Strona główna » 5 miast w Lombardii, które warto odwiedzić

5 miast w Lombardii, które warto odwiedzić

przez Wszedobylscy
Co warto zobaczyć w Lombardii?

Piękne jeziora otoczone górami, zabytkowe katedry i niepowtarzalny włoski klimat. Polecamy Wam pięć miasteczek w Lombardii, które warto odwiedzić. Odkryjcie z nami wszystkie uroki: Como, Bergamo, Brescii, Pawii oraz Cremony. Każde z tych miasteczek to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę z Mediolanu.

Bergamo

Bergamo położone jest zaledwie 4 km od lotniska Orio al Serio. Z lotniska Bergamo do miasta (stacja kolejowa) dojedziemy w 15 minut autobusem miejskim, bilet w jedną stronę kosztuje 2,20 EUR (ważny 90 minut od skasowania). Można również zaopatrzyć się bilet 24-godzinny, który kosztuje 5 EUR, w cenę biletu mamy wliczony już przewóz bagażu.

Miasto podzielone jest na dwie części: Città Bassa oraz Città Alta. W Città Bassa znajduje się dworzec kolejowy, z którego odjeżdżają pociągi do Mediolanu (czas podróży to ok. 50 minut). Città Alta to najciekawsza część miasta – dojedziemy tu autobusem miejskim lub kolejką (funicolare). Na Piazza Vecchia znajduje się jeden z najstarszych włoskich pałaców Palazzo della Ragione, przy Piazza Duomo zlokalizowana jest XV-wieczna kaplica Colleoni oraz katedra św. Aleksandra. Warto zajrzeć także do pochodzącej z XII – XIV wieku bazyliki Santa Maria Maggiore. Piękny widok na miasto i okolicę roztacza się ze wzgórza San Vigilio – możemy wspiąć się na nie na piechotę lub wjechać kolejką. Jeśli kupiliśmy bilety 24-godzinny, to możemy bezpłatnie korzystać z obu kolejek w Bergamo.

Co zobaczyć w Lombardii

Brescia

Brescia to drugie, po Mediolanie, największe miasto w Lombardii położone u podnóży Alp. Miasto nazywane jest często „renesansową lwicą Włoch”, zabytkowa część miasta pełna jest atrakcji, warto pospacerować tu po urokliwych uliczkach. Piazza della Logia to przykład renesansowej architektury, znajduje się tu zbudowany w XV wieku budynek, który obecnie pełni rolę ratusza. Stara katedra, zwana też La Rotondą to przykład romańskiej architektury rustykalnej – kościół o okrągłej sylwetce został zbudowany w XI wieku. Nowa katedra w Brescii budowana była w XVII – XIX wieku, warto zajrzeć do środka i obejrzeć freski. Najwięcej zabytków z czasów romańskich znajdziemy na Piazza del Foro. Jeden z najpiękniejszych włoskich zabytków z czasów średniowiecza to klasztor San Salvatore.

Do Brescii dojedziemy autobusem z lotniska w Bergamo – czas podróży wynosi 50 minut, za bilet w jedną stronę zapłacimy 12 EUR od osoby.

Co zobaczyć w Lombardii

Como

Miasteczko Como położone jest na północ od Mediolanu nad jeziorem Como. W tym uroczym miejscu warto zajrzeć do katedry i zwrócić uwagę na jej zewnętrzną architekturę. W Como znajduje się również kilka innych obiektów sakralnych wartych naszej uwagi, m.in. pochodzący z XI wieku kościół Sant’Abbondio.

Przechadzając się uliczkami warto obejrzeć starodawny ratusz miejski, czyli Broletto. Z Villi Olmo możemy podziwiać widok na jezioro, nad miastem znajduje się również średniowieczny zamek Castello Baradello. Warto skorzystać z kolejki Como-Brunate i wjechać na wzgórze, skąd możemy zachwycać się pięknym krajobrazem (bilet kosztuje 3 EUR w jedną stronę, 5,50 EUR w dwie strony).

Do Como dojedziemy z Mediolanu pociągiem, czas podróży wynosi ok. 1h 10 minut.

Co zobaczyć w Lombardii

Cremona

Cremona położona jest na południe od Mediolanu. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest zbudowana w XII-XIV wieku romańsko-gotycka katedra – warto zwrócić uwagę na fasadę z białego marmuru oraz liczne zdobienia. Znajduje się tu również najwyższa we Włoszech dzwonnica, z której rozpościera się piękny widok na całe miasto. Obok katedry znajduje się romańskie baptysterium, a spacerując po uliczkach Cremony znajdziemy wiele innych kościołów pochodzących z XIV-XVIII w. W muzeum mieszczącym się w Palazzo Comunale znajdują się słynne skrzypce zbudowane w XVIII wieku przez Stradivariego.

Z Mediolanu do Cremony dojedziemy pociągiem w nieco ponad godzinę, ceny biletów zaczynają się od 7,30 EUR w jedną stronę.

Co zobaczyć w Lombardii

Pawia

Pawia położona jest ok. 30 km na południe od Mediolanu. Główną atrakcją miasteczka jest trzecia co do wielkości we Włoszech katedra renesansowa, częściowo zaprojektowana przez Leonardo da Vinci oraz Bramantego. Warto zajrzeć również do XII wiecznych kościołów: San Michele Maggiore, San Pietro in Ciel d’Oro czy San Francesco d’Assisi. W Zamku Viscontich, pochodzącym z XIV wieku, obecnie znajduje się muzeum oraz park. Warto przejść się również nad rzekę Ticino, gdzie znajduje się most z XIV-XV wieku.

Tuż obok Pawii znajduje się również inne miejsce warte odwiedzenia – Certosa di Pavia, czyli XIV wieczna siedziba zakonu kartuzów. Warto odwiedzić to miejsce, by zobaczyć gotycki kościół zbudowany w tzw. stylu renesansu lombardzkiego.

Z Mediolanu do Pawii dojedziemy pociągiem w okoły pół godziny, ceny biletów zaczynają się od 4 EUR w jedną stronę.

Co zobaczyć w Lombardii

To może Ci się również spodobać!

1 komentarz

Magda 23 maja 2015 - 23:25

Polecamy także małe urocze miasteczka nad jeziorem Como 🙂 Lombardia jest piękna!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej