Ukraina. Co warto zobaczyć w Kołomyi

Kołomyja często nazywana jest perełką Europy Wschodniej. To miejsce o dość burzliwej historii, znajdziemy też tutaj liczne polskie ślady. Dlaczego warto tu przyjechać podczas podróży na Ukrainę? Jakie atrakcje znajdziemy w mieście?

Kołomyja na spacer

Kołomyja położona jest ok. 65 kilometrów od Iwano-Frankiwska, 300 km od granicy polsko-ukraińskiej. Jeśli szukacie uroczego miasta na spacer, takiego o ciekawej architekturze, lubicie interesujące muzea lub wybieracie się w podróż polskimi śladami na Ukrainie, to Kołomyja jest idealnym wyborem na jednodniową wycieczkę. Miasto nie jest zbyt duże, więc spokojnie można je obejść na piechotę. To właśnie z Kołomyi pochodzi tradycyjny taniec ludowy górali: kołomyjka.

kolomyja1

Muzeum Pisanek

Spacerując po mieście nie sposób nie trafić do tego muzeum – przed budynkiem stoi bowiem ogromna, 13-metrowa pomarańczowa pisanka. W zbiorach Muzeum Pisanek znajduje się ponad 12 tys. kolorowych jajek, zdobionych różnymi technikami i motywami, pochodzących nie tylko z Ukrainy, ale z całego świata. Pisanki możemy nie tylko podziwiać, ale możemy również poznać metody dekorowania jajek, a nawet spróbować własnych sił w tym misternym fachu. To jedyne takie muzeum na całym świecie!

Kołomyja muzeum,pisanek,kolomyja

Muzeum historii miasta Kołomyja

To obowiązkowy punkt zwiedzania miasta, jeśli lubicie historię lub zwiedzacie Ukrainę w poszukiwaniu polskich śladów. Bo Kołomyja kiedyś znajdowała się na terytorium Polski, zawierucha historyczna związana z rozbiorami oraz kolejnym Wojnami Światowymi sprawiła, że od 1991 roku miasto znajduje się na terenie Ukrainy. W Muzeum znajdziemy mnóstwo pamiątek z czasów, kiedy mieszkali tutaj Polacy.

Kołomyja

kolomyja20

Polskie ślady w Kołomyi

Oprócz wspomnianych już pamiątek znajdujących się w muzeum historii miasta w Kołomyi znaleźć można i inne polskie ślady. To właśnie w Kołomyi urodziła się znana polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna, Irena Dziedzic. W pobliskiej wsi urodził się także Franciszek Karpiński, autor m.in. Pieśni nabożnych. W mieście funkcjonuje kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej – w tym samym miejscu wcześniej mieścił się jezuicki kościół św. Ignacego Loyoli, który pełnił potem funkcję szpitala. W Kołomyi, mimo burzliwej historii, przetrwał również pomnik Mickiewicza oraz pamiątkowe tablice poświęcone Tadeuszowi Kościuszce oraz Zygmuntowi Krasińskiemu. Przetrwał także, choć w opłakanym stanie, polski cmentarz – pośród starych i potężnych drzew znajdują się pomniki, nagrobki, a nawet grobowce polskich rodzin.

Kołomyja

Narodowe Muzeum Sztuki Ludowej

Narodowe Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia to jedna z największych atrakcji w mieście i zdecydowanie warto tu zajrzeć. Z bliska możemy przyjrzeć się niemal 50 000 eksponatom związanych z codziennym życiem Huculi – górali zamieszkujących rumuńską oraz ukraińską część Karpat. Warto zwrócić uwagę na elementy dawnego wyposażenia chat huculskich, pięknie zdobione stroje, artystycznie obrobione elementy drewniane czy wyroby haftowane. W XIX wieku w Kołomyi powstała Szkoła Garncarstwa, która szkoliła garncarzy i kaflarzy – ich niesamowite dzieła, oprócz tego, że obecnie możemy je podziwiać na wystawie, trafiały nawet na dwór w Wiedniu. Dodatkową atrakcją jest możliwość kupienia lokalnego rękodzieła, ulepienia własnego dzbanka czy przysłuchiwania się tradycyjnej muzyce.

Kołomyja

kolomyja22

Cerkwie w Kołomyi

To właśnie budynki cerkwi najbardziej zachwyciły mnie podczas podróży na Ukrainę. I tych również nie brakuje w Kołomyi – warto odwiedzić chociażby zbudowaną w XVI wieku drewnianą cerkiew Zwiastowania NMP, cerkiew grekokatolicką pod wezwaniem św. Jozafata czy Katedrę Przemienienia Pańskiego, zdolną pomieścić niemal 5 tysięcy wiernych.

Kołomyja

Planujecie podróż na Ukrainę? Zobaczcie, co warto zobaczyć w Iwano-Frankiwsku. Sprawdźcie, co słychać w Bukovelu – to świetne miejsce zarówno latem, jak i zimą! Koniecznie wybierzcie się też do cudownego Lwowa.

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email