Aarhus jest kwintesencją tego, co w miastach lubię najbardziej. Tętniące życiem, kolorowe, wciągające. Położone nad morzem, z uroczą plażą i ścieżką do spacerowania wzdłuż brzegu. Nie tego spodziewałam się wybierając się do duńskiego miasta, ale wystarczył tylko jeden dzień, żeby mnie zauroczyło. Aarhus zaskoczy Was swoim energicznym klimatem, smakami i atrakcjami.
Aarhus oferuje nam cały wachlarz interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Znajdziecie tu ciekawe muzea, piękne tereny zielone, niebanalną architekturę i kilka gastronomicznych punktów, których nie można przeoczyć. Sprawdźcie, co warto zobaczyć w Aarhus!
ARoS Aarhus Kunstmuseum
Muzeum ARoS warto odwiedzić nie tylko ze względu na ciekawe wystawy poświęcone sztuce nowoczesnej – jedną z największych atrakcji jest tutaj tęczowa panorama znajdująca się na dachu budynku. Miasto Aarhus objawia nam się w kolejnych kolorach tęczy, a efekt jest po prostu fenomenalny. Piętro niżej znajduje się zwykły taras widokowy, z którego również możemy podziwiać panoramę miasta.
W budynku znajdują się intrygujące i dające do myślenia wystawy i eksponaty. Warto zwrócić uwagę m.in. niezwykle szczegółowa rzeźba małego chłopca czy porysowany luksusowy samochód Lamborghini. Wejście do muzeum ARoS jest płatne – dorośli za bilet wstępu zapłacą 130 DKK, dzieci i młodzież do 18 roku życia do muzeum wchodzą za darmo.
Den Gamle By
Den Gamle By to muzeum Starego Miasta – na jego terenie możemy przenieść się w czasie do XIX wieku, jak również do lat 20-tych oraz 70-tych XX wieku. Zobaczyć możemy na własne oczy, jak Aarhus wyglądało w XIX wieku. Spacerujemy brukowanymi uliczkami, co jakiś czas mija nas koń zaprzężony do bryczki, zajrzeć możemy do kolorowych drewnianych domków i sprawdzić jak wyglądało codziennie życie mieszkańców.
W kolejnej dzielnicy możemy cofnąć się w czasie do lat 20-tych XX wieku i zajrzeć do jednego z ówczesnych sklepów. W stylizowanej kawiarni możemy napić się kawy oraz zjeść pyszne słodkie wypieki. Dużą popularnością cieszy się dzielnica pochodząca z lat 70-tych XX wieku. Do zwiedzania udostępnionych zostało kilka mieszkań, które w nawet najmniejszych detalu przypominają domy, w których kiedyś mieszkali Duńczycy.
Wejście do muzeum jest płatne – dorośli za bilet wstępu płacą od 75 do 135 DKK (w zależności od sezonu), dzieci i młodzież do 18 roku życia do muzeum wchodzą za darmo.
Moesgaard Museum
Otwarte zaledwie kilkanaście miesięcy temu Moesgaard Museum, pieszczotliwie nazywane MoMu, przyciąga tłumy zwiedzających. Położone jest co prawda kilka kilometrów od Aarhus, ale warto poświęcić czas i się tutaj wybrać. Już sam budynek jest niezwykle ciekawy – po jego pochyłym, porośniętym trawą dachu można spacerować i podziwiać widoki na zatokę oraz pobliski las. Wnętrza zaprojektowane zostały w typowym skandynawskim stylu z dużą ilością szkła, architekci zadbali, by wewnątrz betonowego budynku nie zabrakło światła.
Muzeum poświęcone jest przede wszystkim dawnej historii, możemy zobaczyć, jak wyglądała epoka brązu, epoka żelaza czy era Wikingów. Sposób, w jaki zaprezentowane zostały eksponaty sprawia, że można tu spędzić cały dzień na zabawie – całe muzeum jest bowiem bardzo multimedialne i interaktywne.
Możemy na przykład zobaczyć i przede wszystkim pobawić się w archeologów, przeprowadzać wojenne rozgrywki, poczuć się jak na polu bitwy. Wejście do muzeum MoMu jest płatne – dorośli za bilet wstępu zapłacą 130 DKK, dzieci i młodzież do 17 roku życia do muzeum wchodzą za darmo.
Marselisborg. Z wizytą u Królowej
Letnia rezydencja duńskiej rodziny królewskiej w Aarhus. Podczas wakacji w Marselisborg przebywa panująca obecnie królowa Małgorzata II, w tym czasie warto zajrzeć tutaj w samo południe, kiedy odbywa się zmiana warty straży. Kiedy królowej nie ma w rezydencji do zwiedzania udostępnione są ogrody.
Latinerkvarteret
Wybierzcie się do dzielnicy Latinerkvarteret, gdzie tuż obok naprawdę starych domów znajdują się nowoczesne centra handlowego. Nie brak tu kawiarni, barów i restauracji, jak również małych sklepików i galerii.
Aarhus jest wibrujące, pełne energii, a swoją atmosferę zawdzięcza przede wszystkim swoim młodym mieszkańcom – studiuje tu niemal 60 tys. osób! Wystarczy w piątkowy wieczór wybrać się na dzielnicę łacińską czy do jednej z kawiarni lub klubu nad rzeką. Aarhus po prostu tętni życiem.
Dzieję się w Aarhus
Co roku w mieście odbywa się kilka festiwali, które przyciągają całe tłumy! Jednym z najsłynniejszych jest NorthSide, czyli trzydniowe święto muzyki. W sierpniu trwa 10-dniowy Aarhus Festuge, czyli festiwal sztuki i kultury – w ponad 100 miejscach odbywa się 1000 różnorodnych wydarzeń. Na pewno nie ominęłabym trzydniowego Food Festival, który gromadzi najbardziej znanych skandynawskich szefów kuchni i ludzi związanych z gastronomią – ogromne święto smaku i kuchni z całego świata! A z dodatkowych atrakcji warto wspomnieć też o wyścigu klasycznych samochodów czy festiwalu Wikingów.
Aarhus na rowerze
W Aarhus wszystko jest w zasięgu wzroku, a właściwie dostępne na piechotę. Możemy wybrać się na plażę, spacerować wzdłuż morza, odetchnąć w parku, cieszyć się ciekawą architekturą, odwiedzić niezwykłe muzea, a wieczorem korzystać z uroków życia nocnego. Zamiast na pieszo miasto zwiedzić można też jeżdżąc na rowerze – wystarczy skorzystać z oferty jednej z wypożyczalni i na dwóch kółkach przemierzać miasto. Aarhus jest świetnie przygotowane pod kątem rowerzystów, a sam rower jest tutaj bardzo popularnym środkiem transportu.
Zasmakuj w Aarhus
Kulinarna podróż po Aarhus zaskoczy Wasze kubki smakowe. Miasto zostało wybrane jako Europejski Region Gastronomiczny 2017 i jest domem dla czterech restauracji wyróżnionych gwiazdką Michelina. Możemy więc liczyć na prawdziwe kulinarne uniesienia! Ale nie tylko, bo typowych duńskich przysmaków, jak smørrebrød, spróbować możemy np. w Aarhus Central Food Market. Miłośnicy tzw. ulicznego jedzenia swoje kroki powinni skierować na Aarhus Street Food.
Weekend w Aarhus. Mapa atrakcji
Jak dotrzeć do Aarhus?
Do Aarhus bezpośrednio dolecimy liniami Ryanair z Gdańska. Do Aarhus dojechać możemy też na przykład autobusami – ceny biletów na przejazdy do Aarhus sprawdzić można na stronie Omio. Ta przyjazna użytkownikom wyszukiwarka połączeń pokaże nam dostępne trasy oraz konkretnych przewoźników je obsługujących. I możemy od razu dokonać rezerwacji biletów, a potem dalej planować swoją podróż do Danii.
5 komentarzy
A ja mam pytanie. Zdążyliście obskoczyć to w 1 dzień? Wybieram się z rodziną do Danii w tym roku i zupełnie nie wiem jak sobie rozplanować to wszystko w czasie. Podpowiedzi mile widziane. Pozdrawiam
Tak, udało nam się to zwiedzić w jeden dzień, wystartowaliśmy z samego rana. Ale szczerze mówiąc, to warto rozłożyć na to na dwa dni, bo dużo czasu można spędzić np. w Moesgaard Museum, które nie jest położone w samym Aarhus, a ok. 10 km od centrum miasta. Świetny pomysł to na przykład piknik w parku Marselisborg, jest też tam plac zabaw dla dzieci (nie wiem, ile mają lat Twoje ;).
Dziękuję, za odpowiedź. Zdecydujemy się na 2 dni. Moje dzieciaki to 7 i 11 latki. Nie będą się nudzić w Moesgaard Museum?
Na pewno nie będą się nudzić! Wystawy są ciekawe i przede wszystkim multimedialne 🙂
czyli latem Marselisborg nie jest udostępnione do zwiedzania? A w ogóle jest (środek)?