Strona główna » Co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku

Co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku

przez Wszedobylscy

Iwano-Frankiwsk był pierwszym przystankiem podczas mojej podróży na Ukrainę. Zresztą była to też moja pierwsza wizyta na Ukrainie. Samo miasto było mi wcześniej zupełnie nieznane, ale urzekło mnie swoją architekturą, historią i atmosferą. Iwano-Frankiwsk jest miastem, które świetnie nadaje się na krótki wypad na weekend. Dobrze będą się tu czuli i młodzi ludzie, szukający ciekawych miejsc, jak i dojrzali, którzy przyjeżdżają w te rejony w poszukiwaniu polskich śladów. Co warto więć zobaczyć w Iwano-Frankiwsku?

Iwano-Frankiwsk. Dawny Stanisławów

Iwano-Frankiwsk był niegdyś polskim miastem – w XVII wieku Andrzej Potocki osiedlił się tutaj z rodziną i założył miasto Stanisławów. Po kolejnych rozbiorach miasto znalazło się pod panowaniem Galicji. Stanisławów ponownie znalazł się w granicach Polski po zakończeniu I Wojny Światowej, ale już po II Wojnie został wcielony do ZSRR. W latach 60-tych miasto zostało nazwane na cześć znanego pisarza, Iwana Franki, który tak naprawdę miał niewiele wspólnego z samym miastem.

Co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku

Polskie ślady w Iwano-Frankiwsku

II Wojna Światowa oraz wcielenie Iwano-Frankiwska do ZSRR sprawiło, że wiele pamiątek po polskiej obecności na tym terenie zostało nieodwracalnie zniszczonych. Mimo tego dalej możemy zaplanować spacer po mieście właśnie polskimi śladami – zacząć możemy od wizyty w dawnym pałacu Potockich, który przetrwał, choć w opłakanym stanie. Zabudowania pałacu oraz otaczający je ogród podziwiać możemy jedynie zza bramy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mieścił się tutaj szpital wojskowy, obecnie jest to teren prywatny i nie jest udostępniony do zwiedzania.

Co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku

Na tropie polskich śladów trafiamy na plac Mickiewicza, gdzie w otoczeniu drzew i kwiatów znajduje się pomnik naszego wielkiego pisarza. Choć Mickiewicz nigdy osobiście nie odwiedził Iwano-Frankiwska, to miejsce to stało się niezwykle popularne wśród mieszkańców miasta. Pomnik również mocno ucierpiał – został przecięty na pół, spędził też kilka lat w ukryciu z obawy, że może zostać przetopiony, ale przetrwał do naszych czasów i obecnie w otaczającym go parku można odpocząć lub pospacerować.

Co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku

Kolejnym polskim akcentem w mieście jest kolegiata NMP, stworzona tutaj na zamówienie Potockich. Po II Wojnie pełniła ona funkcję warsztatów stolarskich, muzeum geologicznego, a obecnie Muzeum Sztuki Przykarpacia.

Co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku

10 największych atrakcji w Iwano-Frankiwsku

Iwano-Frankiwsk na pierwszy rzut oka wydaje się być miastem, które ma niewiele do zaoferowania. Ale z każdym krokiem i każdym kolejnym zaułkiem miasto odkrywa przed nami swój urok. To miasto, które świetnie nadaje się na piesze spacery. Najważniejsze zabytki i atrakcje zobaczyć tu można w jeden dzień, ale myślę, że warto zostać tu nawet nieco dłużej.

Co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwku? Ratusz wraz otaczającym do Rynkiem. Zacząć można od wjechania windą w Centrum Handlowym „Legenda” na taras widokowy. Ratusz robi wrażenie swoją architekturą – to jedyny taki budynek w Europie Wschodniej, który ma pozłacaną kopułę.

Co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku

Spacerując po mieście wypatrujcie kutych rzeźb – od kilkunastu lat w Iwano-Frankiwsku odbywa się Święto Kowali. Z całego świata zjeżdżają na Ukrainę kowale, którzy wspólnie tworzą dla miasta wyjątkowe dzieło.

Co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku

Co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku

Warto zajrzeć na barokowy plac Szeptyckiego, przy którym znajduje się m.in. wspomniana wcześniej kolegiata NMP, jak również grekokatolika katedra pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego oraz zabudowania dawnego klasztoru jezuitów. Przy placu znajduje się jedna z kutych rzeźb „Łuk praw miejskich”.

Co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku

Z placu Szeptyckiego tylko kilka kroków dzieli nas od bastionu, miejsca, gdzie zachowały się dawne mury obronne miasta. Obecnie znajdują się tutaj także restauracje, kawiarnie i sklepy, więc to dobre miejsce na chwilę odpoczynku podczas zwiedzania.

Co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku

Stometrivka to deptak w centrum miasta. Utworzony został w latach 80-tych XX wieku i był pierwszym deptakiem na terenie Ukrainy. To miejsce spotkań mieszkańców, idealne na spacery. Pełno tu kafejek i restauracji, to tutaj tętni życie wieczorami.

Co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku

Co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku

Przy placu Vichevyj znajduje się muzyczna fontanna, tak skonstruowana, że możemy na sucho przejść pod jej strumieniami. Chwilę ciszy i relaksu znajdziemy w parku Szewczenki, który słynie nie tylko ze wspaniałych drzew, ale także niewielkiej wyspy zakochanych, położonej pośrodku jeziora.

Zawiedzeni na pewno nie będą również miłośnicy architektury – warto wybrać się i zobaczyć budynek dworca kolejowego z najdłuższym na Ukrainie peronem, monumentalny budynek administracyjny zwany potocznie Białym Domem czy dawny ormiański kościół w charakterystycznym niebieskim kolorze z pozłacanymi kopułami.

Co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku

Informacje praktyczne

Dojazd do Iwano-Frankiwska

Lotnisko w Iwano-Frankiwsku położone jest ok. 4 km od centrum miasta, przejazd taksówką będzie nas kosztował ok. 30 UAH. Obecnie nie ma już bezpośrednich połączeń z Polski do Iwano-Frankiwska, ale z przesiadką można tu dolecieć liniami Ukraine International Airlines.

Iwano-Frankiwsk położony jest ponad 200 km na wschód od polskiej granicy, więc dojechać tu możemy bez problemu samochodem. Ceny benzyny po stronie ukraińskiej wahają się od 18 do 25 UAH (2,80-3,95 PLN) za litr. Bezpośrednio do Iwano-Frankiwska dojedziemy również autokarami m.in. z Warszawy, Gdańska, Wrocławia czy Krakowa. Planując podróż na Ukrainę trzeba posiadać ważny paszport.

Noclegi w Iwano-Frankiwsku

W mieście znajduje się kilka hoteli 3*, które znajdują się blisko centrum miasta i oferują wygodny nocleg w przystępnej cenie: poniżej 100 PLN za pokój dwuosobowy za dobę. Godnym polecenia jest na pewno hotel Nadiya, który położony jest w pobliżu największych atrakcji w mieście. Przy samym hotelu znajduje się także supermarket i kilka restauracji.

Ceny w Iwano-Frankiwsku

Na Ukrainie obowiązująca walutą jest hrywna, kurs wynosi 1 UAH – 0,16 PLN. Bez problemu możemy wypłacić gotówkę z bankomatu lub wymienić euro, dolary bądź złotówki w kantorze. Po mieście można poruszać się na piechotę, wszystko jest właściwie w zasięgu spacerowym. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z komunikacji miejskiej, to za bilet jednorazowy zapłacimy 4 UAH (0,63 PLN). Średnio za kolację w restauracji zapłacimy 35-50 UAH (5,60 – 8 PLN), piwo w barze będzie nas kosztowało 10-15 UAH (1,60 – 2,40 PLN). Iwano-Frankiwsk może być również naszym punktem startowym w podróży do Lwowa – podróż pociągiem zajmie nam około 2 godzin, a za bilet zapłacimy 95 UAH (15 PLN).

To może Ci się również spodobać!

4 komentarze

Pawel | dziennikipodrozne 8 lutego 2017 - 12:03

Przejeżdzałem przez to miasto kilka razy pociągiem jadącym ze Lwowa do Czerniowców, ale jakoś nigdy nie było okazji, żeby zajrzeć tam choćby na jeden dzień. Ale skoro mówisz, że jest ciekawe to może kiedyś…
Pozdrawiam!

Odpowiedz
Wszedobylscy 8 lutego 2017 - 12:11

Jeden dzień spokojnie tu wystarczy, ale warto tu zajrzeć, szczególnie jeśli interesują nas polskie ślady na Ukrainie.

Odpowiedz
Pawel | dziennikipodrozne 8 lutego 2017 - 12:32

To zawsze ciekawe doświadczenie: poobserwować życie w miejscowości, do której zagląda niewielu turystów.

Odpowiedz
Wszedobylscy 8 lutego 2017 - 13:22

To fakt, zdecydowanie nie ma tu natłoku turystów, co ma oczywiście swoje zalety. Polacy, którzy lecieli z nami do Iwano-Frankiwska pojechali od razu z lotniska do Lwowa.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej