdym kroku. Po tych kilku godzinach spędzonych na rozmowach i dobrym jedzeniu aż trudno było nam stąd wyjechać. Zobaczcie sami!W ramach akcji Dobre smaki na wsi odwiedziliśmy w Wielkopolsce trzy różne miejsca: Zielny Dworek w Czempiszu, Dwór Stary Chotów w Chotowie oraz Pałac Tłokinia w Tłokini Kościelnej. Każde z nich inne, każde wyjątkowe. I jak dobrze tam karmią!

Dobre Smaki na Wsi

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej