Strona główna » Split. Zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Split. Zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

przez Wszedobylscy
Split - co warto zobaczyć?

To malowniczo położone nad Adriatykiem miasto przyciąga niezliczonymi atrakcjami i tętni życiem. Split to cudowna śródziemnomorska atmosfera, bogata historia i wspaniałe zabytki. Można zachwycić się tu niezwykłą architekturą, ale też odpocząć od zgiełku w otoczeniu bujnej zieleni czy relaksować się na plaży. A najlepiej połączyć to wszystko i po prostu dać się oczarować Splitowi. Sprawdźcie, co warto zobaczyć w Splicie!

Split. Co warto zobaczyć?

Pałac Dioklecjana 

Czy wiecie, że spacerując uliczkami starówki w Splicie tak naprawdę kroczymy dawnymi pałacowymi korytarzami? To właśnie tu, nad turkusowymi wodami zatoki na przełomie III i IV wieku wzniesiony został pałac dla cesarza Dioklecjana. Rzymski władca, który po ponad dwudziestu latach panowania abdykował, miał nad brzegiem Adriatyku spędzić swoją jesień życia. Ogromny pałacowy kompleks pełnił kilka funkcji – miał zarówno charakter militarny, jak i reprezentacyjny. Sam cesarz nie nacieszył się długo swoją rezydencją, a po jego śmierci pałac jeszcze przez kilkadziesiąt lat był siedzibą kolejnych rzymskich cesarzy. W VII wieku został częściowo przebudowany przez szukających tu schronienia mieszkańców pobliskiej Salony.

Split - co warto zobaczyć?
Split - co warto zobaczyć?
Split - co warto zobaczyć?
Split - co warto zobaczyć?

Niepowtarzalny charakter i zachowane tu zabytki sprawiły, że Pałac Dioklecjana został pod koniec lat 70-tych XX wieku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A my dziś możemy przechadzać się tymi samymi kamiennymi uliczkami, którymi niegdyś podążał sam cesarz. Zobaczymy tutaj wiele pozostałości po czasach świetności, a między nimi liczne kawiarnie, restauracje, bary, muzea i sklepiki. Wystarczy dać się zagubić w jego zaułkach! 

Split - co warto zobaczyć?
Split - co warto zobaczyć?

Bramy miejskie w Splicie

Za czasów świetności do Pałacu Dioklecjana prowadziły cztery bramy wejściowe – do dziś przetrwały trzy z nich. Według legend przez Złotą Bramę do pałacowych wnętrz mógł wejść jedynie cesarz oraz jego najbliższa rodzina. Bogato zdobiona, kamienna Zlatna vrata jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów w mieście. Na szczęście obecnie przez bramę do miasta może wejść już każdy. 

Split - co warto zobaczyć?
Split - co warto zobaczyć?

Od wschodu do pałacu można było wejść przez Srebrną Bramę. Ta w późniejszych czasach pozostawała zamknięta przez setki lat – od czasów średniowiecza aż do lat 50-tych XX wieku. Została ona zrekonstruowana, a dziś wchodząc przez nią na starówkę, spacerujemy starożytnym chodnikiem, po którym swego czasu chadzali poddani cesarza.

Split - co warto zobaczyć?

Od strony morza do pałacu prowadziła Brązowa Brama. Skromniejsza w porównaniu do innych, pełniła również funkcję strategiczną – w przypadku ataku od strony lądu, cesarz wraz ze świtą mógł przez nią uciec w stronę morza. Dziś przez Brązową Bramę przechodzą głównie turyści, zmierzający na zwiedzanie starego miasta w Splicie.   

Perystyl w Splicie

Drogi, które łączyły wszystkie bramy wejściowe, przecinały się w jednym miejscu i utworzyły Perystyl. Na ten niezwykle ważny plac przybywał sam cesarz, a poddani oddawali tu jemu hołd. Dziś to miejsce tętni życiem. Przysiąść można tu na kamiennych schodach i z filiżanką kawy obserwować tutejszą codzienność. 

Split - co warto zobaczyć?

Katedra św. Duje

Ten charakterystyczny ośmiokątny budynek został zbudowany jako mauzoleum cesarza Dioklecjana. W późniejszych wiekach został on przekształcony w chrześcijańską świątynię i zaczął pełnić funkcję katedry pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W XIII wieku dobudowana została do niego wieża w romańskim stylu. Wnętrze katedry (zwanej też katedrą św. Duje) jest niewielkie, ale prezentuje przy tym mieszankę wielu stylów architektonicznych oraz skrywa wiele zabytków. Warto na chwilę przysiąść, by w pełni docenić kunszt tego miejsca. 

Split - co warto zobaczyć?
Split - co warto zobaczyć?

W podziemiach katedry znajduje się kaplica i krypta św. Łucji, gdzie wierni w przeddzień święta patronki (13 grudnia) zostawiają na karteczkach swoje prośby i modlitwy. Zajrzeć można również do skarbca, który mieści się w tym samym budynku, co kasa biletowa. Podziwiać można tu zbiory naczyń liturgicznych, księgi oraz malowidła. 

Warto wspiąć się także na szczyt dzwonnicy katedralnej. Liczy ona niemal 60 metrów wysokości, a po pokonaniu dość sporej liczby schodów podziwiać możemy wspaniały widok na miasto, port i okoliczne wyspy oraz wysepki.

Split - co warto zobaczyć?
Split - co warto zobaczyć?

By zwiedzić katedrę, dzwonnicę oraz kryptę, a także przy okazji położoną nieco dalej świątynię Jowisza (baptysterium) najlepiej kupić bilet łączony. Nabyć je można w kasie naprzeciwko wejścia do katedry, dostępne są różne pakiety. Najtańszy, dzięki któremu odwiedzimy katedrę, kryptę oraz baptysterium kosztuje 9 EUR. Za najdroższy, która umożliwia odwiedzenie katedry, dzwonnicy, krypty, baptysterium oraz skarbca, zapłacimy 15 EUR

Podziemia Pałacu Dioklecjana

To, jak imponująco musiał prezentować się Pałac Dioklecjana w czasach jego świetności, możemy wyobrazić sobie, zwiedzając jego podziemia. Tutejsze piwnice zbudowane zostały, by wyrównać teren pod pałacowe wnętrza, miały też chronić komnaty przez wilgocią. Ściany w podziemiach stanowiły również konstrukcję nośną dla pomieszczeń nad ziemią. Ich rozmiar miał odpowiadać więc wielkości pałacowych sal oraz komnat. 

Split - co warto zobaczyć?

Po śmierci cesarza Dioklecjana w podziemiach schronili się mieszkańcy starożytnego miasta Salona, którzy uciekali przed najazdem jednego z łupieżczych klanów. W późniejszych latach piwnice pełniły funkcję miejskiego… śmietnika oraz szamba. Podczas prac porządkowych, a potem archeologicznych udało się tu znaleźć całkiem sporo przedmiotów pochodzących z czasów, gdy pałacowymi korytarzami przechadzał się sam cesarz.

Część podziemi została udostępniona do zwiedzania. To labirynt wąskich przejść, komnat i imponujących rozmiarem pomieszczeń. Warto zwrócić uwagę na masywne kolumny i sklepienia sufitów. W mniejszych salach zobaczyć można wspomniane już wcześniej eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych, a większych komnatach w ramach wystaw czasowych prezentowane są dzieła sztuki. Bilet wstępu do podziemi Pałacu Dioklecjana kosztuje 7 EUR. 

Świątynia Jowisza w Splicie

To jedyna pogańska świątynia na terenie Pałacu Dioklecjana, która przetrwała do naszych czasów. Podobnie jak inne pałacowe budynki, została wzniesiona pod koniec III wieku i była poświęcona rzymskiego bogowi, Jowiszowi, który był opiekunem władców. W późniejszych latach, gdy do Splitu przybyli chrześcijanie, pogańska świątynia została zamieniona w baptysterium, w których udzielano chrztów.

Split - co warto zobaczyć?

Dziś wejścia do świątyni pilnie strzeże sfinks. Zanim wejdziemy do środka, warto zwrócić też uwagę na bogate zdobienia wokół drzwi. Zwiedzając niewielkie wnętrze świątyni Jowisza, podziwiać można wspaniały kasetonowy sufit, dwa kamienne sarkofagi biskupów oraz figurę św. Jana Chrzciciela. 

By zwiedzić świątynię Jowisza, należy najpierw nabyć bilet w kasie, która znajduje się naprzeciwko wejścia do katedry św. Dujama. Wstęp do samego baptysterium kosztuje 3 EUR, warto jednak kupić bilet łączony i zwiedzić pozostałe zabytki w Splicie (katedrę, kryptę, skarbiec i dzwonnicę katedralną). 

