Nieco ukryte pośród Jury Szwabskiej miasteczko Blaubeuren zachwyca od pierwszego wejrzenia. Niepowtarzalny klimat tego miejsca tworzą szachulcowe domy, brukowane uliczki starego miasta, średniowieczna architektura, ale też niezwykła natura, która stworzyła tu jedno z najpiękniejszych cudów natury w Niemczech. Odkryjcie z nami urok Blaubeuren!
Blaubeuren. Co warto zobaczyć?
Najpiękniejszy błękit w Niemczech
Tym, co najbardziej przyciąga odwiedzających do Blaubeuren jest niewątpliwie Blautopf, czyli w dosłownym tłumaczeniu Niebieski Garnek. To właśnie tutaj mieści się źródło rzeki Blau przepływającej przez Jurę Szwabską. Swoją hipnotyzującą wręcz niebiesko-zieloną barwę Blautopf zawdzięcza skałom wapiennym, które tworzą krajobraz najbliższej okolicy. Gdy uważnie się przyjrzeć w głąb źródła, ma ono kształt lejka i głębokość ponad 21 metrów! Kolor wody różni się w zależności od pogody czy intensywności opadów. Nad brzegiem Blautopf stoi zabytkowy młyn, a wokół źródła prowadzi malownicza ścieżka wśród drzew. To miejsce ma w sobie coś magicznego!
Ukryty przed naszym wzrokiem jest tu cały system podwodnych jaskiń, do których wejście znajduje się na głębokości 22 metrów. Nurkowanie w tym miejscu dozwolone jest tylko dla wybranych badaczy, należących do stowarzyszenia speleologów.
Enklawa ciszy i spokoju
Przekraczając klasztorną bramę, można odnieść wrażenie, jakbyśmy zostawili za sobą zgiełk miasteczka i znaleźli się w oazie spokoju. Kloster Blaubeuren został tu założony pod koniec XI wieku. To miejsce, pośród zachwycającej natury, na swój ziemski dom wybrali Benedyktyni. Pod koniec XV wieku wnętrza klasztoru przyozdobił zachwycający ołtarz główny oraz stalle chóru. Reformacja, która zmieniła religijny ład na mapie Europy sprawiła, że Benedyktyni zostali zmuszeni do opuszczenia Blaubeuren, a klasztor trafił w ręce protestantów. Na przestrzeni kolejnych wieków chrześcijańscy zakonnicy powracali za klasztorne mury, ale nigdy już go nie odzyskali. Ostatecznie Kloster Blaubeuren zostało przekształcone w seminarium protestanckie, otwarto tu również szkołę z internatem.
Teren dawnego opactwa to dziś piękne miejsce na spacer. Podziwiać tu można zachwycającą średniowieczną architekturę, szachulcowe zabudowania i bujną zieleń. W klasztornych wnętrzach zachowały się krużganki, kapliczka z fontanną czy zakrystia z kwiatowymi malowidłami sufitowymi. Zobaczymy tu także niezwykły ołtarz szafiasty z bogato zdobionymi ruchomymi skrzydłami oraz misternie zdobione stalle chóru. W otoczeniu murów znajduje się też klasztorny ogród, w którym rosną zioła i kwiaty. Kloster Blaubeuren udostępniony jest dla zwiedzających przez cały rok, w zależności od sezonu zmieniają się jedynie godziny otwarcia. Bilet wstępu kosztuje 5 EUR.
Mała Wenecja
Z każdym kolejnym krokiem Blaubeuren zachwyca coraz bardziej! Brukowane uliczki i szachulcowe domy tworzą niepowtarzalny klimat tego miasta. A gdy dotrzecie nad tutejszą Małą Wenecją, to przepadniecie! To jeden z najbardziej urokliwych zakątków Blaubeuren, gdzie wiekowe domy pochylają się nad kanałem Ach. Ktokolwiek nadał mu taką nazwę, wiedział co robi – jedyne co można powiedzieć, to Ach! Jak tu pięknie!
Muzeum Prehistoryczne
Jura Szwabska to niezwykle malowniczy zakątek, którego pejzaż tworzą zielone lasy, pagórki, skały, a także liczne jaskinie. To właśnie w okolicznych grotach i czeluściach odnalezione zostały artefakty liczące ponad kilkadziesiąt tysięcy lat! A wśród nich znajduje się prawdziwa perełka – najstarsza na świecie figurka przedstawiająca ludzką podobiznę. Wenus z Hohle Fels ma ponad 35 000 lat i została wykonana z kości mamuta. Okrągłe, wręcz przesadnie wyolbrzymione kobiece kształty są prawdopodobnie symbolem płodności. To niewielkie, bo mające zaledwie 60 mm wysokości i 34 mm szerokości cudo zobaczyć można w Urgeschichtliches Museum Blaubeuren.
To miejsce w pewnością zainteresuje wszystkich miłośników historii oraz archeologii. W jego zbiorach znajdują się liczne eksponaty pochodzące jeszcze z epoki kamienia łupanego. Oprócz ludzkich figurek, zobaczymy tu również jedne z najstarszych na świecie instrumentów muzycznych. Fleciki wykonane z kości mamuta, z kości skrzydeł łabędzich oraz z kości sępa. Dzięki interaktywnym elementom wystawy, posłuchamy jakie dźwięki można było uzyskać, grając na tych instrumentach. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli, a bilet wstępu kosztuje 7 EUR.
Ruiny zamku
Blaubeuren to również doskonałe miejsce wypadowe dla wszystkich amatorów spędzania czasu na łonie natury. W okolicy znajdują się liczne jaskinie, które warto odwiedzić, jak również szlaki piesze i rowerowe. Na spacer z serca Blaubeuren możemy wybrać się na szczyt pobliskiego wzgórza, na którym wznoszą się ruiny zamku Rusenschloss. Choć z samej twierdzy niewiele zostało, to ze szczytu rozpościera się fantastyczna panorama miasteczka oraz najbliższej okolicy.
Blaubeuren. Informacje praktyczne
Jak dotrzeć do Blaubeuren?
Najbliżej położonym lotniskiem od Blaubeuren jest Stuttgart. Na to niemieckie lotnisko dolecimy bezpośrednio z Polski liniami:
- LOT z Warszawy
- Eurowings z Krakowa (tylko w sezonie letnim)
Stuttgart i Blaubeuren dzieli ok. 80 km, które można pokonać pociągiem. Podróż z przesiadką zajmuje do 1,5 godziny, a rozkład jazdy i ceny sprawdzić można na stronie DB.
Noclegi w Blaubeuren
Blaubeuren to niewielkie miasteczko, w którym znajdziemy tylko kilka obiektów noclegów, w tym hoteli czy domów gościnnych.
Podczas naszej podróży przez Jurę Szwabską zatrzymaliśmy się w pobliskim Hayingen. Tutaj mieści się urokliwy Bio-Hotel Rose z nagradzaną restauracją serwującą dania wegańskie w przygotowywane w oparciu o składniki od lokalnych dostawców. Ten niewielki obiekt oferuje komfortowo wyposażone pokoje, które zapewniają doskonały relaks i wypoczynek.
Gdzie zjeść w Blaubeuren?
Specjałem kuchni szwabskiej są Käsespätzle, czyli tradycyjne kluski serwowane z serem i prażoną cebulą. To danie jest doskonałe w swojej prostocie i zaspokoi nawet największy głód! Na tradycyjne szwabskie szpecle warto wybrać się do restauracji Ochsen.
Blaubeuren. Mapa atrakcji
Blaubeuren to jeden z przystanków podczas naszej podróży przez Badenię-Wirtembergię. Odkrywając urok Jury Szwabskiej, odwiedziliśmy także liczne jaskinie, klimatyczne miasto Ulm oraz tętniący życiem Stuttgart.
Lubisz zwiedzać miasta? Sprawdź nasze przewodniki, dzięki którym zaplanujesz ciekawy city break w Niemczech!