Strona główna » Dania na weekend. Co warto zobaczyć w Aarhus?

Dania na weekend. Co warto zobaczyć w Aarhus?

przez Wszedobylscy
Aarhus. Co warto zobaczyć?

Aarhus jest kwintesencją tego, co w miastach lubię najbardziej. Tętniące życiem, kolorowe, wciągające. Położone nad morzem, z uroczą plażą i ścieżką do spacerowania wzdłuż brzegu. Nie tego spodziewałam się wybierając się do duńskiego miasta, ale wystarczył tylko jeden dzień, żeby mnie zauroczyło. Aarhus zaskoczy Was swoim energicznym klimatem, smakami i atrakcjami.

Aarhus oferuje nam cały wachlarz interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Znajdziecie tu ciekawe muzea, piękne tereny zielone, niebanalną architekturę i kilka gastronomicznych punktów, których nie można przeoczyć. Sprawdźcie, co warto zobaczyć w Aarhus!

ARoS Aarhus Kunstmuseum

Muzeum ARoS warto odwiedzić nie tylko ze względu na ciekawe wystawy poświęcone sztuce nowoczesnej – jedną z największych atrakcji jest tutaj tęczowa panorama znajdująca się na dachu budynku. Miasto Aarhus objawia nam się w kolejnych kolorach tęczy, a efekt jest po prostu fenomenalny. Piętro niżej znajduje się zwykły taras widokowy, z którego również możemy podziwiać panoramę miasta.

Aarhus. Co warto zobaczyć?
Aarhus. Co warto zobaczyć?
Aarhus. Co warto zobaczyć?
Aarhus. Co warto zobaczyć?

W budynku znajdują się intrygujące i dające do myślenia wystawy i eksponaty. Warto zwrócić uwagę m.in. niezwykle szczegółowa rzeźba małego chłopca czy porysowany luksusowy samochód Lamborghini. Wejście do muzeum ARoS jest płatne – dorośli za bilet wstępu zapłacą 130 DKK, dzieci i młodzież do 18 roku życia do muzeum wchodzą za darmo.

Den Gamle By

Den Gamle By to muzeum Starego Miasta – na jego terenie możemy przenieść się w czasie do XIX wieku, jak również do lat 20-tych oraz 70-tych XX wieku. Zobaczyć możemy na własne oczy, jak Aarhus wyglądało w XIX wieku. Spacerujemy brukowanymi uliczkami, co jakiś czas mija nas koń zaprzężony do bryczki, zajrzeć możemy do kolorowych drewnianych domków i sprawdzić jak wyglądało codziennie życie mieszkańców.

Aarhus. Co warto zobaczyć?
Aarhus. Co warto zobaczyć?
Aarhus. Co warto zobaczyć?

W kolejnej dzielnicy możemy cofnąć się w czasie do lat 20-tych XX wieku i zajrzeć do jednego z ówczesnych sklepów. W stylizowanej kawiarni możemy napić się kawy oraz zjeść pyszne słodkie wypieki. Dużą popularnością cieszy się dzielnica pochodząca z lat 70-tych XX wieku. Do zwiedzania udostępnionych zostało kilka mieszkań, które w nawet najmniejszych detalu przypominają domy, w których kiedyś mieszkali Duńczycy.

Aarhus. Co warto zobaczyć?
Aarhus. Co warto zobaczyć?

Wejście do muzeum jest płatne – dorośli za bilet wstępu płacą od 75 do 135 DKK (w zależności od sezonu), dzieci i młodzież do 18 roku życia do muzeum wchodzą za darmo.

Moesgaard Museum

Otwarte zaledwie kilkanaście miesięcy temu Moesgaard Museum, pieszczotliwie nazywane MoMu, przyciąga tłumy zwiedzających. Położone jest co prawda kilka kilometrów od Aarhus, ale warto poświęcić czas i się tutaj wybrać. Już sam budynek jest niezwykle ciekawy –  po jego pochyłym, porośniętym trawą dachu można spacerować i podziwiać widoki na zatokę oraz pobliski las. Wnętrza zaprojektowane zostały w typowym skandynawskim stylu z dużą ilością szkła, architekci zadbali, by wewnątrz betonowego budynku nie zabrakło światła.

Aarhus. Co warto zobaczyć?

Muzeum poświęcone jest przede wszystkim dawnej historii, możemy zobaczyć, jak wyglądała epoka brązu, epoka żelaza czy era Wikingów. Sposób, w jaki zaprezentowane zostały eksponaty sprawia, że można tu spędzić cały dzień na zabawie – całe muzeum jest bowiem bardzo multimedialne i interaktywne.

Aarhus. Co warto zobaczyć?
Aarhus. Co warto zobaczyć?

Możemy na przykład zobaczyć i przede wszystkim pobawić się w archeologów, przeprowadzać wojenne rozgrywki, poczuć się jak na polu bitwy. Wejście do muzeum MoMu jest płatne – dorośli za bilet wstępu zapłacą 130 DKK, dzieci i młodzież do 17 roku życia do muzeum wchodzą za darmo.

Aarhus. Co warto zobaczyć?

Marselisborg. Z wizytą u Królowej

Letnia rezydencja duńskiej rodziny królewskiej w Aarhus. Podczas wakacji w Marselisborg przebywa panująca obecnie królowa Małgorzata II, w tym czasie warto zajrzeć tutaj w samo południe, kiedy odbywa się zmiana warty straży. Kiedy królowej nie ma w rezydencji do zwiedzania udostępnione są ogrody.

Aarhus. Co warto zobaczyć?
Aarhus. Co warto zobaczyć?

Latinerkvarteret

Wybierzcie się do dzielnicy Latinerkvarteret, gdzie tuż obok naprawdę starych domów znajdują się nowoczesne centra handlowego. Nie brak tu kawiarni, barów i restauracji, jak również małych sklepików i galerii.

Aarhus jest wibrujące, pełne energii, a swoją atmosferę zawdzięcza przede wszystkim swoim młodym mieszkańcom – studiuje tu niemal 60 tys. osób! Wystarczy w piątkowy wieczór wybrać się na dzielnicę łacińską czy do jednej z kawiarni lub klubu nad rzeką. Aarhus po prostu tętni życiem.

Aarhus. Co warto zobaczyć?
Aarhus. Co warto zobaczyć?
Aarhus. Co warto zobaczyć?
Aarhus. Co warto zobaczyć?

Dzieję się w Aarhus

Co roku w mieście odbywa się kilka festiwali, które przyciągają całe tłumy! Jednym z najsłynniejszych jest NorthSide, czyli trzydniowe święto muzyki. W sierpniu trwa 10-dniowy Aarhus Festuge, czyli festiwal sztuki i kultury – w ponad 100 miejscach odbywa się 1000 różnorodnych wydarzeń. Na pewno nie ominęłabym trzydniowego Food Festival, który gromadzi najbardziej znanych skandynawskich szefów kuchni i ludzi związanych z gastronomią – ogromne święto smaku i kuchni z całego świata! A z dodatkowych atrakcji warto wspomnieć też o wyścigu klasycznych samochodów czy festiwalu Wikingów.

Aarhus na rowerze

W Aarhus wszystko jest w zasięgu wzroku, a właściwie dostępne na piechotę. Możemy wybrać się na plażę, spacerować wzdłuż morza, odetchnąć w parku, cieszyć się ciekawą architekturą, odwiedzić niezwykłe muzea, a wieczorem korzystać z uroków życia nocnego. Zamiast na pieszo miasto zwiedzić można też jeżdżąc na rowerze – wystarczy skorzystać z oferty jednej z wypożyczalni i na dwóch kółkach przemierzać miasto. Aarhus jest świetnie przygotowane pod kątem rowerzystów, a sam rower jest tutaj bardzo popularnym środkiem transportu.

Aarhus. Co warto zobaczyć?
Aarhus. Co warto zobaczyć?

Zasmakuj w Aarhus

Kulinarna podróż po Aarhus zaskoczy Wasze kubki smakowe. Miasto zostało wybrane jako Europejski Region Gastronomiczny 2017 i jest domem dla czterech restauracji wyróżnionych gwiazdką Michelina. Możemy więc liczyć na prawdziwe kulinarne uniesienia! Ale nie tylko, bo typowych duńskich przysmaków, jak smørrebrød, spróbować możemy np. w Aarhus Central Food Market. Miłośnicy tzw. ulicznego jedzenia swoje kroki powinni skierować na Aarhus Street Food.

Aarhus. Co warto zobaczyć?
Aarhus. Co warto zobaczyć?

Weekend w Aarhus. Mapa atrakcji


Jak dotrzeć do Aarhus?

Do Aarhus bezpośrednio dolecimy liniami Ryanair z Gdańska. Do Aarhus dojechać możemy też na przykład autobusami – ceny biletów na przejazdy do Aarhus sprawdzić można na stronie Omio. Ta przyjazna użytkownikom wyszukiwarka połączeń pokaże nam dostępne trasy oraz konkretnych przewoźników je obsługujących. I możemy od razu dokonać rezerwacji biletów, a potem dalej planować swoją podróż do Danii.

Zainteresowani? Też chcielibyście spędzić weekend w Aarhus? Przeczytajcie naszą recenzję hotelu Radisson Blu Scandinavia w Aarhus. Poznajcie też kulinarną stronę Aarhus.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej