Co warto zobaczyć w Bergen. Ciekawe miejsca i atrakcje

Drugie największe miasto Norwegii, nazywane często bramą do krainy fiordów. Położone za siedmioma górami, nad brzegiem zatoki. Najbardziej deszczowe miasto Europy. Sprawdź, co warto zobaczyć w Bergen!

Kiedyś najważniejsze miasto w kraju, dziś kulturalna stolica Norwegii. Piękne, kolorowe i deszczowe. Kiedy doczytałam się, że deszcz potrafi tu padać 84 dni z rzędu (rekord z 2007 roku!), popędziłam do sklepu po kalosze i wydobyłam z szafy kurtkę przeciwdeszczową. Moje nowe gumiaki zadziałały chyba jak szczęśliwy talizman – podczas naszego pobytu w Norwegii padało tylko raz: oczywiście w Bergen.

b5

Bergen było naszym punktem wypadowym na zwiedzanie południowo-zachodniej Norwegii – stąd startowaliśmy w naszą podróż wzdłuż największego norweskiego fiordu Sognefjorden oraz do Stavanger i dalej na Preikestolen. Na samo Bergen poświęciliśmy dwa dni – dla nas wystarczająco, by choć trochę poznać miasto. Bergen ma w zanadrzu zabytki, muzea i inne ciekawe atrakcje, również bezpłatne, dzięki czemu możemy zaplanować niskobudżetowe zwiedzanie. Co warto zobaczyć? Przede wszystkim pospacerować wzdłuż nabrzeża portowego, wybrać się na targ rybny, zajrzeć na starówkę Bryggen, wjechać kolejką na wzgórze Fløyen.

Bryggen

Bryggen to słynna zabytkowa dzielnica Bergen, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolorowe drewniane domki (w sumie 61) nad nadbrzeżem portowym pochodzą w większości z XV oraz XVI wieku. Spacerując wąskimi uliczkami między ciasno ustawionymi, drewnianymi domami kupców hanzeatyckich możemy niemal przenieść się w czasie i poczuć klimat tamtych lat, dodatkowo spotęgowany przez panujący  miejscami półmrok.

b6

Warto tu zajrzeć do kamiennego kościoła św. Marii, pochodzącego z XII wieku. W Bryggen znajdują się dwa muzea (płatne wejście): Bryggens (średniowieczne znaleziska) oraz Hanzeatyckie (przybliża życie kupców z XVIII wieku). Znajdziemy tu liczne restauracje, warsztaty rzemieślnicze czy sklepiki z pamiątkami – co ciekawe sprzedawcy mają zakaz sprzedaży pamiątek “made in China”.

b17

Fisketorget

Centralny punkt w mieście, położony przy nabrzeżu w pobliżu Bryggen, o intensywnym zapachu – targ rybny Torget. Warto wybrać się tutaj na zakupy, jeśli chcemy zaopatrzyć się w świeże ryby oraz owoce morze i to w niższej cenie niż w sklepie. Na miejscu możemy zjeść też różne przekąski: kanapki z krewetkami czy z mięsem z renifera.

b7

Obok stoisk z morskimi przysmakami znajdziemy tu także stragany z kwiatami, owocami, warzywami czy wyrobami tekstylnymi. Torget chętnie odwiedzane jest przez miejscowych mieszkańców i turystów, więc warto wybrać się tu w godzinach porannych (jest czynny od godziny 7:00).

b8

Kolej Floibanen i wzgórze Fløyen

Kolej Floibanen łączy centrum miasta Bergen ze wzgórzem Fløyen (320 m n.p.m), skąd roztacza się widok na całe miasto i okolice.  Coś dla miłośników pieszych wędrówek: ze szczytu wzgórza zaczyna się kilka ścieżek pieszych.

b3

Wjazd kolejką Floibanen w jedną stronę kosztuje 43 NOK (22 PLN) dla dorosłych oraz 22 NOK (11 PLN) dla dzieci. Bilet w dwie strony kosztuje 85 NOK (44 PLN) dla dorosłych i 43 NOK (22 PLN) dla dzieci. Piękny widok wart jest jednak tej ceny!

b1

Informacje praktyczne

Do Bergen można dolecieć liniami Wizz Air (z Gdańska, Szczecina Katowic oraz Warszawy) oraz liniami Norwegian (z Krakowa). Z lotniska Bergen-Flesland do centrum miasta dojedziemy autobusem Flybussen w ok. 25 minut, bilet w jedną stronę dla osoby dorosłej kosztuje 90 NOK (46 PLN), natomiast bilet w dwie strony – 160 NOK (82 PLN).

b18

Karta miejska Bergen Card upoważnia do bezpłatnych przejazdów autobusowych w granicach miasta, do darmowego wejścia do prawie wszystkich muzeów i innych atrakcji turystycznych. Uwaga: aby wjechać samochodem do Bergen, należy uiścić opłatę np. na stacji benzynowej.

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
1Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email