Strona główna » Zakochaj się w Lizbonie. Co warto zobaczyć?

Zakochaj się w Lizbonie. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy
Lizbona - co warto zobaczyć

Lizbona to naszym zdaniem jedna z najpiękniejszych stolic Europy – pięknie położona, intrygująca, pełna atrakcji. To jedno z tych miast, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Na jej odkrywanie trzeba poświęcić przynajmniej dwa dni, choć samo miasto nie należy do największych. Sprawdźcie, co warto zobaczyć w Lizbonie?

Alfama

Ta najstarsza dzielnica Lizbony przyciąga tłumy – nic dziwnego, bo zachwyt wzbudzają jej wąskie i strome uliczki oraz charakterystyczne kamienice wyłożone kafelkami azulejos. Te wybrukowane kostką uliczki potrafią być naprawdę ciasne: nie przejedzie tędy samochód, również chodniki są niezwykle wąziutkie, tak na jedną osobę. To jedno z tych miejsc, gdzie ludzie mieszkają od lat, a wszyscy się znają – ich spokoju nie zmącą nawet rosnące pielgrzymki turystów chętnie fotografujących m.in. pranie wywieszane za oknem. Charakterystyczne kafelki podziwiać możemy w Museu Nacional do Azulejo.

Alfama słynie też z licznych kameralnych lokali, w których zjemy lokalne przysmaki w dobrej cenie. My polecamy szczególnie ryby i owoce morza – to właśnie w Lizbonie jedliśmy najlepsze do tej pory kalmary. Spacerując po Alfamie nadstawcie uszu, a z jednego z klubów dotrą do Was dźwięki fado – portugalskich, melancholijnych pieśni.

Co warto zobaczyć w Lizbonie

Co warto zobaczyć w Lizbonie

Na obrzeżach Alfamy, na wzgórzu znajduje się XII-wieczny Zamek św. Jerzego, z którego murów rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na miasto. Zdecydowanie warto tutaj przyjść i podziwiać panoramę Lizbony i to zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Pięknymi widokami możemy nasycić nasze oczy także z dwóch innych punktów w Alfamie: Miradouro Portas del Sol oraz Miradouro Santa Luzia. Te tarasy widokowe zawdzięczamy położeniu Lizbony na wzgórzach.

Co warto zobaczyć w Lizbonie

Co warto zobaczyć w Lizbonie

Planując zwiedzanie Alfamy nie może pominąć oczywiście takiej atrakcji, jak przejażdżka słynnym żółtym tramwajem numer 28. Małe wagoniki przeciskają się przez wąskie uliczki, pną się pod górę. To niezwykle popularna atrakcja turystyczna w Lizbonie, choć korzystają z niej również mieszkańcy. Jeśli chcecie załapać się na miejsce siedzące, to najlepiej wsiadać na pierwszym przystanku (przy placu Martim Moniz).

Z Alfamy na piechotę lub właśnie tramwajem 28 możemy dotrzeć na Miradouro de Nossa Senhora do Monte, najwyżej położony w Lizbonie punkt widokowy.


Baixa

Zwiedzanie Baixy najlepiej zacząć od położonego nad Tagiem Praca do Comercio. Na tym ogromnym placu znajduje się ogromny pomnik portugalskiego króla Józefa I. Wzrok przyciąga również charakterystyczny Łuk Triumfalny, który łączy plac z najsłynniejszą w Lizbonie ulicą-deptakiem Rua Augusta, która biegnie aż do Praça Dom Pedro.

Co warto zobaczyć w Lizbonie

Co ciekawe, dzielnica Baixa została niemal całkowicie zniszczona przez trzęsienie ziemi w XVII wieku i odbudowana praktycznie od zera, tym razem w kształcie prostokąta i z symetrycznym układem ulic, które noszą nazwy od rzemieślników, którzy prowadzili tutaj swoje warszaty.

Co warto zobaczyć w Lizbonie

Co warto zobaczyć w Lizbonie

Idąc deptakiem warto wypatrywać z lewej strony jednej z bardziej oryginalnych atrakcji w mieście: windy Elevador de Santa Justa. Pionowa winda ma wysokość 45 metrów, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać możemy panoramę miasta.


Bairro Alto

W ciągu dnia to senna dzielnica, do życia budzi się dopiero wieczorem. Ale warto tu zajrzeć nie tylko w poszukiwaniu rozrywki, ale także na punkt widokowy Miradouro de Sao Pedro de Alcantara, przy którym znajdują się także ogród, fontanny i kawiarnie. Z Bairro Alto zjechać możemy windą Elevador da Glória: żółte wagoniki zawiozą nas na plac Praça dos Restauradores. 

Belem

Położona w zachodniej części miasta nad rzeką Tag dzielnica Belem skrywa kilka miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. To właśnie stąd wypłynęła słynna wyprawa Vasco da Gamy. Zwiedzanie możemy zacząć od Torre de Belem, która wzniesiona została by strzec wejścia do portu, jak również wskazywać drogę dla powracających żeglarzy. Pomnik Odkrywców upamiętnia najważniejsze osobistości z czasów wielkich odkryć geograficznych – na pomniku znajdziemy rzeźby m.in. Vasco da Gamy, Henryka Żeglarza czy Magellana. Na szczycie pomnika znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać możemy widoki na dzielnicę Belem.

Co warto zobaczyć w Lizbonie

Co warto zobaczyć w Lizbonie

Jednym z najchętniej odwiedzanym miejsc nie tylko w Belem, ale w całej Lizbonie jest przepiękny Klasztor Hieronimitów. Miłośnicy architektury będą wiedzieli i będą zachwyceni, bo klasztor uważany jest za perłę stylu manuelińskiego. Nawet jednak zwyczajne oko będzie oczarowany tutejszymi wnętrzami, pięknymi krużgankami, bogatymi zdobieniami.

Lizbona

Lizbona

Belem skrywa jeszcze kilka perełek, jak chociażby bardzo ciekawe Museu Nacional dos Coches, czyli największe na świecie muzeum powozów i karet. Przy Rua Belém 84-92 mieści się słynna Pasteis de Belem, gdzie spróbować  można słodkich ciasteczek posypanych cynamonem. W Portugalii występują jeszcze pod nazwą pasteis de nata, ale to właśnie w Belem produkowane są tam od 1837 roku według tajnej receptury.


Odkryj inne oblicze Lizbony

Wybierz się do zupełnie nowej dzielnicy Oriente w Lizbonie, która powstała na Expo w 1998 roku. Miejsce to często nazywane jest też Parkiem Narodów. Wzdłuż Rossio Olivais powiewają flagi wszystkich państw, które wzięły udział w wystawie. Warto zobaczyć tutaj również dworzec Oriente oraz pawilony. W tej dzielnicy znajduje się także niezwykle popularna atrakcja turystyczna – Oceanarium.

Jednym z symboli Lizbony jest charakterystyczny most 25 kwietnia, wyglądem oraz barwą przypominający ten z San Francisco. Rozwieszony nad Tagiem most łączy Lizbonę z Almadą. Na drugim końcu czeka nas również ogromny pomnik Chrystusa Króla. Sama konstrukcja ma 100 metrów wysokości, z czego sam pomnik ma wysokość 28 metrów. Jeśli skorzystacie z windy i wjedziecie na tutejszy taras widokowy, to czeka Was bezcenny widok na Lizbonę i okolice.

Co warto zobaczyć w Lizbonie

Niesamowite wrażenia zapewnić może także przejażdżka mierzącym ponad 17 km mostem mostem Vasco da Gamy. Taką wycieczkę możemy zaplanować korzystając z komunikacji autobusowej, przejazdy oferuje Transportes Sul do Tejo.


Zobaczcie, co warto zobaczyć w okolicach Lizbony – wybierzcie się do Cascais, Sintry oraz Cabo da Roca. Planujecie dłuższe zwiedzanie Portugalii? Koniecznie zaplanujcie podróż na północ kraju, do magicznego Porto.

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej