Łódź ma w sobie coś… niezwykłego. Dobrze przeczytaliście, nie przecierajcie monitora. Jeśli sądzicie, że jedyne co w Łodzi można zobaczyć to potężne fabryki z dymiącymi kominami to… spieszymy, by tą teorię obalić! To niegdyś przemysłowe miasto potrafi zaskoczyć, zaintrygować i zafascynować. Jego klimat tworzą właśnie te postindustrialne zabudowania – budynki, które pełniły kiedyś funkcję zakładów czy hal produkcyjnych, zyskały w ostatnich latach zupełnie nowe oblicze. A obok charakterystycznych budowli z czerwonej cegły stoją imponujące wille oraz pałace. Do tego sztuka uliczna, niebanalne kawiarnie i nietuzinkowe muzea. Czego chcieć więcej? Sprawdźcie, co warto zobaczyć w Łodzi!
Weekend w Łodzi?
Szczerze mówiąc, weekend to nawet zbyt mało by ogarnąć to miasto. Nie wierzycie? Rzucimy Wam na początek kilkoma pomysłami, co można robić w Łodzi. Spróbujcie przemierzyć całą Piotrkowską, z uwagą przyglądając się wszystkiemu dookoła. Nie wspominając o licznych kawiarniach, barach i restauracjach po drodze.
A jest co oglądać: kamienice, pałace, kościoły, pomniki, zaułki, podwórka. Przynajmniej dwóch takich podwórek nie możecie przegapić: Pasażu Róży oraz Galerii Odlot. Ta ostatnia to bardzo unikalna i nieprzeciętna galeria: królują tu ekscentryczne metalowe rzeźby, jest kukła w oknie. Dzieła, które tutaj zobaczycie, wykonane zostały przez podopiecznych Domu na Osiedlu (przeczytajcie więcej o tym programie!).
Dla ułatwienia: wypożyczcie rower miejski albo przejedźcie się po Piotrkowskiej rikszą. O najdłuższej ulicy handlowej w Europie pisaliśmy już co nieco tutaj.
Odkryjcie industrialną stronę Łodzi – to co, powstało w miejscu dawnych fabryk czy elektrowni z pewnością Was pozytywnie zaskoczy. Łódź to także miasto słynące z kinematografii – a gdyby tak zwiedzić je szlakiem miejsc znanych z filmów i seriali? A może wybrać się na koncert, wystawę sztuki współczesnej, na Festiwal Łódź Czterech Kultur lub magiczny Light Move Festival (o festiwalu światła więcej możecie przeczytać tutaj).
Zmęczyły Was ceglane mury i długie ulice? Odetchnijcie w Parku Staromiejskim lub w Parku Na Zdrowiu (zwanym też czasami parkiem Piłsudskiego). Jesteście już nieco bardziej zaintrygowani? To zobaczcie, co warto zobaczyć w Łodzi.
Industrialna Łódź
Manufaktura
Co może powstać na terenach dawnej fabryki? Prawdziwe centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe. Dawne zakłady włókiennicze, założone jeszcze w XIX wieku przez Izraela Poznańskiego, przeszły ogromną metamorfozę. Z podupadającego kompleksu fabrycznego powstał jeden z najbardziej charakterystycznych symboli miasta. Manufaktura ma wszystko: centrum handlowe, muzea, restauracje, hotel, przestronny rynek z fontanną.
By dostać się na teren Manufaktury trzeba przejść przez bramę – swoim wyglądem przypomina nieco łuk triumfalny, a wzrok przykuwają żeliwne wrota oraz zegar. Kiedyś było to prawdziwe miasto w mieście. W dodatku samowystarczalne – oprócz tkalni i innych budynków fabrycznych mieścił się tu pałac Poznańskiego (mówią o nim, że to taki łódzki Luwr), budynki mieszkalne dla robotników, a nawet elektrownia i remiza strażacka.
Jedna z tkalni pełni obecnie funkcję Muzeum Sztuki ms2, gdzie podziwiać można przede wszystkich sztukę nowoczesną. Warto zajrzeć do Muzeum Fabryki, w którym zobaczyć można m.in. jak kiedyś produkowano tkaniny, ale też jak powstawała cała ta dzielnica, jak wyglądało życie codzienne robotników. Zachowały się tu również stare maszyny – kiedy zostają uruchomione pomieszczenie wypełnia się hałasem nie do zniesienia. Dosłownie, nie słyszy się własnych myśli. A są ich tylko cztery… Wyobraźcie sobie, że na takich halach było ich zazwyczaj… setki! Bilet wstępu do Muzeum Fabryki kosztuje 7 PLN dla osoby dorosłej, a jeśli chcecie jeszcze wejść na taras to musicie dopłacić 2 PLN.
Zwróćcie też uwagę na inne ciekawe budynki na terenie Manufaktury: remizę, przędzalnię, w której mieści się teraz ekskluzywny hotel czy elektrownię. Czerwona cegła robi niepowtarzalny klimat.
Księży Młyn
Łódź była kiedyś prawdziwym imperium przemysłowym. Dzisiejsza Manufaktura była jednym z wielu fabrycznych kompleksów w mieście. Chcecie zobaczyć kolejne industrialne zaułki? Księży Młyn to następny przykład samowystarczalnego osiedla, które powstało przy fabryce. Wokół przędzalni powstawały inne budynki: domy robotników, szkoła, szpital, sklepy, remiza. Tu własnie znajdują się słynne łódzkie famuły, czyli dwu- lub trzykondygnacyjne ceglane domy, w którzy mieszkali pracownicy fabryk. Na ich niewielkie mieszkania składały się zazwyczaj kuchnia ze spiżarnią oraz pokój, toalety były za to wspólne. Dziś obiekty powoli przekształcane są w lofty, służą także jako biura.
EC-1
Pierwsza łódzka elektrociepłownia, potocznie nazywana EC-1, to dziś nowoczesny ośrodek nauki i sztuki. W zachodnim skrzydle dawnego zakładu mieści się Centrum Nauki i Techniki. Multimedialne ekspozycje odkrywają przed nami tajniki przetwarzania energii, pokazują też rozwój wiedzy i cywilizacji. We wschodnim skrzydle mieści się natomiast zabytkowa Hala Maszyn, Planetarium i Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Na dachu EC-1 znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta. Całodzienny bilet wstępu kosztuje w tygodniu 25 PLN, w weekend – 34 PLN. Pół dnia macie z głowy, ale to się dopiero nazywa kreatywne wykorzystanie industrialnej przestrzeni.
\
OFF Piotrkowska
Co jeszcze może powstać na terenach dawnej fabryki? Może gastronomiczno-kulturalne centrum miasta? OFF Piotrkowska to miejsce spotkań miłośników kultury i sztuki, amatorów dobrego jedzenia, artystów. Knajpki serwują tu dania z całego świata. W pracowniach artystycznych powstają niepowtarzalne dzieła. We wspólnej przestrzeni odbywają się galerie i pokazy. Muzyka dudni w klubach. Tego nie można przegapić!
Dętka
I to się nazywa nietypowe muzeum! Pod placem Wolności znajduje się wystawa Muzeum Miasta Łodzi. Muzeum Kanału, pieszczotliwie nazwanym Dętką, to nic innego jak stary zbiornik na wodę, której następnie używano do oczyszczania kanałów w centrum miasta. Mieszcząca się tu wystawa fotografii oraz dokumentów ukazuje historię powstawania łódzkiej sieci kanalizacyjnej. Umówmy się, największe wrażenie i tak robi ten tunel! Bilet wstępu kosztuje 5 PLN od osoby dorosłej, w środy Dętkę można zobaczyć bezpłatnie.
Najbardziej elegancka fabryka w Łodzi
Mówiąc bez przesady to jest do łódzka perełka. Czerwona cegła zdecydowanie dominuje w dawnych fabrycznych zabudowaniach. Ale jedna fabryka wyróżnia się na ich tle. To Biała Fabryka, w której obecnie działa Centralne Muzeum Włókiennictwa. Sam budynek już robi wrażenie, a wizyta w jego wnętrzach przenosi nas w czasie i pokazuje realia ciężkiej pracy w przemyśle. Wśród eksponatów znajdziemy m.in. dawne narzędzia i maszyny włókiennicze – co pół godziny odbywa się krótki pokaz ich działania. W oddanej niedawno do użytku kotłowni dowiemy się więcej o historii przemysłu włókienniczego i samej Białej Fabryce.
Łódź drewniana
Skoro odwiedziliście już najbardziej elegancką fabrykę w mieście to zajrzyjcie tuż obok, po dalszą porcję historycznych smaczków. W Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej zobaczycie piękny kościółek, willę letniskową oraz niemal stuletnie domy robotników. We wnętrzach tych ostatnich urządzono pracownie, można też podpatrzeć jak kiedyś mieszkali pracownicy fabryk.
Hollyłódź
Jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii znajduje się właśnie w Łodzi. Dla wszystkich miłośników ruchomego obrazu to prawdziwa gratka, bo tutejsze zbiory robią wrażenie. Aparaty fotograficzne, kamery, projektory, plakaty, pamiątki – jest tego naprawdę sporo (podobno ponad 50 000 przedmiotów!). Jest też wystawa poświęcona naszym ulubionym bohaterom z kreskówek z naszego dzieciństwa – są Muminki, Reksio, miś Uszatek… Najcenniejszym eksponatem jest zbudowany na początku XX wieku fotoplastykon – jedyny taki w Polsce, jeden z niewielu na całym świecie. W muzeum działa też kameralne kino, Kinematograf.
Niedaleko Muzeum Kinematografii znajduje się słynna łódzka Filmówka, która od kilkudziesięciu lat szkoli kolejne pokolenia twórców. Szkołę filmową ukończyli m.in. Krzysztof Kieślowski czy Andrzej Wajda. Wspominaliśmy już wcześniej, że Łódź zwiedzać można tropem znanych filmów – w mieście powstały sceny m.in. do Ziemi Obiecanej, Zimnej Wojny czy Powidoków.
Jak przystało na filmową stolicę Polski, w Łodzi jest też Aleja Gwiazd – mosiężne gwiazdy wmurowano w ulicę Piotrkowską, między ulicą 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina.
Łódzkie murale
Sztuka uliczna ma się dobrze w Łodzi. I według nas świetnie wpisuje się w charakter tego miasta. Dzięki działaniom Fundacji Urban Forms w Łodzi powstała prawdziwa galeria pod chmurką – zobaczyć można tu ponad 50 murali, które swoimi barwami urozmaicają przestrzeń miejską. Wytężcie wzrok i szukajcie. Zresztą, aż tak bardzo wytężać nie trzeba, bo to sztuka naprawdę wielkoformatowa.
I tu taka ciekawostka: dwa z łódzkich murali wyszły spod ręki pochodzącego z Gdyni (nasze miasto, takie piękne) Mariusza, pseudonim artystyczny M-City. W jego twórczości dominuje pejzaż miejski oraz architektura przemysłowa. Łódź idealnie pasuje do tego obrazka.
Co warto zobaczyć w Łodzi? Mapa atrakcji
Łódź. Informacje praktyczne
Gdzie zatrzymać się w Łodzi?
Planujesz spędzić weekend w Łodzi? Polecamy zatrzymać się w dogodnie zlokalizowanym hotelu PURO Łódź. Czekają tu na Was nowocześnie i komfortowo urządzone pokoje, a dzień zacząć można od smacznego i bogatego śniadania serwowanego w formie bufetu szwedzkiego. We wnętrzach hotelu PURO zobaczyć można również jeden ze słynnych łódzkich murali.