Strona główna » Ukraina. Co warto zobaczyć w Kołomyi

Ukraina. Co warto zobaczyć w Kołomyi

przez Wszedobylscy

Kołomyja często nazywana jest perełką Europy Wschodniej. To miejsce o dość burzliwej historii, znajdziemy też tutaj liczne polskie ślady. Dlaczego warto tu przyjechać podczas podróży na Ukrainę? Jakie atrakcje znajdziemy w mieście?

Kołomyja na spacer

Kołomyja położona jest ok. 65 kilometrów od Iwano-Frankiwska, 300 km od granicy polsko-ukraińskiej. Jeśli szukacie uroczego miasta na spacer, takiego o ciekawej architekturze, lubicie interesujące muzea lub wybieracie się w podróż polskimi śladami na Ukrainie, to Kołomyja jest idealnym wyborem na jednodniową wycieczkę. Miasto nie jest zbyt duże, więc spokojnie można je obejść na piechotę. To właśnie z Kołomyi pochodzi tradycyjny taniec ludowy górali: kołomyjka.

kolomyja1

Muzeum Pisanek

Spacerując po mieście nie sposób nie trafić do tego muzeum – przed budynkiem stoi bowiem ogromna, 13-metrowa pomarańczowa pisanka. W zbiorach Muzeum Pisanek znajduje się ponad 12 tys. kolorowych jajek, zdobionych różnymi technikami i motywami, pochodzących nie tylko z Ukrainy, ale z całego świata. Pisanki możemy nie tylko podziwiać, ale możemy również poznać metody dekorowania jajek, a nawet spróbować własnych sił w tym misternym fachu. To jedyne takie muzeum na całym świecie!

Kołomyja muzeum,pisanek,kolomyja

Muzeum historii miasta Kołomyja

To obowiązkowy punkt zwiedzania miasta, jeśli lubicie historię lub zwiedzacie Ukrainę w poszukiwaniu polskich śladów. Bo Kołomyja kiedyś znajdowała się na terytorium Polski, zawierucha historyczna związana z rozbiorami oraz kolejnym Wojnami Światowymi sprawiła, że od 1991 roku miasto znajduje się na terenie Ukrainy. W Muzeum znajdziemy mnóstwo pamiątek z czasów, kiedy mieszkali tutaj Polacy.

Kołomyja

kolomyja20

Polskie ślady w Kołomyi

Oprócz wspomnianych już pamiątek znajdujących się w muzeum historii miasta w Kołomyi znaleźć można i inne polskie ślady. To właśnie w Kołomyi urodziła się znana polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna, Irena Dziedzic. W pobliskiej wsi urodził się także Franciszek Karpiński, autor m.in. Pieśni nabożnych. W mieście funkcjonuje kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej – w tym samym miejscu wcześniej mieścił się jezuicki kościół św. Ignacego Loyoli, który pełnił potem funkcję szpitala. W Kołomyi, mimo burzliwej historii, przetrwał również pomnik Mickiewicza oraz pamiątkowe tablice poświęcone Tadeuszowi Kościuszce oraz Zygmuntowi Krasińskiemu. Przetrwał także, choć w opłakanym stanie, polski cmentarz – pośród starych i potężnych drzew znajdują się pomniki, nagrobki, a nawet grobowce polskich rodzin.

Kołomyja

Narodowe Muzeum Sztuki Ludowej

Narodowe Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia to jedna z największych atrakcji w mieście i zdecydowanie warto tu zajrzeć. Z bliska możemy przyjrzeć się niemal 50 000 eksponatom związanych z codziennym życiem Huculi – górali zamieszkujących rumuńską oraz ukraińską część Karpat. Warto zwrócić uwagę na elementy dawnego wyposażenia chat huculskich, pięknie zdobione stroje, artystycznie obrobione elementy drewniane czy wyroby haftowane. W XIX wieku w Kołomyi powstała Szkoła Garncarstwa, która szkoliła garncarzy i kaflarzy – ich niesamowite dzieła, oprócz tego, że obecnie możemy je podziwiać na wystawie, trafiały nawet na dwór w Wiedniu. Dodatkową atrakcją jest możliwość kupienia lokalnego rękodzieła, ulepienia własnego dzbanka czy przysłuchiwania się tradycyjnej muzyce.

Kołomyja

kolomyja22

Cerkwie w Kołomyi

To właśnie budynki cerkwi najbardziej zachwyciły mnie podczas podróży na Ukrainę. I tych również nie brakuje w Kołomyi – warto odwiedzić chociażby zbudowaną w XVI wieku drewnianą cerkiew Zwiastowania NMP, cerkiew grekokatolicką pod wezwaniem św. Jozafata czy Katedrę Przemienienia Pańskiego, zdolną pomieścić niemal 5 tysięcy wiernych.

Kołomyja

Planujecie podróż na Ukrainę? Zobaczcie, co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku. Sprawdźcie, co słychać w Bukovelu – to świetne miejsce zarówno latem, jak i zimą! Koniecznie wybierzcie się też do cudownego Lwowa.

To może Ci się również spodobać!

2 komentarze

Danuta Struzik 28 czerwca 2017 - 21:44

chcialam zaprosic do polski znajomych z ukrainy jakie musza spelnic warunki zeby przyjechac

Odpowiedz
Wszedobylscy 29 czerwca 2017 - 10:16

Nie ma już wiz dla mieszkańców Ukrainy, więc mogą bez problemu wjechać do Polski w celach turystycznych na 90 dni.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej