Strona główna » Co warto zobaczyć na Sycylii?

Co warto zobaczyć na Sycylii?

przez Wszedobylscy

Planujecie podróż i zastanawiacie się, co warto zobaczyć na Sycylii? Mamy do polecenia kilka miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Urok Sycylii tkwi nie tylko w zachwycającej przyrodzie, ale również w miasteczkach – tych mniejszych i większych. Gdzie warto się wybrać będąc na Sycylii?

Palermo

Palermo usytuowane jest na północy wyspy nad zatoką otoczoną górę Pellegrino oraz cyplem Zafferano. Miasto przecinają dwie ulice: Corso Vittorio Emanuele oraz via Maqueda – to właśnie wzdłuż nich i ich bocznych ulic znajdziemy główne atrakcje turystyczne miasta. Spacerując po Palermo warto zajrzeć na Piazza Bellini, gdzie znajdują się architektoniczne perełki, czyli trzy kościoły: La Martorana (pochodzący z XII wieku), San Cataldo oraz San Caterina. Niedaleko Piazza Bellini, przy skrzyżowaniu ruchliwych ulic znajdują się Quattro Canti – cztery kamienice z ciekawymi fasadami, zdobionymi rzeźbami przedstawiającymi pory roku.

Sycylia,Palermo

W Palermo koniecznie trzeba wybrać się do Ogrodu Botanicznego przy via Lincoln – można tu podziwiać egzotyczne rośliny i drzewa z całego świata. Najbardziej charakterystycznymi zabytkami Palermo są Katedra przy Corso Vittorio Emanuele oraz kościół San Giovanni degli Eremiti. Ogromna katedra zbudowana została w XII wieku, przez wieki służyła za bazylikę, następnie meczet, by ostatecznie pozostać miejscem kultu religii chrześcijańskiej.

sycylia68

Spacerując dalej Corso Vittorio Emanuele dojdziemy do Palazzo Reale, z zewnątrz budynek nie zachwyca, jednak to jego wnętrze kryje prawdziwe zabytki, np. kaplicę Capella Pallatina. Palermo słynie także z Katakumb Kapucynów, gdzie spoczywa ok. 8 tys. zmumifikowanych ciał zakonników, mieszkańców miasta i uważana za największą „atrakcję” (jeśli chodzi o perfekcję w sztuce balsamowania ciał) bambina, mała dziewczynka, która wygląda jakby spała. Zwiedzanie Katakumb nie jest polecane dla osób o słabszych nerwach i dla dzieci.

Zdecydowanie Palermo bardziej przypadło nam do gustu niż położona na wschodzie i uważana za centrum przemysłowe i handlowe Katania. Miejcie się jednak na baczności w obu miastach, ponieważ w Palermo i Katanii turyści często padają ofiarami kradzieży – pamiętajmy, by nie nosić ze sobą w jednym miejscu dokumentów i pieniędzy, a jeżdżąc samochodem zablokować drzwi i nie wozić cennych przedmiotów na przednim siedzeniu.

sycylia73

Jeśli chcemy uciec od zgiełku wielkiego miasta, możemy udać się do położonego na wschód od Palermo małego miasteczka Bagheria, które nie oferuje może zbyt wielu atrakcji, a życie płynie tu powoli.

Cefalu

Cefalu to uroczne rybackie miasteczko, położone na wschód od Palermo. Wyjątkowy urok zawdzięcza pięknej plaży oraz skałom otaczającym miasto. Spacerując Corso Vittorio Emanuele warto zajrzeć do Lavatio Medievale, czyli średniowiecznej pralni publicznej. Koryta do prania wykute są w skale, płynie tędy podziemna rzeka Cefalino, która następnie wpada do morza.

Sycylia,Cefalu
Sycylia,Cefalu
Sycylia,Cefalu

W Cefalu znajduje się zbudowana w XII wieku katedra – budynek jest o tyle ciekawy, że łączy ze sobą różne style: bizantyjski, arabski i normański. Cefalu zauroczy nas zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Zdecydowanie polecamy odwiedzić je choć na chwilę!

Co warto zobaczyć na Sycylii

Taormina

Taormina nazywana jest często perełką Sycylii, uważana jest za elitarny kurort turystyczny, co z kolei przekłada się na ruch turystyczny oraz ceny w mieście. Warto zajrzeć tu na jeden dzień, ale poszukać noclegów w innym miejscu. Największą atrakcją Taorminy jest przede wszystkim jej położenie – miasto znajduje się na szczycie wzgórza nad samym morzem. Warto wybrać się do teatru greckiego z II wieku, w tle budowli możemy podziwiać wspaniałą panoramę Etny.

Co warto zobaczyć na Sycylii

Syrakuzy

Syrakuzy to miasto położone na wschodzie wyspy, najciekawszą jego częścią jest wyspa Ortygia, czyli stare centrum miasta. Spacerując warto zajrzeć na Plac Katedralny oraz Plac Archimedesa, zobaczyć ruiny Świątyni Apollina.

Nieco oddalony od centrum jest Park Archeologiczny Neapolis z teatrem greckim, który w czasach swoich świetności mieścił 24 tys. widzów. W parku znajdują się też starożytne kamieniołomy oraz Ucho Dionizjusza – jaskinia z niezwykłą akustyką.

Ragusa

Ragusa położona jest na południu wyspy i może nie wyróżnia się wyjątkowymi zabytkami, ale jest świetnym przykładem typowego sycylijskiego miasta. Warto zatrzymać się choć na chwilę w tym mieście, pospacerować wąskimi średniowiecznymi uliczkami. Ragusa została niemal doszczętnie zniszczona podczas trzęsienia ziemi w XVII wieku, po odbudowie powstały dwie części miasta: Ragusa Superiore oraz Ragusa Ibla – ta druga jest zdecydowanie ciekawsza, bo położona jest na skalistym wzgórzu.

Co warto zobaczyć na Sycylii

Agrigento

Położone na południu wyspy Agrigento słynie przede wszystkim z Doliny Świątyń – park archeologiczny należy do dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Większość obiektów pochodzi z V wieku p.n.e., dla zainteresowanych starożytną architekturą – wszystkie reprezentują styl dorycki, a zbudowane zostały z lokalnej skały wapiennej o żółtym zabarwieniu. Na terenie Doliny znajdziemy takie zabytki jak: świątynie Zeusa, Kastora i Polluksa, sanktuarium Demeter i Kory, świątynie Wulkana, Herkulesa, Concordii i Hery. Wszystko to w pięknych okolicznościach natury.

Sycylia,Agrigento
Sycylia,Agrigento
Sycylia,Agrigento

Eraclea Minoa

Na południu Sycylii, między miejscowościami Agrigento i Sciaccia, znajduje się wyjątkowy fragment wybrzeża – piękne piaszczyste plaże otoczone są tutaj lasami eukaliptusowymi. Jeśli udamy się dalej w stronę ujścia rzeki Platani to naszym oczom ukaże się Capo Bianco, biała skała, która swój kolor zawdzięcza muszelkom mikroskamieniałości. Białe klify warto zobaczyć również ze szczytu, po drodze do Capo Bianco znajdziemy także ruiny greckiego miasta wraz z teatrem.

Wąwóz Alcantara

Wąwóz Gole dell’Alcantara położony jest w pobliżu Taorminy, trafimy tutaj jadąc drogą SS 185 w stronę Francavilla di Sicilia. Przy zejściu do wąwozu znajduje się duży parking, bary, restauracje (otwarte w sezonie letnim od 8:00 do 18:00).

Na dno wąwozu możemy zjechać windą, kilkadziesiąt metrów dalej znajdują się również schody. Planując wycieczkę wzdłuż kanionu warto najpierw zapytać o aktualny poziom wody i zaopatrzyć się w gumowe buty (do wypożyczenia przy parkingu), ciekawą propozycją dla odważnych jest body rafting. Sama rzeka jest dość zimna nawet podczas gorącego lata, wzdłuż jej koryta rosną drzewa cytrusowe (dojrzałe owoce w takiej scenerii smakują niesamowicie!). Oprócz podziwiania pięknej natury na dnie wąwozu, możemy wybrać się również do górnej części parku Parco botanico e geologico Gole Alcantara (wstęp płatny), ze specjalnego balkonu możemy zobaczyć m.in. wodospad.

Kanion powstał w wyniku działań sejsmicznych – lawa z wulkanu Moio zablokowała rzekę, która następnie przecięła bazaltowe skały tworząc wysokie ściany. Wąwóz ma długość około 6 kilometrów, z czego 3 kilometry są łatwo dostępne dla odwiedzających.

Pantalica

Będąc we wschodniej części Sycylii warto wybrać się do Necropoli di Pantalica (samochodem z Syrakuz jedziemy drogą na Sortino). Nekropolia powstała tutaj w XIII – VII wieku p.n.e, w skałach wydrążonych zostało ponad 4000 grobów – widok robi niesamowite wrażenie. Dla zwiedzających przygotowana została specjalna ścieżka wzdłuż grobowców. Cały teren został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, powstał tu również rezerwat Riserva Naturale Orientata Pantalica.

Miejsce to przypadnie do gustu również miłośnikom wspinaczki skałkowej oraz eksploracji jaskiń. Przy głównej drodze prowadzającej do nekropolii, nieco ukryte w zaroślach, znajdują się niewielkie kamienne schody prowadzące do Grotta dei Pipistrelli – długa na 120 metrów jaskinia jest miejscem zamieszkania tysięcy nietoperzy.

Dla osób pozbawionych klaustrofobii idealną do eksploracji będzie Grotta Trovata  – już samo wejście do jaskini jest wąskie, po drodze czekają nas jeszcze ciasne przesmyki, choć większą część pokonujemy normalnie w pozycji pionowej. Na końcu trasy czeka nas przestronna sala – co przykre, nawet tutaj turyści potrafią zdewastować naturę swoimi miernymi popisami graficznymi na ścianach jaskini. Planując eksplorację tej jaskini warto zaopatrzyć się w kask oraz dwie latarki.


Co jeszcze warto zobaczyć na Sycylii? Sprawdźcie też, gdzie są NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE NA SYCYLII i przeczytaj o naszej WSPINACZCE NA ETNĘ.

To może Ci się również spodobać!

8 komentarzy

weekendowi 1 kwietnia 2015 - 21:10

Wspinaliście się może na Etnę?

Odpowiedz
Wszedobylscy 1 kwietnia 2015 - 21:41

Tak! Oczywiście 🙂 O tym będzie następny wpis.

Odpowiedz
weekendowi 2 kwietnia 2015 - 21:41

Chętnie przeczytamy:) jakie trasy polecacie?

Odpowiedz
Wszedobylscy 3 kwietnia 2015 - 19:17

My podchodziliśmy na Etnę od strony południowej, zebraliśmy wszystkie informacje tutaj: https://wszedobylscy.com/etna-wspinaczka-na-wulkan/

Odpowiedz
weekendowi 8 kwietnia 2015 - 21:56

Super, zaraz przeczytamy:)

Turystyczne Myślenie 15 kwietnia 2015 - 19:04

Piękny blog! Aż miło się ogląda 🙂 A szczególnie się ucieszyłam, że znalazłam posty na temat Sycylii, ponieważ mam w planach jej zwiedzanie! Pozdrawiam ciepło! 🙂

Odpowiedz
Wszedobylscy 15 kwietnia 2015 - 22:18

Dzięki za miłe słowa! W przygotowaniu mamy jeszcze jeden wpis zawierający najważniejsze informacje praktycznie dotyczące podróżowania po Sycylii. Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Marta_PlacekStaysHome 21 września 2015 - 15:43

strasznie marzę o Sycylii a w szczególności objechaniu jej dookoła
miło widzieć taką ściągę, gdy tylko upoluję jakieś bilety będę tutaj wracać po konkrety
Ciao 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej