Finanse w podróży. Czym płacić na wakacjach?

Po ostatniej naszej podróży z lekkim przerażeniem odkryłam własną rozrzutność. Kojarzycie te liczne wiadomości, które wysyła do Was bank informując o zmianach w taryfach i prowizjach? Zazwyczaj lądują one w koszu, zanim nawet pobieżnie rzucę na nie okiem. I to właśnie mój błąd – w ten sposób nie zauważyłam, że mój bank, którego z nazwy nie wymienię, wprowadził dość wysoką prowizję za wypłatę z bankomatu za granicą. Moja finansowa beztroska kosztowała mnie podczas ostatniego wyjazdu kilkadziesiąt złotych! Kiedy dalej zaczęłam się szczegółowo wczytywać w zasady przewalutowania i dodatkowe opłaty pobierane przez bank to stwierdziłam, że koniecznie poszukać muszę nowego rozwiązania. Więc czym płacić na wakacjach?

Czemu tak drogo?

Do tej pory planując podróż zazwyczaj zabieraliśmy ze sobą nieco gotówki oraz karty: debetową oraz kredytową. I korzystaliśmy z nich zamiennie. Będąc za granicą i robiąc zakupy zawsze w myślach przeliczam sobie daną kwotę na złotówki. Ku mojemu zdziwieniu moje wyliczena były ostatnio dość rozbieżne z wyciągiem z karty. To nie tylko kwestia przewalutowania, ale też dodatkowej prowizji pobieranej przez bank przy przewalutowaniu. Do tego dodajmy jeszcze prowizję za wypłatę z bankomatu za granicą – w moim banku to 3%, ale minimum 9 PLN.

finanse,w,podrozy

Jeszcze większe koszty ponosimy, gdy nie podróżujemy po strefie euro – wtedy nasz bank serwuje nam podwójne przewalutowanie: np. wypłacając chorwackie kuny to dana kwota zostanie najpierw przeliczona na euro, a potem dopiero za złotówki. Z podwójnego przewalutowania zrezygnowała już Visa. Co nie znaczy, że banki nie zarabiają na nas – po prostu podnieśli prowizję za przewalutowanie.

Konto walutowe

Czym warto płacić za granicą? Z pomocą przychodzą nam konta walutowe – założyć je możemy w EUR, USD, CHF czy GBP. Jeśli często podróżujemy do krajów w strefie euro i posiadamy kartę w euro, to już zaoszczędziliśmy – nie będziemy płacić za przewalutowania, w niektórych przypadkach również za wypłatę z bankomatu. Dodatkowymi kosztami, z jakimi możemy się liczyć, mogą być te za prowadzenie konta, wydanie karty czy opłaty roczne.

Wybór kont walutowych jest dość szeroki, więc jak wybrać to, które odpowiada nam najlepiej? W euro zdarza nam się płacić tylko kilka razy w roku, więc wybierając konto nie chcielibyśmy płacić za jego prowadzenie czy uiszczać rocznych opłat za kartę. Najlepiej też by wypłaty z zagranicznych bankomatów były za darmo. Brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdziwe? Okazuje się, że takie konto istnieje – oferuje je NEST Bank (wcześniej Bank SMART). A jeszcze dodatkowo możemy włączyć usługę korzystnych przewalutowań. Dokładnie przeczytaliśmy całą tabelę opłat i prowizji, po czym złożyliśmy wniosek o wydanie takiej karty.

  • Nest Konto Waluta: otwarcie i prowadzenie konta bezpłatnie, wypłaty z bankomatów za granicą bezpłatnie, wydanie karty Visa Classic bezpłatnie*, brak opłaty rocznej za kartę*

* 0 EUR jeśli to nasza jedyna karta w Banku NEST lub 5 EUR jeśli posiadamy już kartę do NEST konta w PLN

Taka karta idealnie będzie nam służyć do wypłacania gotówki za granicą lub przy płatnościach bezgotówkowych. Te same warunki dotyczą kont prowadzonych w funtach oraz dolarach. Dodatkowo NEST ma w swojej ofercie kartę V Pay, która jest przydatna, jeśli wybieramy się np. do Niemiec czy Holandii, gdzie płatności kartami Visa czy MasterCard są mało popularne.

nestbank

Gdzie jeszcze można założyć konto walutowe?

  • mBank: rachunek eMax, który dostępny jest w walutach: EUR, CHF, GBP oraz USD. Bank nie pobiera prowizji za wypłatę z bankomatu za granicą, ale roczna opłata za kartę Visa Classic wynosi 30 PLN
  • Alior Bank: Kantor Walutowy, czyli połączenie internetowego kantoru z możliwością korzystania z karty. Otwarcie i prowadzenie konta jest bezpłatne, do konta zamówić możemy kartę debetową MasterCard – jeśli w przeciągu pierwszych sześciu miesięcy od otrzymania karty nie dokonamy nią żadnej transakcji, to pobrana zostanie opłata w wysokośc 15 PLN. Pierwsza wypłata z bankomatu za granicą w każdym miesiącu jest bezpłatna, za każdą kolejną pobierana jest prowizja w wysokości 9 PLN
  • T-mobile Usługi Bankowe: Otwarcie i prowadzenie konta walutowego (wymagane jest posiadanie bezpłatnego konta osobistego) jest bezpłatne, za wydanie karty MasterCard zapłacimy 10 PLN, potem karta jest bezpłatna. Wypłata z zagranicznych bankomatów jest bezpłatna.

Czym płacić gdy wybieramy się poza strefę euro? W podróż możemy zabrać np. kartę w USD dodaną do naszego kantora walutowego w Alior Banku – płacąc taką kartą np. w Chorwacji czeka nas tylko jedno przewalutowanie – z kun na dolary. To dlatego, że walutą rozliczeniową między Kantorem z MasterCard są właśnie dolary.

Kantor internetowy

Aby jeszcze lepiej zaplanować nasze wydatki za granicą warto też skorzystać z kantorów internetowych – wymieniamy wtedy złotówki na euro, które przesyłamy na nasze walutowe konto. To szybka i tańsza alternatywa dla tradycyjnych kantorów. Oprócz wspomnianego już wcześniej Kantora Walutowego w Alior Banku istnieje kilkanaście internetowych, nie-bankowych kantorów: WalutomatAmronet czy topFX. Zanim skorzystamy z internetowego kantoru warto sprawdzić przede wszystkim wysokość kursu wymiany, czy kantor pobiera dodatkową prowizję za transakcję, ile banków obsługuje i czy podlega pod kontrolę instytucji finansowych.

A Wy, jak dbacie o swoje finanse podczas podróży?

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email