Strona główna » Amsterdam na weekend. Co warto zobaczyć?

Amsterdam na weekend. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy

Miasto poprzecinane kanałami. Ludzie gnający na rowerach. Miasto, które nigdy nie śpi. Amsterdam to jedno z tych miejsc, które można zwiedzić w weekend. I choć nie znajduje się na szczycie naszej listy ulubionych miast, to skrywa w sobie wiele niespodzianek. Co warto zobaczyć w Amsterdamie, gdzie się wybrać, jakie atrakcje na nas czekają w mieście?

Czy wiesz, że…?

W Amsterdamie znajduje się ponad 1200 mostów i 160 kanałów, to więcej niż w Wenecji! W mieście jest więcej rowerów niż mieszkańców, a ścieżki rowerowe mają długość ponad 400 km. Co roku skradzionych zostaje niemal 80 tys. dwóch kółek, a ponad 20 tys. ląduje w kanałach. Słynne wąskie kamienice są tak wąskie ze względu na podatki, które naliczane były według szerokości budynku. Amsterdam jest najbardziej multikulturowym miastem na świecie – na stałe mieszkają tutaj przedstawiciele 178 narodowości.

amsterdam21

Zwiedzanie Amsterdamu

My zwiedzanie miasta zaczęliśmy od zgubienia się już w drugiej uliczce. Kanały i kamienice są tutaj tak podobne, że wbrew pozorom wcale nie tak trudno się pogubić. Ale to właśnie w ten sposób najlepiej można poznać Amsterdam – my niemal od razu znaleźliśmy kilka uroczych zakątków, niewielką buddyjską świątynię i zupełnie przypadkiem trafiliśmy do słynnej dzielnicy Czerwonych Latarni.

Nie odważyliśmy się na wypożyczenie rowerów. Za to jako piesi musieliśmy niezmiernie uważać na to, żeby nie zostać potrąconym – dwa kółka tutaj zawsze mają pierwszeństwo. Rowery są tu wszędzie – przypięte do latarni, jedne do drugich, piętrowo, w pionie i poziomie. Niesamowite wrażenie robi wielopoziomowy parking w centrum miasta właśnie dla rowerów.

amsterdam17

Miasto lubimy zwiedzać z różnej perspektywy, więc wybraliśmy się w nieco ponad godzinny rejs po kanałach. Podczas wycieczki wysłuchać można ciekawostek o Amsterdamie, z bliska przyjrzeć się też pływającym domom, a jest ich w mieście aż 2500! Tak wycieczka kosztuje ok. 16 EUR, ale widoki są bezcenne.

amsterdam7

Serce Amsterdamu

Punktem centralnym w mieście jest plac Dam, skąd warto zacząć zwiedzanie miasta. Przy samym placu znajduje się Pałac Królewski, zabytkowy hotel Krasnapolsky oraz dom towarowy Bijenkorf. Tylko kilka kroków dzieli nas od kościoła Nieuwe Kerk, w którym odbywają się koronacje oraz śluby rodziny królewskiej. Główny plac jest zawsze zatłoczony, często odbywają się tutaj różne imprezy, ale nie zrobił na nas zbyt piorunującego wrażenia. Piękno i uroda Amsterdamu tkwi zupełnie gdzie indziej.

amsterdam22

Miasto kanałów i kamienic

Klimat miasta budują właśnie kanały i to one zrobiły na nas największe wrażenie. Tutaj życie toczy się właśnie wokół kanałów. Szczególnie wieczorem zobaczyć możemy łódki wypełnione do granic możliwości młodymi ludźmi imprezującymi na pokładzie. Pełno tu również kawiarni i restauracji położonych nad kanałami.

amsterdam15

Spójrzcie teraz nieco wyżej, bo klimat Amsterdamu tworzą też kamienice. Kolorowe, wąskie, pochylone do przodu. Są tak wąskie, że gdy ktoś chce umeblować mieszkanie, to wszystkie sprzęty są wciągane na zewnątrz budynku na linie i przecisnąć się muszą przez okno.

amsterdam3

Choć poprzecinane kanałami, to w Amsterdamie znajdziemy mnóstwo terenów zielonych – dużą popularnością cieszy się Vondelpark położony w pobliżu dwóch popularnych muzeów: Rijskmuseum oraz Van Gogha. Czekają tu na nas nie tylko malownicze widoki, ale także ogród różany, kawiarnie oraz teatr.

Miasto muzeów

Amsterdam to świetny wybór dla miłośników muzeów i sztuki – w mieście jest ich aż 75! Najsłynniejsze to oczywiście Rijksmuseum, gdzie podziwiać możemy znaną „Straż nocną” Rembrandta. W pobliskim Muzeum van Gogha wiszą nie mniej słynne słoneczniki, a jeśli jesteście prawdziwymi miłośnikami malarstwa to nie możecie ominąć Domu Rembrandta. W Amsterdamie warto wybrać się także do Domu Anny Frank, gdzie przez dwa lata ukrywała się i spisywała swoje przemyślenia w dzienniku Anna, córka holenderskiego przedsiębiorcy żydowskiego pochodzenia.

amsterdam1

W poszukiwaniu lekkiej i przyjemnej rozrywki możemy wybrać się do Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi, Muzeum Erotycznego, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds czy muzeum historycznego połączonego z parkiem rozrywki Amsterdam DungeonZwiedzić możemy także wnętrza browaru Heinekena czy muzeum sera – w końcu Holandia słynie właśnie m.in. z pysznych serów!

Targi i festiwale w Amsterdamie

A może by tak wybrać się na jedyny na świecie pływający targ kwiatowy Bloemenmarkt? Na kanale Singel znajduje się 15 kwiaciarni i sklepów ogrodniczych. Lubicie pchli targ? W każdy poniedziałek odbywa się Noordermarkt, gdzie możecie szukać perełek wśród antyków, książek, ciuchów czy przedmiotów z drugiej ręki. Butików i sklepów vintage szukajcie za to przy 9 Straatjes.

amsterdam20

Co roku w Amsterdamie odbywa się niezwykły festiwal – Cannabis Cup – podczas którego prezentowane są różne odmiany marihuany. Sędziowe testują i oceniają nowości. Co prawda w 2015 roku wydarzenie zostało odwołane, ale ma powrócić jesienią 2016 roku do Holandii.

Amsterdam nocą

Amsterdam nocą tętni życiem. Coffee shopy wypełniają się ludźmi, którzy przychodzą tutaj zrelaksować się. Najwięcej takich lokali znajdziemy w dzielnicy De Wallen, która słynie z rozrywkowego charakteru – to własnie tu znajduje się dzielnica czerwonych latarnii (nocą zdecydowanie bardziej widoczna niż w ciągu dnia ze względu na przyciągające uwagę kolorowe neony).

amsterdam12

Większość ludzi przychodzi tu z lekką nutką ciekawości, dyskretnie zerkając w kierunku pań prężących ciało w oknach. Nieco zdziwić mogą natomiast przechadzający się tutaj w tłumie rodzice z dziećmi. Warto pamiętać, że nie wolno robić zbyt szczegółowych zdjęć z bliska, gdyż nasz sprzęt może zostać bezpowrotnie skonfiskowany. Niech Was też nie zdziwi, kiedy ktoś wyszepcze w Wasze ucho niemoralną propozycję – handel nielegalnymi substancjami kwitnie.


Chcielibyście wybrać się do Amsterdamu? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje praktyczne, które ułatwią Wam zaplanowanie podróży do Amsterdamu. Polecamy Wam też sprawdzone miejsca i restauracje w Amsterdamie. Wybieracie się na dłużej do Holandii? Warto odwiedzić również Groningen, studenckie miasto, które tętni życiem i często nazywane jest małym Amsterdamem. W Groningen spędziliśmy rodzinny weekend, bo nie brakuje tam też ciekawych atrakcji dla dzieci.

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz