Strona główna » Weekend w Holandii. Co warto zobaczyć w Groningen

Weekend w Holandii. Co warto zobaczyć w Groningen

przez Wszedobylscy

W Groningen spędziliśmy intensywny weekend. To wystarczająca ilość czasu, żeby pozwiedzać i nieco bliżej poznać miasto. Co oferuje nam Groningen? Kilka ciekawych zabytków oraz muzeów, a urocze uliczki nad kanałem świetnie nadają się na spacer. Co jeszcze przyciąga turystów do tego holenderskiego miasta? Bogate życie nocne! O tym, jak zaplanować wyjazd do Holandii możecie przeczytać w naszym poprzednim wpisie, teraz przedstawiamy kilka miejsc, które warto zobaczyć w Groningen.

Miasto nad kanałem

Groningen zachwyca przede wszystkim piękną architekturą. Miasto otoczone jest kanałem, co jeszcze dodatkowo dodaje mu tylko uroku. Zwiedzanie Groningen można zacząć właśnie od rejsu statkiem – takie wycieczki organizuje Rondvaartbedrijf Kool, łódki odpływają codziennie z nabrzeża naprzeciwko Groningen Museum. Podczas godzinnego rejsu poznamy historię miasta i będziemy podziwiać dawne rezydencje, urocze mosty oraz stare kamienice, które pełniły kiedyś rolę magazynów czy browarów. Po drodze mijamy również liczne domy na wodzie, szczególnie popularne wśród tutejszych studentów. Bilet na rejs dla osoby dorosłej będzie nas kosztował 12 EUR, za bilet dla dziecka zapłacimy 6,50 EUR.

Groningen

Groningen najlepiej zwiedzać na piechotę lub jak przystało na Holandię – na rowerach. Te możemy wypożyczyć już od 7,50 EUR za dobę w wypożyczalni, np. przy stacji kolejowej. Przez miasto prowadzą liczne ścieżki rowerowe, zatem na dwóch kółkach dojedziemy w jego każdy zakątek. Rower w Groningen to najszybszy i najbardziej wygodny środek transportu po mieście.

Groningen

Zabytki w mieście

Symbolem Groningen jest położona przy Grote Markt wieża Martinitoren, widoczna niemal z każdego punktu w mieście. Ze szczytu 97-metrowej wieży podziwiać możemy panoramę miasta, ale najpierw pokonać musimy ponad 300 krętych i wąskich stopni. Widok z góry warty jest jednak nawet takiego wysiłku. Bilety na wieżę kupić można w znajdującej się obok informacji turystycznej, osoba dorosła za wstęp zapłaci 3 EUR, dziecko – 2 EUR.

Groningen

Muzea w Groningen

W Groningen warto odwiedzić Groningen Museum – już sam budynek robi wrażenie, a w środku zgromadzone zostały różnorodne eksponaty i antyki. Jesteście fanami komiksów? Na pewno ucieszy Was wizyta w Stripmuseum, gdzie możecie spotkać bohaterów prosto z historii rysunkowych.

Groningen

W dwóch starych 15-wiecznych budynkach znajduje się muzeum morskie Noordelijk Scheeovaartmuseum, gdzie poznać możemy historię holenderskiego transportu morskiego oraz budownictwa okrętowego. W GRID Grafisch Museum zebrane zostały stare urządzenia wykorzystywane kiedyś przy projektowaniu grafik oraz ich drukowaniu, możemy też spróbować własnych sił w przygotowaniu własnego dzieła.

Zielone Groningen

Chwili wytchnienia od zgiełku miasta możemy szukać w parku Noorderplantsoen, gdzie pospacerować można alejkami wzdłuż stawów czy zaplanować piknik. To chętnie odwiedzane miejsce przez mieszkańców, którzy przychodzą tutaj się zrelaksować. Położony nieco dalej Stadspark oferuje jeszcze więcej zielonych terenów, idealnych na spokojny spacer lub przejażdżkę rowerową.

Groningen17

Dzieje się…

W ciągu roku w mieście odbywa się wiele festiwali chętnie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów: festiwal piwa, targ kwiatowy, festiwal mody, pomarańczowa noc na cześć holenderskiego Króla czy festiwal artystyczny Noorderzon.

Groningen

Kilka razy w miesiącu w mieście odbywają się również targowiska, podczas których możemy nabyć typowe holenderskie produkty spożywcze (sery), jak również świeże ryby i owoce morza, warzywa, owoce. Swoje stanowiska zajmują też liczne food trucki oferujące różnorodne przysmaki. Największe targowisko odbywa się we wtorki, piątki oraz soboty przy Vismarkt.

groningen,targowisko

Życie nocne

Groningen już wielokrotnie zwyciężało w plebiscycie na najbardziej szczęśliwe miasto. I właściwie nie ma się co dziwić – znaczną część mieszkańców stanowią studenci, a co za tym idzie miasto wieczorami tętni życiem. W piątkowy czy sobotni wieczór puby, kawiarnie i restauracje są wypełnione po brzegi – najchętniej odwiedzane są te przy Grote Markt, ulicy Poelestraat oraz przy placu Vismarkt . To właśnie w Groningen znajduje się największy w Europie pub – Drie Gezuters, który zajmuje powierzchnię kilku kamienic, tam w środku znajduje się kilka różnych barów i wcale nie tak trudno się pogubić. W mieście działa też kilka dyskotek oraz coffeeshop’ów, w których bynajmniej nie napijemy się kawy.

Groningen

To może Ci się również spodobać!

1 komentarz

Magda 30 sierpnia 2016 - 21:24

Miasta z liczną reprezentacją studencką są świetne 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz