Strona główna » Darmowe atrakcje w Londynie

Darmowe atrakcje w Londynie

przez Wszedobylscy
Darmowe atrakcje w Londynie

W Londynie znajdziemy wszystko – trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Dziś mamy dla Was przegląd darmowych atrakcji w mieście – do wyboru liczne muzea, galerie, parki oraz kilkanaście kultowych miejsc.

Muzea

Muzeum Nauki (Science Museum)

Muzeum Nauki to świetna rozrywka, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Na kilku piętrach zebrane zostały eksponaty związane z rozwojem nauk ścisłych – znajdziemy tu modele samochodów, samolotów czy ekspozycję poświęconą lądowaniu człowieka na Księżycu. Muzeum zawiera wiele interaktywnych wystaw, można przeprowadzać różne eksperymenty.

Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00. Najbliższa stacja metra: South Kensingto

Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum)

Tuż obok Muzeum Nauki znajduje się równie wspaniałe i ciekawe Muzeum Historii Naturalnej. To kolejna propozycja dla całych rodzin – znajdziemy tu między innymi galerię dinozaurów, symulator trzęsienia ziemi czy gigantycznych rozmiarów model płetwala błękitnego. Muzeum jest interaktywne, a eksponatów można dotykać, sprawdzać, przeprowadzać eksperymenty.

Godziny otwarcia: 10:00 – 17:50. Najbliższa stacja metra: South Kensington

Victoria & Albert Museum

W Muzeum Wiktorii i Alberta zgromadzonych zostało setki eksponatów związanych ze sztuką i rzemiosłem artystycznym. Znajdziemy tu rzeźby, fotografie, stroje, meble, wyroby ze szkła etc. – najstarsze z nich pochodzą sprzed 5000 lat.

Godziny otwarcia: 10:00 – 17:45. Najbliższa stacja metra: South Kensington

National Museum of Childhood

Filia Victoria&Albert Museum, gdzie zgromadzone zostały zabawki dla dzieci: domki dla lalek, koniki na biegunach itd.

Godziny otwarcia: 10:00 – 17:45. Najbliższa stacja metra: Bethnal Green

British Museum

British Museum to jedno z największych na świecie muzeów, które zawiera ponad 7 milionów eksponatów związanych z historią starożytną. Znajdziemy tu m.in. Kamień z Rosetty, egipskie mumie czy skarb Sutton Hoo.

Godziny otwarcia: 10:00 – 17:30 (w piątki do 20:30). Najbliższa stacja metra: Tottenham Court Road, Holborn

Galeria Narodowa (National Gallery)

W Galerii Narodowej zgromadzonych zostało ponad 2000 dzieł malarstwa zachodniego, w tym kilkanaście obrazów Vincenta van Gogha, Rembrandta, Leonardo da Vinci.

Godziny otwarca: 10:00 – 18:00. Najbliższa stacja metra: Charing Cross

National Portrait Gallery

Tuż za National Gallery znajduje się kolejna galeria, National Portrait Gallery, gdzie zgromadzona została kolekcja portretów i fotografii, a dzieła pochodzą nawet z czasów średniowiecza.

Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00. Najbliższa stacja metra: Charing Cross

Tate Modern

Zlokalizowana w dawnym budynku elektrowni Bankside, galeria Tate Modern zawiera awangardowe dzieła oraz kolekcję współczesną. W pomieszczeniu Turbine Hall zmieścić można naprawdę ogromne dzieła sztuki. Wejście do galerii oraz większość wystaw obejrzymy za darmo, na niektóre wystawy obowiązują bilety.

Godziny otwarcia: ndz-czw 10:00 – 18:00, pt – sob 10:00 – 22:00. Najbliższa stacja metra: Southwark

Tate Britain

W galerii Tate Britain zgromadzone zostały zbiory brytyjskiego malarstwa po 1500 roku, znajdziemy tu portrety Hogartha, Gainsborougha czy Constable’a.

Godziny otwarcia: 10:00 – 17:50. Najbliższa stacja metra: Pimlico

Imperial War Museum

Muzeum Wojny możemy polecić miłośnikom historii i militariów. Zgromadzone eksponaty pozwalają nam przenieść się w czas wojen. Znajdują się tu prawdziwe czołgi, samoloty itd.

Godziny otwarcia: 10:00 – 17:00. Najbliższa stacja metra: Lambeth North, Elephant&Castle

Museum of London

W Muzeum Londynu poznamy historię miasta od czasów rzymskich do współczesności. Kolekcja zawiera ponad milion eksponatów: archiwa archeologiczne, stroje i dekoracje, fotografie.

Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00. Najbliższa stacja metra: Barbican.

Bank of England Museum

Muzeum Banku Anglii znajduje się w tym samym budynku, co Bank Anglii w londyńskiej dzielnicy City, przestawia historię brytyjskiego banku centralnego od 1694 roku.

Godziny otwarcia: 10:00 – 17:00 (od poniedziałku do piątku). Najbliższa stacja metra: Bank

National Maritime Museum

Muzeum morskie w Greenwich tworzy 16 galerii o tematyce marynistycznej – poznamy tu dzieje największych odkrywców, dzieje emigracji, ekspansję Imperium Brytyjskiego.

Godziny otwarcia: 10:00 – 17:00 (latem do 18:00) Najbliższa stacja DLR: Cutty Sark for Maritime Greenwich

Old Royal Naval College

Dawny pałac królewski, przekształcony w XIX wieku w szkołę morską. W środku znajdziemy bogato dekorowaną kaplicę oraz hall przerobiony na salę jadalną.

