Aarhus. Co warto zobaczyć w mieście

Aarhus oferuje nam cały wachlarz interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Polecamy kilka punktów, które sami zwiedziliśmy i które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w tym duńskim mieście.

ARoS Aarhus Kunstmuseum

Muzeum ARoS warto odwiedzić nie tylko ze względu na ciekawe wystawy poświęcone sztuce nowoczesnej – jedną z największych atrakcji jest tutaj tęczowa panorama znajdująca się na dachu budynku. Miasto Aarhus objawia nam się w kolejnych kolorach tęczy, a efekt jest po prostu fenomenalny. Piętro niżej znajduje się zwykły taras widokowy, z którego również możemy podziwiać panoramę miasta.

DCIM100MEDIA

aros8

aros6

W budynku znajdują się intrygujące i dające do myślenia eksponaty m.in. niezwykle szczegółowa rzeźba małego chłopca czy porysowany luksusowy samochód Lamborghini. Wejście do muzeum ARoS jest płatne – dorośli za bilet wstępu zapłacą 130 DKK, dzieci i młodzież do 18 roku życia do muzeum wchodzą za darmo.

aros1

aros,lambo

Den Gamle By

Den Gamle By to muzeum Starego Miasta – na jego terenie możemy przenieść się w czasie do XIX wieku, jak również do lat 20-tych oraz 70-tych XX wieku. Zobaczyć możemy na własne oczy, jak Aarhus wyglądało w XIX wieku – spacerujemy brukowanymi uliczkami, co jakiś czas mija nas koń zaprzężony do bryczki, zajrzeć możemy do kolorowych drewnianych domków i sprawdzić jak wyglądało codziennie życie mieszkańców.

gamle5

gamle3

gamle6

W kolejnej dzielnicy możemy cofnąć się w czasie do lat 20-tych XX wieku i zajrzeć do jednego z ówczesnych sklepów. W stylizowanej kawiarni możemy napić się kawy oraz zjeść pyszne słodkie wypieki. Dużą popularnością cieszy się dzielnica pochodząca z lat 70-tych XX wieku – do zwiedzania udostępnione zostały cztery mieszkania, które w nawet najmniejszych detalu przypominają domy, w których kiedyś mieszkali Duńczycy.

gamle

gamle7

Wejście do muzeum jest płatne – dorośli za bilet wstępu płacą od 75 do 135 DKK (w zależności od sezonu), dzieci i młodzież do 18 roku życia do muzeum wchodzą za darmo.

Moesgaard Museum

Otwarte zaledwie kilka miesięcy temu Moesgaard Museum, pieszczotliwie nazywane MoMu, przyciąga tłumy zwiedzających. Położone jest co prawda kilka kilometrów od Aarhus, ale warto poświęcić czas i się tutaj wybrać. Już sam budynek jest niezwykle ciekawy –  po jego pochyłym, porośniętym trawą dachu można spacerować i podziwiać widoki na zatokę oraz pobliski las. Wnętrza zaprojektowane zostały w typowym skandynawskim stylu z dużą ilością szkła, architekci zadbali, by wewnątrz betonowego budynku nie zabrakło światła.

momu

Muzeum poświęcone jest przede wszystkim dawnej historii, możemy zobaczyć, jak wyglądała epoka brązu, epoka żelaza czy era Wikingów. Na pierwszy rzut oka możemy wydawać się to nieciekawe, ale sposób, w jaki zaprezentowane zostały eksponaty sprawia, że można tu spędzić cały dzień na zabawie – całe muzeum jest bowiem bardzo multimedialne i interaktywne.

momu2

momu4

Możemy na przykład zobaczyć i przede wszystkim pobawić się w archeologów, przeprowadzać wojenne rozgrywki, poczuć się jak na polu bitwy. Wejście do muzeum MoMu jest płatne – dorośli za bilet wstępu zapłacą 130 DKK, dzieci i młodzież do 17 roku życia do muzeum wchodzą za darmo.

momu1

Marselisborg

Letnia rezydencja duńskiej rodziny królewskiej w Aarhus. Podczas wakacji w Marselisborg przebywa panująca obecnie królowa Małgorzata II, w tym czasie warto zajrzeć tutaj w samo południe, kiedy odbywa się zmiana warty straży. Kiedy królowej nie ma w rezydencji do zwiedzania udostępnione są ogrody.

Aarhus4

Aarhus6

Latinerkvarteret

Miasto najlepiej zwiedzać na piechotę lub rowerem. Warto wybrać się do dzielnicy Latinerkvarteret, gdzie obok naprawdę starych domów znajdują się nowoczesne centra handlowego. Nie brak tu kawiarni, barów i restauracji, jak również małych sklepików i galerii. Tutaj toczy się także nocne życie miasta.

DCIM100MEDIA

DCIM100MEDIA

Aarhus20

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Email this to someone
email