Wyspa w kolorze piaskowca. Architektura na Malcie

Podziel się ze znajomymi

Zabieramy Was na foto-spacer po wąskich uliczkach miasteczek na Malcie. Zwiedzając wyspę nie sposób nie zwrócić uwagi na charakterystyczną architekturę: kamienice zbudowane z żółtego piaskowca, z kolorowymi drzwiami i balkonami oraz oryginalne nazwy domów.

W odcieniu piasku

W stolicy Malty, w najstarszej części Valletty podziwiać możemy dość wysokie budynki w różnych odcieniach piaskowca, niektóre z nich dodatkowo ozdobione są właśnie kolorowymi, drewnianymi balkonami. Część z nich została odrestaurowana, pozostałe cały czas czekają na remont. I oby się doczekały, bo maltańskie budynki potrafią naprawdę zachwycić. W mniejszych miastach, jak również i na Gozo budynki są już zdecydowanie niższe, ale dalej w kolorze piaskowca. Można wręcz powiedzieć, że obie wyspy mają ten charakterystyczny żółty odcień.

Zdobienia drzwi

Uwagę zwracają nie tylko kolorowe balkony, ale również stare drzwi z ciekawymi zdobieniami. Najwięcej takich charakterystycznych okuć na drzwiach znaleźliśmy w Mdinie. Oczywiście całe miasto zbudowane zostało z żółtego piaskowca.

Dom nazywa się…

Domy na Malcie mają swoich patronów, bardzo często zamiast numerów mają tylko tabliczki ze swoimi nazwami. Niektórym warto przyjrzeć się z bliska, bo są naprawdę piękne, a nazwy oryginalne.

Podziel się informacją ze znajomymi
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Tumblr
 • Ola

  uwielbiam takie detale! często fotografuję drzwi, a inni nie wiedzą co może być w tym ciekawego 😉

  • Wszedobylscy

   To ja tak po Mdinie chodziłam i robiłam właśnie zdjęcia drzwi oraz tabliczek, a ludzie się patrzeli na mnie, co ja tam fotografuję zamiast murów miasta 🙂

 • Ostatnio coraz częściej myślę o Malcie jako nowej destynacji podróży, właśnie ze względu na architekturę.

  • Wszedobylscy

   Zdecydowanie ciekawy kierunek, Malta ma do zaoferowania więcej, niż się wydaje na pierwszy rzut oka

 • Tina Papajewski

  To wlasnie kocham nie tylko w Vallettcie.
  Piekne zdjecia, mam podobne z tymi wlasnie charakterystycznymi budynkami oraz drzwiami.