Godziny otwarcia: 10:00 – 17:00. Najbliższa stacja DLR: Cutty Sark for Maritime Greenwich

Royal Observatory

Pod koniec XIX wieku ustanowiono tu czas Greenwich. Znajdziemy tu mosiężną linię, która wyznacza granicę między półkulą wschodnią a zachodnią. Znajduje się tu również największy w Wielkiej Brytanii teleskop. Wejście do obserwatorium astronomicznego jest darmowe.

Godziny otwarcia: 10:00 – 17:00. Najbliższa stacja DLR: Cutty Sark for Maritime Greenwich

Royal Air Force Museum

Miłośnikom lotnictwa polecamy wizytę w Royal Air Force Museum – zgromadzonych zostało tu ponad 100 zabytkowych samolotów, w tym takie perełki jak Vickers Wellington czy Hawker Typhoon.

Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00. Najbliższa stacja metra: Colindale

Museum of Docklands

Położone obok Canary Wharf muzuem London Docklands prezentuje historię Londynu.

Godziny otwarcia: Najbliższa stacja: 10:00 – 18:00.  DLR West India Quay

Kultowe miejsca

Będąc w Londynie możemy wybrać się w kilka kultowych miejsc: na Trafalgar Square, gdzie znajduje się kolumna Nelsona, zobaczyć budynek Westminster Abbey oraz Parlament ze słynną wieżą zegarową Big Ben, udać się pod pałac Buckingham, gdzie codziennie (zimą co drugi dzień) o godzinie 11:30 następuje zmiana warty – wartownicy z Koszar Wellingtona maszerują pod pałac i symbolicznie odbierają klucze do królewskiej rezydencji. Warto wybrać się na spacer wzdłuż Tamizy, od mostu Westminster aż do mostu Tower Bridge – po drodze zobaczymy m.in. diabelski młyn London Eye, National Theatre, szekspirowski teatr Globe, replikę galeonu Francisa Drake’a, który wyruszył w podróż dookoła świata, krążownik HMS Belfast, który brał udział w II wojnie światowej, charakterystyczny owalny budynek City Hall, słynny most Tower Bridge, a po drugiej stronie rzeki twierdzę Tower oraz doki św.  Katarzyny.

Zwiedzając Londyn wybierzmy się także na Covent Garden, kiedyś główny targ warzywny oraz kwiatowy, na Piccadilly Circus, gdzie znajdują się charakterystyczne reklamy oraz posąg Erosa. Obok znajduje się słynna dzielnica Soho oraz Chinatown, która szczególnie pięknie wygląda podczas chińskiego Nowego Roku.

Koncerty

Przy Trafalgar Square znajduje się zbudowany w XVIII wieku kościół St Martin-in-the-Fields. Pełnił on rolę kościoła parafialnego rodziny królewskiej, po lewej stronie ołtarza znajduje się loża królewska. Obecnie w kościele można wysłuchać za darmo koncertu, odpocząć od zgiełku Londynu lub napić się całkiem dobrej kawy.

Godziny otwarcia: przejdź na stronę St Martin-in-the Fields. Najbliższa stacja metra: Charing Cross

Parki w Londynie

Nawet w ścisłym centrum Londynu znajdziemy spore tereny zielone, gdzie możemy zrelaksować się, zjeść lunch czy popływać łodzią. W drodze z Westminster do pałacu Buckingham przechodzimy przez St James Park – to jeden z najbardziej uroczych parków w Londynie. Bujna roślinność, stawy, kaczki, łabędzie i pelikany, jak i odbywające się koncerty na świeżym powietrzu przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców Londynu. Na zielony wypoczynek polecamy znajdujący się obok Green Park, nieco dalej położony jest Hyde Park oraz Kensigton Gardens, gdzie popływać można łódkami. Bardziej na północ Londynu zlokalizowany jest Regent’s Park oraz wzgórze Primrose Hill, natomiast we wschodniej części miasta warto zajrzeć do Greenwich Park. W zachodniej części Londynu znajduje się Richmond Park, gdzie możemy spotkać żyjące na wolności stada jeleni oraz danieli. Ze względu na dużą powierzchnię parku jest on chętnie wybierany przez miłośników sportu.

Farmy w Londynie

Ciekawą alternatywą dla parków jest odwiedzenie jest z londyńskich farm. To świetna atrakcja w szczególności dla dzieci, obok zwierząt hodowlanych, żyją w nich np. lamy. W Londynie znajdziemy m.in. Mudchute Park & Farm, Newham City Farm, Crystal Palace Farm, Vauxhall City Farm.

Targowiska w Londynie

W ramach poznawania miasta warto również zajrzeć na jeden z londyńskich targów. Borough Market w pobliżu Southwark Street to popularny targ spożywczy. Na Brixton Market na Electric Avenue znajdziemy towary z Afryki oraz Karaibów. Antyki, ubrania retro oraz nowoczesne znajdziemy na Camden Lock Market oraz Camden Market. Antyki, artykuły spożywcze oraz nową i używaną odzież znajdziemy na Portobello Road. W niedziele na Petticoat Lane pojawiają się głównie handlarze używaną odzieżą.

Uliczni artyści

Na Convent Garden oraz Bankside uwagę przyciągają uliczni artyści – znajdziemy tu śpiewaków, żonglerów i inne barwne postacie. Warto pamiętać, że jeśli chcemy zrobić im zdjęcie, to trzeba uiścić drobną opłatę.

Przejście Abbey Road

Jeśli jesteście fanami Beatlesów, to koniecznie musicie zajrzeć na Abbey Road – to właśnie na tym przejściu w 1969 roku powstała słynna okładka do albumu The Beatles Abbey Road.

 

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej