Zakochaj się w Lizbonie. Co warto zobaczyć?

Lizbona to naszym zdaniem jedna z najpiękniejszych stolic Europy – pięknie położona, intrygująca, pełna atrakcji. To jedno z tych miast, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Na jej odkrywanie trzeba poświęcić przynajmniej dwa dni, choć samo miasto nie należy do największych. Co warto zobaczyć w Lizbonie?

Alfama

Ta najstarsza dzielnica Lizbony przyciąga tłumy – nic dziwnego, bo zachwyt wzbudzają jej wąskie i strome uliczki oraz charakterystyczne kamienice wyłożone kafelkami azulejos. Te wybrukowane kostką uliczki potrafią być naprawdę ciasne: nie przejedzie tędy samochód, również chodniki są niezwykle wąziutkie, tak na jedną osobę. To jedno z tych miejsc, gdzie ludzie mieszkają od lat, a wszyscy się znają – ich spokoju nie zmącą nawet rosnące pielgrzymki turystów chętnie fotografujących m.in. pranie wywieszane za oknem. Charakterystyczne kafelki podziwiać możemy w Museu Nacional do Azulejo.

Alfama słynie też z licznych kameralnych lokali, w których zjemy lokalne przysmaki w dobrej cenie. My polecamy szczególnie ryby i owoce morza – to właśnie w Lizbonie jedliśmy najlepsze do tej pory kalmary. Spacerując po Alfamie nadstawcie uszu, a z jednego z klubów dotrą do Was dźwięki fado – portugalskich, melancholijnych pieśni.

Na obrzeżach Alfamy, na wzgórzu znajduje się XII-wieczny Zamek św. Jerzego, z którego murów rozpościera się jeden z najpiększych widoków na miasto. Zdecydowanie warto tutaj przyjść i podziwiać panoramę Lizbony i to zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem.

Pięknymi widokami możemy nasycić nasze oczy także z dwóch innych punktów w Alfamie: Miradouro Portas del Sol oraz Miradouro Santa Luzia. Te tarasy widokowe zawdzięczamy położeniu Lizbony na wzgórzach.

Planując zwiedzanie Alfamy nie może pominąć oczywiście takiej atrakcji, jak przejażdżka słynnym żółtym tramwajem numer 28. Małe wagoniki przeciskają się przez wąskie uliczki, pną się pod górę. To niezwykle popularna atrakcja turystyczna w Lizbonie, choć korzystają z niej również mieszkańcy. Jeśli chcecie załapać się na miejsce siedzące, to najlepiej wsiadać na pierwszym przystanku (przy placu Martim Moniz).

Z Alfamy na piechotę lub właśnie tramwajem 28 możemy dotrzeć na Miradouro de Nossa Senhora do Monte, najwyżej położony w Lizbonie punkt widokowy.


Baixa

Zwiedzanie Baixy najlepiej zacząć od położonego nad Tagiem Praca do Comercio – na tym ogromnym placu znajduje się ogromny pomnik portugalskiego króla Józefa I. Wzrok przyciąga również charakterystyczny Łuk Triumfalny, który łączy plac z najsłynniejszą w Lizbonie ulicą-deptakiem Rua Augusta, która biegnie aż do Praça Dom Pedro. Co ciekawe, dzielnica Baixa została niemal całkowicie zniszczona przez trzęsienie ziemi w XVII wieku i odbudowana praktycznie od zera, tym razem w kształcie prostokąta i z symetrycznym układem ulic, które noszą nazwy od rzemieślników, którzy prowadzili tutaj swoje warszaty.

Idąc deptakiem warto wypatrywać z lewej strony jednej z bardziej oryginalnych atrakcji w mieście: windy Elevador de Santa Justa. Pionowa winda ma wysokość 45 metrów, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać możemy panoramę miasta.


Bairro Alto

W ciągu dnia to senna dzielnica, do życia budzi się dopiero wieczorem. Ale warto tu zajrzeć nie tylko w poszukiwaniu rozrywki, ale także na punkt widokowy Miradouro de Sao Pedro de Alcantara, przy którym znajdują się także ogród, fontanny i kawiarnie. Z Bairro Alto zjechać możemy windą Elevador da Glória: żółte wagoniki zawiozą nas na plac Praça dos Restauradores. 

Belem

Położona w zachodniej części miasta nad rzeką Tag dzielnica Belem skrywa kilka miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. To właśnie stąd wypłynęła słynna wyprawa Vasco da Gamy. Zwiedzanie możemy zacząć od Torre de Belem, która wzniesiona została by strzec wejścia do portu, jak również wskazywać drogę dla powracających żeglarzy. Pomnik Odkrywców upamiętnia najważniejsze osobistości z czasów wielkich odkryć geograficznych – na pomniku znajdziemy rzeźby m.in. Vasco da Gamy, Henryka Żeglarza czy Magellana. Na szczycie pomnika znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać możemy widoki na dzielnicę Belem.

Jednym z najchętniej odwiedzanym miejsc nie tylko w Belem, ale w całej Lizbonie jest przepiękny Klasztor Hieronimitów – miłośnicy architektury będą wiedzieli i będą zachwyceni, bo klasztor uważany jest za perłę stylu manuelińskiego. Nawet jednak zwyczajne oko będzie oczarowany tutejszymi wnętrzami, pięknymi krużgankami, bogatymi zdobieniami.

Belem skrywa jeszcze kilka perełek: jak chociażby bardzo ciekawe Museu Nacional dos Coches, czyli największe na świecie muzeum powozów i karet czy słynna cukiernia przy Rua Belém 84-92, w której skosztować możemy Pasteis de Belem, słodkich ciasteczek posypanych cynamonem. W Portugalii występują jeszcze pod nazwą pasteis de nata, ale to właśnie w Belem produkowane są tam od 1837 roku według tajnej receptury.


Odkryj inne oblicze Lizbony

Wybierz się do zupełnie nowej dzielnicy Oriente w Lizbonie, która powstała na Expo w 1998 roku. Miejsce to często nazywane jest też Parkiem Narodów. Wzdłuż Rossio Olivais powiewają flagi wszystkich państw, które wzięły udział w wystawie. Warto zobaczyć tutaj również dworzec Oriente oraz pawilony. W tej dzielnicy znajduje się także niezwykle popularna atrakcja turystyczna – Oceanarium.

Jednym z symboli Lizbony jest charakterystyczny most 25 kwietnia, wyglądem oraz barwą przypominający ten z San Francisco. Rozwieszony nad Tagiem most łączy Lizbonę z Almadą. Na drugim końcu czeka nas również ogromny pomnik Chrystusa Króla. Sama konstrukcja ma 100 metrów wysokości, z czego sam pomnik ma wysokość 28 metrów. Jeśli skorzystacie z windy i wjedziecie na tutejszy taras widokowy, to czeka Was bezcenny widok na Lizbonę i okolice.

Niesamowite wrażenia zapewnić może także przejażdżka mostem Vasco da Gamy, najdłuższym, bo mierzącym ponad 17 km mostem w Europie. Taką wycieczkę możemy zaplanować korzystając z komunikacji autobusowej, przejazdy oferuje Transportes Sul do Tejo.

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email