Aarhus w jeden dzień

Tętniące życiem, kolorowe, wciągające. Nie tego spodziewałam się wybierając się do duńskiego Aarhus, ale wystarczył tylko jeden dzień, żeby to miasto mnie zauroczyło. I sprawiło, że żałuję, że tak niewiele czasu tam spędziłam.

Do Danii docieram korzystając z nowego połączenia Wizz Air z Gdańska do Billund – podczas weekendowego wypadu odwiedzam miasto Aarhus oraz trzy największe rodzinne atrakcje w okolicy lotniska – Legoland, Lalandię i zoo Givskud.

ladowanie,billuns

Jutlandia przywitała mnie początkowo dość pochmurnym niebem, ale gdy tylko docieram do Aarhus wszystko od razu zmienia się na lepsze. Już z mojego hotelowego okna mogę podziwiać panoramę miasta. Na powitanie otrzymałam też wyjątkowy prezent – wspaniałą tęczę! I to przy samym budynku ARoS Aarhus Kunstmuseum, na którego dachu znajduje się tęczowy tunel.

Aarhus13

Aarhus11

Aarhus jest kwintesencją tego, co w miastach lubię najbardziej. Położone jest nad morzem, z uroczymi małymi plażami i ścieżką do spacerowania wzdłuż brzegu. Mimo tego że mamy już lato, to chętnych do kąpieli i plażowania jest raczej niewiele, nie brakuje natomiast miłośników sportów wodnych.

Aarhus,plaza

Aarhus,plaza1

Miastu uroku dodaje charakterystyczna architektura – centrum Aarhus to w większości niskie i kolorowe kamienice. Najlepiej widać to z tarasu widokowego na dachu muzeum sztuki nowoczesnej ARoS.

Aarhus36

Aarhus37

Aarhus40

Aarhus to także ważny ośrodek naukowy, studiuje tu ponad 60 tys. studentów, co sprawia, że miasto, szczególnie wieczorami, tętni życiem. Wystarczy wybrać się do dzielnicy Latinerkvarteret lub na bulwar wzdłuż rzeki Aarhus – lokalne bary i puby pełne są ludzi, którzy przesiadają tutaj do późnych godzin nocnych. Jest głośno i gwarno, zupełnie jak w kurortach na południu Europy.

Aarhus26

Aarhus21

W mieście znajdziemy też wiele zielonych oaz – parki, otwarte tereny, place zabaw. Gdzie się człowiek nie obejrzy, tam jest po prostu zielono. W Aarhus tereny zielone zajmują ponad 5 km², najpopularniejsze i największe z nich to nadbrzeżny Mindeparken, chętnie wybierany przez mieszkańców na pikniki, Marselisborg Dyrehave, gdzie na wolności spacerują jelenie oraz położony w centrum Rådhusparken.

Aarhus5

Aarhus4

Aarhus41

Jak przystało na Skandynawię tu również królują rowery. Po świetnie przygotowanych ścieżkach rowerowych w mieście codziennie poruszają się setki rowerzystów – Aarhus zostało nawet uznane za jedno z najlepszych miast na świecie dla rowerzystów. Jeśli planujecie zostać tutaj nieco dłużej to rower jest świetnym pomysłem na odkrywanie tego miasta.

Aarhus16

Aarhus30

Samo miasto intensywnie się rozwija, w miejscu starych terenów kolejowych powstaje nowoczesna przestrzeń publiczna, w przebudowie jest również dzielnica portowa. Mnie jednak najbardziej pociągają stare, wąskie i brukowane uliczki, z uroczymi domami i zaułkami.

Aarhus20

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
1Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email