Strona główna » Alberobello. Kraina domków trulli pod słońcem Apulii

Alberobello. Kraina domków trulli pod słońcem Apulii

przez Wszedobylscy
Alberobello - co warto zobaczyć

Położone w sercu Valle d’Itria Alberobello przyciąga zwiedzających jak magnes. Urokliwe miasteczko to cel podróży niemal wszystkich, którzy przybywają z wizytą do malowniczej Apulii. Nic dziwnego! Słynne okrągłe białe domki o stożkowatych dachach naprawdę potrafią zachwycić. I choć zobaczyć je można również w innych częściach Doliny Itrii, to właśnie w Alberobello jest ich najwięcej – ponad 1500! Część z nich została odrestaurowana i pełni funkcję sklepików, kawiarni, restauracji, a nawet apartamentów. Inne zachowały swój autentyczny charakter, dzięki czemu można w nich poczuć niepowtarzalny klimat.

Alberobello wywołuje dużo emocji. Niewątpliwy urok i unikatowość tego miejsca – domki trulli podziwiać można tylko w Apulii – sprawiły, że do miasteczka z roku na rok przyjeżdża więcej i więcej turystów. Do zabytkowych wnętrz coraz częściej wdziera się komercja, a w sezonie Alberobello potrafi dosłownie pękać w szwach od jednodniowych turystów. Wszechobecny tłok w wąskich uliczkach sprawia, że trudno w pełni nacieszyć się tym miejscem czy poczuć panującą tu niezwykłą atmosferę. 

Czy w Alberobello można zatem jeszcze cieszyć się ciszą i spokojem? Oczywiście! My Apulię odwiedziliśmy w połowie grudnia, a do białego miasteczka przyjechaliśmy z samego rana. O tej godzinie bez problemu można było znaleźć miejsce na parkingu, a po uliczkach między okrągłymi domami przechadzaliśmy się niemal całkowicie sami – tutejsze sklepiki i kawiarnie dopiero otwierały swoje drzwi dla gości. Wystarczyła jednak godzina czy półtorej, by Alberobello zaczęło wypełniać się przyjezdnymi. Naprawdę warto więc przybyć tu wcześnie (szczególnie w sezonie), by móc swobodnie delektować się tymi wyjątkowymi widokami. 

Alberobello. Co warto zobaczyć?

Czym jest trullo? 

Nie do końca wiadomo, skąd pochodzą te charakterystyczne białe domki zwane trullo, ale to jedyne miejsce w Europie, gdzie można je zobaczyć! Według najczęściej krążących historii, prawdopodobnie ta nietypowa konstrukcja została wymyślona, by… uniknąć płacenia podatków. W XV wieku mieszkańcy Apulii wznosili swoje domy na planie koła z kamienia wapiennego, bez żadnej zaprawy. Dach stanowiły ułożone w stożek kamienie. Takie zadaszenie było równie łatwe w położeniu, jak i w rozbiórce, a ówczesne prawo jasno stanowiło, że podatek należał się jedynie w przypadku całkowicie wykończonych domów. Prosta sztuczka sprawiła, że kiedy urzędnicy przybywali do tej okolicy, to dachy szybko rozbierano, przez co domostwa zyskiwały status nieukończonych.  

Trullo
Trullo

Obecnie wszystkie trulli w Alberobello zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co oznacza, że wszelkie prace remontowe muszą być wykonywane według przepisów tej organizacji. Ma to pomóc w zachowaniu autentycznego charakteru białych domków.  

Trulii w Alberobello

Przez centrum miasteczka przebiega szeroka ulica Largo Martellotta. To właśnie wzdłuż niej znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy, ale też przede wszystkim słynne białe domu. Przy Largo Martellotta rozciąga się tzw. zona trulli – po jednej stronie ulicy znajduje się część zwana Rione Monti, a po drugiej – Rione Aia Piccola. Będąc w Alberobello, warto odwiedzić obie, bo każda z nich ma zupełnie inny klimat. Rione Monti ma bardziej komercyjny charakter, przez co bywa tu dość tłoczno i gwarno, a domki są w znacznym stopniu odrestaurowane. W Rione Aia Piccola jest jakby ciszej i spokojniej, trullo bywają bardziej podniszczone, a i można zajrzeć do ich wnętrz. Jest po prostu bardziej autentycznie.I to właśnie stąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na trulli w Alberobello! 

Rione Monti

W Rione Monti podziwiać można ponad 1000 trulli, w tym kilka najstarszych w Alberobello. Jeszcze kilkanaście lat temu te okrągłe domki zajmowali po prostu lokalni mieszkańcy. Wraz ze wzrostem popularności miasteczka zaczęli oni jednak przenosić się w nieco spokojniejsze zakątki, a w trulli na dobre zadomowiły się sklepiki z pamiątkami, kawiarenki, a nawet apartamenty do wynajęcia. 

Alberobello - co warto zobaczyć
Alberobello - co warto zobaczyć
Alberobello - co warto zobaczyć
Alberobello - co warto zobaczyć
Alberobello - co warto zobaczyć

Wzdłuż głównej ulicy, via Monte Pertica, to właśnie one stanowią główny element krajobrazu. Niektóre z domków mają nawet swój własny taras widokowy, z której można podziwiać panoramę miasta. Jeden z nich mieści się na dachu baru Rione Monti di Palmisano Caterina – by na niego wejść, wystarczy napić się espresso w barze czy kupić drobną pamiątkę. 

Punkt widokowy na trulli
Punkt widokowy na trulli
Alberobello - co warto zobaczyć

Spacerując uliczkami, zobaczyć też można m.in. pochodzące jeszcze z XV wieku Trullo Siamese z dachem w postaci dwóch stożków czy stojący na szczycie Rione Monti kościół św. Antoniego z Padwy.

Rione Aia Piccola

W tej części miasta trulli jest mniej, bo “jedynie” około 400. Co ciekawe, w Rione Aia Piccola białe domki są wciąż licznie zamieszkiwane przez zwykłych mieszkańców Alberobello, dzięki temu panuje tutaj bardziej kameralny i autentyczny klimat. Wystarczy dać się zgubić w uliczkach czy zaułkach, by lepiej móc poczuć tą niezwykłą atmosferę. Tu można też zajrzeć do trullo i zobaczyć, jak wyglądały kiedyś wnętrza tradycyjnego trullo. Wstęp jest bezpłatny, ale można zostawić niewielki datek na utrzymanie takiego domku dla kolejnych zwiedzających.

Alberobello - co warto zobaczyć
Alberobello - co warto zobaczyć
Rione Aia Piccola
Rione Aia Piccola
Wnętrze trullo
Wnętrze trullo

W strefie Rione Aia Piccola można też zobaczyć bardziej nietypowe trulli, np. Casa D’Amore z balkonem, piętrowe Trullo Sovrano (wstęp płatny) czy Casa Pezzola, czyli budynek składający się z piętnastu trulli, we wnętrzach którego urządzone zostało Museo del Territorio.  W okresie świąteczno-noworocznym trulli w Alberobello są pięknie ozdobione, a w Rione Aia Piccola można wieczorami podziwiać ciekawe podświetlane ozdoby. Warto o tym pamiętać!

Alberobello - co warto zobaczyć
Alberobello - co warto zobaczyć
Alberobello - co warto zobaczyć

Punkt widokowy na trulli

Skąd najlepiej podziwiać trulli w Alberobello? Najlepszy widok na strefę Rione Monti rozciąga się według nas z trzech punktów. Jeden z nich znajduje się przy Piazza Plebiscito (pinezka). Będąc przy Largo Martellotta wystarczy wspiąć się po schodach, które prowadzą do kościoła św. Łucji. Taras widokowy mieści się na samym szczycie, zaraz po prawej stronie.

Alberobello - co warto zobaczyć

Panoramę na Alberobello można podziwiać też z ogródka baru Villa Belvedere znajdującego się w strefie Rione Aia Piccola – wystarczy skręcić z Via Brigata Regina w ścieżkę wyłożoną kamieniami i po kilku krokach znajdziemy się na tarasie kawiarni i dalej w urokliwym zielonym parku.  

Alberobello - co warto zobaczyć

Piękny widok na Rione Monti rozciąga się także z jednej z bocznych uliczek między domkami w części Rione Aia Piccola. Idąc via Duce degli Abruzzi, patrzcie uważnie w prawą stronę i szukajcie niewielkiego przesmyku między budynkami.

Alberobello - co warto zobaczyć

Alberobello. Informacje praktyczne

Loty do Włoch

Obecnie najbliżej położonym od Alberobello lotniskiem jest Bari, do którego dolecimy bezpośrednio z kilku polskich portów lotniczych. Wizz Air oferuje loty do Bari z Warszawy oraz Wrocławia. Ryanair lata do Bari z Krakowa, Poznania oraz Warszawy Modlina.

Pod koniec marca 2023 roku wystartuje również bezpośrednie połączenie Ryanair z Wrocławia do Brindisi. To włoskie lotnisko oddalone jest od Alberobello o ok. 75 km. 

Sprawdź ceny lotów do Apulii:

Podróż komunikacją publiczną z Bari

Do Alberobello można także dojechać, korzystając z komunikacji publicznej. Najpierw z lotniska do centrum Bari trzeba dojechać autobusem. Bezpośrednio spod terminala na dworzec kolejowy odjeżdżają autobusy Tempesta – bilet w jedną stronę kosztuje 4 EUR, a podróż zajmuje ok. pół godziny. Rozkład jazdy sprawdzić można tutaj. Między lotniskiem a centrum miasta kursuje autobus miejski o numerze 16. Za bilet w jedną stronę zapłacimy 1 EUR, a podróż trwa ok. 50 minut.

Z Bari do Alberobello dojechać można pociągiem z przesiadką w Putignano lub bezpośrednio autobusem Trulli Link FSE. Rozkład jazdy pociągów oraz autobusów sprawdzić można na stronie Ferrovie del Sud Est.

Podróż samochodem do Alberobello

Najszybciej i najłatwiej dotrzemy do Alberobello, wypożyczając auto na lotnisku. W hali przylotów działa kilkanaście wypożyczalni samochodów, a ceny sprawdzić warto w serwisie Rentalcars czy EconomyCarRentals. Sami korzystaliśmy z ich oferty, a za wynajem samochodu na 48 godzin z pełnym ubezpieczeniem zapłaciliśmy w sumie 240 PLN. W grudniu 2022 roku za litr benzyny trzeba było zapłacić ok. 1,6 EUR. 

W Alberobello znajdziemy kilka płatnych parkingów w pobliżu słynnych trulli, samochód można zaparkować między innymi przy Viale Indipendenza. Pamiętajcie, by uiścić opłatę za postój w jednym z parkomatów.


Spodobało Ci się Alberobello? Zobacz, gdzie jeszcze warto wybrać się, planując podróż do Apulii!

  • Locorotondo, które szczególnie zachwyca w okresie Świąt Bożego Narodzenia
  • białe Ostuni z labiryntem uliczek
  • urokliwe Monopoli położone tuż nad samym Adriatykiem

To może Ci się również spodobać!

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej