Urok Neapolu tkwi w jego niepowtarzalnym chaosie i klimacie, w wąskich uliczkach i starych kamienicach. Ale Neapol ma też wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Wspominaliśmy już Wam o podziemnej galerii sztuki w metrze oraz sztuce ulicznej, teraz pokażemy Wam co warto zobaczyć w Neapolu.
Zabytkowy Neapol
Zwiedzanie Neapolu najlepiej zacząć od spaceru po zabytkowej części miasta. Rozglądajcie się uważnie, bo nawet w najbardziej niepozornym zaułku możecie znaleźć wyjątkowe miejsce. Na przykład w zupełnie zwyczajnej na pierwszy rzut oka uliczce San Gregiorio Armeno rzemieślnicy mają swoje zakłady i tworzą niezwykle ozdobne elementy do szopek bożonarodzeniowych.
Nie przeocz w Neapolu
Czego nie można przegapić w Neapolu? Spaceru po tętniącej do późnych godzin nocnych Via Toledo, wizyty w Museo Archeologico Nazionale, gdzie zgromadzono najcenniejsze znaleziska z Pompejów oraz Herkulanum, zwiedzania podziemnej galerii sztuki w metrze czy spróbowania typowej neapolitańskiej pizzy w jednej z najlepszych pizzerii na świecie. Więcej o smakach Neapolu przeczytacie w naszym wpisie: gdzie warto jeść w Neapolu.
Zamki i pałace w Neapolu
Jednymi z największych zabytków w Neapolu są tutejsze zamki i pałace. Kilka z nich trzeba koniecznie zobaczyć – chociażby bardzo niepozornie wyglądający z zewnątrz Palazzo Reale, czyli pałac królewski. Budynek wyglądem przypomina bardziej urząd, ale wewnątrz skrywa prawdziwe skarby. I to dosłownie, bo bogactwo aż kipi, króluje tutaj marmur, złoto i ogólny przepych. Bilet wstępu do Palazzo Reale kosztuje 4 EUR.
Castel Nuovo urósł do rangi wizytówki miasta, wszystko to za sprawą charakterystycznego kształtu budynku i bujnej historii. Był królewską siedzibą zanim nie wybudowano bardziej wystawnego Palazzo Reale. Zamek przetrwał liczne oblężenia, spiski, kilka królewskich dynastii, a obecnie mieści się tutaj Museo Civico di Castel Nuovo.
Gdy wybierzecie się na spacer promenadą nad Zatoką Neapolitańską przed Waszymi oczami ukaże się kolejny ciekawy budynek – to Castel dell’Ovo, potocznie zwany też Zamkiem Jajecznym. Według legendy zamek swoją nazwę zawdzięcza poecie Wergiliuszowi, który rzekomo posiadał magiczne jajko. Po jego śmierci jajko zostało umieszczone w fundamentach, by dodatkowo wzmocnić budowę. Sam Castel dell’Ovo położony jest na malutkiej wysepce połączonej z Neapolem kilkudziesięciu metrową groblą. Z zamku roztacza się piękna panorama na miasta, to też jest z ulubionych miejsc na pamiątkowe fotografie nowożeńców. Wejście do zamku jest bezpłatne.
Pora wspiąć się na najwyższe wzgórze w Neapolu i odwiedzić Castel Sant’Elmo. Kiedyś była to średniowieczna forteca, dzisiaj z jej murów podziwiać można najpiękniejszy widok na miasto, Zatokę Neapolitańska i Wezuwiusza. Bilet wstępu kosztuje 5 EUR, ale we wtorki bilety można kupić za połowę ceny.
Neapol miastem kościołów
Miłośnicy sztuki sakralnej na pewną będą zachwyceni, bo w Neapolu zwiedzać można mnóstwo wspaniałych kościołów. Koniecznie warto zajrzeć do kościoła Gesu Nuovo, który z zewnątrz wygląda zupełnie niepozornie, natomiast w środku zachwyca rozmachem i wspaniałymi wnętrzami. Warto wybrać się także do katedry San Gennaro, gdzie znajduje się kaplica św. Januarego, który jest patronem miasta.
Wrażenie robi również ogromna Basilica Reale Pontificia San Francesco da Paola przy Piazza del Plebiscito – plac oraz bazylika od razu skojarzyły nam się z Watykanem.
Miasto pod ziemią
Czy wiecie, że pod Neapolem znajduje się drugie miasto? Kiedyś spod ziemi pod Neapolem wydobywano kamień potrzebny do rozbudowy miasta, potem stworzone zostały tutaj podziemne akwedukty oraz zbiorniki na wodę, a w czasie II Wojny Światowej mieszkańcy chronili się w tunelach przed nalotami. Do tej pory można zobaczyć pozostawione tutaj zabawki oraz rzeczy pierwszej potrzeby, które Neapolitańczycy zabierali ze sobą pod ziemię.
Napoli Sotteranea to ciąg długich tuneli położonych nawet 40 metrów pod ziemią, które zwiedza się z przewodnikiem (wycieczki prowadzone są w języku angielskim oraz włoskim), panuje tu stała temperatura 16 stopni (zabierzcie coś do narzucenia na siebie) i stała wilgotność wynosząca 100%. Włosi wpadli na całkiem innowacyjny pomysł i w podziemnych pomieszczeniach hodują bazylię. Niesamowite wrażenie robi również krótki spacer w niemal całkowitych ciemnościach, kiedy przeciskamy się przez ciasne tunele niosąc ze sobą jedynie świeczkę. Bilety wstępu kosztują 10 EUR, wycieczka trwa około godziny.
Mroczne oblicze Neapolu
Chcielibyście poznać historię tego miasta z lekko mroczną nutą? Zaplanujcie wycieczkę do dzielnicy Rione Sanita, gdzie znajduje się cmentarz Fontanelle. Nie jest to jednak zwyczajny cmentarz – ten został wykuty w skale, a starannie wypolerowane czaszki zmarłych zostały w nim równo rozmieszczone na półkach.
Jeśli jesteście już w tej części miasta to wybierzcie się do katakumb – w niewielkiej odległości od siebie znajdują się katakumby San Gennaro oraz San Gaudioso. Początki katakumb San Gennaro sięgają niemal II wieku naszej ery, początkowo chowano tutaj pogan, potem miejsce zostało przejęte przez chrześcijan. W zależności od statusu materialnego można było zostać pochowanym na półce lub dorobić się własnego otworu w ścianie.
Do tej pory odkryto tutaj niemal 3000 grobów. Swoją nazwę katakumby zawdzięczają patronowi Neapolu, św. Januaremu, który został tutaj pierwotnie pochowany (jego szczątki zostały potem przeniesione, obecnie spoczywają w katedrze). Bilet wstępu do katakumb kosztuje 9 EUR i umożliwia zwiedzanie także katakumb San Gaudioso – oba miejsca można zobaczyć w jeden dzień, warto tylko dobrze to zaplanować, poniewać San Gaudioso czynne są krócej niż San Gennaro.
Byliście w Neapolu? Co jeszcze polecilibyście, by zobaczyć?
2 komentarze
Wow, ja też pragnę podróżować po wielu miejscach, mam nadzieje że w końcu spełnię swoje marzenia. Na razie skupiam się na swojej szafie, ostatnio w ruch poszły https://zoio.pl/obuwie/baleriny-espadryle-lordsy mam nadzieje że od przyszłego roku Twoje rady przydadzą mi się w stu procentach!
Uwielbiam zaglądać na wasz blog. Chciałabym podróżować, jednak nie zawsze znajduje na to czas. Aktualnie skupiam się na swojej odzieży i dlatego zamiast na podróże duże sumy pieniężne przeznaczam na odzież taką ja ta tutaj. Mam nadzieje, że wykorzystam Twoje rady i od października będę wypełniała je w 100%. 🙂