Valletta. 5 pomysłów na zwiedzanie

Podziel się ze znajomymi

Valletta to najmniejsza i najbardziej na południe położona stolica w Europie. Romantyczna, z piękną architekturą, otoczona morzem. Nie brak tu zabytków i pięknych widoków. Jak zaplanować dzień w Valletcie? Oto nasze propozycje na zwiedzanie stolicy Malty.

Wąskie uliczki Valletty

Niesamowity urok miasta tworzą wąskie uliczki, często dość strome, na końcu których dojrzeć można błękitne morze. Spacerując po Valletcie warto zwrócić uwagę na charakterystyczną architekturę: budynki w kolorze piaskowca z kolorowymi, drewnianymi balkonami.

[huge_it_gallery id=”28″]

Panorama na Trzy Miasta

W ogrodach Upper Barracca Gardens można nie tylko schronić się w cieniu i odpocząć, ale również podziwiać przepiękny widok na panoramę Trzech Miast, na które składają się Cospicua, Vittoriosa oraz Senglea. Widok na porty i zabudowania Trzech Miast roztacza się także z Lower Barracca Gardens. Warto przejść się wzdłuż morza między dwoma ogrodami, towarzyszyć nam będą niesamowite krajobrazy.

[huge_it_gallery id=”29″]

Angielski klimat

Malta była kiedyś kolonią brytyjską, do tej pory na wyspie odnaleźć możemy znaki obecności Brytyjczyków na wyspie w postaci chociażby charakterystycznych czerwonych budek telefonicznych. Ile z nich znajdziecie w samej Valletcie?

[huge_it_gallery id=”30″]

Kulinarnie

Jak przystało na południe Europy panuje tu zwyczaj picia porannej kawy w kawiarni – te znajdziemy nawet w najmniejszym miasteczku. W Valletcie warto nieco zjeść z głównej ulicy i poszukać nie tylko pysznej kawy serwowanej ze słodkimi ciastkami, ale też restauracji, w której można spróbować lokalnych potraw. Królują oczywiście ryby, owoce morza oraz królik.

[huge_it_gallery id=”32″]

Co się kręci

Maltę wielokrotnie docenili filmowcy, kręcąc tutaj nawet jedne z największych hitów. W samej Valletcie, a dokładniej w pobliżu fortu św. Elma powstały zdjęcia do filmów Midnight Express czy World War Z. W stolicy Malty znajduje się pub Ollie’s Last Pub, nazwany tak na cześć Olivera Reeda, który podczas kręcenia filmu Gladiator wpadł do pubu na drinka i niestety zmarł na atak serca. Właściciel oddał hołd aktorowi umieszczając w środku wiele pamiątek.

[huge_it_gallery id=”31″]

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Tumblr
 • Miasto wygląda na atrakcyjne. Artykuł to kopalnia wiedzy.

 • Aga

  Wie ktoś jak wygląda sprawa z transportem publicznym na Malcie? Da się zwiedzić wyspę około weekendowo bez samochodu?

  • Wszedobylscy

   O zwiedzaniu Malty autobusem pisaliśmy tutaj: http://wszedobylscy.com/malta-autobusem/

   Wszystko zależy, jak napięty masz plan podróży. Bo przejazd z jednego końca wyspy na drugi zajmuje jednak trochę czasu.

   • Aga

    Dzięki, nie zauważyłam wcześniej tego wpisu 😉

 • Valletta nas naprawdę urzekła! Będąc tydzień na Malcie byliśmy w Valletcie chyba z 10 razy i za każdym razem odkrywaliśmy coś nowego. A to uliczkę, a to oryginalną knajpę, a to ścieżkę wokół fortu Saint Elmo. Zapraszamy oczywiście też do naszego wpisu: http://lecebochce.pl/zwiedzanie-valletty-zabytki-i-atrakcje/

  • Wszedobylscy

   Bardzo przyjemna europejska stolica na spacery. Taka mała, a tyle atrakcji!

 • Cały dzień spędziłem w Valletcie na spokojnym odkrywaniu jej tajemnic. Pałace, konkatedra, muzeum archeologiczne, czy też rejs po zatoce Grand Harbour, to tylko niektóre z miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w mieście. Polecam również Vallettę nocą, a szczególnie widok z Górnych Ogrodów Barrakka.