Najwęższa uliczka w Splicie

Tuż przy samej świątyni Jowisza znajduje się jedna z nietuzinkowych atrakcji Splitu – to najwęższa i najkrótsza uliczka w mieście, która ma nawet swoją nazwę: Pusti me da prođem, co dosłownie oznacza: Pozwól mi przejść. 

Split - co warto zobaczyć?

Pomnik Grzegorza z Ninu

Grzegorz z Ninu (Grgur Ninski) słynie w Chorwacji jako biskup, który już w X wieku bronił języka i pisma słowiańskiego. Został upamiętniony na pomnikach wykonanych z brązu, które zobaczyć można w Varaždinie, Ninie oraz właśnie Splicie.    

Split - co warto zobaczyć?

Grgur Ninski dumnie stoi przy Złotej Bramie, już poza murami Pałacu Dioklecjana. Ten 8,5 metrowy posąg został zaprojektowany przez znanego chorwackiego rzeźbiarza, Ivana Meštrovicia. Według legend, pocieranie palca Grzegorza przynosi szczęście. Sądząc po jego wyglądzie, wielu już próbowało, by los się do nich uśmiechnął jeszcze bardziej.

Split - co warto zobaczyć?

Plac Narodowy

Spacerując uliczkami starówki w Splicie, prędzej czy później trafimy na Narodni Trg, przez mieszkańców nazywany też po prostu Pjaca. Plac otoczony jest naprawdę imponującymi budynkami – zobaczyć można tu budynek XV-wiecznego ratusza, renesansowe pałace należące do arystokratycznych rodzin: Palača Pavlović, Palača Ciprianis czy Palača Karepić. Warto zatrzymać się w jednej z kawiarni i popijając kawę w ogródku, chłonąć atmosferę tego miejsca.

Split - co warto zobaczyć?
Split - co warto zobaczyć?

Voćni Trg

Jeden z najważniejszych i najstarszych placów w Splicie swoją nazwę zawdzięcza odbywającego się tu kiedyś targowi, podczas którego sprzedawane były owoce oraz warzywa. Dziś Voćni Trg, otoczony licznymi zabytkowymi budynkami jak wieża wenecka czy Palača Milesi, jest miejscem spotkań – mnóstwo tu kawiarni i restauracji, o każdej porze dnia bywa tu naprawdę gwarno.

Split - co warto zobaczyć?

Plac Republiki Chorwacji

Przez chwilę można się tutaj poczuć jak Wenecji! Trg Republike był swego czasu centrum administracyjnym Republiki Weneckiej, która sprawowała władzę nad Splitem. Pięknie zdobione renesansowe budynki otaczające plac od razu przywodzą na myśl włoskie klimaty. Mieszczą się tu kawiarnie i restauracje, a zimą odbywa się jarmark świąteczny.  

Split - co warto zobaczyć?

Tak smakuje Split

Lubicie poznawać nowe miejsca poprzez lokalną kuchnię? Zajrzyjcie zatem nie tylko do tutejszych restauracji i barów, ale również na targowiska. Warto wybrać się na targ rybny –  Gradska Ribarnica mieści się w zabytkowym budynku zbudowanym jeszcze pod koniec XIX wieku. Znajdziecie tu wszystko to, co oferuje Morze Adriatyckie:  szproty, sardynki, makrele, homary, krewetki czy skorupiaki. Peškarija, jak sami określają ją mieszkańcy Splitu znajduje się dosłownie kilka kroków od deptaku Marmontova.

Po drugiej stronie starówki, tuż za Srebrną Bramą, odbywa się targ, na którym kupić można dosłownie wszystko. Na Pazar tłumnie przybywają zarówno turyści, jak i mieszkańcy miasta. Kolory i smaki Dalmacji mieszają się z okrzykami kupców. Stragany uginają się pod ciężarem świeżych owoców oraz warzyw, ale też lokalnych wyrobów. Znajdziemy tu również stoiska, na których kupić można książki, przedmioty codziennego użytku czy zwiewne letnie kreacje.

Targ w Splicie

Riva. Nadmorska promenada w Splicie

Wzdłuż Pałacu Dioklecjana biegnie urokliwa nadmorska promenada. Strzeliste palmy oraz ławeczki ukryte pośród kwiatów oraz zieleni dodają temu miejscu wyjątkowego uroku. Po jednej stronie promenady przycupnęły liczne kawiarnie oraz restauracji, a przy nabrzeżu cumują stateczki wycieczkowe, które zabierają turystów na jednodniowe wycieczki na okoliczne wyspy.  

Split - co warto zobaczyć?

Port rybacki Matejuška

W Splicie cumują nie tylko kolosalne promy i statki wycieczkowe. Idąc promenadą, dotrzemy do niewielkiego portu rybackiego, gdzie niewielkie łódeczki kołyszą się na morskich falach. Można tu złapać chwilę wytchnienia w cieniu drzew, z czego chętnie korzystają zarówno turyści, jak i sami mieszkańcy miasta.

Split - co warto zobaczyć?
Split - co warto zobaczyć?

Park Marjan w Splicie

Odkryj zieloną stronę Splitu! W położonym na wzgórzu Marjan zaledwie kilkanaście minut spacerem od starówki Parku można naprawdę odetchnąć. W upalne dni drzewa dają przyjemny cień, jest tu również mniej gwarno, a widoki są naprawdę zachwycające. Ci, którzy nie mają zbyt wiele czasu na przechadzkę po całym parku, mogą wspiąć się schodami na punkt widokowy Prva vidilica na Marjanu, z którego podziwiać można wspaniałą panoramę Splitu.

Split - co warto zobaczyć?

Muzea w Splicie

Chorwacja zaskakuje swoimi nietuzinkowymi muzeami – przekonaliśmy się już o tym, zwiedzając m.in. Zagrzeb. Split również może pochwalić się całkiem wyjątkowymi obiektami muzealnymi. Oprócz takich klasyków, jak Muzeum Etnograficzne czy Muzeum Archeologiczne, odwiedzić tu można również Muzeum Gry o Tron, Muzeum Iluzji czy Froggyland, gdzie na ekspozycji zobaczyć można… żaby wykonujące codzienne czynności, takie jak nauka w szkole czy piknik.   

Split. Informacje praktyczne

Jak dotrzeć do Splitu?

Na oddalone o 20 km od miasta lotnisko Split Kaštela dolecimy bezpośrednio z kilku polskich miast. Linie lotnicze LOT oferują bezpośrednie loty do Splitu z Warszawy. W sezonie letnim do Splitu dolecieć można także liniami Wizz Air z Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Poznania, Warszawy oraz Wrocławia.

Loty do Splitu

Transfer z lotniska do Splitu

Do centrum miasta dojedziemy dedykowanymi autokarami, które odjeżdżają w stronę Splitu tuż sprzed samego budynku terminala. Podróż zajmuje ok. 30 minut, a za bilet w jedną stronę zapłacimy 8 EUR od osoby. 

Z lotniska do Splitu dojedziemy także autobusem miejskim o numerze 37. Przystanek autobusowy znajduje się przy głównej drodze, przed terminalem. Podróż do Splitu zajmuje ok. 40 minut, a za bilet zapłacimy 3 EUR od osoby. Bilet można zakupić u kierowcy (płatność tylko gotówką), a następnie zeskanować wydruk z kodem QR w kasowniku. Autobus zatrzymuje się przy dworcu autobusowym Sukoišan, który jest oddalony od zabytkowego centrum miasta o 15-20 minut drogi spacerem.   

Gdzie nocować w Splicie?

Wybór noclegów w Splicie jest bardzo szeroki – od ekskluzywnych hoteli po wygodne kempingi. Każdy znajdzie tu coś odpowiedniego na swoją kieszeń.

Booking.com

Gdzie zjeść w Splicie?

W uliczkach i zaułkach starego miasta znajdziemy mnóstwo klimatycznych restauracji, serwujących dania kuchni chorwackiej oraz międzynarodowej. My polecamy wizytę w Bokeria Kitchen & Wine – karta dań jest krótka, ale można tu skosztować typowo lokalnych przysmaków. Szczególnie przypadł nam do gustu makaron serwowany tutaj z truflami i pršutem, czyli wolno dojrzewającą szynką. Palce lizać!  

Gdzie zjeść w Splicie

Split. Mapa atrakcji


CZYTAJ WIĘCEJ O CHORWACJI I ODKRYJ:

To może Ci się również spodobać!

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez autora Bloga i czy wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu? Informacje na temat danych osobowych znajdziesz w "Polityce Prywatności". Akceptuj Czytaj więcej