Strona główna » 25 aplikacji podróżniczych, które przydają się w podróży

25 aplikacji podróżniczych, które przydają się w podróży

przez Wszedobylscy
Aplikacje podróżnicze przydatne w podróży

Smartfony stały się już nieodłączną częścią podróży. Robimy nimi zdjęcia i kręcimy filmy, którymi następnie szybko możemy podzielić się z bliskimi. Służą nam jako nawigacja GPS, kiedy zwiedzamy nowe miejsca samochodem. Pomagają nam przy planowaniu podróży, gdy decydujemy się korzystać z komunikacji publicznej Dzięki nim sprawnie znajdujemy informacje i inspiracje do odkrywania ciekawych miejscówek. Łatwo możemy wymienić waluty czy mieć pod kontrolą podróżnicze wydatki. Zarezerwujemy loty, noclegi, wygenerujemy karty pokładowe. Jednym słowem, pod ręką mamy dosłownie wszystko! Z pomocą przychodzą nam oczywiście przeróżne aplikacje, które ułatwiają nam ogarnięcie właściwie całej podróży. Które z nich najlepiej sprawdzają się zarówno przy planowaniu wyjazdu, jak podczas samej wyprawy? Sprawdźcie, jakie przydatne aplikacje podróżnicze warto mieć i na swoim smartfonie!  

Loty

Skyscanner

 Za pomocą aplikacji Skyscanner nie tylko możemy znaleźć bilety w interesującym nas kierunku w dobrej cenie, ale mamy możliwość skorzystania z ciekawej opcji cały świat. Wyszukiwarka pokazuje nam najtańsze loty w dowolnym kierunku w dowolnym terminie – to bardzo dobra inspiracja dla tych, którzy jeszcze nie do końca są zdecydowani, dokąd ruszyć dalej. Warto skorzystać także z alertów cenowych – dzięki nim będziemy otrzymywać informację, gdy cena biletu ulegnie zmianie. 

eSky

Ogromną zaletą aplikacji eSky jest zakładka Okazje, w której można znaleźć kalendarze lotów na najbliższe miesiące na niemal wszystkich trasach z Polski (i nie tylko!). Wystarczy wybrać lotnisko wylotu (może być jedno, mogą być wszystkie w danym kraju), a następnie zaznaczyć opcję Gdziekolwiek i dać się zainspirować do kolejnej podróży. 

Aplikacje linii lotniczych

Warto mieć pod ręką również aplikacje linii lotniczej, z którą planujemy podróż. Oprócz wyszukiwania lotów możemy również za ich pomocą dokupić dodatkowe opcje (np. większy bagaż), jak również odprawić się on-line i wygenerować karty pokładowe.  

Transport

Rome2Rio

Absolutnie genialna aplikacja, która pokazuje nam wszystkie możliwości dotarcia z punktu A do punktu B. Autobusem, pociągiem, samolotem, z przesiadkami czy bezpośrednio. Oprócz samych tras, Rome2Rio podpowiada orientacyjny czas podróży, jej koszt, a także przekierowuje na odpowiednie strony przewoźników, gdzie można zarezerwować bilety.

Omio

Funkcjonalna aplikacja, dzięki której możemy sprawdzić dogodne połączenia autobusowe, kolejowe, promowe i lotnicze między miastami, jak również od razu kupić odpowiednie bilety na naszą podróż.

Uber/Bolt

Alternatywa dla taksówek szybko podbiła rynek. Prywatne przewozy za pomocą aplikacji można zamawiać w wielu miejscach na całym świecie. Sami korzystaliśmy do tej pory głównie z Bolta, dzięki czemu tanio przemieszczaliśmy się po miastach, gdy akurat czas nas naglił i musieliśmy gdzieś szybko dojechać.

Aplikacje podróżnicze przydatne w podróży

Lime/Bolt/dott/Tier

Trzeba przyznać, że hulajnogi elektryczne są już stałym elementem miejskiego krajobrazu.  Niewątpliwie są bardzo przydatne, kiedy potrzebujemy prędko i tanio dostać się do jakiegoś miejsca. Długo wzbranialiśmy się przed korzystaniem z takiego środka transportu (wolimy wypożyczać rowery miejskie), ale wystarczyło kilka przejażdżek, byśmy się do niego przekonali. Z hulajnóg korzystamy zazwyczaj na krótkich trasach, gdy musimy szybko dotrzeć do miejsca docelowego.    

Aplikacje podróżnicze przydatne w podróży

BlaBlaCar

Aplikacja łączy kierowców, którzy wybierają się w trasę i mają wolne miejsca w samochodzie z pasażerami, którzy akurat podążają w tą samą stronę. Tzw. carpooling dostępny jest w ponad 20 krajach i pozwala zaoszczędzić na kosztach podróży.

Traficar

Aplikacja, dzięki której w największych miastach w Polsce wypożyczyć możemy samochód na minuty lub na dobę. Wynajmując auto od Traficar, możemy zarówno przemieszczać się po mieście, zaplanować wycieczkę po najbliższej okolicy czy nawet wybrać się w kilkudniową podróż z jednego końca Polski na drugi. Ważne, by kończąc wynajem, auto odstawić w odpowiedniej strefie. W aplikacji można też zarobić na swoje kolejne przejazdy – przestawiając oznaczone specjalnym znaczkiem auto do wyznaczonej strefy można otrzymać 5, 10, a nawet 15 PLN. 

Citymapper

Korzystając z Citymapper, bez problemu zaplanujemy podróż komunikacją miejską. Aplikacja wyszukuje nam najlepszą trasę, podaje godziny odjazdów, sugeruje, jakim środkiem transportu najszybciej dotrzemy do celu. CityMapper obejmuje obecnie kilkadziesiąt największych miast w Europie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz w Azji. 

Jakdojade

Kolejna aplikacja, dzięki której zaplanujemy podróż komunikacją miejską w największych miastach Polski. Jakdojade udostępnia aktualne rozkłady jazdy, wyszukuje trasę między zadanymi dwoma punktami, pokazuje godziny odjazdów, a także pozwala na zakup biletów. Bardzo przydatna również na co dzień!

skycash

Narzędzie, które przydaje się zarówno podczas podróży po Polsce, jak i w codziennym życiu. Za pomocą aplikacji opłacić możemy parking w miastach i miasteczkach, zapłacimy za przejazdy autostradami, kupimy bilety na pociąg, samolot (LOT) czy komunikację miejską. 

Aplikacje podróżnicze przydatne w podróży

Nawigacja

GoogleMaps

Tej aplikacji nie trzeba przedstawiać, ale koniecznie trzeba ją mieć. Najpopularniejsza aplikacja z mapami jest niezwykle przydatna podczas podróży. Przede wszystkim poprowadzi nas do miejsca docelowego i podpowie, jak dotrzeć tam samochodem, komunikacją miejską czy rowerem. Pokaże najbliższe restauracje, kawiarnie, bankomaty, sklepy spożywcze, apteki czy stacje benzynowe. Umożliwia zapisanie miejsca – to bardzo przydatne, jeśli np. w dużym mieście musimy zaparkować auto. 

Maps.me 

Bardzo dobra alternatywa dla Google Maps, która działa również offline. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to by przed podróżą pobrać mapę danego regionu czy miasta. Świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie zasięg jest słabszy. 

Mapa turystyczna

Ta aplikacja przyda się przede wszystkim miłośnikom pieszych wędrówek – doskonale sprawdza się przy planowaniu górskich wypraw. Mapa pokazuje nam dostępne szlaki turystyczne oraz ich trudność, jak również podpowiada, ile czasu trzeba na ich pokonanie. Zaznaczone są na niej również punkty orientacyjne, czyli np. schroniska czy platformy widokowe.  

Noclegi

Booking.com

Jeden z największych i najbardziej znanych portali, za pomocą którego możemy zarezerwować noclegi w niemal każdym zakątku świata. Zaletą jest niewątpliwie szeroki wybór – znajdziemy tu zarówno hotele, jak i hostele, apartamenty czy domki wypoczynkowe. To jedna z tych aplikacji, którą warto mieć pod ręką.

airbnb

Ci, którzy wolą podczas podróży korzystać z prywatnych apartamentów lub preferują gościnność i miły kąt w czyimś domu, na pewno znają i chętnie rezerwują noclegi za pomocą airbnb. A wybór noclegów jest naprawdę ogromny! Za pomocą aplikacji nie tylko dokonamy rezerwacji, ale też jesteśmy w stałym kontakcie z gospodarzami, jak również z samym serwisem.

Couchsurfing

To aplikacja dla tych, którzy w podróżach cenią bliski kontakt z lokalnymi mieszkańcami, a jednocześnie dbają o swój budżet. Znaleźć można tu oferty na tą przysłowiową kanapę, którą właściciele udostępniają podróżnikom bez dodatkowych opłat. Obecnie użytkownicy Couchsurfingu muszą uiścić drobną opłatę za korzystanie z serwisu, ale sama aplikacja jest bezpłatna. 

Zwiedzanie

GetYourGuide

Dla tych, którzy lubią aktywnie i ciekawie spędzać czas, GetYourGuide ma mnóstwo pomysłów na lokalne wycieczki. Za pomocą aplikacji sprawdzić można, jakie atrakcje dostępne są w pobliżu, jak również od razu kupić do nich bilety wstępu. Oprócz najbardziej znanych zabytków, znaleźć można tu oferty na wycieczki kulinarne i aktywne, jak również takie dla miłośników adrenaliny.

Freetour

W wielu miastach i miasteczkach organizowane są bezpłatne wycieczki z przewodnikiem. Wystarczy wiedzieć, gdzie i o której dołączyć. Tu z pomocą przychodzi aplikacja Freetour, która podpowiada, jakie wycieczki organizowane są w danym mieście. Od razu mamy też informacje, w jakim języku są prowadzone i ile trwają. 

Finanse

Revolut

Revolut okazał się prawdziwą rewolucją w podróżach. Wielowalutowa karta szybko okazała się jednym z najchętniej używanych narzędzi podczas płatności zagranicznych. Za pomocą aplikacji finanse podczas wyjazdu mamy zawsze pod kontrolą, szybko i sprawnie wymienić możemy waluty, a o każdej przeprowadzonej transakcji dostajemy od razu powiadomienie. Darmowa, a więc podstawowa karta Revolut ma swoje ograniczenia (np. bezpłatny miesięczny limit wypłat z bankomatów), ale i tak bardzo dobrze sprawdza się podczas wyjazdów, zarówno tych bliższych, jak i dalszych. Obecnie zakładając nowe konto Revolut, możecie otrzymać trzy miesiące wersji Premium za darmo – użytkownicy mogą wtedy wydawać, wymieniać i przelewać nieograniczone ilości pieniędzy w ponad 29 walutach.

Curve

To kolejne rozwiązanie, które pozwala trzymać porządek w finansach podczas podróży. Curve to wirtualny portfel, do którego dodajemy karty, a za pomocą aplikacji wybieramy, którą z nich chcemy aktualnie zapłacić. Korzystając z Curve, możemy wypłacać gotówkę z bankomatów czy płacić za granicą. Bezpłatna wersja Curve ma miesięczny limit transakcji w wysokości 500 GBP, potem pobierana jest prowizja.  W odróżnieniu od Revoluta, nie możemy natomiast kupować walut.   

Walutomat

Aplikacja służy nie tylko do wymiany walut online, ale też pozwala sprawdzić aktualny kurs. Tak po prostu. 

Bezpieczeństwo i komunikacja

ExpressVPN

W niektórych zakątkach świata nie wszystkie strony są dostępne dla użytkowników. Przekonaliśmy się o tym osobiście w Azji. Tu z pomocą przychodzi usługa VPN, która szyfruje dane, zapewnia anonimowość i pozwala na przeglądanie tzw. zachodnich serwisów informacyjnych czy mediów społecznościowych.   

GoogleTranslate

Bezpłatny tłumacz internetowy, która umożliwia przetłumaczenie słów, zwrotów czy cały fragmentów tekstu na jeden z ponad 100 dostępnych języków. Świetnie sprawdza się, gdy jesteśmy w kraju, gdzie np. angielski nie jest tak popularny, a chcielibyśmy zamówić coś w lokalnej restauracji. 


Sami dobrze wiecie, jak nowoczesne technologie potrafią ułatwić życie. Dzięki smartfonom,  w podróży jesteśmy w stanie ogarnąć już niemal wszystko. Choć relatywnie niewielkich rozmiarów, telefony stały się potężnym narzędziem. A o ważne sprzęty trzeba też dbać! Pamiętajcie chociażby o tym, żeby przechowywać swoje dane, przede wszystkim zdjęcia i filmy z podróży, również na zewnętrznych dyskach, by ich nie utracić – wbrew pozorom zdarza się to częściej niż myślicie. Zdarzyło się i nam. I choć udało się odzyskać niemal wszystkie dane, to po co komu takie nerwy.

Warto zainwestować w sprzęt, dzięki któremu nasze fotograficzne wspomnienia będą bezpieczne. Może być to dysk HDD, SSD, chmura czy dodatkowe karty pamięci. O wadach i zaletach takich rozwiązań przeczytacie tutaj. Pamiętać warto też o tzw. backupie – według popularnego powiedzenia ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili. W ostatnich, dość zagmatwanych czasach, coraz popularniejsze stały się również tzw. technologiczne zestawy przetrwania – to sposób na przechowywanie urządzeń w jednym miejscu, dzięki któremu, w każdej chwili możemy chwycić plecak i po prostu z nim wyjść. Jednym słowem, trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność.

A Wy, z jakich apek najczęściej korzystacie w podróży? Które aplikacje podróżnicze sprawdziły się w drodze, a bez których można sobie spokojnie poradzić?   

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej