Strona główna » Bruntál s dítětem

Bruntál s dítětem

przez Wszedobylscy
Bruntal. Co warto zobaczyć?

Předpokládám, že mnoho z vás dosud o Bruntálu neslyšelo. Tohle české město je necelých třicet kilometrů za hranicemi s Polskem. Bruntál je partnerským městem Opolí a bez toho bychom sem určitě nedorazili tak rychle! Obě města jsou od sebe vzdálená nějakou hodinu a půl jízdy autem, takže proč bychom neměli navštívit také Českou republiku?

Zajímavé je, že Bruntál je jedním z nejstarších měst na území ČR. Velmi často se o něm říká, že je vstupní branou do Jeseníků, malebného pohoří na česko-polském pohraničí. Poblíž Bruntálu se nachází nejvyšší hora Jeseníků – Praděd. Samotné město se může pochlubit půvabným náměstím, krásným zámkem a jazzovým festivalem.

Na náměstí

Ihned po příjezdu jsme zamířili směrem památného bruntálského náměstí. Hlavní náměstí je lemováno barevnými činžovními domy, kde nejstarší pochází z roku 1600. Najdeme zde několik restaurací a kaváren s letním venkovním posezením. Tipy na prohlídky Bruntálu a nejbližšího okolí najdete v místním turistickém informačním centru. Můžete si zde vypůjčit elektrokola, která před dovolenou o prázdninách raději předem rezervujte.

Bruntál s dítětem
Bruntal

Pro nejmladší je největším lákadlem zdejší kašna. Voda obvykle stéká v klidu po přírodních balvanech, oblázcích a vyřezávaných kamenech. Jenže kvůli současné situaci je nyní kašna oblíbeným… dětským hřištěm.

Czechy z dzieckiem

Zámek Bruntál

Půdorys zámku vyniká zajímavým tvarem, vychází totiž z kruhové výseče. První budova byla postavena už v 15. století. Následně byla nesčetněkrát přestavována, částečně také podlehla zničujícímu útoku Švédů. Stovky let sloužila jako sídlo velmistra řádu německých rytířů. Tuto funkci plnil až do roku 1939!

Bruntal

Navzdory bouřlivým dějinám, se zámecké interiéry dochovaly v původním stavu a po obnově se nimi mohou kochat i návštěvnici. Je na co koukat! V každé místnosti, do které jsme vstoupili, jsme byli uchvácení bohatou výzdobou a dobovým vybavením. Je tady k vidění mj. byt velmistra, ve kterém se nachází obytná místnost, jídelna, ložnice a hudební pracovna, včetně impozantní knihovny, hrací místnosti, loveckého sálu se sbírkou zbraní, kapituly a úchvatné audienční síně. Na zámku byla také shromažďovaná rozsáhlá sbírka obrazů – sbírku postupně rozšiřoval Řád německých rytířů.

Bruntal
Bruntal

Po prohlídce zámeckých prostor se přesouváme na nádvoří, kterého dominantou je přes 60 metrů vysoká hodinová věž. Zrak přitahují krásné arkády a studna chráněná impozantní železnou kovanou mříží. Jakmile ukončíme prohlídku, můžeme se projít zámeckou zahradou.

Bruntal

Cena rodinného vstupného do Bruntálského zámku je 300 Kč, tj. cca 51 PLN. Za malý příplatek se může fotit i v interiérech zámku. Prohlídky zámku jsou možné pouze s průvodcem a začínají každou celou hodinu. Prohlídky jsou komentované pouze v češtině a polský mluvicí návštěvníci obdrží příručku v polštině.

Kraj vyhaslých sopek

Teprve před dvěma miliony let bylo okolí dnešního Bruntálu vytvořeno erupcemi zdejších sopek. I když po vytékající žhavé lávě už nic nezbylo, jsou kopce sopečného původu stále patrné a několik jejích vrcholků bylo vyhlášeno přírodními památky. Na kraji Bruntálu se můžeme na takovou vyhaslou sopku vyšplhat.

Bruntal z dzieckiem

Uhlířský vrch je oblíbeným místem procházek, a dokonce i cílem poutí. V lipové aleji lze najít dřevěné sochy křížové cesty. Alej nás vede mezi stromy do kopce. Cestou můžeme obdivovat malebné okolí a výhled na město. Na vrcholku vyhaslé sopky je dnes kostel Panny Marie Pomocné.

Bruntal

Bruntál s dítětem

Vycházíme z předpokladu, že už samotné cestování a společné objevování nových míst nás může bavit a atrakce jsou vítanou přísadou. Co zajímavého můžete dělat v Bruntále s dětmi? S celou rodinou jsme navštívili zmiňovaný zámek, procházeli jsme se městskou zelení, koupali na koupališti a v klidu jsme prošli zdejšími uličkami. Jaká místa vám můžeme doporučit?

Czechy z dzieckiem

Městský park

Městský park je zelenou oázou města a nachází se několik minut pěšky od centra Bruntálu. Najdete zde venkovní koupaliště, které je otevřené během letních prázdnin. Je to velmi příjemný pocit, kdy ve velkém vedru skočíte do studené vody! Najdete zde vlastně dva bazény: dětské brouzdaliště a rekreační bazén. Obklopené zelenou trávou, na které lze rozložit deku nebo lehátka. Je tady stánek s občerstvením a návštěvnici mají samozřejmě přístup k záchodům a sprchám. Letní koupaliště je otevřeno od června do konce srpna a ceny vstupného najdete zde.

basen miejski w Bruntalu

Po celý rok je v parku otevřené dětské hřiště. Najdete zde pískoviště, houpačky, skluzavku a obrovskou lanovou šplhací pyramidu. Parkovými alejemi můžete jezdit na kolečkových bruslích, koloběžce a kolech. Zatímco zábava vysává z děti jejích nekonečnou energii, my si můžeme chvíli oddechnout na lavičce ve stínu stromů.

Bruntal z dzieckiem
Bruntal z dzieckiem

Puzzlík

Každý rodič by si přál několik doušků teplé kávy. Návštěvou Puzzlíka si můžete toto přání splnit. Je to přátelská k dětem kavárnička s dětskou hernou. V oploceném zeleném areálu naleznete houpačky, pískoviště, lanový sjezd, žebříky a trampolíny, a pro rodiče – stoličky, u kterých můžete relaxovat a současně pozorovat děcka. Za špatného počasí si děti užijí vnitřní hernu. Samozřejmě si tady můžete dát kávu, čaj, studené nápoje, zákusky a občerstvení. Vstup do herny, a dokonce i na venkovní hřiště je za příplatek – je to 45 Kč, tj. cca 8 PLN a platí se bez ohledu na to, jestli si dáte něco v baru.

Puzzlik

 Wellness Centrum

Po dnu stráveném objevováním města je dobré si řádně odpočinout v místě k tomu nejlepším, tj. zdejším Wellness Centru. Bazénový komplex se nachází pouhých pár minut pěšky od centra. Navzdory svým malým rozměrům nabízí návštěvníkům plavecký bazén, rekreační bazén, brouzdaliště pro děti, vířivku, vnější bazén a tobogán. Zajímavé je, že voda v bazénech je slaná! Využijete zde také parní saunu s prostorem pro oddělené saunování žen a mužů.

Děti se mohou vyřádit ve vodě nebo zaplavat, a za teplého počasí také zahřát na slunci na vnější terase. Při delší návštěvě si můžete koupit jídlo a nápoje v baru umístěném v bazénové zóně.

Cena rodinného vstupného do Wellness Centra je 320 Kč, tj. cca 54 PLN. Za tuto částku vodní atrakce mohou využit dvě dospělé osoby a dítě mladší 15 let. Pro děti do 3 let je vstup na bazén bezplatný. Kompletní ceník je dostupný na webu Wellness Centra.

Bruntál z praktického pohledu

Pro všechny, kteří přemýšlí o návštěvě Bruntálu doporučujeme Apartmán Alesta Bruntál. Je to soukromý apartmán, který se nachází několik minut pěšky od starého města. K dispozici máme obývací pokoj s kuchyní, ložnici a prostornou koupelnu se sprchovým koutem. Pro rodiny s dětmi je to skvělé řešení – bez problému můžete zkrotit malý hlad, a večer máte dostatečný odpočinkový prostor. Navíc ve stejné budově je dobře vybavený obchod s potravinami a hned za rohem kavárna.

Při návštěvě ČR musíte samozřejmě ochutnat místní dobroty. Nám nejvíce chutnal typický český smažený sýr. Nejčastějise podává s hranolkami a tatarskou omáčkou. Tento druh jídla najdete asi v každém baru a restauraci. Pro rodiny s dětmi doporučujeme zejména restauraci Praděd vedle náměstí. Jídelní lístek je krátký, ceny velmi rozumné a porce solidní! Samozřejmě jsme ochutnali smažák, ale také lahodné sladké palačinky s ovocem a šlehačkou.

Smažené řízky z mletého masa, klasický smažený sýr a nápoje vařené na místě můžete ochutnat v restauraci Radegastovna na náměstí.


Projekt je spolufinancován z Evropského hondu pro regionální rozvoj a z prostředků Státního rozpočtu. „Překračujeme hranice”

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej